Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

2017: Zhroutí se Evropská unie sto let od bolševického převratu?

| 6. 11. 2012

Na semináři o Evropské bankovní unii to předpověděl Aleš Michl. Byla to asi jediná pozitivní věc, která tam zazněla. Jiná varianta vývoje je totiž jen zbídačený kontinent, jehož hospodářství je udržováno ve stavu komatu, nezaměstnanost neustále roste a životní úroveň klesá. V každém případě je dobré vědět, co můžeme čekat, a začít se včas připravovat. Proto na zmíněném semináři, vedeném prezidentem Klausem, nechyběl ani spolupracovník Finmagu.

2017: Zhroutí se Evropská unie sto let od bolševického převratu?

S komentáři, že problémy evropských ekonomik, související se společnou měnou, řeší břídilové děsivě amatérským způsobem, se na Finmagu setkáváme poměrně často. Těžko je můžeme zpochybnit. Je to ale opravdu náhoda, že se vždycky vybere to nejhorší možné řešení? A jak je možné, že tyhle děsivě amatérské kroky podporuje tolik inteligentních a vzdělaných lidí?

Ne spiknutí, třídní boj

Pro správnou odpověď je potřeba položit otázku jinak: Jaký dopad mají takové změny na strukturu společnosti? Které skupiny na nich vydělávají? Jeden z možných pohledů si vystačí se dvěma skupinami lidí. Na jedné straně jsou ti, kdo jsou bez práce i bez úspor, bez naděje najít v dohledné době zaměstnání a bez možnosti založit firmu (i kvůli uměle vyšroubovaným cenám energií a dlouhým seznamům regulací). Na druhé straně bohatší a vzdělanější skupiny, které mají blízko k nově emitovaným penězům.

Nemá smysl přít se, zda jsou v druhé skupině víc zastoupení vysocí státní úředníci, bankéři, kapitáni korporací nebo aktivisté neziskovek. Beztak žijí ve společných domácnostech. Advokátky si berou za manžely spíš státní úředníky než majitele malých výrobních podniků; a jejich děti častěji působí v neziskovkách, než provozují řemeslné živnosti.

Příslušníci první skupiny budou nuceni prodávat byty, chaty, šperky či cokoliv jiného, co vlastní. Pochopitelně hluboko pod cenou, za kterou ty věci byly v dobrých dobách. Příslušníci druhé skupiny je mohou za supervýhodné ceny kupovat. Než se celý systém zhroutí, může tak dojít k majetkovému přesunu mezi třídami, jaký nemá za poslední staletí obdoby. Nově emitované peníze reálné nejsou, ale prodeje nemovitostí jsou zcela reálné. A zároveň s tím probíhají politické změny, které znamenají, že volební hlas – jediný politický nástroj dostupný příslušníkům nižších tříd – ztrácí na významu.

Tím netvrdím, že pánové Pehe, Pilip a další vytvářejí své euronadšenecké vize se zlověstným záměrem okrádat, zmocňovat se majetku svých spoluobčanů z nižších tříd. Spíš, že jde o to, že všichni máme tendenci zastávat názory odpovídající zájmům skupiny, ke které patříme.

Země, kde žádný podnik nebude mít na výplaty

Seminář o evropské bankovní unii, pořádaný Centrem pro ekonomiku a politiku a moderovaný (nebo spíš řízený?) prezidentem profesorem, neměl ambice řešit tak dalekosáhlé důsledky ekonomické politiky. Prezentující – Aleš Michl, Stanislava Janáčková a Vladimír Tomšík – se spíše potýkali s jinou výzvou – je možné uvést k připravované bankovní unii něco nového? Je přece nad slunce jasné, že to nemůže fungovat! Tak to v úvodu formuloval i pan prezident. Mimochodem, byl uvolněný, vtipkující a zábavný. Rozhodně nepůsobil jako ten podmračný profesor, jak ho známe častěji.

