Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konec velkých snů: Středoevropský pád Česka pokračuje

| 24. 6. 2011

Česko se v žebříčku hospodářské výkonnosti států EU propadlo minulý rok o dvě místa. Zatímco tento posun lze označit tak trochu za kouzlo statistiky, setrvalý propad v postavení mezi postkomunistickými státy je už několik let faktem.

Konec velkých snů: Středoevropský pád Česka pokračuje

Na to, že Česká republika je jen stínem meziválečného Československa, desáté nejvýkonnější ekonomiky tehdejší doby, si Češi už tak nějak zvykli. Nejméně v posledních patnácti letech si žádný z klíčových českých politiků nepostavil ambicióznější cíl, než být zvolen v příštích volbách.

Ani Václav Klaus, přes svou erudici ekonoma, nebyl s výjimkou kuponové privatizace schopen nastínit pro Česko žádný program, který by nám dokázal dát nějaký smysluplnější dlouhodobější cíl. Česká republika tak v poslední dekádě a půl v ničem nepotvrzuje svou výrazně lepší startovní pozici, než jakou měly ostatní postkomunistické země.

Zase za Portugalskem

Ještě v polovině devadesátých let se zdálo, že by Česko mohlo – aniž pro to s výjimkou bleskové a poněkud problematické privatizace něco udělalo – hospodářsky ujet svým partnerům z Visegrádské čtyřky. Na přelomu tisíciletí jsme ale byli bezpečně zpátky v houfu zaostávajících postkomunistických zemí.

Jenže ani mezi nimi nejsme schopni plnit pozici ekonomického lídra, který by svými kroky inspiroval okolí. Výsledkem toho je smutná skutečnost: Náš odstup od ostatních postkomunistických zemí se výrazně snižuje, zatímco západní Evropě se přibližujeme výrazně pomaleji.

Poslední fackou, po níž by mělo následovat probrání se z „českého snu“ o vlastní výjimečnosti, je v těchto dnech zveřejněná statistika Eurostatu. V ní se Česko propadlo na žebříčku, který řadí země podle hrubého domácího produktu na obyvatele, přepočítávaného podle zřejmě nejférovější metody PPS, ze sedmnáctého na devatenácté místo. Přeskočilo nás opět dokonce i krachující Portugalsko a poprvé jsou na tom lépe než my i Malťané. Velký, devítiprocentní odstup si stále udržujeme i za bankrotujícím Řeckem.

Estonsko má vizi, my jen uměle nízké platy

Zásadnější zprávou ale je, že se každý rok zmenšuje rozdíl mezi námi a Slovenskem a že na nás mílovými kroky dotahuje také Estonsko. Stát, kam by se měli čeští politici, ekonomové, ale i novináři jezdit povinně učit. Estonsko je zářný příklad země, jejíž elity se rozhodly, že se chtějí stát „skandinávskou zemí“ a setřást ze sebe postkomunistický stín, a hlavně pro to opravdu něco dělají: Intenzivně podporují nové technologie a vědu a výzkum a stejně tvrdě jdou i za vymýcením korupce. Samozřejmě jim v tom pomáhá blízkost s podobně se chovajícím Finskem, ale i Česká republika by si mohla vzít inspiraci například v sousedním Rakousku nebo Německu, přinejmenším jeho bavorské části.

Tabulka Eurostatu je o to nelichotivější, že pokud by byla sestavená na základě příjmové statistiky, byť i podle parity kupní síly, Česko by se v ní propadlo ještě výrazněji. Naše ekonomika totiž dlouhodobě funguje na základě platového dumpingu, kterým musí vyvažovat vysokou míru korupce, špatně fungující státní správu a nedostatečně se rozvíjející infrastrukturu.

Při pohledu na současnou vládní situaci, myšlenkově pustou politickou scénu, jen ojedinělé podnikatelské úspěchy uskutečněné v České republice, se lze oprávněně obávat, že by sešup z vůdčí pozice regionu, který však zatím příliš nepociťujeme, mohl skončit pořádně natlučenou zadnicí.

