Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Karel Janeček: Vydělávám miliardy. Bez rizika!

| 31. 1. 2011

"Bojím se, že přijde nějaká vskutku ničivá válka. Tu pravděpodobnost teď vidím tak na pět procent," tvrdí Karel Janeček, ředitel a předseda představenstva společnosti RSJ Algorithmic Trading, kterou založil v roce 1995. Janeček absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK. Tam v současnosti též přednáší. Doktorát získal na Carnegie Mellon University v Pittsburghu. V letech 2004 až 2005 působil jako vědecko-výzkumný pracovník v Rakouské akademii věd. Loni založil Nadační fond na podporu vědy a výzkumu a nyní zakládá další nadaci, tentokrát zaměřenou na boj s korupcí. Prvním oceněným má být Libor Michálek, ústřední postava nedávné korupční kauzy kolem Státního fondu životního prostředí.

Karel Janeček: Vydělávám miliardy. Bez rizika!

Strojek na bohatství

V loňském roce dosáhla společnost RSJ rekordního obratu v neuvěřitelné nominální hodnotě přesahující 4,1 biliardy (4,1 milionu miliard) korun. Suma, která by pokryla téměř 3500 ročních rozpočtů České republiky. Objem obchodů vesrovnání s rokem 2009 vzrostl o 57 procent. RSJ přitom v klasicistním Wratislavském paláci na pražské Malé Straně zaměstnává pouhých 45 lidí. Ztohoto "nervového centra" řídí své obchody na burzách ve světě: vLondýně, Chicagu, Frankfurtu. Obchodování na těchto burzách uskutečňuje RSJ plně automatizovaně (proto algoritmické obchodování) pomocí vlastního softwaru provozovaného na serverech umístěných přímo v datových centrech burz (to zajišťuje nejrychlejší přístup k informačním tokům). RSJ obchoduje s termínovými kontrakty (na úrokové míry, na ropu a zemní plyn, na devizové kurzy či akciové indexy). Počítače jsou schopné rychle najít malé neefektivity, cenově zajímavé příležitosti, které mohou během několika milisekund využít. Když se pak vynásobí malý zisk objemem obchodů, začíná to být velmi zajímavé. Burzovní obchody jsou počítači řízeny tak rychle, že je možné uskutečnit až několik desítek obchodů za sekundu; software, který je nositelem matematických modelů a algoritmů, přitom vlastně "imituje" chování skutečných obchodníků z masa a kostí - je jenom mnohem rychlejší.

Kolik je 42 procent z miliardy?

Vysvětlete naprostému laikovi, na čem vlastně vyděláváte (viz výše).

V prvé řadě na tom, že trhu poskytujeme likviditu, že fungujeme coby takzvaní tvůrci trhu. To znamená, že dáváme objednávku na nákup a zároveň objednávku na prodej za různé ceny - na nákup za nižší, na prodej za vyšší. Tím umožňujeme ostatním účastníkům, aby na trh šli a zobchodovali se - to je poskytování likvidity. To, na čem vyděláváme, je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, takzvaný „spread", který už je mimochodem kvůli zostřené konkurenci velmi malý.

Kolik lidí přímo profituje z obchodní činnosti RSJ?

RSJ tvoří čtyři větší partneři - s větším podílem - a pak někteří menší. Celkově, myslím, jde o deset lidí.

Jaký čekáte čistý zisk za loňský rok?

Řekněme, že náš výnos je více než miliarda korun. Výnos odpovídá zisku, protože náklady jsou minimální.

Tenhle zisk se rozdělí mezi těch deset lidí?

Ano, dle podílu samozřejmě. Největší podíl mám já - 42 procent.

A ostatní jsou všichni Češi, také bývalí "matfyzáci"?

Všichni jsou Češi, ale ne nutně „matfyzáci" - například můj bratr není. Ale ti menší společníci, co podíl získali dodatečně, jsou všichni, když ne přímo „matfyzáci", tak matematici, řekněme.

