Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Amerika na cestě k bankrotu: Obama, Kongres a biliony

| 27. 7. 2011

Ekonomové v posledních dnech žijí dvěma tématy. Z evropské perspektivy se zdá, že tématem číslo jedna je další pokus o řešení řecké krize. Možná že mnohem důležitější je ale dění za oceánem, totiž souboj amerického prezidenta a Kongresu o zvýšení dluhového limitu Spojených států a hrozba defaultu rozhodující světové ekonomiky.

Amerika na cestě k bankrotu: Obama, Kongres a biliony

Často slýchávám, že by to bylo vůbec poprvé v historii, kdy by Spojené státy nedostály svým závazkům. Z mého pohledu to není pravda. Minimálně dvě události by se za default USA považovat daly. První je znárodnění a zákaz soukromého držení zlata v roce 1934, následované okamžitou devalvací dolaru z 20,5 na 35 dolarů za unci zlata. Druhou událostí je ukončení směnitelnosti dolaru za zlato prezidentem Nixonem v roce 1971.

Limit zadlužení byl v USA uzákoněn v roce 1917 pomocí Second Liberty Bond Act. Od té doby byl Kongresem zvýšen 76krát, jeho poslední hodnota činí 14,294 bilionu dolarů a platí od 12. února 2010. Zatím se v historii nestalo, že by se USA dostaly do defaultu kvůli tomu, že Kongres limit pro zadlužení nezvýšil. Po krachu jednání prezidenta Obamy s Kongresem minulý pátek se však tato událost významně přiblížila. Vývoj limitu je názorně vidět na následujícím grafu, převzatém z Hat Trick Letter.

Dluh jako předvolební trumf

Limitu zadlužení USA prakticky dosáhly v půlce května, kdy se dluh zastavil těsně pod schválenou hranicí. Od té doby žily Spojené státy z hotovosti na účtech a díky „účetním trikům“, jak se vyjádřil ministr financí. Protože tato hotovost Spojeným státům podle různých simulací dojde počátkem srpna, musí nejprve vydat nové pokladniční poukázky a dluhopisy a teprve poté splatit stávající. Proto takový tlak na datum 2. srpna.

Politický boj se vede nejen o samotný fakt (ne)zvýšení limitu, ale také o to, o kolik jej případně zvyšovat. Obamova vláda by ráda zvýšila limit tak, aby byla kryta minimálně do prezidentských voleb v listopadu příštího roku. Republikáni naopak, ti by z deficitu rádi udělali předvolební téma, a tak tlačí na takové zvýšení limitu, které by vynutilo další jednání o dluhu ještě do voleb v příštím roce. Bude zajímavé sledovat, jak to celé nakonec dopadne. Podle posledních informací to vypadá na zvýšení limitu zadlužení o 2,5 bilionu dolarů. Z velké části je to politická hra, z pohledu čísel se na to již podíval Martin Lembák ve svém komentáři.

Peníze jsou potřeba rychle

Nezapomínejme, že USA jsou zemí s jednou z nejkratších průměrných dob splatnosti svých závazků, i když se snaží o prodlužování splatnosti. Počátkem letošního roku byla průměrná doba splatnosti závazků USA 59 měsíců (minimum bylo v březnu 2009 a činilo 49,4 měsíce – to bylo nejméně od roku 1984). Během srpna se stávají splatnými dluhopisy a pokladniční poukázky za 467 miliard dolarů. Následující tabulka je převzata z analýzy publikované nedávno Bipartisan Policy Center.

Tyto dluhy je třeba refinancovat. Bez navýšení limitu dluhu nebude možné vydat nové pokladniční poukázky a dluhopisy a závazky nebudou splaceny. Byli bychom tak svědky defaultu USA.

Přijde kvantitativní uvolňování číslo tři?

Aby USA fungovaly, jak mají, potřebují po zvýšení limitu zadlužení vydat v srpnu 2011 dluhopisy za více než 700 miliard dolarů (potřebují refinancovat splatné dluhopisy a pokladniční poukázky a dofinancovat deficit naběhlý od května). To navíc vše za poklesu daňových příjmů, které situaci jenom zhoršují.

