Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Politická ekonomie eurofederalismu

| 12. 10. 2011

Banka Dexia má bilanční sumu, tedy úhrn všech aktiv, ve výši kolem 170 procent belgického HDP a je na pokraji bankrotu.

Politická ekonomie eurofederalismu

Zkusme si pro srovnání představit, že v Česku je na pokraji krachu ústav, jehož bilanční suma v poměru k HDP odpovídá devíti Komerčním bankám. Státní dluh se pohybuje kolem 100 procent HDP. Země je dlouhodobě ochromena vládní krizí, neboť čtyři federální země (Čechy, Morava, Hlavní město Praha a Slezsko) jsou jazykově i kulturně rozděleny a nedokážou spolupracovat.

Jestliže belgická federace neumí vyřešit vlastní finanční krizi, jak by asi dopadla mnohdy vzývaná federace evropská? Nároky na záchranu monster, jako je Dexia, vysvětlují kladný postoj Belgičanů k eurofederalismu a společné fiskální politice. Předlužené vlády a banky mohou na užší integraci jen vydělat. Profesor Paul de Grauwe z univerzity v belgickém Leuvenu propaguje vytvoření Evropského měnového fondu. Kdo by do něj asi nejvíce přispíval? Belgie by spíše čerpala.

Německo se tváří solidárně z jiných důvodů: za dostupný obnos mu kyne naděje „koupit“ si Evropu. Menší Finové či Slováci už tak solidární nejsou. Pochopitelně se začínají ptát, jaké výhody mají za své peníze obdržet.

Recept na mír a blahobyt

Federalizace bývá vydávána za zázračný recept na mír a blahobyt. Podobná tvrzení rády papouškují různé autority. Zapomínají, že mezi federativní státy patřila i Argentina. Také Mexiko, Rusko, Indie, Súdán, Bosna a Hercegovina, Nepál, Nigérie a řada podobně stabilních a prosperujících útvarů včetně zmíněné Belgie či bývalého Rakouska-Uherska. A ano, vynechali jsme Československo.

O zamýšleném modu operandi budoucí evropské fiskální federace vypovídá páteční zpráva z listu Telegraph:

„Francie, jež není příliš ochotna riskovat rating AAA pumpováním peněz do svých bank, jež jsou vystaveny silnému riziku ve slabších státech eurozóny, prý hodlá použít záchranný fond (financovaný převážně Německem) na rekapitalizaci svých bank. Prezidenta Sarkozyho čekají za sedm měsíců volby, což činí z udržení nejvyššího ratingu záležitost o to citlivější.“ Berlín říká, že společný záchranný fond by měl být použit jen jako nástroj poslední záchrany, až dojdou prostředky na národní úrovni. „Jedině, když některá země nevystačí s vlastními prostředky, pak použití EFSF přichází v úvahu,“ řekla Angela Merkelová.

Francouzi se chtějí zahojit na německých penězích. Němci naopak chtějí nechat ostatní nejprve finančně vykrvácet, aby si je pak mohli levně koupit. Tolik stručně k politické ekonomii eurofederalismu. Ještě stručněji v pěti slovech: touha žít za cizí peníze.

Psáno pro E15

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Frantisek Vlach | 12. 10. 2011 09:58

No tady bych si dovolil spekulovat, zda onen duvod nad eurohujerstvim Belgicanu je opravdu kvuli bance - spis bych rekl (pokud to je vubec pravda, co p. Kohout napsal), ze to je tim, ze maji "hlavni mesto" "unie" jiz drahnou dobu u sebe v Belgii a zeplno lidi je urcite primo ci neprimo prisato k tomuto byznysu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 12. 10. 2011 09:51

Hezký článek!

Jsem rád, že moudřejší z eurooptimistů prohédli. Schopnost pod vlivem faktů změnit názor je znakem intelektu a solidní úrovně nezávislého kritického myšlení. Možná se časem lidi i začnou ptát, jestli je opravdu přínosné mít například centrální banku....

Jen drobná poznámka: touha žít za cizí peníze je silná. Jen nevím, jestli (a proč) mi má víc vadit ve vztazích mezi státy, než ve vztazích mezi občany jednoho státu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Šindelka | 12. 10. 2011 09:25

Pro Německo je levnější a hlavně politicky průchodnější snažit se evropu ovládnout ekonomicky než rajtovat tankama, výsledek ale bude stejný - mají dokonce slušnou šanci,že jim budou anektované státy ještě vděčné :) ale asi to je nezadržitelný jev, silnější prostě v přírodě požírá slabší, smutné je že oběti samy strkají dobrovolně hlavu do chřtánu a ještě si zdůvodňují, že je to pro ně to nejlepší a neuvěřitelné je, že většina voličů tomu i věří
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Dell | 12. 10. 2011 07:25

No a k tomu zde máme anglické banky, které budou potřebovat druhý bailout. Vypadá to, že západní civilizaci dojde dech dříve, než se čekalo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!