Lze nějak vyčíslit průměrný výnos RSJ za posledních deset let?

Vzhledem k tomu, že jsme začínali s nulou, tak je to vlastně nekonečno. Když jsme v roce 2000 začínali, měli jsme všehovšudy sto nebo dvě stě tisíc eur, maximálně tři sta tisíc. Je třeba si uvědomit, že my už nemůžeme vydělávat více, i kdybychom zvýšili investice - my už jsme nyní na maximu.

Génius nebo zlatokop? Ani jedno...

Máte se za génia?

Asi ne. Jak génia definovat? Myslím si spíš, že se mi podařilo s exaktními znalostmi nahlédnout realitu světa. Za génia ve smyslu špičkového vědce se nepovažuji. Ve smyslu pochopení fungování reálného světa možná.

A za novodobého zlatokopa? Velmi úspěšného zlatokopa.

Svět i ekonomika fungují neefektivně. Když se toho využije v oblasti financí, kde se hýbou značné peníze, lze na tom hodně vydělávat. Nepovažuji se nicméně za zlatokopa, to mi připadá spíš jako degradující výraz.

Kdybych si řekl, že se mi líbí vaše obchody, že s vámi chci investovat jako s fondem, je to možné?

Bohužel, musím vás zklamat. To, co obchodujeme, jsou naše privátní peníze. Jsou to peníze společníků RSJ. Výnosy jsou, řekněme, hodně dobré, a z toho důvodu vlastně nejsme otevřeni novému kapitálu. Kapitál, který na obchodování máme, je více než dostačující a více jej není potřeba. I kdybychom jej měli více, jak jsem již řekl, výnosy bychom už stejně nezvedli. Takže z tohoto hlediska je logické, že nové investory již nepřijímáme.

Vyděláváte na neefektivitách - co si myslíte o teorii efektivních trhů?

V principu platí. Otázka je, proč to, co my, nedělá více lidí. Odměna za to, co my děláme, ty zisky, by pro nás byla mnohem menší, kdyby existovala konkurence. Ale neřekl bych, že jde o neefektivitu trhu. Náskok před konkurencí máme díky know-how. Zatím se kupodivu nijak nesnižuje.

A není právě to neefektivita trhu? Ta teorie říká, že když se někde dosahuje nadstandardních zisků, rychle se tam zostří konkurence a zisky klesnou.

Můžete to brát tak, že naše znalosti jsou vskutku výjimečné (smích).

Pak jste ale géniové!

Dobře, lze říct, že máme geniální zaměstnance. Ale nemyslím si, že by trh byl obecně nějak zásadně neefektivní, že by ceny byly nějak výrazně mimo.

LTCM? Korelace nulová!

Přesto, vaše obchodní strategie mi trochu připomíná to, co dělal koncem devadesátých let nechvalně proslulý hedgeový fond Long-Term Capital Management (LTCM), jenž nakonec zkrachoval. Co vy na to?

Nulová korelace! LTCM držel velké pozice a prováděl arbitráže na neefektivních kontraktech (vydělával na cenových rozdílech jinak zcela srovnatelných finančních produktů, pozn. red.). Měli malinký zisk, ale hodně „pákovali" (spekulovali s vypůjčenými prostředky, pozn. red.), aby zisk z neefektivit násobili. Problém nastal, když se neefektivity zvětšily. My jsme oproti tomu, jak jsem řekl, tvůrci trhu. My tedy žádné velké pozice nechceme držet a ani nedržíme.

Myron Scholes (viz rozhovor autora), laureát Nobelovy ceny, jenž stál v pozadí LTCM, též říkal, že jsou vlastně obřím vysavačem, jenž luxuje nikláky z celého světa - že vydělávají na drobných neefektivitách.

Ty neefektivity, na nichž vyděláváme, jsou minutové záležitosti. Oni měli dlouhodobé strategie - třeba, že cena jedné firmy je trvale jiná v Evropě a jiná v Americe.

