Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Slovensko bylo první. Přijdou další pády vlád. Snad

| 13. 10. 2011

Kvůli navyšování eurovalu, jak se lidsky říká záchrannému fondu eura EFSF, padla slovenská vláda a zemi čekají v březnu předčasné parlamentní volby. Posměšky nad slovenskou politickou reprezentací nejsou na místě, podobná osudová rozhodnutí čekají mnohé další evropské vlády.

Slovensko bylo první. Přijdou další pády vlád. Snad

Musím přiznat, že jsem tomu nechtěl do poslední chvíle věřit. Když se v úterý večer v Bratislavě schylovalo k hlasování o důvěře vládě spojenému se schválením eurovalu, všechno sice nasvědčovalo tomu, že vláda padne a euroval nebude (napoprvé) schválen, ale pořád jsem si říkal, že kvůli něčemu takovému přece nejde rok a půl po volbách položit reformní vládu.

Richard Sulík a jeho vládní strana Svoboda a solidarita si však viditelně mysleli něco jiného a vládu prostě nechali padnout. A to přesto, že věděli, že jen pár hodin poté se zbytek vlády spojí se šéfem opozice Robertem Ficem a během doslova hodin začnou realizovat předem připravený a oznámený výměnný obchod – předčasné volby za schválení eurovalu. Sulíkovo prohlášení, že právě pádem vlády zachránil slovenským i evropským daňovým poplatníkům stovky miliard eur, tak mělo doslova jepičí platnost.

Osm miliard eur

Richardovi Sulíkovi však nelze upřít jednu věc. Téměř osm miliard euro, kterými se Slovensko zaručí za dluhy jiných v navýšeném eurovalu, představují pro zemi obrovskou sumu peněz a v případě, že se celá konstrukce zhroutí a záruky opravdu budou použity, přinese to Slovensku obrovské škody.

Jenže, jak namítá ministr financí Ivan Mikloš a zbytek slovenské vlády, ještě daleko větší škody by Slovensku přineslo, kdyby se zhroutilo euro. Euroval je sice nedostačující lék, ale znamená aspoň počátek léčebné kúry, na jejímž konci je ozdravená evropská měna a udržitelné rozpočty členských zemí eurozóny. Při pádu eura, obává se Mikloš, by se ekonomiky členských zemí eurozóny propadly o desítky procent, v případě zemí jako Slovensko se dokonce mluví až o polovině (!) hrubého domácího produktu. Strašení? Dost dobře možná, ale důsledky takové věci si opravdu v dnešní Evropě nikdo nedokáže úplně představit.

Ne všechno jde spočítat

Na Slovensku se pro situaci kolem schvalování navýšení eurovalu vžil příměr „Sulíkova kalkulačka“. Jde o to, že mnohé věci samozřejmě vypadají jako špatná a riziková investice a čistě ekonomicky a v reálném čase je problematické se na nich podílet. Ale dnešní situace v eurozóně, v Evropě a ve světě vůbec, má i mnoho jiných rozměrů než jen tento čistě ekonomický.

Richard Sulík, který se ve vysoké politice ani neohřál a v pozici šéfa parlamentu nebyl ani vpuštěn na evropské kolbiště (což se nyní ukazuje jako chyba), odsuzoval chování vlády ze svého teoretického skleníku. Možná kdyby býval jezdil na jednání ministrů financí eurozóny, tak by se na celou věc začal dívat jinak. Tak jako se jinak začal dívat Ivan Mikloš a premiérka Iveta Radičová, kteří ještě před rokem s úsměvem odmítli půjčit Řecku a ještě poučovali zbytek eurozóny. Že si už tehdy nařezávali větev, z níž teď spadli, to je jiná. Ale faktem je, že v půlce její tloušťky dohlédli, jak hluboko se Slovensko, eurozóna a celá Evropská unie můžou zřítit. A v poslední chvíli udělali sebevražedný politický manévr, díky kterému si však eurozóna může oddechnout a Slovensko zůstat platným členem klubu zemí platících eurem.

Kdo to dokáže?

