Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Podtatranský tiger

| 8. 2. 2010

Po ekonomických reformách premiéra Dzurindy jsme si zvykli na to, že se Slovensko pravidelně umisťovalo ve světové Top Ten hospodářského růstu. Byl to prostě hit; v posledním čtvrtletí roku 2007 se Slovensko s růstem 14,3 % stalo dokonce celosvětovou jedničkou. Mohl za to nebývale úspěšný rok (a údajně také obchodníci, kteří se před očekávaným zvýšením cen cigaret horečně zásobovali tabákovými výrobky).

Podtatranský tiger

V roce 2004 začal na Slovensku platit nový zákon o daních z příjmů. Stanovil rovnou daň na úrovni 19 %. Legislativní úprava měla odbourat nerovnosti způsobené odlišnými sazbami, výjimkami a výjimkami z výjimek. Celý daňový systém se měl zároveň zjednodušit tak, aby poplatníkům ušetřil čas i nervy.

Vstříc nižším daním

Autor slovenské rovné daně Richard Sulík sice s odstupem času lituje, že některé výjimky nakonec přece jen zůstaly ušetřeny, jeho předpoklad, že reforma povede k větší ochotě slovenských firem platit, se ale ukázal jako zcela správný. Po jeho přijetí totiž rozhodně nedošlo k masovému úprku společností do různých daňových rájů, před nímž varovali někteří škarohlídi. Zatímco u nás je dle České kapitálové informační agentury (Čekia) spravováno z daňových rájů 3,5 procenta všech firem, na Slovensku je to pouze 1,5 procenta. Slovenský štát tak zbytečně nepřichází o miliardy, což se bohužel o tom našem tvrdit nedá. Slováci nás však předčí i v jiných ohledech.

V současnosti se celkové daňové zatížení u našich východních sousedů pohybuje pod hranicí 30 % HDP, a je tak jedno z nejnižších v celé Evropě. To dělá ze Slovenska při současném offshoringovém trendu ideální cíl firem, které hledají levnější, zároveň ale právně a bezpečnostně stabilní země, do kterých by přesunuly své provozy. Pro srovnání: Česká republika se v roce 2008 dostala na 36,58 % HDP.

Slovenské tlačení

Ekonomické reformy bylo samozřejmě velmi složité prosadit. Mikuláš Dzurinda proto pro jejich schválení podnikl vše možné i nemožné. A to včetně kroků, které ho pýchou rozhodně dmout nemohou: otevřeně uplácel a přetahoval do své strany přeběhlíky z jiných stran. V současnosti za to platí krutou daň. A když se k tomu přidalo ještě obvinění, že jeho strana zpronevěřila „privatizační“ miliardy, které „prala“ přes různé firmy s nejasnou vlastnickou strukturou v daňových rájích, spadla nad Dzurindou klec. Bývalý slovenský premiér se po zralé úvaze vzdal úlohy lídra SDKU-DS v nadcházejících parlamentních volbách.

Dzurindovy reformy však nenarazily jen na skandály, jež doprovázely jejich přijetí. Stopku jim vystavily především slovenské masy. Radikální osekání sociálních dávek vedlo k rozsáhlým demonstracím, rabovaly se obchody a nepokoje musela tišit armáda. Reformy, které lidem uškodily v krátkodobém hledisku, ale měly pomoci v tom dlouhodobém, vynesly ke korytu Roberta Fica. Populismus tohoto politika vzbuzuje v podnikatelském sektoru značné nejistoty a další zákony z jeho dílny (mezi jinými i šrotovné) mohou být brzdou budoucího ekonomického růstu, který se podařilo Dzurindovi odstartovat.

Politiku Roberta Fica dokonce lze v některých ohledech srovnat s tou, již praktikuje venezuelský prezident Hugo Chávez. Jeden příklad za všechny: během přechodu na euro Fico vytvořil zákon, který zakázal všem obchodníkům zdražovat. Podobně tomu bylo i ve Venezuele, kde se Chávez rozhodl ztrestat všechny, kteří by se rozhodli spekulovat při devalvaci měny a zkusili staré zboží prodat za ceny nové. Naštěstí toto přirovnání nestojí na úplně pevných nohou. 

Robert Fico si zároveň nikdy netroufl zasáhnout přímo do Dzurindových ekonomických reforem. Moc dobře si totiž uvědomuje, že z nich jeho stát profituje a ještě dlouho bude. Slovensko tak, pokud se Fico nezblázní nebo nepraskne Gabčíkovo, čekají v budoucnosti další ekonomické úspěchy a je velmi pravděpodobné, že nám bude brzy šlapat na paty. Vděčí za to malému prokvetlému muži s knírkem a vizí.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

