Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Začarovaný kruh dluhů

| 20. 3. 2010 | Vstoupit do diskuze

Ohledně kreditních ratingů bylo ještě před pár lety vše jasné. Vyspělé západní země (včetně Japonska) měly nárok na privilegované označení AAA (podle agentury Standard & Poor’s), respektive Aaa (Moody’s). To bylo synonymem praktické bezrizikovosti státních dluhopisů a jiných závazků.

Začarovaný kruh dluhů

S touto bezstarostnou pohodou je konec. Itálie a Japonsko mají rating Aa2, Belgie a Irsko Aa1. Zdánlivě je to malý rozdíl. Ve skutečnosti však jakýkoli rating horší než „tři áčka“ je branou k dalšímu zhoršování. Pokles kreditní kvality vede obvykle ke zvyšování výnosů státních dluhopisů, což má za následek další zhoršování stavu veřejných financí. Odtud plyne další zhoršení ratingu – a rozvíjí se ďábelská spirála, která končí buď bolestivou reformou, anebo, v horším případě, platební neschopností státu.

Zbude jediný

Příkladem této zhoubné spirály je nyní Řecko. Ještě začátkem roku 2008 platilo Řecko na desetiletém státním dluhopisu jen o 0,32 procentního bodu více než Německo. Nyní, v polovině března 2010, nese desetiletý řecký dluhopis výnos o 2,91 procentního bodu vyšší než desetiletý dluhopis německé vlády. Z každé půjčené miliardy eur platí Řekové o 29,1 milionu eur ročně více než Němci.

Řecko je nyní nejčastěji diskutovanou černou ovcí, ale nezůstane samotné. Již v roce 2006 – rok před začátkem finanční krize – publikovala společnost Standard & Poor’s dlouhodobý výhled, který předpovídal postupný úbytek států s ratingem AAA. Podle této analýzy bude počet „trojitých áček“ od roku 2011 postupně klesat až do roku 2027, kdy zůstane již jen jediný stát s nejvyšším ratingem.

I ty, Ameriko?

Jaký je pro tyto temné vize důvod? Stárnutí populace a krize průběžných penzijních systémů. Důchodců bude více, pracujících méně. Více výdajů pro státní rozpočty, více voličských hlasů pro sociální stát. Méně příjmů, méně hlasů pro úspory a omezený stát. Opět začarovaný kruh.

Finanční krize tento vývoj zrychlila. Hovoří se o snížení ratingu některých tradičně kvalitních emitentů: po Řecku a Itálii přichází na řadu Španělsko, Francie, Británie... a nyní se uvažuje o donedávna nemyslitelném: o možnosti, že Spojené státy ztratí svůj status AAA.

S varováním přišla agentura Moody’s. Formulace byla velmi diplomatická. Agentura uvedla, že ačkoli „neexistuje momentální tlak, prostoru pro chyby vlád v každém případě povážlivě ubylo“. Přeloženo do srozumitelného jazyka: Jestli budou vlády, včetně americké, dále utrácet jako opilí námořníci, snížení ratingu bude neodvratné.

Praktické důsledky

V určitém okamžiku se rozpočtový deficit proměňuje v explozivní materiál, jenž způsobí prudký nárůst úrokových sazeb „s ještě závažnějšími důsledky pro rating“. Jinak řečeno, státních dluhopisů bude v jednom momentě na trhu tak velké množství, že se zkrátka nenajde dostatek kupujících. Převis nabídky způsobí pokles ceny, která povede k růstu výnosu do doby splatnosti. Růst výnosů opět zdraží náklady státu na dluhovou službu. A jsme opět v začarovaném kruhu. Report agentury Moody’s uvádí, že v roce 2013 by pouhé splácení úroků z federálního dluhu mohlo zhltnout až deset procent rozpočtových příjmů.

Podobná čísla nejsou slučitelná s ratingem AAA (ani Aaa). Chabou útěchou pro Američany může být fakt, že řada evropských zemí bude ještě v horším stavu. Není nakonec vážně lepší začít šetřit?

Autor je ředitelem pro strategii společnosti Partners

Psáno pro E15

Foto: Profimedia.cz

Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), od roku 2004 do roku 2006 byl členem... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK