Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co je lepší než jedno euro? Dvě eura! Eurozónu čeká štěpení

| 7. 9. 2011

Eurozóna je natolik nehomogenní, že udržet tutéž měnu pro země, jako jsou Řecko a Německo, je dlouhodobě neudržitelné. Stávající záchranné balíčky léčí příznaky, ale ne příčin. Jen odsouvají problém o nějaký ten týden v čase, odkládají nevyhnutelné. Uvědomme si, že nové a nové půjčky (které svým objemem musí převýšit ty splatné) představují klasické Ponziho pyramidovéschéma. Naděje, že pokud předlužené země získají pár let času, dokážou z dluhů vyrůst, jsou liché. Je nutné hledat jiné řešení…

Co je lepší než jedno euro? Dvě eura! Eurozónu čeká štěpení
  • Právě dnes rozhoduje německý ústavní soud o budoucnosti eurozóny. Má se vyjádřit, zda poskytování příspěvků do Evropského fondu finanční stability, tedy na krytí problémů zemí PIIGS, není v rozporu s Lisabonskou smlouvou. Více o tom v pondělním článku Jana Dvořáka Německý ústavní soud rozhoduje o budoucnosti eurozóny, na nějž tento text volně navazuje.

O „dvourychlostní“ Evropě se dosud psalo výhradně v souvislosti s mírou integrace. Podle mě je ale načase začít seriózně mluvit o „dvourychlostní eurozóně“. 

O možnosti rozdělení eura v důsledku krize jsem psal ve své výroční analýze již na přelomu ledna a února. Nyní se tento scénář stává stále více pravděpodobným. A to v důsledku probíhající krize. Bankrot jednoho z prasátek by totiž spustil obrovskou lavinu. Banky bankrotující země by se rázem staly (s velkou pravděpodobností) insolventními a následovala by řetězová reakce. Dopad na mezibankovní trh by byl zničující. Opět by muselo dojít na znárodňování, jinak by lidé vzali bankovní domy útokem. Co s tím?

Cesty zpátky není

To nejlepší, co by země v problémech mohly z ekonomického hlediska udělat, by bylo vystoupení z eurozóny a návrat k vlastní měně. A následná devalvace, řádově o desítky procent. Tím by se jim vrátila ztracená konkurenceschopnost. Zároveň by to však zavánělo politickou porážkou nejtěžšího kalibru.

Výrazně méně problémovým řešením se mi jeví rozdělení eura na dvě měny. Silné euro a slabé euro. K rozchodu by však nedošlo tak, že by slabé země vystoupily nebo byly vyloučeny z eurozóny a (časem) zavedly novou společnou měnu. Naopak. Ze současné eurozóny by se oddělily silnější země, vedené Německem. Právě ony by pak zavedly nové, silnější euro. Podle některých komentářů má Německo již takový scénář dávno zpracovaný.

Kdo by utvořil „koalici silných“? Kromě Německa zřejmě i Nizozemsko, Rakousko i Finsko. Kam by spadla Francie, je pro mě velkým otazníkem. Ekonomicky je totiž někde na pomezí obou skupin. Záleželo by především na politické vůli Německa (mimochodem právě ono drží drtivou většinu zahraničního dluhu Francie). U původní měny by jistě zůstaly země PIIGS. Kam by spadlo Slovensko či Slovinsko, si netroufám odhadovat.

Až padne Angela

K čemu to celé bude? Profitovat z rozdělení měny by měly obě skupiny zemí.  Obě skupiny by získaly možnost vést vlastní monetární politiku, což by jim bezpochyby prospělo: Země se silnějším eurem by se na jedné straně zbavily zátěže slabších zemí, na straně druhé by si pak oba dva celky alespoň částečně udržely výhody společné měny, i když na menším trhu. Za výhodu zemí se slabší měnou lze bezpochyby považovat právě její oslabení a následné zvýšení konkurenceschopnosti. A pokud by navíc slabší země získaly možnost „tisku“ vlastní měny, jistě by se na monetární politice snáze shodly mezi sebou než s Německem. Jejich dluhy by zůstaly denominovány ve stávajícím (budoucím slabším) euru, rychlejší inflace by jim však pomohla se splácením.
Časový horizont? Rozhodující bude, jak rychle přijde kancléřka Merkelová o politickou moc, kterou podle některých náznaků postupně přebírají německý ministr financí a šéf spolkové banky. Někteří pozorovatelé mluví o horizontu týdnů, maximálně několika měsíců.

Autor je soukromý investor a provozovatel investičního portálu pro investory.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

Petr Vlk | 13. 9. 2011 12:44

Pane dvořáku,

trochu jemovašemtextu popřemýšlel. Zeménaododatečných odpovědích.
Ne nápads e dvěmaeuryjeprostěfikce. Minimálně proto, žes e to
1-nedáudržet v tajnosti
2-žeto odporujenaprosto všemsmlouvámvEu
3- neumímsi představitani dvěECB, anijednuECB, spravujícídvě měny.
Tudycestanevede.Ani teoreticky.
Něco jiného jeovšem, pokuds e začneoperovatsvlatsníměnou, resp. jejím zavedením v několikasilných s tátech. ted y znovu zavedení mařenyvD nebo zlaťákuv NL atak podobně. Anapříklad nastavenípevnýchkurzů mezi těmito měnami. Tobypakbylodruhéeurode facto, ale nikoli d e jure.
Nicméně- taoperaces e nedáudržetv tajnostianitak. Ato jevůbecnejvětší problém. Píšete , žejstečetl, žeUSjsouschopnyakce v rozmezí 11 dnů..Hm.
Byl jstevčerapři tom fofru naburze?Pokduano, tak mátemalou představu otom,cozatsunamibyasi nafinančních trzích bylo.Předpokládám, žejstesivšimnul, jakto schytalynapříkladFrantíciajeji chbanky.Atošlo jen o pověst, žes e chystásnížení jejichratingu!
Jakříkám - přišel jstes e zajímavým nápadem, ale podlemnenerealizovatelným.
Nenajíždímdo vás. Nemám důvod. Píšijen svůj názor.Ostatně - docelarádchodím navašestránky. Ale podlemnejejediným schůdným řešenímodepsáníčástiřeckého/ portugalského, atd,atd./ dluhua dokapitalizacebank. To je něco,comálogiku. Jaktechnickou, tak právníifilosofickou.
Ale neníto elegantní. To uznávám.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 13. 9. 2011 17:17
reakce na Petr Vlk | 13. 9. 2011 12:44

Jaké navážení? Vyjádřil jse svůj mázor, to je naprosto v pořádku. Kdyby měli všichni lidé stejný názor, burza by nemohla existovat :)

Řídící bankou "nového eura" by podle mě byla Bundesbanka, nikov ECB.

Ideálním řešením z čistě ekonomického pohledu by podle mě bylo vystoupení Řecka a dalších "prasátek" z eurozóny, návrat k vlastní měně a devlavace. Banky by musely odepsat část dluhů, souhlasím s Vámi. Z politických důvodů se mi ale jako schůdnější jeví popsaný scénář.

Co by to znamenalo?
Prostě by po uzavření trhů před delším víkendem bylo vydáno prohlášení operaci X (možná na další 2-3 dny po něm by byly vyhlášeny bankovní prázdniny a utavřeny trhy) a ráno první následujcí pracovní den by trhy otevřely o desítky procent jinde. A bylo by vymalováno.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Karel Procházka | 8. 9. 2011 00:26

Ono to s těmi měnovými rozvody nebude tak horké. Čína platí dluhy USA tím, že se jí znehodnocují dolary v měnové zásobě státu. USA ještě více emitují nekryté dolary. V objemu produkce patří obě země do stejné váhové třídy. Zatím snad Čína denominovala tředinu zásob deviz v jiné měně nebo zlatu než v dolarech. Podobně by asi ani Německo nemohlo naráz vyněnit státní rezervy ve starém Euru a Řecko by se svou dluhovou pastí volně popásalo na Německé prosperitě. Jen Řecko patří do nižší váhové kategorie, než Německo, pokud Německo do jednoho pytle s Řeckem nenaháže většinu eurozony. Nezávidím finančním expertům Německa. Jak to udělat jako chytrá horákyně. Všechny dluhy Řecka mají zlomyslnou vlastnost, že jsou aktivy věřitelů. To se tedy dost blbě dělí v každé době.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

kubik | 7. 9. 2011 20:52

Dopadne to přesně podle toho,jak si to němci spočítají a co bude pro ně výhodnější.Podle mě by pro ně bylo nejlevnější řešení natištění euro(to je pro evropské elity zadarmo,stojí je to papír a barvu) a rozeslání a vyplacení všech dluhů všem věřitelům třeba v těchto eurech.Proč by se němci zbavovali něčeho,po čem staletí toužili-po vládě nad evropou?Vždyt v obou válkách je to stálo miliony životů,ted to mají naservirované na zlatém tácku a zadarmo.Ale já je chápu,musí dělat drahoty,jinak si ostatní budou myslet že jim o to hodně jde.Mě to nehraje ani podle TA,i když akcie půjdou cca do strany a dolů,možná až DJ k 9500 ale potom bude asi stoupat nad 14000.Euro dokonce se dostalo k rezistenci 1,38 a s velkou pravděpodobností začne rust a během x měsíců muže jit na 1,62.To nevypadá na dvě eura.Nevím jestli sem mužu dat odkaz.tady je: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=48&t=951&start=380
pišu tam taky jako kubik.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

kubik | 9. 9. 2011 08:39
reakce na kubik | 7. 9. 2011 20:52

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1898317/opusteni-eura-dle-ubs-na-uvod-50-hdp-50-propad-obchodu-60-znehodnoceni-menypak-nedozirne-politicke-a-bezpecnostni-nasledky.html

To počítání už začalo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Vlk | 7. 9. 2011 11:04

Pandvořáknabízízajímavoutechni ckoufintu,jakřešitproblémdluhů zemíPIIGS.
Ano, kdybyto šloudělattajněaběhem jednéhodiny, bylobyto nejspíšnaprosto ideálnířešení. Trhyby byly postavenypřed novousituaciazejménaspekulanti byji museli akceptovat.
Bohužel- pouhá teorie. První zmínkaotzv. silnémeuru vyvoláobrovskouřetězovoureakci .Prostěv zemíchbudoucího slabého eura vypuknerun nabankya každý bud e chtítpřesunout předokamžikemT sváeuradozeměsbudoucím silnýmeurem.
Nejento -dojd e k zasttavenívšechmezinárodních plateb. Oběmasměry.Aokamžitěke zhroucenítrhů.Aktivoványbudou takénepochybněvšechnamožnáCDS a obávám s e , žeto způsobí kolaps jejich výstavcům. nebudouto mítčímkrýt. Prostědokonalýrozvrat s větovýchfinancí.jakříkám- teoretickyideální řešení. Prakticky?Neproveditelné. S e škodaminásobněvětšími,nežkdyžz krátkadojde kjednorázovému odepsáníčástidluhů , aťto bud e jakkoli bolestné. A bud e financovánonásledné kapitálovédoplněnídrivě potrefenýchbank.
Nenídobréřešení. Jsou teďužjensamášíleněšpatná.
S právnébylo,při vyuknutíkrizeprostěŘekyvyhodit zeurozony. Kvůli podvodůma manipulacímv přístupových a dalších rozhovorech.
To by býval byljasnýsignál. A nejspíšbydnes Itálie, aŠpanělsko nebyly na odstřel, al e stálybyve stejném houfu s Británií, Belgií aFrancií.
Aletoužje prostěpassé. tahle jedinádobrámožnost bylazmařenav zárodku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Pašingr | 7. 9. 2011 15:52
reakce na Petr Vlk | 7. 9. 2011 11:04

Měnová reforma se dělá takto:
http://cs.wikipedia. org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3 %A1_m%C4%9Bnov%C3%A1_reforma_% 281919%29
Vzhledemk tomu, že marky mají Němci již natištěné, tak ani nebudou muset kolkovat EURa.
Ostatně v malém jsme si to zkusili v roce 1993, pokud si vzpomínám.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 7. 9. 2011 16:31
reakce na František Pašingr | 7. 9. 2011 15:52

Kdyby jen natištěné. Pokud se nepletu, tak Němci ani nezrušlili marku jako zákonné platidlo. Jen přidali euro.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 7. 9. 2011 11:35
reakce na Petr Vlk | 7. 9. 2011 11:04

Nabokoví nprázniny na pár dní - svět by se nezbořil. Vánoce jsou na akci tohto typu to ideální.

Četl jsem, že USA potřebují k měnové reformě 11 dní, aby vše byla ma 100%a ečlibvě odkontrolováno. Kdyby šly na nejnašponovanější termíny, zabere jim to 6 dní.

Prostě se jednoho dne po prodlouženém víkendu probudíme a vše bude jinak. Trhy otevřou o desítky procent jinde a bude hotovo. A jak dopadneme?Už jsem to sem do jedné diskuse dával, moje představa je následujcíc:
max.1% si namastí kapsu a bude těžce za vodou
Dvět třetiny prodělají kalhoty
Zbytek bude malé plus či snesitelné mínus.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 7. 9. 2011 11:47
reakce na Jan Dvořák | 7. 9. 2011 11:35

At žijou překlepy, omlouvám se.

První 2 slova - to měly být"bankovní prázdniny"
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Platil | 7. 9. 2011 09:51

Mám takový dojem, že stojíme na rozcestí mezi jedním Eurem (a Řeckem venku), dvěma Eury (kde Německo založí vlastní marku) a pro investora je tak těžké sázet na Euro. Buď se zhodnotí, protože vypadne Řecko, nebo oslabí, právě proto, že Řecko si teď nemůže dovolit tisknout/vydávat novou měnu. Každý by si nechal Euro a neměnil by za "Novou Drachmu".

