Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Chmurný rok 2012

| 18. 1. 2010

Finmag nedávno uveřejnil velmi zajímavý článek, ve kterém nás Pavel Kohout seznamuje s několika prognózami letošního vývoje světové ekonomiky. Já jsem si zase dovolil vytvořit šest předpovědí na rok 2012. Vyhlídky jsou to spíše pesimistické, skoro až mayské.

Chmurný rok 2012

Článek z perexu najdete zde.

Další krize

Hospodářské zhroucení Číny je otázkou několika let a je možné, že se uskuteční ještě dříve, než se obecně čeká. Jeho dopad na globální ekonomiku bude drastický. Podíl této země na planetárním hospodářství je velký již nyní (a před pádem ještě stačí narůst), takže nás pád Číny opět uvrhne do recese.

V Číně samotné poklesne vytíženost jednotlivých závodů pod hodnoty z roku 2009, což povede k mohutnému propouštění a růstu nezaměstnanosti. Je možné, že společně s tím poklesne (vzhledem k oslabování dolaru) i kupní síla obyvatel. Dá se tak předpokládat růst celospolečenského napětí. Nedá se rovněž vyloučit (ba, spíš se dá předpokládat) vznik finančně silných skupin, které budou v boji za vlastní různorodé zájmy podkopávat nohy vládnoucímu režimu. Čínská vláda tak bude čelit obtížné situaci... i když „obtížná situace“ je eufemismus, který zastírá prvou povahu věci.

V trendu jsou komodity

Jim Rogers, Marc Faber a mnoho dalších ekonomů či investorů vidí budoucnost právě v komoditách. Někteří doporučují jako jistotu v dobách obtížných zlato, což koneckonců potvrdila i 70. léta. Další investoři zase předvídají rychlý růst především u potravinářských komodit. Já se domnívám, že je v podstatě jedno, do čeho investujete, téměř všechny komodity zaznamenají růst.

Marc Faber tvrdí, že neudržitelná situace může brzy vyústit ve válečný konflikt. Vítězem bude údajně ten, kdo bude co nejsoběstačnější. Zemědělská půda a alternativní zdroje energie tak rozhodně nemusí být špatnou investicí.

Bezcenný dolar

Už teď je dolarů v oběhu zkrátka příliš a nejsou opřené o žádnou skutečnou hodnotu. Proto v delším časovém horizontu předpokládám sestupný trend dolaru vůči ostatním měnám. Ještě radikálnější názor vyjádřil zesnulý ekonom Paul Samuelson, který dokonce tvrdil, že může nastat run na dolar.

Je ovšem otázka, vůči jakým měnám dolar oslabí. Je totiž pravděpodobné, že Evropská centrální banka bude praktikovat obdobnou měnovou politiku jako ta americká.

Obama a homeland

V roce 2012 končí působení Baracka Obamy v úřadu amerického prezidenta. Titulky tamních novin Obamu označují za jednoho z nejhorších prezidentů USA v historii. Jeho vládnutí poznamenaly nesplněné sliby týkající se vyřešení ekonomické krize nebo odchodu americké armády z Iráku. Noviny taktéž kritizují jeho finanční nerozvážnost: státní rozpočet během jeho prezidentování totiž dosahoval průměrně 10procentního deficitu HDP. Zároveň s tím se dále se prohlubují nerovnosti ve společnosti. Jako možné vidím i to, že do země přijde nová vlna pacifismu podobná té z konce 60. let 20. století.

Frčí protekce

Je potřeba připomenout, že za jeden z hlavních důvodů vzniku Velké hospodářské krize ve 30. letech 20. se označuje právě protekcionistická politika.

Finanční krize je krásnou záminkou pro populisty, kteří vidí možnost, jak se jí vyhnout, v ochraně svého průmyslu, a kteří se tedy rozhodnou nevpustit na své trhy výrobky ze zahraničí. V současnosti se jedná spíš o drobné strkanice – například spor o ocelové trubky v případě USA versus Čína nebo spor Ruska a USA o kuřecí maso. Rozepře však začínají strkáním a mohou skončit nepříjemnou bitkou. Protekce bude nejspíše sílit a jednotlivé země si budou opatření navzájem oplácet.

Zvýšení daní

Zvyšující se náklady na správu státního dluhu, enormně rostoucí náklady důchodového a zdravotního systému společně s možnou averzí investorů vůči dluhopisům. To jsou hlavní důvody, proč většina vyspělých zemí bude mít problém financovat své dluhy.