Po Praze je lidí se „Sulíkovou kalkulačkou“ tolik, že se z toho stal – i díky módní ideologii klausismu, šířící se z Pražského hradu i podhradí – český mainstream. Mnohdy si člověk, který jen trochu více nahlédne pod hladinu čísel a denního zpravodajství, musí říkat, jak málo představivosti tito lidé mají, když tak vehementně a bez ustání bijí do Bruselu, eurozóny, do všech řešení, která se jak v rámci eurové sedmnáctky i „širší unie“ hledají a někdy, byť nedokonalá nacházejí. Češi jsou dnes tak trochu v pozici lidí, kteří postávají vedle požáru a dávají rady, co se mělo dělat, aby oheň nevypukl, zatímco většina ostatních s vypětím všech sil hasí.

Slovensko, ač se to někomu nemusí líbit, pádem vlády výměnou za schválení eurovalu složilo v opravném termínu zkoušku evropské dospělosti. Je první, ale není poslední. Podobných situací bude stále více. Protože přichází stále obtížnější časy a stále dražší a těžší kroky, které bude nutné pro záchranu eura i Evropské unie udělat. A před takové dilema mohou být postaveny další vlády, další země. Premiérka Iveta Radičová ukázala cestu – když to nejde jinak, je třeba jít i do předčasných voleb. Jenže, kdo z evropských politiků dneška něco takového dokáže? O těch českých vůbec nemluvě.

Autor je redaktor Lidových novin

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

Adam Čabla | 14. 10. 2011 09:50

1.) "Sulik nechal vladu padnout" Naprosta demagogie a lez.
2.) "Straseni zhroucenim se eura." Naprosta demagogie - euro se nezhrouti proto, ze bankrotuji staty. Dostatecne to snad vysvetlil Pavel Kohout.
3.) "Existuje mnoho pohledu, nejen ekonomicky." Souhlasim - napriklad moralni - euroval je totalni moralni prusvih a vytvari moralni hazard obrovskych rozmeru.
4.) "Kdyby jezdil na zasedani ministru financi..." Tak by si nikdy nemohl zachovat zdravy rozum. Rozhodovani ve skupine ma tendence vest ke katastrofalnim vysledkum, jestlize maji v dane skupine nadrazeni lide mizerny nazor nebo dokonce kopou za sebe na ukor ostatnich. Silny nazor prilaka neutralni lidi a na ten zbytek je vyvijen enormni psychicky tlak, ktery ustoji jenom osoby extremne silne - ostatni se podvoli.
Bylo to mnohokrat popsano v psychologicke literature a vybornou ukazkou takove skupinove dynamiky je i skvely film s Voskovcem "Dvanact rozhnevanych muzu".
Je to presne naopak - zadna takova sezeni by se nemela konat, aby si kazdy mohl v klidu prochazet fakta a rozhodovat se na jejich zaklade a nikoliv pod natlakem. Ve skleniku nezije Sulik, ale tech 27 ministru financi v okamziku, kdy se sejdou v jedne mistnosti.
5.) "prvni krok k ozdraveni..." Zavidim autorovi jeho kristalovou kouli. Jakym zpusobem napomuze ozdraveni verejnych rozpoctu prosazeni staleho penezovodu od statu zatim schopnych sebefinancovani ke statum, ktere toho nejsou schopny - to jaksi neni nikde rozvedeno. Ja naopak pokladam za logicke, ze takovyto automaticky penezovod umozni statum podstupovat jeste vetsi riziko nez podstupuji dneska - vzdyt prece mame zazracny zachranny mechanismus, nebo ne? Jaka je tedy logika za autorovym tvrzenim, je-li vubec nejaka a nejedna se o propagandisticky vykrik do tmy?
6.) "klausismus&quo t;- klasicka ukazka demagogickeho nalepkovani s pokusem urazit nositele odlisnych nazoru, kterou neni snad treba vice rozebirat.
7.) "zkuska z evropske dospelosti" - a co treba to nazvat "zkouska z evropske uniformity a poddajnosti"? Opet je to jenom propagandisticky vykrik.

To Martin Vlnas: Ja nemam problem s clanky, kde se autor pokousi logicky konzistentne, neurazlive a nedemagogicky prosazovatsvuj nazor, byt s nimi nesouhlasim. Vybornym prikladem budiz treba clanky pana Marcika (az na jeden ci dva ulety v komentarich). Ale mam obrovsky problem s takovymto demagogickym propagandistickym balastem, ktery zde jiz nekolikrat predvedl pan Palata.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 14. 10. 2011 11:12
reakce na Adam Čabla | 14. 10. 2011 09:50

Chápu Vás i pana Vlnase, OK přibrzděme.

