Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Robert Murphy: Dolar brzy zanikne

| 14. 6. 2010

„Nejsem se vůbec jistý, zda dolar bude existovat touto dobou za deset let. Myslím, že je docela dobře možné, že v té době budou Američané používat úplně jinou měnu,“ tvrdí americký ekonom Robert Murphy.

Robert Murphy: Dolar brzy zanikne

* Ve vaší knize Politicky nekorektní průvodce kapitalismem tvrdíte, že kapitalismus ve skutečnosti nezpůsobuje ekologické škody. Jak to?

Typickou výhradou vůči kapitalismu je, že je velmi krátkozraký; lidé v kapitalistické společnosti nejsou prý motivováni starat se o budoucnost a tak podobně. Není tomu tak. Jsou to právě soukromní vlastníci, kteří se starají o své zdroje, o svůj majetek. Farmář nikdy nevybije všechna svá prasata, když najednou stoupne cena vepřového. Bude se snažit prasata v dostatečném množství uchovat tak, aby byla schopná reprodukce. Důvodem, proč firmy vylévají odpad do řek a jezer je, že ta vodstva jsou ve vlastnictví vlády. A politiky to nezajímá. Kdyby ovšem ta vodstva byla vlastněna privátně, soukromníci by dohlédli, aby jejich majetek nebyl ničen. Když srovnáme kapitalismus a komunismus, co se šetrnosti k životnímu prostředí týče, vítězí jasně kapitalismus.

* Kapitalisté však prý drancují nerostné zdroje. Například ropu. Dojdou její zásoby?

Ne. I kdyby zítra přilétli mimozemšťané a vysáli třeba 95 procent veškeré světové ropy, surovina nedojde. Jenom její cena stoupne na tisíce dolarů za barel. A lidé ji tak postupně nahradí něčím jiným. Vždy bude existovat nějaké množství ropy - menší a menší, ale ložiska nikdy nevyschnou zcela, do posledního doušku.

* Dobře. Vyletí tedy ceny ropy v blízké budoucnosti někam velmi vysoko?

Nemyslím si to. I kdyby spotřeba pokračovala současným tempem, jsou v zemi zásoby suroviny, jež vystačí doslova na celá staletí. Zvláště uvážíme-li, že ropu lze pomocí nových technologií dobývat i tam, kde to dříve nebylo myslitelné. Domnívám se, že když vezmeme v potaz schopnost lidského rodu inovovat a vynalézat, člověk přejde na substituty ropy dlouho předtím, než by mohlo dojít k jejímu spotřebování. Fosilní zdroje zkrátka nikdy úplně nevypotřebujeme.

* Kapitalismus a volné trhy jsou dle vás svazovány regulacemi a či centrálními bankami. Přejete si třeba zrušení Fedu, americké centrální banky. Stane se tak jednoho dne?

Nemyslím si to. Centrální banka je tak mocná a vláda na ni tak spoléhá, že si to nedokážu představit. Pravda, může být radikálně transformována, může být například včleněna pod drobnohled nějakého výboru Kongresu či tak podobně, ale rozhodně si nemyslím, že bude zrušena. Co se může stát, je, že bude utvořena jedna centrální banka pro USA, Kanadu a Mexiko, a pak už nebude Federální rezervní systém existovat v nynější podobě. Ovšem nemyslím si, že by někdy v dohledné době nastala v USA úplná peněžní svoboda.

* V souvislosti s měnovou unií zmíněných států kolují fámy o nové měně amero, jež by nahradila dolar. Věříte, že nakonec vznikne?

