Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč nebýt po krk v dluzích?

| 26. 8. 2010

Existují nejméně tři důvody, proč státní dluh zkrotit - a proč to udělat právě teď. Za prvé státní dluhopisy jsou nyní drahé. Za druhé vývoj během několika posledních let ukázal, že ideologie „nasypeme do ekonomiky peníze a ony se nám vrátí“ je chybná. A konečně za třetí, splácení úroků něco stojí.

Proč nebýt po krk v dluzích?

Co to znamená, že státní dluhopisy jsou drahé? Je to dobře, nebošpatně? Státní dluhopis je cenný papír, který má obvykle předemdefinované kuponové platby. Třeba na deset let dopředu. Nebo i napadesát. Když úrokové sazby klesají, klesá i tržní výnos státníhodluhopisu. Protože výše kuponu se nemění, musí růst cena dluhopisu. Například český státní dluhopis splatný v roce 2016 nyní nese úrokovývýnos do doby splatnosti v hodnotě 2,61 procenta. Jeho kupon má hodnotu6,95 procenta, což znamená, že se obchoduje za tržní cenu 121 procentnominální hodnoty.

Drahé státní dluhopisy umožňují vládě zadlužovat se levně, za nízkéúrokové míry. Je to globální jev. V USA se dokonce hovoří o bublině natrhu státních dluhopisů. Proč tedy stát nevyužije příležitosti anezadluží se až po uši, když je to tak levné? Kolísání úrokových sazeb se řídí určitými zákonitostmi. Jednou z nichje i návrat k průměru. Míry výnosu dluhopisů mají tendenci se vracet kdlouhodobému normálu. Stát se tedy mocně zadluží za příznivé sazby. Pakuplyne pár let, během nichž sazby vyskočí vzhůru. A stát najednou musírefinancovat obrovské množství dluhopisů za velmi nepříznivé sazby.Recept na katastrofu!

Keynes selhal

Druhým argumentem pro úspornost je selhání keynesovskéhospodářské politiky. Ještě začátkem roku 2009 se Keynesovo jménoskloňovalo ve všech pádech. Politiku s ním spojenou lze stručněcharakterizovat slovy: ať vláda klidně utrácí na dluh. Peníze, které doekonomiky nalije, povzbudí růst, zaměstnanost a následně i příjmystátního rozpočtu. Nakonec budou všichni šťastni a všichni budouprosperovat.

V českých podmínkách byl hlavním zastáncem této politikyhlavní ekonomický ideolog sociální demokracie Jiří Havel. V lednu 2009Havel zdůrazňoval, že i někteří bývalí Keynesovi odpůrci se přiklonili kjeho učení. Mezi nimi zejména Christina Romerová, jejíž dřívější práceprokazovaly neúčinnost výdajové stimulační politiky: "Christina Romerováse ovšem dnes aktivně podílí na přípravě balíku výdajové fiskálnístimulace v USA. Je jednou z hlavních krizových expertek Obamovyadministrativy."

Uplynul rok a půl. Hospodářské úspěchy Obamovy administrativy jsouvelmi skromné. Christina Romerová nedávno rezignovala z funkce Radyekonomických poradců (Council of Economic Advisers) a začátkem září 2010odejde. Bez velké slávy, protože se ukázalo, že masivní rozpočtovástimulace (na rozdíl od záchrany krachujících bank) nefungovala. Ukázalose, že pravdu měly zřejmě starší práce Christiny Romerové, které JiříHavel tolik kritizoval. Ukázalo se, že navzdory rekordnímu deficitufederální vlády reálně hrozí návrat recese. Spojené státy by zkrátkaudělaly lépe, kdyby pouze zachránily banky (což samo o sobě bylo drahé) anesnažily se stimulovat hospodářství. Nyní jsou po krk v dluzích adůvěra světa v americkou ekonomiku je otřesena.