Za daleko horší ovšem považuji a k diskusi dávám, že to, co je obsaženo v článku pana Pavlaty je prosazující se mainstream na urovni politické třídy, mimochodem doporucuji tento clanek k veci: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=14466
Co s tím ?
Ano jsme svědky dvou rozcházejících se tendencí - jeden představuje zformovaná politicko-byrokratická třída (bez ohledu na národní či ekonomicko-ideologický světonázor) a druhou probouzející se uvědomění lidu prostého, ožebračovaného. Až dojde ke střetu těchto dvou tříd, nebude to nic pěkného, zejména cena bude strašná - to již vidíme.
Dříve byla politická moc derivátem demokratických voleb (alespoň částečně - pro absolutní pesimisty). Dnes se již jedná o ryze antagonistickou třídu vedenou buď vědomým zájmem na uchopení moci a její zneužití pro ekonomické účely preferovaných skupin (u těch inteligentních), resp. zkorumpované úředníky ( u těch neschopných) resp. nechápajících oč jde ( u těch hloupých, neznámo jak vynesených do výšin, kde se nikdy neměli octnout).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Šindelka | 14. 10. 2011 07:30

o argumentaci typu přehršel je víc než půl habaděje nemá smysl diskutovat, ale zajímavé bude, jak zareagují voliči v předčasných volbách. pokud se potvrdí, že EU mainstream jde proti vůli obyvatel, měl by Sulík výrazně posílit. pokud ale volby vyhraje Fico je holt nabraný směr přáním obyvatel a dostaneme co si zasloužíme
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Roman Petrla | 14. 10. 2011 01:23

Ani jeden argument, spousta (urážlivé) propagandy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Vlnas | 13. 10. 2011 17:47

Zdravím všechny komentující. Naším cílem je přinášet názorovou pluralitu. A i takové názory jaké v tomto textu prezentuje Luboš Palata, si zaslouží publikace. Je mi jasné, že ve většině z vás (stejně jako ve mně) více rezonuje text rozhovoru, který jsme včera udělali společně s Pavlem Kohoutem, na druhou stranu je dobré poskytnout prostor také alternativním názorům.

Každopádně moc díky za kritiku i to, že nás čtete a že si Finmagu vážíte pro jeho schopnost přinášet alternativní pohledy a názory. Trochu jsme výtky čekali, že však budou takto silné, to zase ne :)

Ať se daří
Martin Vlnas
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

marek stepan | 13. 10. 2011 17:26

teď jsem úplně v šoku. takto rozjásaný článek v duchu: "radujte se, polovina pitomců prozřela a zmoudřela a polovina byla poražena", bych na finmagu nečekal. navíc v sobě cítím hlubokou urážku: z logiky článku pro mně totiž vyplývá, že jsem evropsky nedospělý. ale možná to bude tak, že pan palata bude spíš tak nějak evropsky předospělý, tak nějak pěkně dozlatova a dokřupava evropsky orestovaný.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 13. 10. 2011 16:36

Musím se přidat k panu Pavlíkovi. Takováto prostoduchá politická propaganda patří do bulvárních médií typu LN, MFD či HN a nikoliv sem, kam si chodím přečíst sice populární, ale přesto erudované texty na ekonomická témata, od lidí, kteří tomu opravdu rozumějí (a to platí i pro komentáře pod články).
K obsahu samotnému nemá cenu se vyjadřovat, stále stejná písnička od tohoto autora: evropským daňovým poplatníkům se údajně vyplatí lít peníze do této černé díry, a to v jakémkoliv množství. Bude to patrně revoluce v ekonomii - první návratná investice do morálního hazardu v historii.
Jednu poznámku si ale neodpustím: heslo "Sulík shodil vládu" je taková typická novinářská prasárnička. Sulík si nepřál spojení tohoto hlasování s hlasováním o důvěře, to Radičová tím vydírala.
Ještě kviz na závěr pro pana Palatu, který tomuto vývoji do poslední chvíle nechtěl věřit: mějme osobu, která několikrát výslovně řekne, že pro něco nebude hlasovat, protože je to hodně špatný návrh. Následně ho veřejně postaví před dilema "hlasuj pro a udržíš se u koryta". Co byste čekal, že pravděpodobně udělá:
a) člověk, který se "ve vysoké politice ještě neohřál" a ještě dokonce ani nebyl v Bruselu, a navíc v jehož zájmu je strategický positioning na politickém trhu ve smyslu „ten nový nezkažený“
b) zkušený politik, i Bruselem protřelý
Pokudsprávně zodpovíte tuto otázku, možná se příště nebudete tolik divit tomu, jak kdo hlasuje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 13. 10. 2011 14:03