Fond LTCM zkrachoval hlavně kvůli tomu, že neodhadl dopad politického rizika spjatého s vyhlášením ruské platební neschopnosti v roce 1998. Co je největším rizikem pro vás?

Dnes už si troufnu říci, že se nebojíme ničeho.

Opravdu? Učebnice přece říkají, že výnos je odměna za podstoupené riziko.

Nejvíce se bojím, že zkolabuje Česká republika. Též se obávám, že zkolabuje celá Evropa - kvůli všemu tomu žití na dluh a nezměrnému populismu politiků.

Měl jsem na mysli rizika, která mohou přímo dopadnout na byznys RSJ.

Máme k dispozici fakt hodně velké rezervy kapitálu, s nímž už neobchodujeme. Kdyby na trzích nastaly nějaké vysloveně šílené pohyby, tak je možné, že proděláme významnou část těchto rezerv. Ale vzhledem k tomu, že máme další ohromné rezervy, riziko už pro nás vlastně neexistuje. To je rozdíl oproti situaci před třemi čtyřmi lety, kdy jsme se rizika ještě báli. V posledních dvou letech se nám ale velmi dařilo a už se neobáváme.

Na laiky můžete působit, když ne jako zlatokopové, tak jako nějací alchymisté, kteří vyrábějí zlato z ničeho - vydělávají miliardy bez rizika.

To, co dnes máme, je ale výsledek opravdu intenzivního výzkumu, budování a vylepšování. Nám se skutečně podařilo dosáhnout takového stavu, kdy řízení rizika je fakt tak dobré, že se nemusíme ničeho bát. Ale to už nikdo nemůže zopakovat. Respektive mohl by, ale není možné „splácnout" to dohromady za půl roku či za rok. V České republice třeba vzniká společnost iMath.cz a podle toho, co jsem slyšel, je jejím vzorem a motivací právě RSJ. Nám to nevadí. Náskok, který máme, je výsledkem opravdu hodně let práce.

Dobře, a jak jste na tom v porovnání se světem?

Úplně první jsme nebyli, ale jedni z prvních určitě. Měli jsme štěstí. Jako tvůrci trhu jsme začali fungovat v roce 2002, a kdybychom to dodnes dělali stejně jako tehdy, skončíme během týdne - všichni by nás okamžitě převálcovali. Startovali jsme však v době, kdy byla konkurence velmi slabá.

Jste na světě největší společností svého druhu?

Tak třeba v Londýně na burze NYSE Liffe (burza termínových kontraktů, pozn. red.) jednoznačně ano. A máme velký náskok. Na burze v Chicagu nemají oficiální statistiky, ale skoro jistě se umisťujeme do třetího místa, pravděpodobně do druhého. Na burze Eurex, tam jsme v něčem už byli první, jsme standardně druzí či třetí.

Dokud bude s čím obchodovat

Jak se na vašem byznysu podepsala finanční krize?

Ta nás zasáhla v roce 2007. Jak jsem řekl, neměli jsme tehdy ještě takový rezervní kapitál, jaký máme dneska. O rok později už to bylo lepší a pád investiční banky Lehman Brothers (v září 2008, pozn. red.) nás už prakticky nezasáhl.

Takřka celý finanční svět tehdy prorokoval div ne konec světa, a vás to prakticky nezasáhlo?

Nás nyní fatálně ovlivní vlastně jen to, a to se může reálně stát, když třeba do padesáti let skončí ekonomika v dnešním smyslu slova, když skončí něco jako evropská demokracie. Pak nebudeme mít co obchodovat.

tyden.cz

Co tedy pak bude - přijdou Číňané?

Bude-li to zlé, tak nastane očistný proces v podobě velké války. Ukazuje to historie: když jsou lidé nespokojení, tak začnou válčit. Pak jsou na tom špatně, přichází očistný proces a musí zase začít makat.

