Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poučení z Hušáka: financování sportu se musí změnit

| 19. 5. 2011

Jak by se měl financovat český sport? Především víme, jak by se financovat neměl. Smutný případ Sazky si zaslouží hlubší rozbor, protože něco podobného se může opakovat. Její špatný konec byl přitom do značné míry předem determinován. Proč?

Poučení z Hušáka: financování sportu se musí změnit

Ekonomie zná problém majitele a správce (v odborné terminologii je to principal-agent problem). Oč jde? Představte si, že zdědíte dejme tomu statek. Zemědělství není vaším oborem a na venkov se nehodláte stěhovat. A dejme tomu, že z nějakých důvodů nepřichází prodej statku v úvahu. Musíte tedy najít správce, který bude hospodářský objekt řídit za vás.

Kde sehnat poctivého správce majetku?

Správce se ve své profesi vyzná, ale bude skutečně spravovat váš majetek dobře? To není jisté. Vaším cílem je maximalizace zisku – správce je však motivován k maximalizaci nákladů a investic, neboť to zvyšuje jeho mzdu i jeho rozhodovací moc. Činnost správce je tedy třeba kontrolovat, což není ani snadné, ani levné. V nejrozšířenějším případě – což je vztah akcionářů a managementu akciových společností – se jedná o složitou disciplínu, jejíž pravidla se vyvíjela ve vyspělých zemích celá staletí. Existují osvědčené modely řízení, které umožňují konflikt zájmů majitelů a správců účinně minimalizovat.

Odstrašující Hušák

A naopak existují modely nesprávného uspořádání těchto vztahů. Ředitel Sazky Aleš Hušák se ve své funkci choval tak, že by mohl rovnou vstoupit do učebnic ekonomie jako odstrašující příklad. Během své kariéry se tento najatý manažer choval přímo ukázkově z hlediska maximalizace svých osobních příjmů a rozhodovací moci. Sazka Arena je toho monumentálním příkladem. Tím příběh nekončí, neboť v případě Sazky byl konflikt majitele a správce dvojitý. Sazka je vlastněna sportovními svazy.

Sportovní svazy jsou řízeny funkcionáři a vlastněny – kým vůbec? Kdo je majitelem Českého svazu tělesné výchovy nebo Českého tenisového svazu? Podíváme-li se do stanov ČSTV, žádného majitele nenajdeme. Organizace, která vlastní téměř 68 procent akcií Sazky, nemá žádného majitele a podobně je tomu u dalších sportovních svazů. Sportovní spolky nebo svazy jsou spravovány pověřenými manažery, nikoli vlastníky. Jde tedy o konflikt majitel – správce umocněný na druhou.

Důsledkem tohoto uspořádání je fakt, že Sazka, tedy velká firma, jejíž tržby v roce 2010 dosáhly hodnoty 7,3 miliardy korun, ve skutečnosti nikomu nepatří! Nelze dohledat konkrétní vlastníky, protože žádní nejsou. Víme tedy, jak nefinancovat sport. Víme, že sportovní svazy by pokud možno neměly nic vlastnit, neboť konflikt zájmů nakonec vždy převládne nad ušlechtilými závazky.

Změňme sportovní svazy na obchodní společnosti

Nabízí se otázka, zda by měly dále existovat ve své současné podobě, anebo zda by měly být transformovány na obchodní společnosti, které z podstaty své existence musí mít konkrétní vlastníky. I kdyby vlastníkem ČSTV, a. s., měl být stát, stále by šlo o lepší model fungování, než když není vůbec žádný vlastník.

Transformace sportovních svazů na obchodní společnosti by samozřejmě vzbudila hodně rozruchu a možná i emocí, protože by znamenala konec snadného a dosti dobrého živobytí pro mnoho profesionálních funkcionářů.

Ale vrcholový sport je dnes především byznys, takže není co řešit. Existují snad automobilky, obchodní řetězce, banky nebo hutě, které by měly právní formu občanského sdružení jako ČSTV? Anebo Český olympijský výbor či jiné podobné organizace? Relativně vedlejším problémem je podíl státního a soukromého financování sportu. Stát jistě bude vždy financovat sport, ať už na vrcholové, či masové úrovni. Na jaká odvětví a disciplíny se soustředit, je otázka pro jiné pojednání – mechanismus financování by však v každém případě měl být co nejpřímočařejší z hlediska rozhodování a kontroly. Pokud jde o soukromé zdroje, atraktivní sportovní odvětví si jistě snadno své sponzory najdou.

