Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Německá krize ekonomů a rozpolcený národ

| 6. 9. 2012

Když se německá kancléřka vrátila z posledního summitu eurozóny, bylo jen otázkou času, kdy se strhne bouře a zda zasáhne německou vládnoucí elitu a její eurointegrační konsenzus. Poprvé to totiž vypadalo, že byla zatlačena triumvirátem Francie, Itálie a Španělska do kouta a záchranu eurozóny už neřídí podle svých, německých pravidel.

Německá krize ekonomů a rozpolcený národ

Poprvé se zdálo, že byl učiněn první krok k dluhové bankovní unii. Angela Merkelová souhlasila, aby euroval s Evropskou centrální bankou mohl sanovat nesolventní banky bez navyšování deficitů zadlužených států a bez garance, že v případě neplacení by měl dostat přednost před soukromými věřiteli.

Souboj o (ne)zachraňování zadlužených

Netrvalo ani týden a respektovaný deník Frankfurter Allgemeine Zeitung publikoval protestní dopis 172 ekonomů (později přibylo dalších třicet), který mimo jiné podepsal i šéf mnichovského Ifo institutu, mediální celebrita Hans-Werner Sinn. Ten už delší dobu napadá paušální pomoc nesolventním bankám (porušuje tržní princip věřitelské ztráty) a disciplínu kreativní destrukce, kterou dozor Evropské centrální banky nenahradí. Finanční pomoc nevede ani k vyšší produktivitě. Ekonomové varují, že garance Německa už nyní dosahují trojnásobku státního dluhu a zadluženost eurozóny stoupá. K pěti zkrachovalým státům lze s jistotou přiřadit Španělsko a Slovinsko. Vládní politika krizi eurozóny neřeší, ale zhoršuje. A ohrožuje životní úroveň věřitelů – občanů.

Vláda i politický establishment zařvali a představa, že vůbec může existovat ekonomický konsensus popírající logiku záchrany, vyvolala rychlou reakci. Našlo se zhruba dvě stě jiných ekonomů, kteří kontrovali a poměrně složitou teorií (zřejmě kvůli autoritě) dokazovali, že další půjčky nemusí vést k zadlužování a integritu eurozóny zachrání. To už nevydržela „rada moudrých“ (pětice vládních ekonomů) a s německou důkladností se jala vysvětlovat podstatu krize eurozóny, tedy tři navzájem propletené obtíže – nafouklé státní deficity, bankovní dluhy a makroekonomická hrozba (zřejmě recese/deflace). Znovu navrhují sloučit zbytkové státní dluhy (nad „maastrichtských“ šedesát procent) do jednoho a ten společně garantovat a 25 let splácet.

Pokus zrušit národní státy

Celonárodní letní diskuse rozpoltila národ i ekonomy do dvou táborů: polovina půjčovat chce, polovina ne. Problém je ale v ideologii společné a nerozborné měny. O vadné struktuře eura nepadlo ani slovo. Jednotná úroková míra vytváří krizi platební bilance, špatné investice, rozdílnou inflaci a mění hospodářské cykly. Takové problémy je možné vyrovnávat buď přímo fiskální unií, jako to od roku 1861 dělá Itálie, nebo nepřímo nekonečnými půjčkami. Jde ale o astronomicky neúnosné a trvalé dotace, které ekonomickou krizi jen oddalují. I náklady na malou, nelidnatou Sicílii padesát let neúprosně rostou.

Euro není Evropa a Evropa není jeden národ. A žádná krize z ní jeden národ nevytvoří. Jak říká autor bestselleru Europa braucht den Euro nicht, bývalý bundesbankéř a v Německu zatím úspěšný disident Thilo Sarrazin: „Měnová unie je pokus zadními vrátky zrušit národní státy, jenomže národní státy jsou v Evropě živá přítomnost."

Ani Němci, ani Francouzi si nedovedou představit tak nákladný stát a společnou měnu, která místo prosperity bude přinášet jen konflikt a bídu. Pomáhat si mohou navzájem jen lidé, nikoli státy. Německá vládnoucí třída to stále ale ještě nechce (nebo nemůže) pochopit.

