Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Auf Nimmerwiedersehen, euro?!

| 29. 4. 2010

S každou dávkou řecké špíny, která vypluje na povrch, přibývají další a další věštby, spekulace ale i serióznější prognózy o budoucím osudu nejen řeckém, ale hlavně o osudu těch, kteří spolu s ním nastoupili plavbu na lodi zvané eurozóna. Moře je bouřlivé, loď se naklání. Rozpadne se? Zkusí některý z námořníků skočit do záchranného člunu a na vlastní pěst se doplavit do klidnějších vod? Začíná se mluvit například o tom, že by se Německo chtělo vrátit ke staré dobré Deutsche Mark. Je to vůbec možné?

Auf Nimmerwiedersehen, euro?!

Především to není žádná novinka. O tom, že se Německo bude chtít eura zbavit, spekuloval tamější Die Stern už v roce 2005. Zopakoval si to i později, podporován průzkumy, podle kterých si na dvě třetiny Němců přály návrat od „teura“ k marce. Nejnovější vývoj v Řecku tyto úvahy povzbudil. Jsou tu zase a silnější než kdy předtím.

Od hnojníků k Financial Times

Je logické, že podhoubím spekulací jsou hnojníky, které rozumný člověk nebere vážně: „Možná je v pozadí mezinárodně koordinovaný plán, v němž možná spolupracují také USA a Spojené království a také Japonsko,“ upozorňuje ten výše odkazovaný v aktuálním článku. Podle jiných, německých konspirátorů se už dokonce tiskne „Deutsche Mark Zwei“, která bude občanům podle důvěrných zdrojů rozměněna v kurzu 0,511308 eura za novou marku: „Řecko je v platební neschopnosti, Portugalsko jde finančně ke dnu... Kdy bude na řadě Německo? Můj názor je: může to přijít rychle. A pokud Německo nebude s to prodávat dál své dluhopisy, je euro v háji,“ varuje šéfkonspirátor webu www.hartgeld.com, Walter K. Eichelburg.

O možném vystoupení Německa z eurozóny ale píší i serióznější (a seriózní) periodika. Článek na toto téma, navíc opřený o slova Joachima Felse, analytika investiční banky Morgan Stanley, přinesly třeba Lidové noviny. O konci eurozóny mluví i britský Telegraph a podobně skeptický je i George Soros.

Podpora lidí by byla

Klíčovým faktorem ale je, že s postupem času ztrácejí důvěru v euro sami Evropané. Stačí se podívat právě do sousedního Německa, kde neustále roste počet těch, kteří si přejí návrat k marce. Podle jednoho z prvních výzkumů, který se na toto téma uskutečnil v roce 2004, návrat vítalo 54 procent Němců. O tři roky později už jich bylo víc než 60 procent. A dnes? Dovoluji si odhadnout, že v této nejisté době, kdy se objevují problémy s Řeckem, už poměr pravděpodobně překročil 70 procent. Zdá se, že s podporou obyvatel by problém opravdu nebyl.

Občané Německa navíc dlouhodobě nejsou spokojeni s tím, jak doplácejí na Evropskou unii. Od svého vstupu do ní nalili desítky miliard eur, které už se jim nikdy nevrátí. Většinu spolkly zemědělské dotace, ty se na rozpočtu EU podílejí ze 42,5 procenta, ale i byrokratický aparát, který si z rozpočtu ukusuje víc než 5 procent prostředků.

Němci dost dlouho zatínali zuby a platili a platili. Je ale docela dobře možné, že právě teď jim došla trpělivost. Nyní se už dá totiž jen těžko mluvit o příspěvcích na věci, které se sice nevyplácejí, ale možná je má cenu dotovat – třeba zemědělství. Nedá se dokonce mluvit ani o solidaritě se státy, které neměly v ekonomickém rozvoji tolik štěstí jako Německo.

Teď tu čeká otevřená dlaň nezvedeného mladšího sourozence, který má za to, že rozumnější Německo za něj zatáhne dluhy z rozmařilého života, života nad poměry, plného hazardních her. O tom už jsme ostatně na Finmagu psali. Němci podle posledních informací pomůžou Řecku 8,4 miliardy euro, to jest více než sty eury na jednu německou hlavu. A další nehospodární sourozenci si už dost možná stoupají do fronty.

Jakpak se asi portugalsky řekne Německo, Německo nade všecko? A italsky? Španělsky? Němci se zkrátka stali obětí neúspěšného projektu, jehož nedomyšlenost a křehkost vyšla při současné krizi plně najevo. Sledovat další osud společné měny bude víc než zajímavé.