Psáno pro MF Dnes

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Otakar Hokynář | 21. 5. 2011 15:44

Ještě před pár lety jsem se hodněpohyboval v prostředí amatérského sportu, sice jsem nebyl přímo ve vedení, ale znal jsem se s každým. (dodnes jsem aktivní hráč v nižších soutěžích) Docela dlouho fungovalo financování amatérského sportu přes Sazku celkem slušně.Respektive, stačilo to pokrýt náklady, které by oddíly asi neutáhly.Nicméně, sportovní svazy (i oddíly) mají svoje právní ukotvení (zpravidla občanské sdružení), takže mají i oficiální reprezentanty. Uplatnit ve sportu výnos z hazardních her mi jako špatný nápad nepřijde, ale pro potřeby neprofesionálního sportu. V českém specifickém prostředí bych ale další participaci státu na řízení finančních toků ve sportu jako dobré řešení neviděl.
Jako řešení mě spíš napadá toto: ponechat Sazku jako firmu se státní účastí, která by sanovala snížený výběr daní. S tím, že by na podporu sportu byly možné zajímavější daňové úlevy a to i pro zaměstnance, kteří by tak svému sportu mohli přispívat. Vždyť původní smysl sportu již téměř zmizel a staly se z toho novodobé gladiátorské a vozatajské hry.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 19. 5. 2011 09:29

Ano, příběh Sazky slouží jako typická ukázka "firmy zmocněné managementem". Dominantní Hušák si ze Sazky udělal vlastní pašalík. A když k tomu přičteme jak neuvěřitelnou realitu, tak skazky co se o vedení Sazky vypráví, je to opravdu příběh do učebnic.
Osobně si myslím, že stát by měl sport podporovat především daňovou asignací nebo částečnou úlevou na daních a podstatně snížit přímé dotace na sport.
Neuvěřitelná drzost se objevila na mém pražském bydlišti - Obecní úřad zvažoval, že by za mnoho desítek mil. Kč vstoupil do prvoligového fotbalového kluku, jehož stadion je pár set metrů od kanceláří OÚ. Vedení radnice však "výborně" investovalo přes podivnou makléřskou firmu a tak doufejme, že tato ztráta na chvíli zabrzdí "investiční choutky" vedení radnice.
Asi opravdu platí, že každý vystoupá na místo a pozici, kterou nezvládá a napáchá tam neuvěřitelnou škodu. Jak management Sazky, tak naše radnice :- )
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam Čabla | 19. 5. 2011 09:36
reakce na Aleš Müller | 19. 5. 2011 09:29

A predstavte si, ze ta podivna firma, ktere mesto dalo tolik penez, je investovala prevazne do fotbaloveho stadionu, na kterem hraji dva prvoligove kluby, z nichz do jednoho chtela vstoupit. Radujete se dosti zbytecne..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

František Pašingr | 19. 5. 2011 07:35

Nechápu proč by měl stát z peněz, které mi vezme financovat sporty, které mne nezajímají (třeba fotbal nebo hokej). Proč mi ty peníze nenechá a já budu financovat sporty, které chci hrát (třeba petanque) nebo se na ně dívat (třeba plážový volejbal).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 19. 5. 2011 13:35
reakce na František Pašingr | 19. 5. 2011 07:35

Já bych, být státem, podporoval jen plážový volejbal žen :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Müller | 19. 5. 2011 21:55
reakce na Martin Vlnas | 19. 5. 2011 13:35

To je prima nápad - také bych tento sport podporoval, rád na něj koukal, fandil - ale nesměla by to vědět manželka :- ))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 19. 5. 2011 22:56
reakce na Aleš Müller | 19. 5. 2011 21:55

Před 40 lety bývala prima také sportovní gymnastika, ale nyní to je leda tak pro pedofily. :-((
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 19. 5. 2011 18:42
reakce na Martin Vlnas | 19. 5. 2011 13:35

To je špatně. Stát nemá co podporovat. Ať nám ty peníze nechá, já budu podporovat plážový volejbal žen (že to hrají i muži jsem netušil :-)) ), ale třeba někdo jiný by podporoval něco jiného, tak proč mu nutit plážový volejbal žen. To bychom na tom byli stejně špatně jako nyní, kdy stát podporuje fotbal, který zase pro změnu nezajímá mne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!