Jakou dáváte ničivé válce pravděpodobnost?

Problémem dnes je, že ničivá válka by byla zákonitě jaderná. Dříve se lidé zabíjeli, často opravdu ve velkém, ale dnes by mohl celý svět lehnout popelem. Smutný pohled, který nelze vyloučit. A ta pravděpodobnost? Tak pět procent.

To je ještě docela dobré.

Ale jsou s tím spjata nesmírná rizika. Ani za velké peníze bych nešel do něčeho, kde existuje pětiprocentní šance, že zítra umřu. Ale mnohem reálnější než ničivá válka je pořád nějaká jiná varianta: třeba, že opravdu přijdou ti Číňané a z nás budou kolchozníci.

To proto jste mi jednou říkal, že uvažujete o emigraci na Nový Zéland?

Říkal jsem, že jen v nejhorší situaci. A souviselo to hlavně s mým znechucením nad korupcí tady v České republice. Korupce je strašná rakovina, která vše devastuje. Politická scéna se podle mě po loňských volbách přece jenom zlepšila. Zdá se, že existuje síla a vůle provést opravdu nutné reformy. I když teprve uvidíme, zda se to podaří, zda to nesklouzne zase do populismu.

Setkáváte se s korupcí?

My jako firma ne, jsme nezávislí - nikdo nás nemůže uplácet ani po nás chtít úplatky. Ale samozřejmě znám lidi a vnímám, co se kolem děje. Třeba pražská koalice ODS s ČSSD, to je strašné. To je jedna velká zlodějna. Jako by oficiálně a veřejně řekli: „Jo, chceme ještě čtyři roky krást." To je nebezpečí pro Českou republiku. Ale jinak super, chci tady žít, mám to tu rád.

Myslíte, že je to tu s korupcí horší než třeba před pěti lety?

Snad ne. Je nesmírně dobře, že z toho začalo být téma, že se o tom mluví. A když už se o tom mluví, když už na to někdo tlačí, tak se korumpování stává minimálně těžším. Ono je to totiž tak, že lidi kradou, ale omluví si to, a dokonce si myslí, že je to vlastně v pořádku. To známe z psychologie, že i ten největší vrah si svůj čin vždy nějak odůvodní - ve svých vlastních očích se každý vidí jako čistý. Takže ti korupčníci si o sobě ani nemyslí, že jsou špatní - nebo alespoň většina z nich ne. Ale když už se na to tlačí, lidé o tom mluví a jsou proti tomu, tak se nad tím alespoň trochu více zamyslí.

Rozhovor vedl Lukáš Kovanda.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Týden.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

TomasR | 21. 9. 2012 00:22

Tajemství jak Janeček vydělává.

Na trh příjde kupující a zadá příkaz koupím cenný papír 1ks za 10 USD nebo méně, hned potom příjde prodávající a protože je netrpělivý zadá příkaz prodám 1ks za 9.9USD nebo více. V tom okamžiku (celé to trvá méně než sekundu) Janečkův algoritmus koupí ten 1ks za 9.9 USD a ihned ho prodá za 10 USD takže vydělá 0.1 USD. A protože Janeček (marketmaker) neplatí za obchod poplatek jako každý normální smrtelník (normální smrtelník by musel zaplatit za obchod řekněme 1 USD, takže by na tom obchodu ještě prodělal), tak je to jeho čistý zisk. Kdyby tam nebyl Janeček tak by ten cenný papír připadl kupujícímu za 9.9 USD. Takhle ho má kupující za 10 USD. Marketmakeři jsou podvod. Zvyšují objemy obchodů to ano, ale úplně zbytečně, protože nikdy nejsou skutečný kupující ani prodávající, pouze rychlý prostředník který vyžere zisk. Když budete chtít prodat cenný papír a nebude tam skutečný kupující tak ho marketmaker nezastoupí. Takže ani nezvyšují likviditu. Celé je to podvod prováděný burzou a se souhlasem burzy, troufnu si říct tunel. Mimochodem tohle je jen jeden z více způsobů jak to dělají.