Foto: Martin Vlnas

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Jan Dvořák | 2. 5. 2010 20:24

Na webu mám pár novinek, které by zdejší čtenáře mohly zajímat - např..1. Analýza Bank for International Settlements:http://www.pro-inv estory.cz/investice_aktualni_a nalyza/jak_to_vidi_bis_view_fr om_bis/.Řecko- konec začátku:http://www.pro-investo ry.cz/forum/posts/hrozi_propad _trhu/recko_konec_zacatku/..Má mtam i některé další zajímavosti, ale nechci tady zas tak zaplevelovat diskusi :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 1. 5. 2010 13:15

Vždy mě udivuje, jak naprosto nesmyslné a nereálné konspirační teorie mají tuhý kořínek. Nedovedu si představit, že by někdo potají vytiskl a distribuoval novou měnu. Nezapomeňte také, že měna je uvedena ve spoustě zákonů a ty by bylo třeba nejdříve změnit, aby vůbec bylo možno novou měnu zavést. A to se ani při dobré vůli nedá udělat potajmu. Navíc kdyby Řekové chtěli opustit eurozónu, tak by drtivá většina peněz z řeckých bank odtekla do zahraničí. Takže by vlastně nebylo ani co konvertovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Standa | 1. 5. 2010 14:25
reakce na Petr Síla | 1. 5. 2010 13:15

To s novou drachmou není ani konspirační teorie, to byla čistá fikce, jak by mohlo vypadat použití 220 let starého řešení fiskální krize. Zdali by se lidé nechali, stejně jako tenkrát, nachytat na krátké období následné prosperity, nebo by moudře dali přednost tvrdší měně.Odkaz popisuje historické události, ne tuto fikci.Když už jsme u různých za vlasy přitažených scénářů: Co by se asi stalo, kdyby řecká vláda ve finanční nouzi začala vyplácet státní zaměstnance ve státních dluhopisech?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

kulik | 30. 4. 2010 15:01

dneska jsem natrefil s jedním kamarádem na otázku řecka, a ten mě vyprávěl jak ve čtvrtek mluvil s nějakým známým, o článku u kterého neví odkud byl, ale v podstatě v něm bylo uvedeno, že němci se chystají tento víkend eurozonu, kdy autor článku tuto myšlenku odvozoval od toho že se nakupovaly nějaké typy barev ktere nejsou typické pro euro:) možná to zní šíleně, ale ten kdo to vyprávěl celkem důvěryhodný člověk plus článek četl z webu za který se platí(mozna Financial times nevim) neslyšel někdo něco podobneho?:)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Standa | 30. 4. 2010 23:31
reakce na kulik | 30. 4. 2010 15:01

A co když v té tiskárně tisknou nové drachmy?Přemýšlel jsem o oživení šíleného scénáře, kterým řešila svůj deficit Francie v roce 1789. Česky viz http://www.zlatystandard.cz/?page_id=155Začátek by mohl vypadat asi takto:18. 7. 2010: Premiér Jorgos Papandreu ve svém projevu uvítal novou drachmu a apeloval na patriotismus Řeků: Nové drachmy vyženou eura ven z trezorů, kde jsou nyní hromaděny a zadržovány. Ukažme Evropě, že rozumíme svým vlastním zdrojům; vydejme se okamžitě po široké cestě k našemu osvobození, místo abychom se vlekli po mučivé a obskurní cestě dílčích půjček.19. 7. 2010: Euroúčty všech Řeků byly zkonvertovány na nové drachmy v kursu 1:1. Eura v hotovosti držená řeckými občany je taktéž možné v následujících dvou měsících možné vyměnit za nové drachmy v kursu 1:1. Řecké obchody nadále mohou přijímat eura jako zákonné platidlo, kurs si však mohou určit zcela libovolně. Překvapení turisté postávají ve frontách před nově zřízenými směnárnami. Ty levnější nabízejí Novou Drachmu za 3 Eura…
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 30. 4. 2010 15:25
reakce na kulik | 30. 4. 2010 15:01

jestli to chápu správně, tak se podle toho článku chystají Němci opustit TENTO VÍKEND a už mají natištěné (tisknou) nové marky.... to zní hodně šíleně! Jinak to ale vypadá jako text, na který odkazuje Arsenův článek. Máte možnost se s tím člověkem spojit a zeptat se ho nato? Bylo by to moc zajímavé i pro ostatní čtenáře....Díky moc
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Tůma | 30. 4. 2010 23:46
reakce na Martin Vlnas | 30. 4. 2010 15:25

Tyhle konspirační teorie jsou dost přitažené za vlasy. Výměna oběživa je logisticky extrémně náročná operace, její přípravy by sotva šlo utajit. Podezření budí už ten údajný přepočítací kurs - měnové kursy se udávají na čtyři desetinná místa, proč by najednou měla být konvence 6 míst? Asi to panu šéfkonspirátorovi prozradili ještírci z vesmíru:)A Martine ano, osud.cz už o tom psal dávno:))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Tůma | 30. 4. 2010 23:50
reakce na Aleš Tůma | 30. 4. 2010 23:46

Oprava, při přechodu na euro to bylo 5 míst. Ale stejně tomu nevěřím. Jednou se euro rozpadne, to jo, ale hned zítra ještě ne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 30. 4. 2010 15:04
reakce na kulik | 30. 4. 2010 15:01

snad to nebylo na www.osud.cz :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

kulik | 30. 4. 2010 15:17
reakce na Martin Vlnas | 30. 4. 2010 15:04

já vím že to zní hodně crazy:) a ono to znělo věrohodně celkem.)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!