Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč správný levičák nepodporuje odbory?

| 17. 6. 2011

Jsem vlastně levičák – nemám rád velké korporace. Ale nemám rád ani odbory. A nezbláznil jsem se...

Proč správný levičák nepodporuje odbory?

Velké korporace nemám rád proto, že by byly velké, velikost je mnohdy nezbytná. Ani proto, že jsou to soukromé firmy, firma je skvělý právní „vynález“. Nemám je rád, protože mnoho z nich žije v pevné symbióze se státem.

S korporacemi si stát rozumí, živnostníka vem čert

A snaží se jej využít k získání výhod na úkor všech ostatních – v ekonomii se tomu říká rent seeking, „dobývání renty“. Vztah je symbiotický, tedy prospěšný i pro druhou stranu. Ať už v podobě sponzorských darů pro politické strany, nebo dárečků pro voliče (je nutno se nakapsovat, jako vedlejší efekt se tedy občas něco užitečného postaví).

Příkladů bychom našli desítky, stovky, tisíce. U nás i ve světě. Koneckonců různým směrnicím a regulacím, které mají chránit nás slabé a zranitelné občany, se firmy často brání spíš naoko. Pro velkou firmu jsou právní náklady malou položkou v rozpočtu. A živnostník? Toho vem čert, ten nám miliony na volební kampaň nedá.

Levičáci mnohdy mají pravdu, když kritizují kapitalisty. Ale zcela neprávem kritizují kapitalismus. Nežijeme totiž v tom zlém neregulovaném volném trhu. Žijeme v jakémsi hybridním systému, kde o polovině všeho, co děláme, rozhoduje stát.

Stát v boji proti korupci? Kozel zahradníkem!

Ne ten hodný stát, o kterém učitelé občanské výchovy vyprávějí pohádky dětem ve škole. Stát, který představuje nás všechny, kteří demokraticky rozhodujeme o společném blahu. Ale stát ovládaný všemožnými zájmovými skupinami, z nichž každá se snaží ukousnout si něco ze společného koláče.

Správný levičák se zastává obyčejného člověka před arogancí moci. Měl by proto uznat, že snažit se situaci řešit zvýšením role státu v ekonomice, aby na ty zlé korupčníky dohlédl, je jako jmenovat alkoholika nočním hlídačem v palírně.

Odbory jsou jen další ze zájmových skupin. Že jsou nezastupitelné při ochraně práv zaměstnanců? Ano, těch, kteří práci už mají. To znamená nikoli 40 % nezaměstnaných mladých Španělů, kteří teď demonstrují v ulicích za větší regulaci pracovního trhu (která způsobí ještě větší nezaměstnanost).

Až to odbory uznají a začnou prosazovat maximálně štíhlý stát – včetně škrtnutí zákonem daných privilegií odborů – rád s nimi půjdu demonstrovat proti zkorumpované vládě a nenasytným velkokapitalistům.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Pavel L | 16. 6. 2011 16:27

Mne by spíše zajímalo, jak by správný levičák tedy měl vyjádřit nechuť ke sponzorování politických stran a jejich členů a všelijakých tunelářů ze svojí kapsy. Pokojným mlčením a přikyvováním?
Pokud by autor nastudoval něco z historie 19 stol., pak by třeba mohl zjistit, že regulace kapitalistů bylo nutné zavést z důvodu špatného stavu dělníků a jejich dětí, kteří byli k smrti vyčerpáni způsobem práce v kapitalismu 19 století.
Liberální zaklínadlo maximálně štíhlého státu nic moc neřeší, protože služby, které si stát nakupuje od soukromých subjektů bývají často dražší, než kdyby si je provedl sám svým nákladem a při jejich sjednávání je vytvářen prostor pro korupci. Ledaže bychom na všechny služby státu rezignovali, ale to jsme už u anarchie.
Také by mne zajímalo, který stát je ten šťastný, kde není jakákoliv regulace pracovního trhu a tedy tím pádem plná zaměstnanost. Asi to bude nejspíše Čína, takže pokud chceme pracovat a mít se tak dobře jako v Číně, tak ti, kteří po tom touží, nechť se tam odstěhují.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Roman Petrla | 17. 8. 2011 01:14
reakce na Pavel L | 16. 6. 2011 16:27

Po přečtení článku (a komentářů) rozhodně nemám pocit, že by autor nesplnil podmínku "Pokud by autor nastudoval něco z historie 19 stol...", ale prostě se (kupodivu!) "jen" více zaměřil na současnou situaci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Dell | 16. 6. 2011 20:22
reakce na Pavel L | 16. 6. 2011 16:27

Jako praičák bych dodal, že nejsem ochoten sponzorovat politické strany, jejich členy a všelijaké tuneláře. Každý, kdo je trochu rozumný, tak ví, že korupce nemá vůbec nic společného s tím, jestli jste levicový nebo pravicový.

Co se Číny, Evropy a USA týče, tak za 20 let se budete chtít mít tak, jak se mají v Číně, neboť v Evropě a USA se budeme mít hůře, pokud něco neuděláme s naší současnou NEvýkonností a neustálým zadlužováním. A toto opět nemá nic společného s pravicí nebo levicí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Robert Antonio | 16. 6. 2011 13:23

Španělsko je asi první země na světě, kde už i ajťáci mají svoje odbory.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Aleš TůmaAleš Tůma
Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!