Tlak na obligační trh bude silný. Pokud opravdu skočilo QE2 a žádné QE3 se nekoná, budou se muset najít pro výše uvedenou sumu kupci. Trhy budou bezpochyby velmi pozorně sledovat poptávku a výsledné podmínky, za jakých se podaří dluhopisy a pokladniční poukázky prodat. Pokud bude kupcem Fed, je to jasný signál počátku dalšího kvantitativního uvolňování. Ať už to bude oficiálně oznámeno, či nikoliv. Spuštění QE3 by mohlo být rozbuškou startující raketu s cenami zlata a stříbra na palubě.

Klíčovou informací pro trhy budou nejen úrokové sazby, ale vzhledem k výše popsané situaci u průměrné splatnosti závazků USA bude velmi zajímavá i splatnost prodávaných dluhopisů. Pro samotné Spojené státy budou sazby tím důležitější, s čím delší splatností budou dluhopisy prodávat.

Možný zisk z krize: Redukce státu

Toto samo o sobě jsou ekonomické důsledky. Mnohem zajímavější ale mohou být nezamýšlené důsledky, zejména pokud se nepodaří limit zadlužení zvednout. V takovém případě by stát byl nucen omezit poskytování služeb některými institucemi. A lidé by mohli zjistit, že jim některé z těchto služeb vlastně vůbec nechybí…

Výsledkem by mohl být tlak na audit, zda opravdu všechny státní instituce jsou potřeba a na zrušení těch nepotřebných. Zda by hnutí opravdu k něčemu vedlo, to by záleželo jen a jen na jeho síle. Zde se obávám, že potřebnou sílu bohužel asi nenabere. Pokud by však uspělo, musím říci, že by krize stála za to.

Analýza vyšla na webu www.proinvestory.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

Aleš Valesek | 27. 7. 2011 19:33

Taky se mi zdá, že se nic moc po 2.srpnu nestane. Dle mého mělo QE1 a QE2 ještě jiný důvod. A to přípravy na tento den.
Za prvé asi před rokem jsem četl jeden článek o tom, jak banky mají z těchto a podobných podpůrných programů peníze a drží je a nepouštějí je a neví co snima.
Za druhé když se poslední dívám na treasury bills, tak jsou opravdu s velmi malým úrokem a někdy i bezúročně státu půjčovány peníze.
Za třetí banky v USA jsou nyní mnohem více obezřetnější v půjčování peněz a mnohem více na hypotéky.
Za čtvrté FED je instituce která pomáhá bankám proti runům a jejich koordinaci a popřípadě dodá peníze pro jejich záchranu.
A z toho vyplývá, že banky mají mnoho peněz, které nyní leží na účtech bank zbytečně. Nyní budou tyto banky kupovat treasury bills s velmi nízkým úrokem nebo bezúročně po nějakou dobu, než v kongresu dostanou rozum. Mezitím jak to tak známe média budou informovat jak vše okolo krachuje a pod katastrofické scénáře. Dle mého by to takto banky mohly táhnout asi jeden rok, pak by se v ekonomické situaci USA začalo hodně přituhovat. V každém případě by mne zajímá budoucí vývoj.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 28. 7. 2011 19:09
reakce na Aleš Valesek | 27. 7. 2011 19:33

Dnes se má podle podlesních zpráv v Kongresu hlasovat. Na to jsem zvědav.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 27. 7. 2011 20:21
reakce na Aleš Valesek | 27. 7. 2011 19:33

Obávám se, že Vás přespoklad je chybný. Není problém, kdo americké dluhopisy koupí, ale senát je zakáže vydat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 27. 7. 2011 14:55

Pokud se chceme bavit o defaultu USA, řekl bych, že si musíme nejdříve uvědomit že Obama, kongresmani, hosi z WS, bankéři, FED, vláda a regulátoři (zapoměl jsem na někoho ?) jsou jedna parta, která má v rukou zákony, daně, finanční politiku i rozpočet a všichni jsou to jen lidi, kteří mají také zájem vydělávat a velmi dobře se jim to daří.