+1
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Janata | 6. 2. 2011 01:24

Riziko existuje. Klíčové ve vašem popisu obchodování je slovíčko "teď".
Představtesi burzovní systém, který umožňuje zadávat požadavky omezené pouze cenou.
V čase T pošlu požadavek na nákup s cenou C. V čase T+1 dorazí požadavek do systému a vyhodnotí se podle aktuální ceny. V čase T+2 dorazí informace zpět ke mně. Když jsem nad cenou, tak jsem nakoupil a můžu podobně zkusit prodat. Když jsem pod cenou, nemám nic a začínám znova.
Riziko je v tom, že aktuální cena se může mezi nákupem a prodejem změnit v můj neprospěch.
Riziko snížím tím, že:
1) zrychlím komunikaci (proto mají servery co nejblíž burzám)
2) odhadnu jak se mezitím změní cena (know-how)
O svém požadavku vím v čase T ale ostatní se dozví nejdřív v čase T+1. Takže když se ptám dost často, tak získávám malou výhodu pro svůj algoritmus(předpočítám obě varianty). Na druhou stranu každý požadavek představuje riziko uskutečnění obchodu a to něco stojí.
Burzy se brání nastavením limitů na frekvenci požadavků a minimální obchodovaný objem atd.
Vydělá ten, kdo tyhle omezené informace nejlépe využije.
Podmínky obchodování jsou veřejně známé a platí pro všechny obchodníky. Kdo by věřil burze, která některým členům naddržuje?

-1
+
-

Další příspěvky v diskuzi (21 komentářů)

TomasR | 21. 9. 2012 00:22

Tajemství jak Janeček vydělává.

Na trh příjde kupující a zadá příkaz koupím cenný papír 1ks za 10 USD nebo méně, hned potom příjde prodávající a protože je netrpělivý zadá příkaz prodám 1ks za 9.9USD nebo více. V tom okamžiku (celé to trvá méně než sekundu) Janečkův algoritmus koupí ten 1ks za 9.9 USD a ihned ho prodá za 10 USD takže vydělá 0.1 USD. A protože Janeček (marketmaker) neplatí za obchod poplatek jako každý normální smrtelník (normální smrtelník by musel zaplatit za obchod řekněme 1 USD, takže by na tom obchodu ještě prodělal), tak je to jeho čistý zisk. Kdyby tam nebyl Janeček tak by ten cenný papír připadl kupujícímu za 9.9 USD. Takhle ho má kupující za 10 USD. Marketmakeři jsou podvod. Zvyšují objemy obchodů to ano, ale úplně zbytečně, protože nikdy nejsou skutečný kupující ani prodávající, pouze rychlý prostředník který vyžere zisk. Když budete chtít prodat cenný papír a nebude tam skutečný kupující tak ho marketmaker nezastoupí. Takže ani nezvyšují likviditu. Celé je to podvod prováděný burzou a se souhlasem burzy, troufnu si říct tunel. Mimochodem tohle je jen jeden z více způsobů jak to dělají.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Valesek | 3. 2. 2011 18:56

Opet trochu prispeji do diskuse.
Mnoho lidi si mysli ze algorithmic trading je vytvareni algoritmu na odhad ceny na trhu, ale je to i jina moznost.
Dle meho si mnoho lidi pod pojmem RSJ algorithmic trading predstavuje, ze pan Janecek pouziva algoritmus, ktery s urcitou presnosti predvida budouci vyvoj na trhu a ze je v techto predpovedich pan Janecek uspesny.
Uz si ale nepredstavi druhou moznost ze algoritmus toho co pan Janecek vytvoril je jen to, ze se podiva kde je cena na trhu ted a nabidne kupci vyssi cenu a prodejci nizsi cenu. A pokud kupec i prodejce stejneho mnozstvi dane komodity prijmenabizenou cenu, pak je z obchoduje a nenese pritom zadne riziko. Bohuzel takto vysvetleno jsem to primo jeste necetl nikde, ani tam kde jsem se o panu Janeckovi zatim docetl.
Dle meho ma v tomto ve svych prezentacich pan Janecek hoooodne velke manko a mel by uvest vecio na spravnou miru. Neco jiz rekl, ale rekl to do novin tak aby to nebylo na prvni precteni mozno ihned pochopit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Janata | 6. 2. 2011 01:24
reakce na Aleš Valesek | 3. 2. 2011 18:56