Autor je redaktorem Lidových novin

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

bohus bohus | 29. 6. 2011 13:30

Malé upozornění ekonomům, vláda Topolánka snížila příjem obyvatel ČR ,zvýšila DPHa tím i snížila životni úrověň obyvatel ČRa proto jsme kde jsme.Prosímekonomy ať neblbnou lidi,když nám dávali za vzor Irsko ,za pár roků zase, ti samí ekonomové nám dávají za vzor Estonsko.Celý problém je udělat reformy tak, abyse nesnížila extrémě kupní síla obyvatelstva Není problém zvyšovat nepřímé daně, to dokáže i Kalousek
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Valesek | 26. 6. 2011 19:35

Mám dotaz na autora.
Odkud jste vzal toto tvrzení: "meziválečného Československa, desáté nejvýkonnější ekonomiky tehdejší doby". Chtěl bych znát zdroj, v němž se uvádí, žejsme byli 10. nejvýkonnější ekonomikou.
Chtěl bych to vědět z minimálně jednoho prostého důvodu: po revoluci mi bylo 15 let a hodně se nadávalo, jak nám tady komunisté všechno zničili a že jsme byli před nástupem komunismu 3tí nejvýkonnější na světě a že teď jsme 50tí apod. Dnes se z různých knížek dovídám, že jsme byli 3tí, ale ne celosvětově, bohužel jen v rámci Rakouska-Uherska (za hornorakouskem a dolnorakouskem). Proto chci znát zdroj vašich dat. Pokud zdroj neuvedete, budu si o Vás myslet, že si cucáte data z prstu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam Čabla | 26. 6. 2011 21:05
reakce na Aleš Valesek | 26. 6. 2011 19:35

Ona se strasne tezko meri nejaka vykonnost ekonomik v dobe, kdy jeste nebyly tolik propracovane statistiky, statisticke urady byly v plenkach a pojem HDP nebyl definovan. Ale jinak stejny udaj davaji napr. Pavel Kohout zde: http://pavelkohout.blogspot.com/2005/11/ekonomick-vzpomnka-na-prvn-republiku.html
nebo v obsirnejsim clanku Ondrej Sramek zde: http://www.revuepolitika.cz/clanky/355/ceskoslovenska-ekonomika-v-letech-1918-1938
Anguss Maddison odhaduje vykonnost Ceskoslovenska v HDP na hlavu (bez PPP) na stabilni cca. 20. pozici skrz cele 19. a prvni polovinu 20. stoleti. Ve srovnani stejnych zemi je potom v roce 1989 Ceskoslovensko o deset pricek niz.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miloš Kebrdle | 24. 6. 2011 20:17

Je ale otázka, zda systém výpočtu HDP má tu správnou vypovídací schopnost. Stát č. 1 ho vytvoří vyrobením auta, které vyveze a posílí tak svoji měnu a (zpravidla) svoji konkurenceschopnost. Stát č. 2 zvýší HDP tak, že jeden člověk se nechá ostříhat na ježka a holič naopak vyčistit kalhoty. Takové zvýšení HDP sotva posílí měnu a globální konkurenceschopnost. A když se půjdu ostříhat nesmyslně 2x za sebou, tak stát "zbohatne" dokonce dvojnásobně.
Před 15 lety jsme dostávali také na základě statistik za příklad Maďarsko, to byl ten správný "tygr". A teď vypadá Budapešť hůř než v před 20 lety. Ale to by byl zase jiný příběh.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Veselý | 24. 6. 2011 19:49

Pokud se podíváme na zmiňované Estonsko a porovnáme ho s Českou republikou, natož s Řeckem, zjistíme, že všechno co se u nás řekne státní aparát (o Řecku nemluvě) je jedna velká, s prominutím, kravina!

Prostě to jde! Ne že nejde to čiono. Jde to a tečka! Až se jeden diví,když očividně nejde o nic složitého a během jednoho roku se dá systém úplně překopat.

Vláda se 118 hlasy, rozpory nerozpory, musí být schopna změnit tolik věcí....

Stávkujícím odborářům se až tak nedivím. Pokud vidíte, jak náš státní aparát funguje, je hanba, že hasič bere místo 22 tisíc najednou jen 17,5!

Pročtěte si komentáře Pavla Kohouta, kolik u nás erár vybere! Zdroje skutečně jsou. Velmi doufám (naivka) že vláda během roku ukáže i něcojiného, než zvedání všech možných poplatků. Ani jen taková maličkost, jako je zveřejňování státních zakázek na netu u nás nefunguje. Na Slovensku ano, půl roku po volbách....

Co dodat
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Luboš PalataLuboš Palata
Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!