Za druhé je zde další parta lidí - daňoví poplatníci, kteří si stále žijí nad poměry a je jim to vcelku jedno, navíc nemají žádnou alternativu ve volbách, takže žádný default se konat nebude, je stále z čeho brát, je kdo chce brát a je kdo dává.

Mimochodem jsem zvědav na volební kampaň Obamy, který bude muset slibovat ještě více to, co již sliboval, ale bude mít trošku problém s tím, že bude konfrontován se svým minulým funkčním obdobím
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 27. 7. 2011 14:58
reakce na Luděk Zdražil | 27. 7. 2011 14:55

Já jsem právě moc zvědav na vývoj kolem inkriminovaného 2. srpna. Podle mě napoví mnohé.

Co si myslíte o možnosti, že Obama je "bílý kůň" právě hochů z WS? Cílem je koncentrace (to se již povedlo) a posílení moci největších bank?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 27. 7. 2011 15:26
reakce na Jan Dvořák | 27. 7. 2011 14:58

No, nevím jestli bych ho nazval zrovna "bílým koněm" ve smyslu toho sousloví, ale fakt je, že byl v konečném důsledku zapřažen do spřežení dost fest a táhne dobře a správným směrem. Takže kůň to je ....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 27. 7. 2011 15:33
reakce na Luděk Zdražil | 27. 7. 2011 15:26

BTW - už jsem Obamovi vymyslel nové heslo na jeho další volební kampaň:

Yes, we can again - je to i dost libozvučné
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Dell | 27. 7. 2011 15:09
reakce na Jan Dvořák | 27. 7. 2011 14:58

Tak tuhle konspirační teorii o tom, že Obama je nastrčená loutka lidmi y Wallstreet ani nepovažuju za konspiraci, ale jistou věc. Pokud jde ale o default, tak si vždy vybavím knihu Sobecký gen. Ten default může nastat, jde jen o to, co je pro zájmovou skupinu výhodnější. V knize je to pěkně popsáno na buňkách, občas se prostě rozhodnou zabít hostitele, protože je to pro ně výhodnější.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vlad Ender | 27. 7. 2011 11:02

Osobne si myslim, ze dopad pripadneho "defaultu" 2. srpna by byl mensi nez vetsina komentatoru uvadi. Duvod? Mame docela presne datum, a jelikoz to vypada docela pravdepodobne, ze se do te doby nic nestane, vetsina hracu je na to pripravena. Srovnejme s nejistotou "reseni" evropske krize, kde nikdo poradne nevi detaily (ostatne, pi. Merkelova o tom prohlasila "dostanete je az se vratime z prazdnin", coz duvere v reseni urcite hodne prospelo).
Samozrejme, pokud se situace nebude nejak resit dlouhodobeji, problem bude eskalovat, ale pochybuji ze 2. srpna nastane financni armagedon Nevylucuji to, ale myslim ze je to nepravdepodobne. Krachy vetsinou nastavaji jako dusledky paniky, a panika vetsinou nastava jako dusledek nejistoty/nepredpokladane informace. Default 2. srpna neni Black Swan. Zatrata AAA ratingu neni Black Swan (navic, Japonsko ztratilo svuj AAA rating a moc to s jeho urokovymi mirami neudelalo).

Co by mohlo zpusobit vetsi problem je pokud vice instituci zacne kopirovat Merc (CME) a zvysi haircuty na vladni obligace (t.j. na kolik je ocenuji jako jistinu pri obchodovani). Jednim z velkych duvodu propadu trhu v 2008 bylo drasticke zvyseni haircutu na ruzne AAA hypotecni obligace, coz v silne napakovanem prostredi snadno vede ke krachu (nebo to vedlo k vyprodejum nutnym k obnoveni pomeru jistiny k investicim, ale vyprodeje snizovaly hodnotu, coz vedlo k snizeni hodnoty jistiny/investice coz vedlo k vyprodejum ... )

CME zatim zvedla haircuty o 1% (ze 3% na 4%), coz je z hlediska napakovani celkem trivialni. Kdyby je ale ze dne na den zvedla na vice nez 10%, zacaly by problemy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan Dvořák
Autor je soukromý investor a provozovatel investičního portálu pro investory. Publikuje zejména analýzy primárně zaměřené na globální ekonomickou situaci...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!