Že je možné říci něco nového, ukázal viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík hned v úvodu. Vlastně stačilo shrnout základní čísla. V bankách se zahraničním vlastníkem je v současné době uloženo přibližně 150 procent HDP České republiky. Pokud by byly banky přeměněny ze samostatných ústavů na pobočky a centrály by z poboček stáhly peníze, stane se Česko přes noc zemí, kde žádný podnik nemá na výplaty ani na nákup materiálu, všichni lidé přišli o veškeré úspory a život se zastavil. Možná zůstane v chodu pár úřadů podporovaných z Unie, ale to bude vše. Vladimír Tomšík si odpustil detaily i katastrofického scénáře. Ale řekl toho dost, aby posluchače zamrazilo.

Snažil jsem se utěšit tím, že jsem si připomněl některé komentářů eurooptimistů, které v poslední době opakují argument: To, že existuje možnost, ještě neznamená, že se tak stane. Proč by nějaká banka tunelovala vlastní pobočku? – tak to shrnul nedávno Jan Macháček. Ale tuto malou útěchu mi vzal hned druhý řečník, investiční stratég Raiffeisenu Aleš Michl. Samozřejmě, že když se centrála finančního ústavu dostane do problémů, odepíše malou zemi! Co jiného byste mohli čekat! Aleš Michl potěšil snad jen prognózou, že současný marasmus a vleklá stagnace nebudou trvat věčně. Podle jeho odhadu se evropské impérium zhroutí v roce 2017, tedy 100 let od bolševické revoluce v Rusku.

Na smetiště dějin s vyrovnanými rozpočty!

Nicméně ještě pořád zbýval poslední relativně optimistický bod. Česká národní banka dohlédne na to, aby Česká republika nedala souhlas se zřízením bankovní unie bez zavedení pojistek proti vysátí českých bank. Ten ale rozbila v posledním vystoupení prezidentova poradkyně Stanislava Janáčková. „Evropská unie je přece založena na tom, že centrální orgány neustále porušují všechny sliby a pravidla.“

Paní Janáčková připomněla ještě jiný aspekt. Kombinace bankovní unie a Evropského stabilizačního mechanismu umožní, aby „odborníci“ každý rok převedli stovky miliard eur, aniž by o tom byli informováni daňoví poplatníci (natož, aby se jich někdo ptal). Spory o řešení rozpočtového deficitu se tak ukazují jako naprosto zbytečné. Proč podstupovat konflikty kvůli úsporám, jestliže centrální stabilizační fond může do rozpočtu kdykoliv sáhnout a vzít si – tu sto miliard, tu dvě stě miliard? Mimochodem, nebylo by skvělé být zaměstnancem takového nadnárodního úřadu?

Jako zkušený euroobčan už vím, že když se myšlenka typu bankovní unie dostane dost daleko, neexistuje žádná možnost, jak ji zastavit. Jediné, čeho je možné dosáhnout, je odklad. Takže se možná nadšeně připojíme, teprve až bude premiérem Sobotka, prezidentem Zeman a z křesla guvernéra centrální banky jim k tomu bude přikyvovat Miroslav Šlouf. Ale třeba to nebude trvat tak dlouho. Aleš Michl se vsadil, že ačkoliv zavedení bankovní unie vyžaduje jednomyslnost, bude nakonec přijata prostou většinou.

Pro firmy: Připravujte se na katastrofu

Co z toho vyplývá pro ty, kdo chtějí v České republice nadále žít a pracovat? Jak si mohou s takovou hrozbou poradit české podniky? Aleš Michl má pro ně v zásadě dvě rady:

  • Přestěhujte své podnikání do nějaké lepší části světa
  • Staňte se novým Stevem Jobsem. Tedy: mějte IQ asi 140, fantastickou obchodní intuici, žádné skrupule a k tomu ještě neuvěřitelné štěstí.

Pro nás ostatní radu neměl. Nicméně ze svého profesionálního života vím, že prakticky každé riziko je zvládnutelné, pokud se nepodcení, a pokud se lidé připravují včas. Možná, že jednou bude mít většina českých firem a živnostníků účty v jihokorejských bankách ve wonech, protože evropská platidla budou nepoužitelná. Vedle toho by existoval formální eurový účet sledovaný finančním úřadem. Vláda by pak mohla zvyšovat odvody bez omezení, aniž by tím zničila hospodářství. Sledované transakce v korunách by stejně byly tak nízké, že by firma přežila i stoprocentní zdanění. Možná je řešení někde úplně jinde. Ale v každém případě je důležité začít hledat řešení včas. A hledat je mimo politickou sféru. 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 7. 11. 2012 11:19

...co si o vítězství soudruha B.HusseinaO. myslí ti prozíravější jasně ukázal graf ceny zlata...
A nakonec i bezprostřední pád USD mluví za vše...