Tím jsem se dosud hlouběji nezbýval. Nedokážu říci, nakolik je to pravděpodobné. Jsou-li však zvěsti kolem amera pravdivé, jediný způsob, jak přimět Američany, aby na novou měnu přešli, je vytvořit takové podmínky, které zruinují dolar. A když pohlédnu na to, co dělá Bernanke v čele Fedu, opravdu to nedává smysl - tedy lépe řečeno, smysl to dává právě a pouze v případě, že skutečně zamýšlí zničit dolar. Vždyť i ti, kteří míní, že centrální bankou příliš přiškrcená peněžní nabídka počátkem třicátých let přivodila velkou depresi, se nyní musí divit, že se Fed nepoučil a vyplácí úroky z rezerv komerčních bank. Tím přece těm bankám dává podnět, aby nepůjčovaly, aby nenavyšovaly peněžní nabídku. Bernankeho činy zkrátka nejsou ani v souladu s tím, co on sám hlásal jako přední expert na velkou hospodářskou krizi, když ještě působil v akademické sféře.

tyden.cz

* Myslíte, že tedy americké administrativě může jít skutečně o to, zničit dolar a vytvořit novou měnovou unii? Není to už přitažené za vlasy?

Řeknu to takhle. Nejsem se vůbec jistý, zda dolar bude existovat touto dobou za deset let. Myslím, že je docela dobře možné, že v té době budou Američané používat úplně jinou měnu. Otázkou pak bude, zda to bylo úmyslné, či zda to byl jen důsledek nějakého vymknutí se kontrole. Nevím, nevím, co se Bernankemu honí hlavou a co se děje za zavřenými dveřmi zasedaček Fedu. Ale jak říkám, krajně podivné je, že Bernankeho činy neodpovídají dokonce ani jeho vlastní ekonomické teorii.

* Myslíte, že je v zájmu vlády či velkých bank mít jinou měnu? Vytvořit novou měnu?

Ano. Zákulisní mocní, velmi bohatí lidé, mohou osobně značně profitovat z velkých otřesů, z velkých změn. Když budou třeba očekávat pád dolaru, dobře vydělají spekulováním na jeho pokles, na nákupu zlata či stříbra. A myslím, že existují skupiny velmi bohatých lidí, kteří touží činit kroky směřující k utvoření světovlády; míní, že svět bude nejlépe řízen jednou rozhodující silou. Soudím, že existují velmi mocné skupiny, které by rády viděly, aby různorodost měn skončila - model Evropské měnové unie se jim velice zamlouvá. Chtějí obdobu Evropskou měnové unie nastolit v Asii, v Severní Americe a jinde.

* Kdo jsou konkrétně ti lidé?

Standardní odpovědí bývá, že jde o členy Bilderbergské skupiny či Council on Foreign Relations. Mnoho lidí si také myslí, že svět řídí David Rockefeller (poslední žijící vnuk legendárního ropného magnáta Johna Davisona Rockefellera, pozn. red.). Ale, jak říkám, věnuji se spíše užším ekonomickým tématům než biografiím těchto lidí. Samozřejmě, mnozí teď opáčí, že to jsou jen konspirační teorie. Na druhu stranu je prostě pravda, že skupiny jako Bilderberg sdružují nejmocnější lidi planety. A je velmi naivní si myslet, že jediné, o čem se při setkáních baví, je, jakou četli v poslední době knížku či jaká se jim zamlouvá divadelní hra.

Rozhovor vedl Lukáš Kovanda, Auburn, USA.

Robert „Bob" Murphy (33)

Americký ekonom a konzultant, jenž je též autorem úspěšné knihy Politicky nekorektní průvodce kapitalismem. Dříve pracoval jako analytik v investiční společnosti proslulého ekonoma Arthura Laffera, strůjce hospodářských politik v éře prezidentování Ronalda Reagana. Murény spolupracuje s řadou výzkumných organizací, jako je Pacific Research Institute, Ludwig von Mises Institute či Institute for Eneregy Research.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Týden - www.tyden.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

xxx | 15. 6. 2010 12:18

Ropa nikdy nedojde a bizoni nikdy nevyhynou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

dundee | 14. 6. 2010 14:56

Hmm, tohle tvrdit ve 33 letech ... . Ten člověk je buď génius, nebo šílenec.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 14. 6. 2010 11:09