V podmínkách malé otevřené ekonomiky pak jakékoli vládní stimulaceztrácejí smysl, neboť jejich vliv je zanedbatelný ve srovnání s vlivyzahraničního obchodu a kapitálových toků. Nejlepším řešením pro českouekonomiku je proto šetrnost. Kdyby přišla další světová recese, českáekonomika bude zasažena tak jako tak. Ale aspoň bude mít pověstzodpovědně řízené země - nikoli nějakého dalšího Řecka nebo Španělska.

Klub beznadějných dlužníků

Při diskusích o státním dluhu se pro samésložitosti často zapomíná na triviální fakt: dluh něco stojí. V roce2009 činily náklady české vlády jen na pouhé úroky 41,81 miliardy korun.Ano, je to stále málo ve srovnání s hodnotami typickými pro klubbeznadějných dlužníků, známý jako Evropská unie. Pokud jde o míruzadlužení, zde bychom si z EU rozhodně neměli brát příklad.

Zkuste si představit, co jiného by se dalo pořídit za bezmála 42miliard. Celkové náklady státu na terciární vzdělání činily v roce 2009jen 27,66 miliardy Kč. Na základní školy a školky šlo 15,92 miliardy. Coje důležitější, vzdělaná populace, anebo krátkodobý prospěch voličůpopulistických stran?

Proto je jedině dobře, že současná vláda vystupuje nepopulisticky anesnaží se kupovat si voliče sliby sociálních jistot a prosperity nadluh. Česká ekonomika má slušné šance, pokud nyní vláda bude důsledná.


Autor je  ředitel pro strategii Partners

Psáno pro Lidové noviny

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

Levicový ekonom | 5. 10. 2010 22:27

Ekonomický beletrista Kohout opět perlí. Nechybí málo a za chvíli by zašel ve svých demagogických fantasmagoriích tak daleko, že by začal z neoliberální krize vinit keynesiánce. Zde si bere na paškál Obamovu Ameriku a její stimulační balíček. Prý jsou jeho výsledky skromné. Ani slovem se nezmíní, že navzdory všem potížím se podařilo zachránit obrovské množství pracovních míst. Nic. Prý hrozí návrat recese (která ve skutečnosti dosud neskončila) a Američani jsou prý po krku v dluzích (to už jsou od časů Kohoutova idola Reagana). Lepší by bylo asi krizi řešit kohoutovinami, spočívajícími jednoduše ve škrtech a zase jenom škrtech. Samozřejmě na straně chudých, nikoliv bohatých. Kohout se nám neobtěžuje zmínit, k jakému "ozdravení" ;vedly takovéto kohoutoviny v Řecku, Maďarsku, Lotyšsku a konečně i v ČR. Pouze k dalším dluhům, dalšímu ochromování ekonomiky, k další nezaměstnanosti. Podle Kohouta v otevřené ekonomice stimuly dělat nelze a basta. Nic mu zřejmě neříkají termíny jako investiční pobídky, P-P-P projekty apod. sloužící jak zahraničním, tak i malým českým investorům. Pche. Budou se hezky zastavovat stavby dálnic, škrtat dávky chudým a propouštět státní zaměstnanci. To je ten správný lék! Ano, vláda Bakalovy koalice je skvělá a nepopulistická. Ožebračí národ, ochromí ekonomiku, naseká tím další dluhy a zvýší nezaměstnanost. Ale bohatých se to nedotkne. Inu něco, co se Kohoutovi líbí. Cesta do Bangladéše s nízkými daněmi a sociálními transfery je přece tak krásná...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Prášil | 27. 8. 2010 12:03

