Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Republiku si rozvracet nedám!

| 21. 8. 2012

Heslům o boji proti korupci a rozpočtové odpovědnosti této vlády již nikdo nevěří. A premiér se poslední dobou chová tak, jako by v jeho osobním erbu bylo vepsáno heslo Republiku si rozvracet nedám.

Republiku si rozvracet nedám!

První varovný signál přišel v době, kdy celá země tleskala tomu, že se policii a státnímu zastupitelství naprosto nečekaně vrátila odvaha a vedle malých lokálních rybiček sáhli i na hejtmany a ministry. Premiér Nečas ovšem jasně ukázal, co si o takovém boji s korupcí myslí, navíc stylem, který nápadně připomínal rétoriku minulého režimu. Jeho výrok, že o jeho vládě nebude rozhodovat „parta policejních plukovníků“, už dokonce stihl zlidovět.

Kdo nám zkazil ekonomickou náladu?

Pokud by šlo o jednorázový exces, dal by se omluvit náročnou funkcí a napětím (nebo strachem?) kdysi velmi slušného politika z toho, kdo je na policejním seznamu dalším cílem. Jenže konec minulého týdne, kdy premiér označil všechny kritiky zvyšování DPH za debily, naznačuje, že jde spíš o nový politický styl. Jen mi uniká, koho má tento nový styl oslovit a proč si premiér myslí, že snahou zadupat kritiky do země dosáhne něčeho jiného než toho, že lidé budou nesouhlasným hlasům naslouchat o to pozorněji.

Zajímavou sondou do premiérova myšlení byly dva velké novinové rozhovory koncem minulého týdne. V tom prvním premiér řekl, že české hospodářství je v recesi, protože mezi lidmi je „ekonomická blbá nálada“. Škoda, že nenásledovala otázka „A kdo za to může?“. Bylo by zajímavé, jak by se premiér vypořádal s jedním komunikačním selháním své vlády za druhým, s bezprecedentně klesající důvěrou i s tím, proč neustále českou ekonomiku oslabuje svými podivnými kroky na příjmové i výdajové straně rozpočtu. 

Ještě poučnější byl rozhovor v sobotních Lidových novinách. Premiér v něm kritizoval to, jak se všichni upínají na růst HDP – a místo něj jako správnou modlu vztyčil snížení schodku státního rozpočtu. Nikdo samozřejmě nezpochybňuje, že zlepšení českých veřejných financí je potřeba, ale každý soudný ekonom ví, že zvyšování daní, plošné škrtání pomoci potřebným či trestání živnostníků je tou nejhorší možnou cestou. Jenže tato cesta je pro skupinu lidí okolo premiéra pohodlnější než možnost důrazně sáhnout na státní výdaje na infrastrukturu, informační technologie nebo obranu, tedy oblasti špatně kontrolovatelné – ale s o to větším korupčním potenciálem. Jak ukázala kauza hejtmana Ratha, velké peníze by šly šetřit také ve zdravotnictví – ale to je další silná lobby, proti které nemá vláda důvod jít.

Růst ekonomiky se vyplatí víc než růst daní

Premiér země má plné právo definovat směřování země, kterou spravuje, a rozhodovat o tom, kdo bude mít z jeho kroků větší prospěch a kdo na ně naopak doplatí. (A také za směřování země nese plnou odpovědnost.) Jen je škoda, že podle onoho rozhovoru v Lidových novinách premiér považuje schodek státního rozpočtu za důležitější než ekonomický růst. Ano, díky relativně zdravým veřejným financím šetříme na dluhové službě a jsme miláčky trhů. Většina občanů z toho ale nic nemá.

Pokud by vláda inteligentně podpořila ekonomický růst, možná by nám o něco stouply náklady na dluhovou službu – jenže vyšší daňové výnosy by ten mírný nárůst hladce zaplatily. Růst HDP o jediné procento na daních přinese 15 až 20 miliard korun, tedy výrazně víc, než kolik do rozpočtu přijde díky dalšímu zvyšování DPH. Navíc by díky vyššímu růstu zůstalo víc peněz v kapse i všem lidem. A každý zodpovědný premiér by měl myslet především na to, jak jeho kroky ovlivní blaho občanů země, o kterou má řádně pečovat. Nebo tomu věří jen političtí a ekonomičtí debilové? 

Psáno pro Lidové noviny

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Pavel L | 22. 8. 2012 10:55

Zásadně nesouhlasím s tím, že Růst ekonomiky se vyplatí víc než růst daní.
Podpora modly růstu může probíhat: Vyššími vládními investicemi, které jsou hrazeny buď 1. emisí dluhopisů nebo 2. tiskem peněz.
1. Emise dluhopisů znamená vyšší náklady na úroky v budoucnu = vyšší daňová zátěž a útěk našich dětí.
2. Tisk peněz znamená vyšší inflaci a okradení těch, co ještě mají nějaké peníze a spoří.
Podpora modly růstu může probíhat také nižšími daněmi, to by pak ale rozpočet byl ještě více schodkový.
Zaměřme se tedy spíše na řádný výběr daní ode všech daňových subjektů tedy včetně firem a živnostníků a řádné hospodaření s vybranými penězi.
Tam je nejvíce příležitostí s nejmenšími náklady. Jak ale můžeme pozorovat, parazité přisátí k nositelskému systému se drží velice pevně, systém přímo řídí a každého narušitele zavedených penězovodů okamžitě likvidují. Právě proto ministerstvo financí volí stále stejné praktiky tak, aby byl systém umožňující vysávání a výživu nositele co nejméně ohrožen. Nositel = Rozpočet
Každá koruna vložená do ekonomiky má multiplikační efekt, každá koruna nevložená do ekonomiky nebo z ní odejmutá má demultiplikační efekt a ten se právě teď ukazuje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radek Doležal | 21. 8. 2012 09:07