"Kdyby ovšem ta vodstva byla vlastněna privátně". Budeme privatizovat řeky? A budeme pak privatizovat i vzduch? A platit za to, že dýcháme?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Valesek | 18. 6. 2010 22:41
reakce na Petr Síla | 14. 6. 2010 11:09

No ja bych rekl ze za vzduch mozna uz platime. Prece existuji emisni povolenky a podle mne konecny spotrebitel nakonec na ne zaplati navic naklady.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kabal | 14. 6. 2010 12:01
reakce na Petr Síla | 14. 6. 2010 11:09

Řeky v minulosti byly vlastněny privátně, respektiva určitá práva vztahující se ke kvalitě vody, což například zajišťovalo vynutitelnost určité kvality vody zemědělce na dolní části řeky při znečištění továrníkem na horní části. Nejlépe zdokumentováno je to z Anglie a USA 19-20.století, kdy ještě měli common law (do kterého ještě nemohla legislativa příliš zasahovat).O vlastnictví vzduchu (na dýchání) bych se momentálně nebál, zatím se jedná o neomezený statek. Vlastnictví leteckých koridorů či vysílacích frekvencí (tedy také vlastně "vzduchu") je však naprosto běžné. Jde o to, že když je něco vzácné, pak vznikne nějaký systém alokace, tj. omezení konfliktu. A soukromé vlastnictví bývá v takové funkci mnohdy lepší, než správa úředníka, což Murphy v rozhovoru ilustruje na tom, jak k životnímu prostředí přistupovali komunistické země.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 14. 6. 2010 13:27
reakce na Kabal | 14. 6. 2010 12:01

Nejde o neomezenost, jde o jeho ochranu, tj. aby vzduch který dýchám neznečišťovala sousední továrna. A to si nijak nedovedu představit. Navíc kdyby jej, jak navrhuje Murphy u vody, někdo vlastnil a staral se o jeho ochranu, tak by si nechal za jeho užívání zaplatit. A vzhledem k nedotknutelnosti soukromého vlastnictví, by si mohl účtovat libovolnou cenu..Common law pokud jsem to dobře pochopil je právní systém a uvedenou problematiku nijak neřeší ani se jí nezabývá, takže to už vůbec nechápu. Navíc v Anglii a USA platí dodnes - praktickým důsledkem je to, že se laik nemá šanci v právním řádu vůbec vyznat a právníci si mohou účtovat téměř libovolně vysoké částky za své služby.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kabal | 14. 6. 2010 14:06
reakce na Petr Síla | 14. 6. 2010 13:27

Ano, a právě o ochranu kvality životního prostředí se v dřívějších dobách staral v daných zemích právní systém common law. Znečištění vzduchu či vody bylo chápáno jako nepřípustné obtěžování (nuisance) či nepovolený vstup na pozemek (trespassing). Konkrétní historické případy a nástin fungování daného systému lze najít v publikaci Jak common law chrání životní prostředí, Liberální institut. Těch publikací je v českém prostředí samozřejmě víc. A je v nich i popsán historický vývoj amerického common law, který je v dnešní době slučitelný s jeho verzí v 19. století pouze svým jménem (došlo k jeho naprostému znehodnocení inflací legislativy, regulací, vyhlášek a státních agentur na ochranu životního prostředí).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 14. 6. 2010 19:58
reakce na Kabal | 14. 6. 2010 14:06

Díky, hned jsem si knížku objednal v knihovně. (-;
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kabal | 15. 6. 2010 09:09
reakce na Petr Síla | 14. 6. 2010 19:58

Výborně, doufám že Vás zaujme:-). Není nad lidi se zájmem se vzdělávat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

petrj | 14. 6. 2010 11:34
reakce na Petr Síla | 14. 6. 2010 11:09

nepochopils ho... zkus si najit common laws
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Lukáš KovandaLukáš Kovanda
Lukáš Kovanda je ekonomický konzultant a autor populární i odborné ekonomické literatury. Věnuje se filozofii a metodologii ekonomické vědy, publikuje...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!