Riziko existuje. Klíčové ve vašem popisu obchodování je slovíčko "teď".
Představtesi burzovní systém, který umožňuje zadávat požadavky omezené pouze cenou.
V čase T pošlu požadavek na nákup s cenou C. V čase T+1 dorazí požadavek do systému a vyhodnotí se podle aktuální ceny. V čase T+2 dorazí informace zpět ke mně. Když jsem nad cenou, tak jsem nakoupil a můžu podobně zkusit prodat. Když jsem pod cenou, nemám nic a začínám znova.
Riziko je v tom, že aktuální cena se může mezi nákupem a prodejem změnit v můj neprospěch.
Riziko snížím tím, že:
1) zrychlím komunikaci (proto mají servery co nejblíž burzám)
2) odhadnu jak se mezitím změní cena (know-how)
O svém požadavku vím v čase T ale ostatní se dozví nejdřív v čase T+1. Takže když se ptám dost často, tak získávám malou výhodu pro svůj algoritmus(předpočítám obě varianty). Na druhou stranu každý požadavek představuje riziko uskutečnění obchodu a to něco stojí.
Burzy se brání nastavením limitů na frekvenci požadavků a minimální obchodovaný objem atd.
Vydělá ten, kdo tyhle omezené informace nejlépe využije.
Podmínky obchodování jsou veřejně známé a platí pro všechny obchodníky. Kdo by věřil burze, která některým členům naddržuje?
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miroslav Pokorný | 3. 2. 2011 10:07

Dobrý den. Pokud tomu dobře rozumím (ne to je moc silný obrat) - pokud tomu tedy alespoň trochu rozumím tak celá struktura uvedené firmy je něco jako výše uvedený superrychlý vysavač s dobrým softwarem na nikláky z celého světaplynoucí z lokálních mikrofluktuací. OK to je v pořádku - efektivní trh funguje i když vlastně neexistuje pouze se k němu limitněblížíme a toto je exemplární příklad. Jiná věc je, že je to celé důsledkem technologického upgradu (pokrok asi není úplně to správné slovo) viz software firmy zabudovaný v burzovních počítačích ve významných centrech. Všichni bohatneme v tomto techologickém smyslu slova - anebo mohli jsme si takto psát před deseti patnácti lety? A tak jedeme v tramvaji např. číslo 22 na Malou Stranu a máme různé peníze na housky v kapse. Někdo na 1 někdo na 1000 a někdo na tolik, že by se pekli 1000 let, jinými slovy různě se podílíme na rozhodování co se bude péct. Zde vidím věc, kterou ne úplně dohlížím: míra singularity v možnostech rozhodování o budoucnosti prostřednictvím individuálních příjmů roste velmi rychle s technologií a možná nebezpečně - to nemyslím osobně ale systémově. Technologie jako by amplifikovala možnosti intelektu exponenciálně (kdysi jsem studoval matfyz takže mám nějakou představu co si pod slovem intelekt matfyzáka představit). Každopádně trh je úžasný, takže jistě již pracuje na odsávání i těchto singularit. Ještě vědět jak. Dík za pozornost. M
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vladimír Fajmon | 2. 2. 2011 10:07

