Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Měnové války, šoky a druhá vlna krize! Takový bude rok 2011

| 10. 2. 2011

Díky enormnímu úsilí, včetně mohutné mediální masáže a rotačkám běžícím na plný výkon, se podařilo centrálním bankéřům krizi odsunout. Odsunout, ne však zažehnat. Rok 2010 nebyl návratem k normálu, jak to někteří vykládají. Co nás čeká?

Měnové války, šoky a druhá vlna krize! Takový bude rok 2011

Rok 2011 bude rokem nemilosrdným, rokem rozjezdu druhé vlny krize, kdy vypuknou měnové a obchodní války. Budeme svědky série šoků, které zboří stávající pilíře globálního ekonomického uspořádání. Půjde o již beztak podminovaný dolar, o poptávku po amerických vládních bondech, o opětovné problémy bank s aktivy a o rostoucí problémy eurozóny, včetně problémů některých členských zemí s financováním. Investoři si naplno uvědomí, že nemohou čekat plné splacení závazků ani USA, ani evropských zemí.

Média mají obrovskou moc a nikdo by neměl zapomínat na jejich koncentrovanost a vlastnictví. Když čteme finanční rozbory nebo se dozvídáme o snížení ratingu nějaké země, mějme na paměti, že:

  • žádné významné finanční médium není původem z eurozóny – jsou buď z USA, nebo z Velké Británie;
  • všechny největší světové ratingové agentury jsou původem z USA.

Co je největším rizikem z pohledu USA?

Jednoznačně to, že dolar přestane plnit funkci rezervní měny. Spojené státy by tak přišly o výhodu shrnutou do slov „Dolar je naše měna, ale váš problém“. Země označované jako BRIC (a zapojují se i další) začínají pracovat na paralelním systému bez dolaru jako prostředku směny. Pracují přímo s národními měnami. Pokud k podobným krokům přistoupí více zemí, může to zvrátit stávající politiku neomezeného pohybu kapitálu. Svět se může v extrémním případě vrátit k praxi z doby před druhou světovou válkou a těsně po ní, kdy se pro obchod a finanční transakce používaly rozdílné měnové kurzy. S velkou pravděpodobností by následně došlo i k dalším změnám v hlavních finančních mezinárodních organizací typu MMF či Světová banka a spolu s tím i k dalšímu zmenšení vlivu USA i Evropy v těchto organizacích.

To je však něco, čemu chtějí Spojené státy za každou cenu zabránit. Tlaky USA na Čínu ohledně revalvace měny v loňském roce začaly „náhodou“ přesně v okamžiku, kdy Čína přestala masivně nakupovat americké státní obligace. Takové náhody se nedějí.

Amerika bude navíc bojovat s vlnou bankrotů jednotlivých států a municipalit. Enormní odpisy amerických bank, spojené s problémy municipalit a kulminací další vlny změn podmínek Option ARM hypoték a dalších úvěrů, budou tím relativně nejsnáze řešitelným problémem. Lze jej totiž smést ze stolu částečným či plným znárodněním bank (i když investorům držícím akcie bank se to jistě líbit nebude). Nechat zkrachovat banky de iure (jako Lehman Brothers) si dnes nikdo nedovolí.

Mnohem větším rizikem bude kolaps municipalit kvůli nedostatku financí a s tím spojené riziko občanských nepokojů. Výsledkem může být dlouho nepoznaná politická nestabilita. Dopad na dolar či americké vládní bondy by byl dramatický.

Ratingové agentury budou co nejvíce oddalovat snížení ratingu USA. Udělají to, až skutečně nebude vyhnutí, ačkoliv v případě jiné země by rating snížily již dříve.

Jak je na tom Evropa?

Také Evropa se v roce 2011 octne ve velkých problémech. Není daleko doba, kdy zkrachuje první členská země EU – Řecko. V současné době již probíhají jednání o restrukturalizaci řeckého dluhu (de facto bankrotu). Podle připravovaného plánu by měli věřitelé přijít o 35 % hodnoty svých pohledávek s tím, že ty zbylé budou převedeny na pohledávky s třicetiletou splatností. Ztráty investorů včetně bank se budou počítat v desítkách miliard. To signalizuje zásadní obrat v přístupu. Podobný návrh by byl ještě loni na podzim smeten pod stůl jako bláznivý.

Dalším epicentrem problémů se stane Španělsko. Uvědomme si, že Španělsko je dvakrát větší než Řecko, Irsko a Portugalsko dohromady. Kdo mu pomůže? Nikdo. V evropském záchranném fondu totiž podle všeho nebude dostatek peněz.