Upravenou verzi textu psaného pro E15 přetiskujeme z letního dvojčísla Revue Politika

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

Kanioková J. | 7. 9. 2012 02:14

Ano, Euro není Evropa a Evropa není jeden POLITICKÝ národ

Článek je výborný, jen že by zmizela chuť vládnout Evropě z jednoho místa, to ani náhodou...."Evropu si přece rozvracet nedáme!" Včerejšek je toho dalším smrtelně vážným pokusem. Jejich základním heslem je, že by rozpad EZ byl enormně drahý.

Jasně že bude drahý, to už je snad jasné i laikům, jenže protahování agónie, jsem přesvědčená, bude ještě dražší a ekonomicky naprosto zničující. Pro země ne tak hospodářsky rozvinuté jako Německo, každopádně. Vlastně Amerika na tom není líp.

K prognóze o ceně rozpadu - dva dobré články -
Euro by nahradila plávajúca mena - http://jdem.cz/v4qd4
Odchod z eurozóny by bol enormne drahý - http://jdem.cz/v4qe3
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

One OfMany | 6. 9. 2012 18:26

Kde se berou peníze? Pochopil jsem to a také problém s tím spojený po shlédnutí videa "Peníze jako dluh / Money as debt" http://www.youtube.com/watch?v=99dnMzexVGE
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 6. 9. 2012 15:56

Zase je ale od těch ONĚCH (euro-etatisto-demokratických- socialistů)docela hezké, že nám šetří práci a podřežou si pod sebou větev sami.... to se zase musí uznat.

Typický "libertariánský protistátní revolucionář" jen kouká, žasne, ale nic nemusí dělat, kolaps režimu dostane na podnose.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 6. 9. 2012 15:57
reakce na Jan Altman | 6. 9. 2012 15:56

...a zadarmo pro něj pracujou i komunisti:

http://www.i ndiavision.com/news/article/bu siness/339477/china-launching- gold-backed-worldwide-currency --now-the-americans-will-have- to-find-a-reason-to-go-to-war- against-china-/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miroslav Hnilička | 6. 9. 2012 06:34

Pane Tomský, díky za výborný článek. Blíží se podstatě problému.
Pokud moje maličkost uvažuje co by k oné podstatě patřilo ještě, byly by to následující věci.
1) Analýza, vysvětlení, struktury finančních trhů, zájmů a vlivů jeho jednotlivých složek ( zejména bank, a kterých).
2) Upozornění, že základním hybatelem dnešního vše ohrožujícího dění již nejsou dilemata jako pravice - levice, kapitalizmus - sociální stát, atd, dokonce snad ani islám - křesťanství, Amerika - zbytek světa. Podle mého názoru je to dilema "lidé vytvářející hodnoty" - "lidé vytvářející a shrabující peníze a moc". Z toho také pak plynoucí přebytek peněz a jejich nevhodná alokace atd. (Hospodářství samo o sobě bez tohoto je v podstatě v pořádku.)
A kdybych měl uvažovat o řešení, pak bych doporučil na prvním místě, o trochu ale rychle, zvýšit finanční gramotnost většiny občanů EU. Jak? Jednoduše.
Nejprve je všechny seznámit s videem na adrese: http://www.outsidermedia.cz/Jak-se-stat-zlodejem-1.aspx
Potom s článkem na adrese:http://www.zvedavec.org /komentare/2012/09/5093-predni -ekonom-island-to-udelal-sprav ne-a-vsichni-ostatni-to-delaji -spatne.htm?PHPSESSID=uaubqpp0 ha4fr8bo1n2d359kd5
Pakby to snad mohlo jít ráz na ráz, a po nápravě základních principů bankovnictví by mohl být zas delší dobu pokoj.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Shenkawski | 6. 9. 2012 12:54
reakce na Miroslav Hnilička | 6. 9. 2012 06:34

Myslim,ze spousta lidi to video proste oznaci za blabol, protoze bez FEDu se prece zit neda. Prece je treba drzet ceny na uzde ;)

Tohle je sice trochu delsi video, ale osvetluje mnohe. Aneb jak financne negramotnym otevrit papulu uzasem: http://www.youtube.com/watch?v=bFxvy9XyUtg
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

One OfMany | 6. 9. 2012 18:26
reakce na Petr Shenkawski | 6. 9. 2012 12:54

Kde se berou peníze? Pochopil jsem to a také problém s tím spojený po shlédnutí videa "Peníze jako dluh / Money as debt" http://www.youtube.com/watch?v=99dnMzexVGE
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Alexander Tomský
Konzervativec. Nakladatel a sociolog.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!