Rozhodně pana Janečku nesoudím, ba naopak našel svůj prostor na trhu a funguje to, klobouk dolů. Co se týká sponzorských darů, to je každého věc a chvála tomu, kdo to dělá z čistých úmyslů. Zda je takovýmto sponzorem pan Janečka potažmo RSJ, tak to vědí především oni sami a jak hovoří o svědomí, tak to jim je dostačujícím soudcem. Nejvíce se ale bojím toho rozhovoru o válce, kterou vidím stejně tak i Já. A to jako nevyhnutelný důsledek chování evropanů a dlouhodobé politiky ruku v ruce s nesmyslnou EU se závojem korupce... Očistec od korupce je ale nutností, jaký bude, ukáže budoucnost...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Valesek | 1. 2. 2011 19:06

No jak pan Janecek popisuje v prvnim odstavci, ze vydelava jen na spreadu, tak musi byt kazdemu jasne, ze je to jen prachsprosty zprostredkovatel(broker) nenesouci zadne riziko, protoze neuskutecni obchod jen s jednou stranou ale jen se dvema stranami naraz. Tudiz se spravne v nazvu clanku uvadi, ze je to bez rizika.

Jedine v cem pana Janecka obdivuji je jeho drzost s jakou si dela reklamu a prezentuje cisla a s jakou dokaze oblbnout novinare, kteri jej prezentuji jako nekoho kdo nam ve vsem pomuze a tim delat siiiiiilenou reklamu.

U firem ktere vydelavaji jen zprostredkovanim financnich transakci, ktere pritom nenesou zadne riziko by meli zavest dan z obratu. Aspon uz by se neprezentovali jako neco co pridava hodnotu, ale konecne by zacali pracujicim lidem tohoto sveta prinaset neco hodnotnejsiho nez jen pohled na cisla zobchodovanych obchodu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Peter | 2. 2. 2011 19:54
reakce na Aleš Valesek | 1. 2. 2011 19:06

noa toto je ten druhy prispevek, kvuli kteremu jsem se registroval. tebe omlouva pouze to, ze nemas ZADNE znalosti trhu. vidis slovo "spread" a mas jasno. opravdu plati "mlceti zlato". jinak RSJ si nepotrebuje delat reklamu. mezi odbornou verejnosti (v zahranici a mozna iu nas) jsou znami a retail je nezajima. vice penez by uz nevedlo k vetsim ziskum
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aja Novotna | 2. 2. 2011 22:48
reakce na Peter | 2. 2. 2011 19:54

To je pravda, clovek, na ktereho reagujete, opravdu nema znalosti. Pan Janecek dela market makera a zaroven proprietary trading, coz je v principu neeticke a melo by byt zakazat
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Valesek | 3. 2. 2011 08:18
reakce na Aja Novotna | 2. 2. 2011 22:48

Dobre, oba dva co na mne reagujete. Napiste mi cim spolecnosti prispeje pan Janecek oproti lidem kteri skutecne neco tvori (vedci, delnici nebo lide kteri pomahaji lidem, nemyslim tim ruzne zprostredkovatele nebo obchodniky a jejich zastupce).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 3. 2. 2011 09:16
reakce na Aleš Valesek | 3. 2. 2011 08:18

Mám pocit, že i obchodník pro mne něco dělá. Bez obchodníka bych si pro mrkev musel chodit na nejbližší statek a banány si prohlížet jen na obrázku v knížce (i když nevím, kde bych tu knihu vzal nebýt obchodníka - knihkupce).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Dell | 4. 2. 2011 08:23
reakce na František Pašingr | 3. 2. 2011 09:16

A mezi těmi dvěmi obchodníky je prostředník Janeček. Mi osobně nevadí co dělá, spíše mě rozesmívá, jak se, i na Wikipedii, dočtete, jak tito lidé vytváří trh a poskytují likviditu. Přitom trh je vůbec nepotřebuje, obešel by se bez nich. Dělal to celou dobu před tím, než počítače vstoupily na burzu.

