Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pavel Kohout: Bankrot se zbytečně démonizuje. A platí to i pro Itálii!

| 11. 11. 2011

Italské dluhopisy lámou rekordy. Ne každý milník je ale důvodem k oslavě. Právě naopak. Výnosy z desetiletých dluhopisů vystoupaly o 48 bazických bodů na 7,25 procenta, dvouleté pak vyskočily dokonce o 73 bodů na 7,11 procenta. Podle expertů jde o hraniční hodnotu, která není dlouhodobě udržitelná. Společně s výnosu dluhopisů pak rostly i pojistky proti úvěrovému selhání. Co se stane, pokud se Italům a Bruselu nepodaří trhy uklidnit? A je to vůbec možné? Více v exkluzivním rozhovoru s Pavlem Kohoutem.

Pavel Kohout: Bankrot se zbytečně démonizuje. A platí to i pro Itálii!

 

Upřímně řečeno, hrozí, ale zároveň bych dodal, že státním bankrotem svět nekončí. Itálie zkrachovala dvakrát krátce po sobě v letech 1926 a 1934 – a ještě měla dost energie na invazi do Habeše a Somálska. Což byla investice, která za to určitě nestála. Mussolini se měl raději věnovat filmovým festivalům, na to měl více talentu.

Ale zpět k tématu. Myslím, že státní bankrot se démonizuje. Může být i k užitku, protože v některých státech půjde asi o jediný účinný prostředek, který konečně naučí vládu šetřit. Vezměme si třeba ruský bankrot z roku 1998. Zahynulo kvůli němu Rusko? Ne, naopak, zavedlo poprvé ve své historii elementární zásady rozumných veřejných financí. Dnes jsou výnosy ruských dluhopisů nižší než výnosy dluhopisů Itálie, a to při výrazně vyšší inflaci.

Pomůže euroval nedávno zárukami teoreticky navýšený na bilion euro?

Euroval je úplně k ničemu. Je to doklad, jak se generálové připravují na minulou válku. Nástroj typu eurovalu by byl mohl být užitečný během asijské krize v roce 1997. Překlenovací úvěr pomohl i v nedávné době v Irsku. Nyní je ovšem příliš malý, než aby mohl fungovat. A kdyby se měl zvětšit, ohrozilo by to samotné zachránce.

Záruky – ach. Občas se ozve klient s dotazem na ten či onen „zaručený“ produkt. Vždy odpovídám, že je třeba dívat se, co stojí za těmi zárukami: peníze, nebo jen slova? V případě onoho bilionu v eurovalu jsou to bohužel ta slova.

Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny a třetím největším dluhopisovým trhem světa (po Japonsku a USA, pozn. autora). Pokud by nebyla schopná dostát svým závazkům, nebylo by levnější vydat se místo jejího zachraňování „jiným směrem“?

Ano, jistě. Vždyť tvrdím, že bankrot se zbytečně démonizuje.

Podobně jako v případě Portugalska či Řecka se i tentokrát vložila do hry Evropská centrální banka, která začala masivně skupovat italské dluhopisy, aby srazila jejich cenu. Jak to hodnotíte?

I to je řešení. Inflace. Takto by bylo možné obejít bankrot. Je dost možné, že dostatečně účinné akce centrální banky by mohly dokonce bankrot obejít. Namísto věřitelů držících státní dluhopisy rizikových států pak budou postiženi všichni, kdo drží nějaké pohledávky v euru. Všichni rovnoměrně a svým způsobem i spravedlivě. Daň v podobě snížení kupní síly měny je také jedním z možných řešení, ostatně byla úspěšně aplikována Británií a Spojenými státy po druhé světové válce (zatímco Německu byly dluhy tehdy odpuštěny).

Ne snad, že bych inflaci miloval. Je to pochopitelně nepříjemná a potenciálně nebezpečná záležitost. Ale může být i k užitku, zejména investorům, kteří drží majetkové typy investic: akcie, podíly ve firmách, nemovitosti, umělecké a sběratelské předměty. Vysoká inflace v Brazílii nebo v Argentině v 80. a 90. letech byla skvělým obdobím pro tamní akciové trhy. Stejně tak v Německu ve 20. letech.

