Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Oškubané Slovensko

| 15. 7. 2010

Premiérka Iveta Radičová a ministr financí Ivan Mikloš v Bruselu tento týden zjistili, co už bylo mnohým jasné dávno: To, co podepsal bývalý premiér Robert Fico a jeho ministr financí Ján Počiatek, když se projednávala půjčka zemí eurozóny Řecku a „euroval“, tedy Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSF), platí. A Slovensko to musí respektovat.

Oškubané Slovensko

Nová vláda však hraje o čas a politické body. Slováci se totiž jen obtížně smiřují s tím, proč by se mělo chudé Slovensko podílet na pomoci Řecku a obraně eura v rámci EFSF větším podílem (vyjádřeno velikostí příspěvku k HDP dané země, pozn. redakce) než Německo nebo nejbohatší evropská země Lucembursko.

„Premiér Fico a předcházející vláda zkrátka vyjednali pro Slovensko špatné podmínky. Pokud se máme podílet 2,3 krát větším podílem vůči HDP než nejbohatší země eurozóny Lucembursko, tak je to evidentní,“ uvedl v Bruselu nový ministr financí Ivan Mikloš. „My již bohužel nové podmínky vyjednat nemůžeme, protože rozhodnutí schválily parlamenty členských zemí,“ uvedl Mikloš, který řídil slovenské finance už v letech 2002–2006.

Čtvrtina rozpočtu na euroval!

Porážku přiznala i premiérka Radičová. „Výšku příspěvku nezměníme. To by znamenalo spustit celý proces znovu. Otázkou není, zda nová vláda obranný val schválí, anebo ne. Nemůžeme nic dělat. Zdědili jsme rozhodnutí vlády bývalé,“ uvedla Radičová.

Co to pro Slovensko znamená? To, že pomoc Řecku byla první, ale rozhodně nemusí být poslední. Země na svá bedra v rámci „eurovalu“ pomáhajícího řešit podobné krizové situace, jako je ta řecká, naložila záruky za půjčky v hodnotě až 4,37 miliardy euro. To je pro představu téměř čtvrtina ročního slovenského rozpočtu.

Slovenský souhlas se spuštěním mechanismu už ale není možné odkládat. Na Slováky a jejich ANO čeká celý zbytek eurozóny. Jen tak může mechanismus vstoupit v platnost. Radičová i Mikloš proto již v úterý oznámili, že nebudou natahovat čas, a ESFS tak bude moci být spuštěn v plánovaném červencovém termínu. Preference nepreference. Sliby nesliby.

V poněkud „výhodnější“ situaci je Slovensko v případě půjčky Řecku. Tam sice platí podobný politický závazek, jako v případě EFSF, ale teoreticky si lze představit, že půjčka, na kterou se členské země prostě jen skládají, bude Řecku poskytnuta i bez slovenského podílu. Ten totiž tvoří jen pověstnou kapku v moři: v číselném vyjádření 800 milionů eur (tedy asi 20 miliard českých korun) z celkového balíku 110 miliard eur.

Slovensko si nemůže dovolit pozici českých kverulantů

V případě „řecké půjčky“ hodlá Radičová zřejmě dohrát hru až do konce: vláda ji sice předloží do parlamentu, ale její Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKÚ) a také druhá největší vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) budou hlasovat proti nebo se zdrží.

Pokud však Ficův Směr zachová tvář a bude hlasovat stejně jako před volbami, kdy poskytnutí půjčky doporučil (ale nikoli odsouhlasil), půjčka s podporou dvou menších vládních stran a hlasů Slovenské národní strany projde i bez SDKÚ.

„Řecká půjčka“ je na rozdíl od eurovalu, který chrání i slovenské euro, na Slovensku extrémně nepopulární. Slováci, nejchudší „Euroevropané“, musí půjčovat z jejich pohledu bohatým a v luxusu si žijícím Řekům. Třeba jen poměr průměrných důchodů – necelých čtyři sta eur měsíčně na Slovensko a dva tisíce eur v Řecku – mluví za všechno.

Já osobně jsem však přesvědčen, že stejně jako „euroval“ i řecká půjčka nakonec na Slovensku projde. Slovensko si s ohledem na jiné své problémy, především národnostní spor s Maďarskem, nemůže dovolit „českou pozici“ kverulantů Evropské unie. A ví to i nová předsedkyně vlády.

