Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konec nízké inflace?

| 19. 2. 2010

Do knihy „Finance po krizi“ (nakladatelství Grada, září 2009) jsem zařadil mimo jiné i kapitolu s názvem Vaše budoucí inflace. Začíná těmito slovy:

Konec nízké inflace?

"Existuje způsob, jak vláda může snadno snížit hodnotu svých závazků. Touto cestou je inflace. Na rozdíl od státního bankrotu je inflace „gentlemanskou“ variantou, která bývá mnohem snáze tolerována. Historie nabízí řadu příkladů, jak se různé státy vypořádávaly s náloží státního dluhu cestou postupného inflačního rozpouštění. Někdy jim to dokonce i prošlo."

Ještě na podzim 2009 jsem si myslel, že za pár let začnou vlády omezovat nezávislost centrálních bank a postupně rozpouštět své dluhy inflační cestou. Žádná hyperinflace, ale místo 0 až 2% inflace by ceny mohly růst ročně o čtyři, pět, šest procent... Žádné drama, ale i pár procent inflace navíc funguje jako v průběhu času jako účinné rozpouštědlo dluhů.

A vida, začíná rok 2010 a v lednové zprávě Mezinárodního měnového fondu doporučuje hlavní ekonom této instituce Olivier Blanchard (viz. titulní foto) cílovatinflaci na hodnotu 4 procent ročně. Profesor John Taylor ze Stanfordovy univerzity a specialista na měnovou politiku, k tomu dodává: „Když řeknete čtyři procenta, proč ne pět nebo šest?“

Aby nedošlo k omylu: John Taylor nesouhlasí se zvýšením inflačních cílů a jeho poznámka měla kritický charakter. Ani Blanchard nezastává názor, že by vyšší inflace měla být v první řadě „provozována“ za účelem snížení reálné hodnoty státních dluhů. Vyšší inflace – podle Blanchardova názoru – umožní centrálním bankám udržovat vyšší úrokové sazby za normálních okolností, což umožní v případech těžkých recesí jejich výraznější snížení na podporu hospodářského růstu. Na ochranu investorů proti inflaci doporučuje Blanchard emitovat vládní dluhopisy s výnosem vázaným na inflaci.

Blanchard připouští, že inflace je vlastně forma daně, která trestá střadatele, ale tuto námitku bagatelizuje: „Inflační daň zajisté deformuje ekonomické podmínky, ale to dělají i jiné daně.“ Zajímavá je odpověď na otázku, jak by centrální banka dosahovala vyšší inflace při vyšších sazbách – vysoké úrokové sazby mají přece protiinflační charakter, ne? Přímá odpověď chybí ale z kontextu je zřejmé, že prostředkem by byla opatření na regulatorní bázi. Jinými slovy, nucený oběh nekrytých peněz. Případné cenové bubliny – jejichž vznik by za těchto okolností byl nevyhnutelný – by centrální orgány měly včas „propichovat“, rovněž za použití regulatorního instrumentária.

Zastáncům zdravých peněz zní podobné myšlenky pochopitelně nebezpečně. Jak se k Blanchardovi postaví politici? Očekávám velký ohlas. Potřeba ředit vládní dluhy inflací je velká, za pár let bude ještě větší. Ideologické zdůvodnění zvýšené inflace od předního ekonoma možná přichází jako na zavolanou.

Psáno pro Finmag

Autor je ředitelem pro strategii společnosti Partners

Foto: profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Jan Dvořák | 22. 2. 2010 08:35

Tohle je zajímavé - drahé jako "legal tender" v Jižní Karolíně?http://www.silverum.c z/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 22. 2. 2010 08:36
reakce na Jan Dvořák | 22. 2. 2010 08:35

Oprava: drahé kovy jako "legal tender"...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiri Slezak | 20. 2. 2010 19:00

Koncept inflacni dane je jasny a nyni popularni. To vsak neimplikuje, ze by mel byt skutecne tim scenarem, ktery nas ceka. Protiargumenty jsou napr:a) Japonsko se zadluzenim blizkym 200% HDP, balancujici dlouhodobe na hrane deflaceb) hypoteza o lenosti analytiku vykrocit z bezneho ramce mysleni a odpracovat si rozbor relevantnich situaci v historii, pochopeni jejich zakonitosti a formulovani vlastniho nazoruSituace je nasledujici. Proti sobe stoji:1. Verejny sektor, "socialne-ekonomicti architekti" a jejich nastroje, vcetne (za samostatnou diskuzi stojici) mohutne snahy vytvaret pozitivni ocekavani.2. Pokles poptavky domacnosti, pokles investicni poptavky ze strany firem a soucasny a budouci pokles poptavky ze strany verejneho sektoru, vse s vyhledem na dalsi propady (resp. nevim o rozumne argumentaci, proc by mela spotreba rust).Odpovedi, po kterych patram, jsou mj. v prirazeni vah jednotlivym faktorum v teto hre. Rad bych hovoril s nekym, kdo o tom samostatne premysli. Bohuzel clanky na toto tema cituji zpravidla "sedlackovsky ukecane" autory, kteri prilis nehovori v tech podstatnych cislech. Nevite prosim o nekom?Pane Kohoute, pri vsi ucte, obvinuji Vas z lenosti a lajdactvi a pouheho prezentovani opsanych libivych hypotez. Doufam, ze Vas timto urazim natolik, abyste formuloval k predmetnemu tematu vlastni nazor, hodny osobnosti Vaseho formatu.V pripade, ze byste se chtel napravit a vec si odpracovat, jsem pripraven prilozit ruku k dilu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 21. 2. 2010 15:35
reakce na Jiri Slezak | 20. 2. 2010 19:00

Zajímavý a podnětný názor, dík.Nicméně - z kombinace ekonomické zákonitosti a politické průchodnosti současně mi stále, byť proti srsti, nevychází v praxi jiné řešení než všeobecná prognóza inflace.Japonsko - ano ale byl, je a bude to asi atyp daný atypickou kulturou, jiné vysvětlení... ? Fakt Japonska nezpochybňuji.Lenost analytiků, jakkoli s ní souhlasím, není argument s praktickým dopadem a vlivem na ekonomický vývoj.Pro rostoucí spotřebu bych rozumný argument nehledal, sic ta roste nezávisle na rozumu.Zkuste ještě něco přihodit.Nebo jinak - pokud ne inflace, tak jaký jiný scénář si dovedete představit v Česku, Evropě, USA než inflace ?, pokud bychom se přidrželi zatím jen ekonomických scénářů řešení, války zatím vynechejme ...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Traxler | 19. 2. 2010 18:10

Myslim, ze nebude dlouho trvat a budeme nostalgicky vzpominat na dobu, kdy inflace byla pod 5 % rocne..Sledujte vyvoj na komoditnich a dluhopisovych trzich. Pokud budou ceny komodit v pristich mesicich rust a zaroven porostou vynosy do splatnosti u dlouhodobych dluhopisu, je to jasny signal, ze se blizi inflace..Me osobne by nezaskocilo, kdyby se jeste letos dostala nad 5 %. Myslim, ze mnoho lidi tuto hrozbu zatim podcenuje..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!