Němcům se ovšem inflace líbit nebude. Vzpomínky na 20. léta jsou stále živé, i když skutečných pamětníků dnes žije velmi málo. Hyperinflace se ovšem stala součástí německé národní zkušenosti a paměti.

Může Itálii pomoci Berlusconiho rezignace? Neoddálí období bezvládí klíčové reformy, které by mohly Itálii pomoci?

Smaže Berlusconiho rezignace italské dluhy? Asi ne, že. Reformy není třeba vůbec provádět. Stačí seškrtat vládní výdaje na polovinu a půjde to i bez reforem.

Italové budou muset na začátku roku 2012 refinancovat dluhopisy za 80 miliard eur. Za celý příští rok pak Itálii čeká splátka dluhopisů celkem za 300 miliard eur. Bude levice, která pravděpodobně převezme vládu v zemi po odchodu mediálního magnáta, tou pravou volbou?

Levice nebo pravice – tváří v tvář dluhu v řádech tisíc miliard euro je to prakticky jedno.

Jaké řešení byste prosazoval vy, kdybyste byl v pozici Angely Merkelové?

Doufám, že se mi o tom nebude zdát, to by byla skutečná noční můra. Ale vážně. Angela Merkelová má upřímnou snahu, která však naráží na podstatnou překážku. Nikdy nepochopila podstatu problému. Ona neví, že rozpočtová krize, která propukla v Řecku a v Itálii, je jen jednou ze tří finančních krizí, které v eurozóně momentálně řádí – ty další dvě jsou bankovní krize v Irsku a ve Španělsku a kritická nerovnováha obchodní bilance v Portugalsku, Itálii a v Řecku. Merkelová nikdy nebyla schopna pochopit, že nestačí zavést úsporná opatření.

Kromě toho se tragicky mýlí ve svém chápání funkce finančních trhů. Její představy jsou naivní. V květnu 2010 si myslela, že Řecko bylo obětí spekulativního útoku a vyhrožovala trhům – přesně v době, kdy bylo třeba trhy uklidnit. Na podzim téhož roku udělala další fatální chybu, když oznámila, že Řecko nesmí zkrachovat do roku 2013. Trhy to samozřejmě pochopily tak, že Řecko zkrachuje v roce 2013 – a pochopitelně, obrovský výprodej řeckých dluhopisů začal ihned. Merkelová tuto reakci trhů nepochopila, proboha, jaké IQ asi může mít tato osoba? Před vstupem do politiky pracovala v NDR jako fyzička, takže by měla mít aspoň trojciferný intelekt. Tak proč ho nepoužívá?

Správná reakce již na jaře 2010 by bývala byla:

  • prostudovat řecká čísla;
  • okamžitě zjistit, že šance na záchranu jsou nulové – k tomu stačily čtyři základní početní operace;
  • prohlásit „je nám líto, ale nebudeme podporovat takový šlendrián – kdo bude chtít pomoc v rámci evropské solidarity, musí si ji zasloužit“;
  • zajistit, aby země, které nejsou beznadějné, tuto pomoc v podobě překlenovacích úvěrů skutečně dostaly. Což byl mimochodem případ Irska, které se skutečně již dostává ze svého bankrotu. V tomto případě mezinárodní pomoc zřejmě pomohla. Irsko je ale velmi silná, konkurenceschopná ekonomika s mimořádně silnou obchodní bilancí. Úplně jiný příběh než Řecko nebo Itálie. Nebo Španělsko či Portugalsko.

Co z toho plyne pro nás?

Nic. Provádět protikrizová opatření nemá smysl. Žádná neexistují. Je třeba šetřit na straně výdajů, ale rozumně, abychom si třeba úplně nezrušili školství. Podporovat ekonomiku nějakými dotacemi je nesmysl. Spíše uklízet klacky, které politici naházeli pod nohy podnikatelům. Odsunout na neurčito všechny ty přihlouplé reformy, stejně jsou špatně koncipované a psali je diletanti. Nejlepší reformou by možná bylo deset let klidu. Neupozorňovat na sebe, v obdobích velkých krizí se nejlépe daří nejméně nápadným ekonomikám.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Lubomí Novák | 12. 11. 2011 13:39

Ač se všichni přejí, aby euro vydrželo, tak nevydrží. Dle mého je problém postaven takto:
Padne US Dollar nebo Euro. Kdo nepadne vyhraje.