Řadové ovce a příjemci všemožných státních dávek jásají v ulicích, dělnící ze "zachráněných&q uot;automobilek slaví, (i)legální imigranti si připíjejí tequillou, homosexuálnové, bisexuálové, trisexuálové ani nechci zkoumat, jakým způsobem slaví... a kdo má brain & money prodává USD a kupuje Aurum.

+1
+
-

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

Ota Nik | 15. 11. 2012 07:44

Hmm, chmurné vyhlídky nám tady odborníci předkládají.
A co tak mít peníze v čistě české bance, to by nepomohlo?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Kocur | 7. 11. 2012 16:30

Janu Altmanovi:Víme, jak socialistická ekonomika v ČSSR fungovala. Od deseti pěti, od jednoho "úspěchu" k druhému, ale nějak fungovala. Byla to společnost trvalého nedostatku všeho s výjimkou policajtů, vojáků, soc. závazků a ponižování člověka. Zajímavé, že i v ní se projevovaly tržní vztahy naprosto důsledně (viz. např. černý a šedý trh, Tuzex...).
Když jsem uváděl antagona, měl jsem na mysli závody ve zbrojení, které dýchavičnou soc. ekonomiku, resp. zásobování, přivedly k fatálním koncům.
Socialistické ekonomika musí fungovat, protože i v těchto podmínkách se projevuje tržní chování subjektů. Funguje však nedokonale, s obrovskými ztrátami a bez naděje na zlepšení. Lidé totiž vždycky mají srovnání (např. s 1. republikou, s životní úrovní v NSR, apod.).
Chtěl jsem vyjádřit svůj pocit člověka, který se v absurdním socialismu narodil a vše, co začíná vnímat, považuje za normální. Že to není normální, poznává až později právě díky srovnávání.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Kocur | 6. 11. 2012 15:19

Socialismus trval v SSSR tři čtvrtě století a kdyby neměl přirozeného antagona, mohl existovat dodnes. Lidé, narození v tomto systému, mohou snadno být dojmu, že socialiasmus v podání EU je přírodní zákon.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 6. 11. 2012 18:59
reakce na Petr Kocur | 6. 11. 2012 15:19

S tím nesouhlasím.
Joseph Salerno přesvědčivě dokázal, že socialistická ekonomika je nemožná a nefunkční.
Dokonce by se dalo říct, že ten váš "antagon" sovětskému svazu život naopak prodloužil. Přes omezený obchod byl východní blok schopen něco vyvézt (suroviny, občas Škodu Rapid) a za to dovézt něco, co nebyl při nejlepší vůli schopen vyvinout a vyrobit.
Ale hlavně (viz právě ten Salerno) - k fungování ekonomiky potřebujete ceny (kvůli ekonomické kalkulaci). Ale ceny mohou vzniknout jen na volném trhu, za podmínek soukromého vlastnictví a svobodné směny. Za socialismu jsme neznali cenu (relativní vzácnost) ničeho. A Centrální plánovací komise ve velké míře tento nedostatek řešila tak, že zkoumala cenové relace na Západě a podle toho ceny direktivně stanovovala. Bez možnosti opisovat na Západě bychom se ptali: "Proč nevyrábime pro vlaky kolejnice z titanu, když jsou lehčí a odolnější než z oceli???".
______ ______________________________ ____
Pročje socialistická ekonomika „nemožná“
Autor: Joseph T. Salerno
http://libinst.cz/F iles/KqLFy4r2/profile/2470/Sal erno_kalkulace.pdf
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Dell | 6. 11. 2012 17:49
reakce na Petr Kocur | 6. 11. 2012 15:19

A dnes vyhraje volby Obama a pojede se směle dál (druhý kandidát taky není zrovna výhra v loterii). To Obamovi dodá vítr do plachet. Socialistická EU a socialistická USA. Jen se to ještě urychlí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 7. 11. 2012 11:19
reakce na Radovan Dell | 6. 11. 2012 17:49

...co si o vítězství soudruha B.HusseinaO. myslí ti prozíravější jasně ukázal graf ceny zlata...
A nakonec i bezprostřední pád USD mluví za vše...