Jed naz možností tedy je (při přechodu na dvě Eura) zneplatnit stávající a zároveň udělat "Nové Euro" a "novou drachmu". Občanům Řecka by nominálně přicházelo stejně, ale kurz by byl nižší (kupní síla vyjádřená v Eurech).

No jo, ale přistoupí na to Řecko?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zdeněk Pikhart | 7. 9. 2011 09:46

Píšete, že řecké dluhy by byly denominovány ve stávajícím (budoucím) euru. Tak v jakém tedy? To je velký rozdíl. V případě konverze měny by se změnily vklady řeků a domácí úvěry na novou měnu. Vzhledem k tomu, že většina úvěrů (domácností, firem, státu) pochází z neřeckých bank, zůstala by jejich denominace ve starém EURu. Tím by Řekům narostly výrazně splátky, třeba jako nyní Maďarům a Polákům. Protože kdybyste tyto úvěry směnil do nové řecké měny, tak by břemeno ztráty zase nesly německé, francouzské banky. Z této situace není tak lehké východisko jak populárně píšete v posledním odstavci, bohužel.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 7. 9. 2011 10:04
reakce na Zdeněk Pikhart | 7. 9. 2011 09:46

Podle popsaného scénáře by se Řecku měna neměnila. Odštěpilo by se "silné jádro" a s novou měnou. Řekové by tak pořád dlužili ve své měně, "dojely" by na to německé banky (na kurzových ztrátách).

Myslím, že tady by bylo velké množství kalkulací a vyjednávání na nejvyšších úrovních. Třeba by se Německu vyplatilo jednorázově zasanovat kurzové ztráty a zbavit se koule na noze.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam Čabla | 7. 9. 2011 18:44
reakce na Jan Dvořák | 7. 9. 2011 10:04

Vyhodu by to melo rozhodne v tom, ze by se nejspis nespustily obce na defaulty, coz si myslim vsechny zucastnene tizi vice nez default samotny, jinak by nemelo smysl se mu tolik branit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Frantisek Vlach | 7. 9. 2011 07:33

Nerekl bych, ze dojde na na dve eura - silne a slabe. Nevidim duvod, jaky by mohly mit postizene staty k udrzovani puvodni, nyni jiz problemove skupine spolecne meny a navic ke svym problemum se jeste tahat s problemy okolnich podobnych "lůzrů".Dlemeho mezi sebou navic moc neobchoduji, snad krome Spanelska - Portugalska, jinak hlavni obchody jsou sever<->jih a ne smer zapad jihu <-> stred jihu <-> vychod jihu, takze tento duvod taky nevidim.
A co se staty, ktere se taky treba postupne hrouti, viz. Belgie a kdo vi, ktere dalsi? Ktery stat by chtel zustat, i jen pocitove, v menove skupine se staty tzv. druhe kategorie (dejme tomu, ze Cechy jsou z pohledu zapadu treti kategorie, a Rumunsko, Bulharsko cvrta)? Pro jiste narody, obzvlaste z tzv. zapadni Evropy, by toto zarazeni bylo "ponizujici&quo t;.
Pokuddojde k rozpadu, tak zustane Euro pro staty co to ma smysl, jinak dojde k navratu k vlastnim menam, a bude klid.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kusý | 7. 9. 2011 10:12
reakce na Frantisek Vlach | 7. 9. 2011 07:33

Podle mne nebudou 2 druhy Eura. Euro zůstane jak je, akorátNěmecko po volbách a po opětovném zavedení Marky novou politickou reprezentací si vytvoří kolem sebe novou skupinu zemí, se kterými vytvoří zónu společné měny. Nic jiného nebude politicky průchodné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 7. 9. 2011 09:22
reakce na Frantisek Vlach | 7. 9. 2011 07:33

Návrat k vlastním měnám JE ekonomicky to nejlepší. Souhlasím, také jsem to napsal.
Z důvodů politických se mi ale jako schůdnější jeví nastíněný scénář.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Dell | 7. 9. 2011 07:32

Velmi, ale velmi silně pochybuji o tom, že by země "druhého řádu" profitovaly z toho, že by měly druhé Euro, které nikdo nechce a ještě by si ho mohly tisknout, jak chtěly. Druhé Euro je vlastně takový East Caribbean Dollar.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan Dvořák
Autor je soukromý investor a provozovatel investičního portálu pro investory. Publikuje zejména analýzy primárně zaměřené na globální ekonomickou situaci...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!