Amerika i evropa na dluhy nemánebo vše vyřeší 21.12.2012 :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

JAROSLAV CHARVÁT | 11. 11. 2011 12:30

Analýz příčin a řešení krize je v poslední době pochopitelně hodně. Nejsem makroekonom takže některé souvislosti si neumím dát zcela přesně dohromady.

1. Předpoklá dám,že příčinou tzv. krize je nedostatek peněz ve státních rozpočtech a nadhodnocená aktiva v bankách. Nerozumím tomu, kde skončily peníze, které si původně státy vypůjčily. Přece se nemohly vypařit a musely skončit v reálné ekonomice. Jsem schopen pochopit, že se jedná částečně o fiat peníze půjčené bankami, které fungují na principech na jakých prostě fungují. Tedy: nově vytvořené peníze byly půjčeny, „utraceny“ a možná způsobily zvýšení cenové hladiny. Jak to, že banky procházejí v pohodě audity když se ví, že aktiva jsou nadhodnocená?
2. Proč se dává rovnítko mezi „malým“ tempem růstu HDP a krizí, nebo recesí to je jedno, jde o pojmosloví. Je to tak, že „nerůst“ HDP vede ke krizím? A proč když v podstatě všichni chceme mít všechno hned jsou krize ve smyslu neexistující adekvátní poptávky?
3. Pokud tomu správně rozumím, tak pokud by se státy nemusely umělohmotně sanovat navzájem, byly by v reálné ekonomice finanční zdroje, které by se daly využít jinak?
4. Jelikož si tzv. vlády mohou „vytisknou“ peněz kolik chtějí, v čem je problém? Chápu souvislost s inflací, ale jaká je riziková hranice? 1 bilion EUR nebo třeba 50?
5. Jaký význam má řešení spočívají ve vyšší míře zdanění obecně a (nebo) emise dluhopisů? Přeci dochází pouze a jenom k přerozdělování peněz…
6. Tedy jedná se v podstatě o bohapusté prosazování individuálních zájmů bank (jako akcionář chci dividendy s meziročním nárůstem např. 5%) a jako politik si chci užívat pocit moci a být znovu zvolen?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

tomáš j. kouba | 11. 11. 2011 16:08
reakce na JAROSLAV CHARVÁT | 11. 11. 2011 12:30

Dobrý den.

1. banky procházejí audity, protože je téměř nemožné mezinárodní banku kvalitně zkontrolovat. Účetnictví může být tak zamotané, že i vedení vlastní banky v tom může mít hokej.
2. nerozumím otázce
3. nerozumím otázce
4. V EMU si státy nemohou tisknout peníze, to dělá ECB. I většina ostatních tržních ekonomik má (téměř )nezávislou centrální banku.
5. vyšší daně jsou vyšší příjem do státního rozpočtu a stát si snižuje schodek
6. tak nějak
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Šindelka | 11. 11. 2011 07:13

Místo zákonných smrští, kdyby vlády redukovaly stávající zákony a vyhlášky a hlavně nic kreativně nevymýšlely, bylo by na tom hospodářství země mnohem lépe. A ještě lépe bychom se měli kdyby většina úředníků brala plat jen za to, že nic nedělá, místo šíleností, kterými se snaží zdůvodnit svou existenci (nejsměšnější je pokutování jedné státní instituce jinou , provázené vzájemným právním soubojem -fakt super efektivní zvyšování HDP). Neustálé změny DPH a jiných daní o procento sem o procento tam ve skutečnosti nic neřeší, akorát to všem ztrpčuje život, zejména podnikatelům, kteří si pořád dokupují změny účetních software. A v konečném důsledku jde jenom o postupné zamlžené zvyšování daňové qóty.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zdeněk Pavlík | 11. 11. 2011 04:07

Pane Kohoute, děkuji!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Martin VlnasMartin Vlnas
Vystudoval politologii, sociologii a mediální studia na FSS MU v Brně. Na univerzitě Sungkyunkwan v jihokorejském Soulu se rok zabýval východoasijskou...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!