Ještě větší zvěrstvo je FOREX, kde obchodujete s pákou. A nebo když můžete "shortovat" ;akcie. Holt brokeři mají asi slušné páky na politiky, že jim tohle umožňují zákonem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 4. 2. 2011 10:51
reakce na Radovan Dell | 4. 2. 2011 08:23

Někdy mi prostředník nevadí. Místo, abych si pro něco jel do Makra, tak mi to nabídne trochu dráž Vietnamec v krámku přes ulici. Kdyby mi to vadilo, tak ho obejdu a zajedu si do Makra sám.
Předpokládám, že stejnou možnost mají i ti obchodníci a protože pana Janečka neobcházejí, tak se jim to subjektivně vyplatí.
Jiný příklad, když se budu chtít pojistit mohu prostudovat nabídky pojišťoven a vybrat si nebo použít prostředníka a nechat si poradit, abych ty nabídky nemusel studovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kamil Kukura | 1. 2. 2011 18:06

Byl bych velice vděčenej kdyby svoje výnosy investovali zpátky do systému a moc je nerozpouštěli mezi běžnou společnost. Už nyní nám stávající inflace penízeničí dost.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jaoslav Klimeš | 1. 2. 2011 10:32

Těší mne, že máme tak schopné lidi a navícto, že chtějí potírat korupci. Jejich majetky je řadí mezi boháče ale nechtějí se tam řadit s těmi zloději a
korupčníky kteří jsou ostudou tohoto státu. Pokud pomohou stav zlepšit patří jim zato díky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aja Novotna | 31. 1. 2011 09:25

Neni tak docela pravda, ze nema konkurenci. A rozhodne neni genialni matematik, je to jen pouzitelny matematik pro svet financi, maloktery teoreticky matematik chce vydelavat hromady penez, ale krasu vidi trosku jinde. V CR existuje par lidi kolem 30 let, kteri maji dokoncene doktoraty z aplikovane matematiky /fyziky na prestiznich zapadnich Uni a je jen otazkou, zda pujdou po vzoru Janecka a zda to zvladnou stejne uspesne jako on a zda budou pracovat s vlastnim nebo cizim kapitalem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Peter | 2. 2. 2011 19:48
reakce na Aja Novotna | 31. 1. 2011 09:25

neni tak docela pravda? tak ktere dalsi firmy jsou konkurenci? na dulezitych burzach jsou do tretiho mista.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aja Novotna | 2. 2. 2011 22:22
reakce na Peter | 2. 2. 2011 19:48

budoucnost je vzdy nejista, stejne tak je treba si dobre vybirat loajalni zamestnance, hodne stesti.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 31. 1. 2011 13:39
reakce na Aja Novotna | 31. 1. 2011 09:25

Mě na tom rozhovoru zaujalo spíš to, jak se nebojí mluvit o tom, kolik vydělává. V české kotlině něco neobvyklého.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aja Novotna | 31. 1. 2011 16:25
reakce na Martin Vlnas | 31. 1. 2011 13:39

vazne nevim, jeho sponzorske dary napr. cerge neodpovidaji zisku, ktery vydelava, ale asi setri:-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Peter | 2. 2. 2011 19:45
reakce na Aja Novotna | 31. 1. 2011 16:25

kvuli tomuto clanku jsem se musel zaregistrovat, resp. kvuli dvema prispevkum. a jednim z nich je ten tvuj. neodpovida zisku? on je povinen neco odvadet? kdy uz lidi pochopi, ze si lidi muzou se svymi penezi delat co chteji. a kdyby je hazel do krbu, tak je to jen a jen jeho vec
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aja Novotna | 2. 2. 2011 22:16
reakce na Peter | 2. 2. 2011 19:45

samozrejme, ze je to jen jeho vec, ja na to upozornila jako na maly nevyznamny detail, ktery mi zaujal
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Lukáš KovandaLukáš Kovanda
Lukáš Kovanda je ekonomický konzultant a autor populární i odborné ekonomické literatury. Věnuje se filozofii a metodologii ekonomické vědy, publikuje...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!