Jedním z nejjednodušších řešení této situace je zvýšení daní. Zvyšování daňové zátěže však bude bránit budoucímu hospodářskému růstu (bude-li ovšem jaký).

Budoucnost patří připraveným

Na rozdíl od Mayů si netroufám tvrdit, že v roce 2012 přijde konec světa. Ani tak ale nejsou naše vyhlídky růžové (pokud tedy nejste hollywoodský scénárista filmů o soumraku lidstva efektně nasvíceném požáry velkoměst). Spíš než celosvětová katastrofa, která by smetla naši civilizaci z povrchu Země, se dá předpokládat rostoucí počet katastrof a konfliktů lokálního dosahu. V globálním měřítku pak zvětšování rozdílů mezi bohatými a chudými, přičemž přibývat bude těch druhých.

Nenechávejte se ale vidinou budoucích hospodářských depresí srazit do deprese: budoucnost patří připraveným a ten, kdo počítá s horšími variantami vývoje, může být jedině mile překvapený, když se vývoj nakonec vydá lepší cestou.

Jak bude vypadat svět v roce 2012 podle Vás?

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Radovan Kubát | 18. 1. 2010 13:30

Proč jsou všechny články předpovídající budoucnost tak pesimistické? Proč nikdo nenapíše článek ve kterém by bylo několik pozitivních předpovědí? V tomto článku je pozitivní snad jen předpověď růstu komodit a to je výhodné jen pro menšinu. Bude opravdu téměř vše horší?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam | 18. 1. 2010 16:44
reakce na Radovan Kubát | 18. 1. 2010 13:30

Protoze lidi jsou nastaveni na reseni problemu, zajimaji je problemy vice nez bezproblemove stavy... A kde problemy nejsou, tak si je musi vytvorit, aby meli co delat;-)Pokud chcete nejake optimisticke predpovedi, prectete si Juliana Simona, pokud chcete optimisticky realisticky pohled na uplnynule stoleti, pak Skeptickeho ekologa od Lomborga (tato kniha dokonce vznikla puvodne jako pokus Simonova tvrzeni vyvratit...)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 18. 1. 2010 11:37

Nebyl bych tolik pesimistický, ale v článku jsou, dle mého názoru, publikovány problémy, kterým budeme v dohledné době čelit. Ještě bych dodal zvýšenou inflaci..Nic z uvedeného nemusí nastat (a pravděpodobně se některé předpovědi nenaplní) a je i možné, že akcie stále porostou. Ale s hrozbami je třeba počítat a připravit se na ně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

lukyBB | 18. 1. 2010 09:47

snad len poznamka, Majovia nehovoria o konci sveta, ale o konci jedneho veku a zaciatku druheho sprevadzaneho lokalnymi katastrofami, ale predpoved ma svoju temnu i svetlu stranku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Bedrich Navratil | 18. 1. 2010 03:45

Letos se dostanou indexy DAX, Dow Jones a vetsina akcií zas na nejvyssí hodnoty z roku 2007 a pak od 2010 do 2012 se jeste zdvojnásobí. Tedy s akciemi nebo s indexy koupenými 2007 bude do 2012 vydeláno priblizne +100%, 5 let je proklate dlouhá doba na pouhých +100% s akciemi a 2007 byly akcie levné. Jednou musí tedy prijíti zas extrémní predrazení jako roku 2000 a to muze býti 2012. Lidé by nemeli zde ani jinde publikovati sbírky pesimistických blábolu od amerických krach-profetu, ale vymyslet si vlastní názor, ten bude jiste normální, zdravý a optimistický. Nevim, proc nepouzívají lidi zde ani jinde vlastní zdravý rozum a furt publikují jen cizí slova - od amerických podvodníku. Po 2-letém propadu pricházívá 4-letý rust akcií - od 2009 do 2013.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Juraj Vyskocil | 18. 1. 2010 14:59
reakce na Bedrich Navratil | 18. 1. 2010 03:45

Pane Ladisi,este stale vestite z rovnakej pokazenej kristalovej gule, z ktorej ste na diskusnom fore ako-investovat.sk zaciatkom jula 2008 tvrdili, ze prepady akcii su uz za nami a uz budu len rast?Dokonca ste sa stavili o korunu. Kto ju vyhral? A co robia Vase bankove akcie, ktorymi ste sa zvykli tak casto na diskusiach chvalit?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!