1.Kasandra | 6. 6. 2010 00:20

Dzurinda je strojcom biedy, ktorá na Slovensku vládne a to biedy v každej oblasti! Rozpredajom strategických podnikov, predajom bánk a prostredníctvom bánk aj reprivatiázciou v týchto bankách zadĺžených podnikov a ich postupnou likvidáciou, vytvorením dominoefektu, ktorý zvýšil nezamestnanosť v prvý rok jeho vlády na 24,6% a následným rozsiahlym vysťahovalectvom za prácou, kedy sa mu podarilo z domova vyhnať 200 tisíc Slovákov začala jeho VLASTIZRADCOVSKA UBOHA CESTA DO NARUCIA NADNARODNEHO KAPITALU. Užasne sa mu darilo aj v zdravotníctve,"plura lita"vzdravotnom poistení(a teda unikanie peňazí určených pre zdravotníctvo do súkromných rúk) rovnako ako v "úžasnej" tvorbe druhého piliera,ktorý nie je nič iné ako sofistikovanejšia forma nebankoviek vytvoril priestor pre ďalšiu dlhodobú rabovačku širokých vrstiev obyvateľstva. Pravicový lavičiar Fico pokračuje v jeho šľapajách a ďalší obhajcovia kapitálu pripravení v rade a zaslepení túžbou po hromadení nekrytých papierov sú rovnaká "výhra zlatej mušky". MILY AUTOR TOHTO CLANKU, KAPITALIZMUS MATEMATICKY NEVYCHADZA, ROZPADA SA A VSETKY POKUSY O JEHO ZACHRANU SU LEN BOHAPUSTYM predlzovanim jeho AGONIE! LUDIA AKO AUTOR ZIJETÚ V ILUZIACH A MAJU CHORE NIE LEN MOZGY, ALE AJ DUSE!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 6. 6. 2010 15:23
reakce na 1.Kasandra | 6. 6. 2010 00:20

Úžasné kolik nenávisti se vejde do jednoho příspěvku. Papír sice snese vše, ale všeho moc škodí. )-;
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

1.Kasandra | 7. 6. 2010 11:13
reakce na Petr Síla | 6. 6. 2010 15:23

TO NIE JE NENÁVISŤ, TO SÚ FAKTY!!! Objektívna realita očistená od egoistického filtrovania! Kapitalizmus je pyramídová hra nekooperatívneho charakteru, kde na vrchole sedí jeden jednooký (viď 1USD) a dole sú všetci slepí.Veľa šťastia do otroctva: dnes sa vo Švédsku rokuje o zrušení hotovosti - tj.už sa ľudia budú zrádzať a nenávidieť pre nekryté papiere, ale pre imaginárne čísla nahádzané v počítači - JE TO CHORÉ,CHORÉ A CHORÉ! To vám nie je ľúto tých nevinných detí????
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

kontrola_nemocnych | 9. 2. 2010 09:59

Clanek je nesmysl, kazdy aspon trochu schopny slovak pracuje davno v cechach. Casi na slovensku primarne nepracuji az na vyjimky. V cechach co pokladni /skladnik to slovenka/slovak. My uzivime i slovaky oni sebe sami neuzivi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Joe | 11. 2. 2010 08:11
reakce na kontrola_nemocnych | 9. 2. 2010 09:59

Příspěvek od kontrola_nemocnych je nesmysl. Je to podobné, jako kdyby nám Britové předhazovali, že k nim jezdí Češky pracovat jako služky (jen si říkají au-pair, aby to nevypadalo tak blbě), a proto se Češi sami neuživí.Tvrdit, že je živíme, je nesmysl, musí pracovat mnohem víc než by český nemakačenko byl ochoten a schopen a navíc za obvykle nižší mzdu.K článku: souhlasím, že Fico je populista, ale srovnávat ho s Chávezem je trochu silná káva. To je jako když Rathovi přimalují Hitlerův knírek.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Juraj Vyskocil | 10. 2. 2010 11:14
reakce na kontrola_nemocnych | 9. 2. 2010 09:59

Este odkaz dokazujuci ze to nie je iba moj dojem:http://rss.hnonline.sk/c 4-10142100-21226080-kC1000_det ail-slovaci-utekaju-z-ceska-uz -sa-im-tam-neoplati-pracovat
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

RPI | 10. 2. 2010 20:58
reakce na Juraj Vyskocil | 10. 2. 2010 11:14

Dost starý článek, jako o budoucnosti se v něm zmiňuje rok 2009. Já osobně si všímám ve svém okolí,že slováků, ať už méně či více kvalifikovaných v ČR přibývá. Ikdyž možná se jedná o místní fenomén (bydlím a pohybuji se v Moravskoslezském kraji).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Juraj Vyskocil | 9. 2. 2010 14:03
reakce na kontrola_nemocnych | 9. 2. 2010 09:59

Je mozne sa pohybujete majoritne v spolocnosti skladnikov a pokladnychExtrapolovat vsak zavery na "slovaky" ako takych je nekorektne.Ja sa pohybujem v okoli schopnych vysokoskolsky vzdelanych mladych ludi a badam velmi silne slabnuci trend snahy ist pracovat do Ciech, pretoze ta pridana hodnota uz zdaleka nie je taka. A ti, co pracovali v Cechach, sa vracaju alebo uvazuju o navrate na Slovensko. Ked tak este nejake male percento uvazuje o zamestnani v Rakusku.Z faktu, ze mnohe nizkokvalifikovane prace u vas vykonavaju Slovaci, sa obavam ze je daleko k zaveru, ze sme odkazani na vase "zivenie".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 8. 2. 2010 12:05

Velmi pěkný a poučný článek. Bouhužel se závěrem již tolik nesouhlasím. Fico zničí, co se dá. Na idnes například vyšla nedávno zpráva, že počet firem, které se přesunuly do daňových rájů, byl loni na Slovensku vyšší než V Česku. A to nemluvím o sabotování důchodové reformy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!