Řadové ovce a příjemci všemožných státních dávek jásají v ulicích, dělnící ze "zachráněných&q uot;automobilek slaví, (i)legální imigranti si připíjejí tequillou, homosexuálnové, bisexuálové, trisexuálové ani nechci zkoumat, jakým způsobem slaví... a kdo má brain & money prodává USD a kupuje Aurum.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ibrahim Kováč | 6. 11. 2012 14:28

"V bankách se zahraničním vlastníkem je v současné době uloženo přibližně 150 procent HDP České republiky. Pokud by byly banky přeměněny ze samostatných ústavů na pobočky a centrály by z poboček stáhly peníze, stane se Česko přes noc zemí, kde žádný podnik nemá na výplaty ani na nákup materiálu, všichni lidé přišli o veškeré úspory a život se zastavil."

To mutovôbec nerozumiem. Čo to znamená "stáhly by peníze z poboček"? To predsa nie sú peniaze banky, ale peniaze vkladateľov ktoré banka iba spravuje. Ak by "stiahnutie&quo t;znamenalo to, že účet nebude vedený na Českom serveri ale na Nemeckom, tak to je predsa úplne jedno. A ak by to znamenalo, že majitelia českých účtov sa nedostanú ku svojim peniazom, tak sa nejedná o nič iné ako o krádež, čo pochybujem, že by si nejaká banka dovolila. Takúto otvorenú krádež nedovolí ani EU, tá si také niečo vyhradzuje iba pre seba.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 6. 11. 2012 19:04
reakce na Ibrahim Kováč | 6. 11. 2012 14:28

1) Ono by na zruinování CZ ekonomiky bohatě stačilo, kdyby banky přestaly úvěrovat. Pro drtivou většinu CZ firem by to znamenalo konec.

2) Banka má nějaký svůj kapitál. Bankovní unie by znamenala, že to již nebude kapitál české dcery, ale Německé/Belgické/Francouzské matky. A matka by si s ním mohla dělat, co uzná za vhodné.

3) Myslet si v "systému částečných rezerv", že když máte peníze na běžném účtu, že je tam opravdu máte, to je hluboký omyl. Každou vámi vloženou korunu banka půjčí třeba 10x, deseti různým lidem (a od nich od každého chce 10% úrok, ale vám dává jen 1x 1%). Banky jsou tedy podle měřítek platných pro normální firmy nesolventní již dnes! Natož po zavedení bankovná unie.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jaroslav Krátký | 6. 11. 2012 14:27

Dávám bolševikovi rok, maximálně dva... tvrdil v Pelíškách Kodet.
A krachlo to až po 42 letech. Takže nesuďme nerozvážně, jak praví evangelium.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 6. 11. 2012 09:55

Abystenakonec neměli zde na Finmagu pravdu, s trochou nadsázky, se sochou G, Sorosovi ve Velké Británii, jak jste psali v jedné fikrivní reportáži z budoucna :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Milan Kučera | 6. 11. 2012 07:37

2017?? Nevěřím, že by tento bordel vydržel ještě 5 let.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Dell | 6. 11. 2012 12:30
reakce na Milan Kučera | 6. 11. 2012 07:37

Tenhle bordel vydrzi setrvacnosti klidne i 10 let, "financni krize" se tahne uz 5 let a pochybuji, ze to plebs pocita. Takze dalsich 5 let radostne kupredu vzad.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Kratochvíl | 6. 11. 2012 12:43
reakce na Radovan Dell | 6. 11. 2012 12:30

I déle, aby to nedopadlo tak, že za pár generací se budou děti učit - na na začátku nového tisíciletí vypukla stoletá doba krizová :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Petr HamplPetr Hampl
Tatík, který se živí normální prací (majitel malé firmy, expert na prodejní metodiky a marketing složitějších technologií) a po večerech se zabývá sociologií....více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!