Vůbec si nemyslím že zde nějaký větší růst HDP bude ať vláda bude dělat cokoliv.
Např. v posledních letech a bude to pokračovat ještě nějakou dobu odchází ročně do důchodu o 50000 lidí více než přichází nově do zaměstnání již jen to způsobuje pokles HDP o 1% + pokles kupní síly.
animace:
http://www.czs o.cz/csu/redakce.nsf/i/vekova_ skladba_obyvatelstva_cr
Jelikožtoto je problém celé Evropy ale ještě více Japonska budeme rádi aby jsme udrželi současné HDP tak aby nekleslo.

Např. u Japonska
Jež je dnes již za vrcholem populace se očekává pokles v budoucích několika desetiletích až na polovinu současného počtu!! Ze 120mld na 60mld obyvatel. Opravu si tu někdo myslí že toto nezpůsobí krach Japonska, Evropy a celosvětový pokles HDP. Můžeme se klidně postavit na hlavu ale tyto čísla již nezměníme.


A zmírnit zkuste se zeptat svých manželek nebo přítelkyň a pak i sami sebe. Co by vás přinutilo aby jste chtěli a měli 4-5 dětí :D
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 22. 8. 2012 10:53
reakce na Radek Doležal | 21. 8. 2012 09:07

Mno, modla HDP taky není zrovna to pravé, zajímavější by byl růst národního bohatství... A další derivované parametry- medián majetku v populaci, desátý percentil... Další věcí je produktivita práce, která je spíš než funkcí pracovitosti populace funkcí technické vybavenosti. Nejsem ekonom,prvky podobného charakteru zhusta vídám i ve svém oboru.
Přeskupení danové zátěže k nepřímým daním zatěžuje nejvíc nižší a nižší středná vrstvu, náklady na bydlení vedou k odkladu mateřství do vyšších kategorií, i k nižšímu počtu dětí. A opět úprava parametrůo pár procent s dopadyv demografickoém vývoji.
Klíčový problém vidím v ceně bydlení. Čert aby vzal nekryté peníze a systém částečných rezerv, který bydlení zdražil tak, že v mladých rodinách je neřešitelůný problém platit hypotéku z jednoho platu a stěží finančně ustojíjedno, natož ještě druhé dítě (vidím v okolí). Řešení není ani koupě menšíhoa později většího bytu, transakční náklady jsou vskutku značné a taky se již můžete dostat do pásma, kdy se zkracuje motzná doba splatnosti hypotzéky
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek Doležal | 22. 8. 2012 13:48
reakce na Otakar Hokynář | 22. 8. 2012 10:53

Dle mého je základní problém v přílišné regulaci. V podstatě dnes dům bez spousty razítek nepostavíte.

Další obrovský problém je v ceně práce. Díky sociálním a zdravotním daním je práce hodně drahá a tudíž si každý rozmyslí jestli tuto práci bude požadovat.

Ještě před 100lety bylo normální že střední stav měl pomocnice v domácnosti tzn. vytvářel pracovní místa pro nízko příjmové obyvatele. Toto dnes prakticky zmizelo dnes např. doktorka místo aby vykonávala svojí práci a z takto vydělaných peněz si zaplatila hospodyni raději tyto domácí práce vykonává sama. Protože je to prostě pro ní levnější. Na to aby hospodyně mohla dostat 1kč čistého tak musí vydělat 4kč.V západní Evropě mají novodobé pomocnice tzv. Aupair (pracují načerno a nikdo to neřeší :))

Díky tomu tu máme část obyvatel co pracují skoro 18hodin denně (hlavně ženy :)) a pak je tu další část obyvatel jež jsou doma za státní příspěvky přerozdělené od první skupiny. Což tyto dvě skupiny staví přímo proti sobě protože mezi nimi není žádná interakce.

Takže mou radou je zrušit veškeré náklady práce + snížit daň z přijmu. Zjednodušit stát alespoň do stavu R-U :) :). A většinu daní vybírat za spotřebu a přímé službyplacené státu.
+ Striktně zavést pouze elektronické peníze což výrazně sníží možnost neplacení daní a korupce.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 22. 8. 2012 17:09
reakce na Radek Doležal | 22. 8. 2012 13:48

NO, vypíchl jste obecný problém, cenu bydlení samozřejmě zdražuje byrokracie, která spotřebuje nemálo úsilí, samozřejmě i cena práce. S dalšími vývody rovněž souhlasím.
Ale pořád bych řekl, že přeci jen na ceně bydlení se nejvíc projevila ochota lidí (resp. je to často nejlepší ze špatných možností) vzát si závazek na desítky let a ochota bank (resp. možnosti) vytvořit penízez ničeho.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 22. 8. 2012 11:43
reakce na Otakar Hokynář | 22. 8. 2012 10:53

Pardon, za překlepy, na monitor mi svítíslunce,
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš ProuzaTomáš Prouza
Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!