Hledejme spojence v Německu

Pro Českou republiku, která má k euru tak daleko, jak má vedení ČNB blízko k Václavu Klausovi, z toho plyne jedno zásadní ponaučení. Když jde o peníze, jdou ohledy i elementární spravedlnost v EU stranou. A to, že jsme pořád ještě oproti většině EU chudí, není nic, na co by se bral v budoucnu ohled. Právě naopak.

Proto i Češi musí v EU dlouhodobě budovat koalice pro podporu svých zájmů a vydržovat si spojence. Vedle Polska, Slovenska a dalších „nových zemí“ je na prvním místě Německo. Protože ač se nám to možná někdy nezdá, mají k nám Němci, i díky zkušenosti s východním Německem, ze všech Západoevropanů nejblíže.

Proto i Radičová měla jet dříve než do Bruselu do Berlína. I když myslím, že by to v tomto případě stejně nepomohlo.

Autor je redaktorem Lidových novin

Foto: profmedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

Smrček | 11. 9. 2010 08:45

Německo je první země která nás nabádá k finanční účasti na řesckém problému. Je to proto že nemecké banky drží kvanta řeckých dluhopisů a jaksi se neví kdo a jak je bude ssplácet. Proto nás němečtí ekonomičtí experti nabádají k co nejrychlejšímu zavedení Eura. Německo jako spojenec je utopie.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

joe | 16. 7. 2010 22:40

Když to takhle syrově popíšete, jde z toho hrůza. To jste nemohl psát vyváženě? Třeba přihodit, kolik se toho na Slovensku postavilo za přispění evropských fondů? Nebo že Slováci mohou jezdit po Evropě bez víz?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra | 17. 7. 2010 19:50
reakce na joe | 16. 7. 2010 22:40

Nevím co mají víza společného se zvrácenou solidaritou naruby, kdy nejchudší stát eurozóny musí dotovat boháče, který do "elitního" euroklubu vstoupil podvodem.Myslím, že Slováci byli podvedení Ficem hned 2krát. Tím, že je připravil o jejich vlastní měnu a tím, že vůbec souhlasil s vytvořením eurovalu za extrémně nevýhodných podmínek pro Slovensko. Je fakt, že Radičové moc manévrovacího prostoru potom co Ficko v Bruseli všechno odkýval nezbývalo i když vzhledem k tomu co vše naslibovala v kampani, myslím že na to kývla extrémně rychle.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

mposs | 18. 7. 2010 11:47
reakce na Ondra | 17. 7. 2010 19:50

Je to neuveritelné, ale na slovensku väčšina ludí nie je schopna a ochotna pochopiť, že Fico v EU akceptoval podmienky toho absurdneho eurovalu, a pritom doma to nepriznal.A je tiež absurdne, že spusta slovakov schvaluje euroVal z dôvodu, že "však dostavame euroFondy". Skoro nik nechape, že na tie eurofondy sa sami skladame. A navyše tie peniaze z eurofondov su na slovensku realne ROZKRADNUTE, teda aspon z polovice.///////////////////// ///Radičovamala odmietnuť euroVal aj za okolností, že by to znamenalo porušenie predošlého suhlasu. Aj v pripade, že by to znamenalo opustenie euroZony.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra | 18. 7. 2010 23:07
reakce na mposs | 18. 7. 2010 11:47

Je celkem překvapivé, že Slováci se s tím poměrně rychle smířili i přesto, že v kampani bylo slíbeno, že euroval, za žádných okolností podpořen nebude. Přijde mi zvláštní, že současná vláda netušila, že Ficovým souhlasem je zavázaná ačkoli před volbama tvrdili přesný opak. Že by platilo krédo slibem voliče nezarmoutíš...?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

petrj | 17. 7. 2010 13:41
reakce na joe | 16. 7. 2010 22:40

tak ty peníze z evropských fondů byly z velké části ukradeny slovákům... je mi jasné, že svk je čistým příjemcem, ale je třeba brát ohled kolik potenciálních investic zničil tenhle zásáh do trhu
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

mposs | 15. 7. 2010 20:00

"Socialista&quo t;Fico znova ošklbal slovenských občanov, ale na jeho popularite to nič nezmenilo. Ludia su proste nepoučitelní."Komuni zmuszvíťazí" - toto komunistické heslo sa ukazuje ako pravdivé. "Komunizmus&quo t;víťazí v EU, víťazí na slovensku, ..... a vôbec nikomu nevadí, že to vlastne vôbec nie je komunizmus, ani socializmus. Je to prachobyčajné okrádanie pospoliteho ludu pod socialistickými heslami. Politici humpluju stat, a zakrývaju to socialistickými žvástami.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Luboš PalataLuboš Palata
Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!