Úderem neschválení eurovalu jsem se začal "těšit" na článek pana Pavlaty zde, ale jedním dechem oceňuji názory pana Kohouta v článku předcházejícím, k témuž tématu.
Vynechám-li až hystericky patos paní premiérky, se kterým na místo racionálních argumentů doprovázela svá demagogická tvrzení o kolapsu eura a světových burz pro případ neschválení eurovalu, pak pro mne to byl zejména krásný exkurz do další fáze kolapsu demokracie.
Na počátku bylo referendum o vstupu do EU, žádná ztráta suverenity žádné záchrany jiných zemí z daní ostatních .....
Dále schválení ústavy, neprošlo-li - protlačíme Lisabonskou smlouvu bez ohledu na výsledky referenda v Holandsku, např. .... kašleme na referendum
Neprošla-li Lisabonská smlouva v Irsku, opakujme referendum .....
Žádná rozpočtová unie, žádná dluhová unie nikdy nebude, nebojte, víme co děláme .....
Žádná federalizace Evropy nikdy nenastane, žádná Eurovláda se nechystá ....
Žádné záchrany Řecka či bank se z našich daní konat nebudou, naopak na tom vyděláme, jen nám dovolte schválit euroval ......
Žádná harmonizace daní se neplánuje, byl by to zásah do suverenity země ....

JAK DLOUHO NAM BUDOU POLITICI LHAT JESTE ?

Voda teče z kopce a evropská politika jde proti proudu. Chvíli to ještě půjde. Nakonec to ale tuto europolitiku smete, protože jde proti stabilitě, proti, vpravdě, fyzikálním zákonům.
Pokud chtějí proevropští politikové vědět jak lze prosazovat jejich proevropskou politiku, radu bych měl. Definujme evropské struktury, zrušme národní parlamenty a vlády a zaveďme celoevropské volby jako jediný instrument projevu vůle lidu. Tam totiž evropská politika směřuje a směřuje-li tam, dohodněme se na tom a proveďme ten kotrmelec - jen nás nenechte volit vlády a parlamenty, které se podřizují vůli a tlaku nevolených struktur.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Milan Pavlík | 13. 10. 2011 12:08

Promiňte, ale takové články jsou tak trochu pohrdáním času čtenářů tohoto webu, který se od ostatních liší obsažností a originalitou zveřejňovaných článků. Kdybych sestavil automat, který sám text sestaví tak, že zprůměruje články "nejčtenějších& quot;zpravodajských webů, výsledkem by byl zhruba takovýto článek.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Frantisek Vlach | 13. 10. 2011 13:05
reakce na Milan Pavlík | 13. 10. 2011 12:08

Dobry den pane Pavliku, vitam Vas do sveta clanků p. Pavlaty, prehlidky toho, jak to vsude okolo CR umi lepe, a vubec celkove bystrozrake clanky. Mimochodem nejsem sam, kdo o nem nema valne mineni (chvalabohu) coz me tesi, viz. obcasne zminky o nem a jeho ritnim alpinismu na jinych webech...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Fürst | 14. 10. 2011 07:35
reakce na Frantisek Vlach | 13. 10. 2011 13:05

Pratele,

ackoliv osobne s clankem pana Pavlaty taky nesouhlasim, byl bych rad, kdyby aspon ctenari FinMagu umeli odlisit vecny nesouhlas od osobniho napadani. Diskutovat s nekym, s kym souhlasite, by umel kazdej. Naucme se diskutovat s temi, se kterymi nesouhlasime. Pan Palata sve nazory nezastava z nekalych duvodu (jak mu podsouvate), on je on nich proste presvedcen, jako vy o svych. Takze prosim vysvetlete, s cim nesouhlasite a proc.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 14. 10. 2011 11:53
reakce na Tomáš Fürst | 14. 10. 2011 07:35

Tomáši, moc díky za tuhle reakci!!!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Luboš PalataLuboš Palata
Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!