Přeloženo:Česká republika je jedním z nejvíce stabilní a prosperující z post- komunistických státech střední a východní Evropy . Udržování otevřené investiční prostředí je klíčovým prvkem přechodu Česká republika je z komunistické , centrálně plánované ekonomiky na fungující tržní hospodářství . Jako člen Evropské unie , s výhodnou polohou v centru Evropy , relativně nízké náklady strukturu, a dobře - kvalifikované pracovní síly , Česká republika je atraktivní destinací pro zahraniční investice. Před svým vstupem do EU v roce 2004 , česká vláda harmonizovala své zákony a předpisy s předpisy Evropské unie. malé, otevřené , export -řízený Česká ekonomika vzrostla o více než 6% ročně z letech 2005-2007 a 2,5% v roce 2008. Konzervativní český finanční systém zůstal relativně zdravý po celý rok 2009 . Nicméně , do reálné ekonomiky , kterou zadala 4,1% v roce 2009 , a to především v důsledku výrazného poklesu vnější poptávky jako hlavní Česká republika exportních trzích spadla do recese.https://www.cia.gov/lib rary/publications/the-world-fa ctbook/geos/ez.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 26. 8. 2010 16:35

Firma Sprott se ve svém posledním měsíčníku rozloučila s keynesiánstvím následujícími slovy:.Keynesian Economics — 1936 - 2010.It is with great sadness that we announce the death of Keynesian economics. Born in 1936, Keynesian theory enjoyed an exciting and influential life during most of the 20th Century. It was a particularly important ideology during the Great Depression, World War II and the post-war economic expansion that lasted from 1945-1973. Keynesian economics enjoyed a strong revival following the 2007 credit crisis and financial meltdown. It succumbed to death by sound reason during the G20 Summit in Toronto in July 2010, after world leaders looked at their respective balance sheets and the poor returns from their massive stimulus programs. Keynesian theory will be dearly missed by its numerous followers, including Paul Krugman, Joseph Stiglitz, Robert Solow, and other Nobel Prize winning economists who never saw the recession coming. In lieu of flowers, donations can be sent to the IMF in memory of Keynesian Thought.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

petrj | 27. 8. 2010 21:11
reakce na Jan Dvořák | 26. 8. 2010 16:35

ještě keynesiance pozavírat, zkonfiskovat majetek (uhradit nepatrnou cast dluhu z techto penez) a vzit jim veskere tituly a oceneni
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel L | 26. 8. 2010 14:19

Ještě bych viděl čtvrtý důvod a to ten, že nově vydávané dluhopisy nad stávající stav zvyšují inflaci v zemi.Platby vydanými dluhopisy skončí na účtech bank, které pak mají levné peníze na poskytování úvěrů což inflační tlaky ještě posiluje.Vydané dluhopisy zvyšují peněžní zásobu, platba vyšších úroků pak vyvolává potřebu vyššího zdanění, které vede opět k vyšší inflaci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Joe | 26. 8. 2010 10:18

Rád bych si s vámi notoval, ale jako advocatus diaboli raději přidám:Proč utahovat opasky, když po vzoru Řecka můžeme po vhodné úpravě statistik vstoupit do eurozóny a spolehnout se, že to za nás Slovensko a ostatní zaplatí?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr | 26. 8. 2010 07:51

Více či méně souhlasím s Vašim článkem, ale co mě vadí je, že z něj vyplývá, že ČR zadlužovala jen levice (např. ČSSD - Jiří Havel). Je tomu opravdu tak??? Dle mého názoru je to půl napůl (Pravice sekala dluhy v obdobích.... do 1998 a 2006 - současnost, Levice 1998-2006)..... v čísle pravice nasekala 200 pak přidala levice 600 a pro změnu pravice přidala svých 400.Petr
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ladislav Bělovský | 26. 8. 2010 11:12
reakce na Petr | 26. 8. 2010 07:51

Za vlády pravice od roku 2006 se další dluh navyšoval zejména díky výdajům, nasmlouvaným za vlády levice. Tyto nadměrné (mandatorní) výdaje nebylo možno snadno zlikvidovat, protože byly a jsou dány zákonem. Ten bolestný proces škrtání probíhá až teď. Možná za pár let zase někdo napíše, že pravice nasekala dluhy ... protože málo škrtala výdaje (úplatky voličům), které jí zanechali předchůdci.A další porce dluhu, která se urodila, byla způsobena po roce 2008 poklesem poptávky po českých výrobcích díky finančním potížím celého světa. Levice měla kliku, že v té době byla v opozici. Jen plivala na vládu za to, co jí sama zanechala a za to, co v USA způsobil Greenspan a spol.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Levicový ekonom | 5. 10. 2010 22:16
reakce na Ladislav Bělovský | 26. 8. 2010 11:12

