Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čína, nebezpečná záchrana Evropy

| 4. 7. 2011

Donedávna se Číňané jen snažili kopírovat nejvyspělejší evropské technologie. Teď, když je Evropa v problémech, chtějí levně vykoupit to nejlepší z Unie.

Čína, nebezpečná záchrana Evropy

Evropská cesta čínského premiéra Wen Ťia-Paa, která minulý týden vedla přes Maďarsko a Velkou Británii do Německa, byla již několikátá v pořadí. Zvýšený čínský zájem o Evropu má několik dobrých důvodů. Jedním z nich jsou čínské devizové rezervy. Jejich hodnota se odhaduje na tři biliony dolarů, čtvrtina je v eurech. Problémy eurozóny tedy Čínu nenechávají chladnou – stabilita eura, jako druhé světové měny po dolaru, je pro ni velice důležitá.

Druhým důvodem, proč se čínský premiér Wen Ťia-Pao s rozsáhlým doprovodem o Evropskou unii tak zajímá, je šance levně a dobře investovat. V Evropě se totiž schyluje k velkým výprodejům. Chystá se na něj nejen Řecko, kde je to pochopitelné, ne-li nezbytné, ale také zmiňovaná Velká Británie nebo třeba náš severní soused Polsko. Číně jde navíc nejen o ovládnutí evropských státních firem za babku, ale také (a možná především) o příležitost dostat se k vyspělým technologiím.

Čínský premiér dal také v Maďarsku najevo, že Peking je ochoten dál kupovat dluhopisy slabších zemí eurozóny. Čína sama připouští, že už koupila dluhopisy ve výši „několika miliard euro“, může to však být mnohem více.

Čína kolonizuje Afriku. Bude Evropa další provincií?

Evropany by zájem Číny a její ochota pomáhat Evropě mohly těšit. Jenže Čína je problematický partner. Svědčí o tom zkušenosti z Afriky, kde se země stala nejdynamičtějším investorem, především pokud jde o investice do využití přírodních zdrojů. Čína, investující převážně přes státní fondy a firmy, si však z Afriky buduje i odbytiště pro své zboží a v neposlední řadě ji kontinent zajímá jako zásobárna levné pracovní síly, až ta čínská začne být příliš drahá.

Čína ve svém zájmu tlumí také demokratický pokrok afrických zemí, protože jí zkorumpované diktátorské režimy vyhovují. Neváhala dokonce ostentativně pozvat súdánského prezidenta Umara Bašíra – stíhaného za válečné zločiny mezinárodním tribunálem – na oficiální návštěvu, a to v době, kdy čínský premiér pobýval v Británii a Německu. A to je jen jeden z mnoha příkladů.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová varovala před několika dny Afričany před „nový kolonialismem“, tentokrát čínským. Toto varování však platí i pro Evropu. V mnoha ohledech je to už dnes Čína, kdo diktuje podmínky, zatím jen obchodní. Případ Maďarska, kde byly při návštěvě čínského premiéra zcela zakázány demonstrace, protože si to Peking nepřál (naopak si pro záběry televizních kamer přivezl „své Číňany“, nadšeně mávající vlajkami), je jednou z prvních výstrah, že po diktování obchodních podmínek může přijít i něco horšího.

Vysoká cena za čínské peníze

Evropská unie by proto měla udělat vše proto, aby si „řeckou krizi“ vyřešila sama, případně ve spolupráci se zeměmi svého civilizačního okruhu, do kterého Čína prostě nepatří.

Ve chvíli, kdy se vyspělé evropské technologie a kvalitní špičkové zboží, jež si Číňané v posledních letech zamilovali, budou vyrábět v Číňany vlastněných a pak do Číny odstěhovaných továrnách, nastane nová fáze evropské civilizace. Fáze, v níž se Evropa bude nucena přibližovat diktátorské Číně, s tím nejtvrdším kapitalismem bez přívlastků, který v Evropě existoval naposledy před sto padesáti lety.

Autor je redaktorem Lidových novin

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Zdeněk Pikhart | 4. 7. 2011 12:09

To, co Evropu přivedlo do velkých problémů, je především stále více socialismu. Právě ten "tvrdý" kapitalismus v Číně vyvedl z chudoby za posledních dvacet let více jak miliardu lidí z chudoby, která je pro nás Evropany nepředstavitelná. Dnes vzniká v Číně něco, co tam nikdy předtím neexistovalo - neustále bohatší střední třída. Netřeba se onoho "tvrdého" kapitalismu bát, jasně dokazuje, že volný trh je nejlepším sociálním systémem na světě. A bez účasti vlády.

A čínské investice v Evropě? Když socialistické vlády napříč Evropou vysokými daněmi podlomily konkurenceschopnost průmyslu a navíc předlužily vládní sektor, nezbybyde nic jiného, než privatizovat státní majetek do zahraničních rukou. Leda by si byli evropší občané ochotni nechat sáhnout na sociální dávky a různé dotace, potom by se rozpočty vyrovnat podařilo. Takhle státy bojují pouze s nedostatkem likvidity, který hasí Čína. Samozřejmě pro nás s vedlejším dopadem v podobě transferu technologií k nim.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 4. 7. 2011 19:42
reakce na Zdeněk Pikhart | 4. 7. 2011 12:09

Víceméně souhals. Jen s tím, že Čínu bych moc za vzor kapitalismu bez přívlastků nedával, protože jím není. Celé sektory tam jsou státní, včetně bankovního. Stejně tak těžko čekat, že když nás budou "kolonizovat&qu ot;čínské státní investiční fondy, že zde zavedou ten pravý kapitalismus a ne zkorumpovaný byrokratismus.

Nicméně zpět k autorovi článku: pokud říká A (neprodejme Evropu Číně), měl by říc i B: jak to udělat. Navrhuje zrušení sociálního státu? Navrhuje osekání vlády tak, aby přerozdělovala max 10% HDP? Navrhuje deregulaci? Navrhuje odstátnění sektorů, které jsou nyní plně centrálně a socialisticky řízeny (školství, zdravotnictví, sociální pojištění, ...) a představují tak fatální finanční přítěž a zdroj obludné neefektivity a morálního hazardu? Upřímně: něco takového jsem z autora rozhodně necítil. Co tedy navrhuje?!

Řecko by se kolonizaci mohlo vyhnout bankrotem, tedy standardním řešením standardní situace. Investoři by měli platit za svá chybní investiční rozhodnutí. A že některé banky jsou TooBigToFail? No tak se zamysleme, jak mohly do tak obludných rozměrů nakynout a odstraňme příčinu (systém částečných rezerv , existenci věřitele poslední instance, legální bankovní kartel s centrální bankou v čele).

"Čínsk éhrozbě" rozhodně lze čelit. Už proto, že Čína je díky vlastnímu socialismu před prasknutím (např. nemovitostní) bubliny a vlastní recesí. Ale čelit "čínské hrozbě" lze jedině tak, že si uvědomíme, že jsme se vydali na cestu zahnívání, etatismu, degenerace. A že musíme fungování společnosti radikálně změnit.

Bohužel to je podle mne utopie a západí civilizace díky svému politickému systému spěje k hospodářskému kolapsu, ústupu z čela civilizačního pokroku. A tak podobné články sice budou přibývat, ale budou jen bědovat a realistickou cestu k nápravě navrhovat nebudou a i kdyby navrhovaly, politici i ústavní většina podprůměrně inteligentních a podprůměrně vzdělaných voličů to bude ignorovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Luboš PalataLuboš Palata
Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!