Jak to celé dopadne? Přiblíží se rozdělení eura na dvě měny! Na „severní euro“, které bude měnou v Německu, Rakousku, Beneluxu či Finsku, a na stávající euro platné ve zbytku dnešní eurozóny. Nová měna pak vůči stávajícímu euru výrazně posílí. Termín rozdělení? Mluví se o červnu 2011. Přikláním se ale spíše k druhému pololetí letošního roku, možná k prvnímu pololetí roku příštího. Pokud by navíc „severní“euro opravdu obsahovalo zlatou složku, jednalo by se o revoluci ve světových financích. Jestliže se vám zdá rozpad eura nadsazený, doporučuji přečíst názor jednoho z jeho architektů – německého ekonoma Otmara Issina. Najdete ho zde.

Nezapomeňme, že do situace v Evropě stále významněji promlouvá Čína. Čína totiž vystupuje pro země EU v problémech jako věřitel poslední instance a snaží se ze stávající situace vytlouct co největší kapitál. Pomohla Řecku, nyní pomáhá Španělsku, další na řadě bude zřejmě Itálie. Skupuje evropské obligace a elegantně se tím zbavuje těch amerických. Čína se tak dostává zadními vrátky do EU, míří na evropská hmotná aktiva. Získává tak postupně poltickou moc a její vliv na rozhodování evropských politiků poroste.

O občanských nepokojích v USA jsem psal již výše. V roce 2011 můžeme očekávat významné občanské nepokoje i v Evropě, výrazně větší než ty v roce 2010.

Pokračování zítra...

Foto: profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

Adam Čabla | 11. 2. 2011 10:52

Nabizim sazku, ze euro se letos nerozpadne. Souhlasim s riziky, ale nesouhlasim se scenarem dopadu, mozna me presvedci pokracovani
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zdeněk Nový | 10. 2. 2011 11:49

Otázka pro MMS
Které učebnice ekonomie na vhození do koše máte na mysli. Ty s keynesiánskou ekonomií nebo rakouskou školu :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Straka | 10. 2. 2011 08:24

Petre, tvoje komentare a clanky sleduji se zajmem tretim rokem na webovce co provozujes a alternativni nazor se vzdycky pocita, otazka je, ze tech zatvrzelych medvedu, kam te (mozna nepravem) taky pocitam uz na trhu za posledni dva roky moc nezbylo, uvidime.
Osobne necitim sebemensi politickou vuli resit problemy tak jak by se mely, dluhy se budou latat dalsimi dluhy a zadani je jasne, dalsi krizi budeme predchazet at to stji co to stoji, mezitim se ekonomiky velmi slusne oklepaly a pojede se bez ztraty kyticky dal, ocistny proces se konat nebude, takove je zadani, at se to medvedum libi nebo ne. Osobne by me neprekvapilo, kdyby se pristi rok US akciove indexy bez vetsich problemu prehouplyprez sva maximaa jedeme dal, za vydazne pomoci HTF a podobnych nastroju jak z trhu udelat frasku. Mysim ze zijeme v zajimave dobe, i kdyz poucky z tlustych ekonomickych ucebnich psanych v nekolika poslednich dekadach muzueme po zkusenostech z poslednich tri let hodit tak akorat do kose, cilena deformace a manipulace je bohuzel zda se silnejsi a ve,mi tezko odhadnout jesli sily dojsou, nemyslim.... Tak at se ari M.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 10. 2. 2011 10:37
reakce na Martin Straka | 10. 2. 2011 08:24

Hezký den, změnu jsem provedl. Vás ale také poprosím o jednu. Používejte v diskusi Vaše celé jméno. Příště už takový komentář, ať již bude jakýkoliv, neschválím. Díky za pochopení a respektování pravidel. Martin
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 10. 2. 2011 05:41

Ale kde berete ten "optimizmus&quo t;.že se bude účtovat již v roce 2011 ? Zdá se mi, že o účet nebude mít nikdo zájem a aktéři, pro mne vždy poněkud překvapivě, nacházejív klobouku další a další králíky, aby večírek mohl pokračovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 10. 2. 2011 09:47
reakce na Luděk Zdražil | 10. 2. 2011 05:41

Pokud dojde trpělivost divákům (obyvatelům - stačí ropný či potravinový šok), představení skončilo, ať má kouzelník v klobouku králíků sebevíc.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Miroslav Piták | 10. 2. 2011 08:47
reakce na Luděk Zdražil | 10. 2. 2011 05:41

Samozřejmě, nedá se na 100% tvrdit, že vše propukne v roce 2011. Já to vidím "pouze" jako vysoce pravděpodobné, státy již vytáhly všechny zbraně "hromadnéhoničeníquot;i když dle mého mínění ne v plném rozsahu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan Dvořák
Autor je soukromý investor a provozovatel investičního portálu pro investory. Publikuje zejména analýzy primárně zaměřené na globální ekonomickou situaci...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!