Ale houby, pořád stejné modré lži a nesmysly. Výdaje z vlád levice byly naprosto v pořádku, odpovídaly realitě, která si žádala zvyšování sociálních standardů, kromě toho levice se víceméně řešila těmi mandatorními výdaji, které schválila ještě ODS za Klause, modrá strako! Poslední rozpočet schválený ČSSD z roku 2007 se téměř přiblížil vyrovnané úrovni (0,7 % HDP), což tvé odesácké kecy roznáší na kopytech. Pravice samozřejmě nasekala dluhy, protože populisticky snižovala daně a pojistné, což stojí státní rozpočet 100 miliard ročně. Tady hledej příčinu deficitu, hošánku. Tady máš opravdové rozhazování.V roce 2008 hošánku došlo ke snížení růstu HDP už v prvním čtvrtletí, protože Topolánkovy deformy výrazně ochromily spotřebu domácností a tím i ekonomický růst. Krize na poklesu HDP v roce 2008 má minimální, prakticky nulový podíl. Kdyby v té době vládla levice, tak máme i v tom roce vyrovnané rozpočty (bez rozfofrování rezervních fondů) a neocitli jsme se tak v situaci, do které nás dostala tvá pravice.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr | 26. 8. 2010 14:53
reakce na Ladislav Bělovský | 26. 8. 2010 11:12

nechci v žádném případě bránit levici (a rovněž akceptuji názor, že v ČR žádná opravdová "pravice" vlastně nikdy nevládla - viz příspěvek od Kabala) ale...!!! říkám, že deficit byl vytvářen nějakou tou chybou(nezodpovědností)&q uot;i"vlád v letech ..do 1998 a od 2006. Mandatorní výdaj je třeba i stavební spoření..zákon tuším z roku 1993:-))A když se vezmou v úvahu chyby dělané v rámci investic tak...dávám 50 na 50 a za tím si stojím. A pokud si berete na paškál Greenspena, tak se s Vámi dá souhlasit, ale opět je třeba dodat, že i např. Volker mu předával dluh v roce 1987 na 50% HDP, a tomu Bernankemu se taky moc nedaří.Petr
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kabal | 26. 8. 2010 10:11
reakce na Petr | 26. 8. 2010 07:51

Ano, problém je, že skutečná pravice (ve smyslu liberální politiky minimálního státu) zde nikdy neexistovala. Ta naše nominální pravice má stejně socialistické tendence jako levice, s jediným rozdílem - zaměřuje se na jiné zájmové a voličské skupiny.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Levicový ekonom | 5. 10. 2010 22:30
reakce na Kabal | 26. 8. 2010 10:11

Jestli chceš nějakou "pravou pravici", prosazující minimální stát s nízkými daněmi, chabými sociálními standardy, příliš bohatými bohatci a příliš chudými chudáky, odstěhuj se do Pobaltí nebo ještě lépe do Bangladéše či Zimbabwe. Tam si takové pravice můžeš užívat plnými doušky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 5. 10. 2010 23:14
reakce na Levicový ekonom | 5. 10. 2010 22:30

Prosím o udržování jisté úrovně diskuze. Nazývat pravicovou ekonomiku Bangladéš nebo Zimbabwe jen svědčí o Vašich nedostatečných znalostech. Proto bych poprosil pana Martina Vlnase, aby pouštěl pouze příspěvky, které obsahují alespoň nějakou kvalitu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

cml11 | 26. 8. 2010 06:44

Naprosto souhlasím. Ovšem nedovedu si dost dobře představit, jak by národ nesl škrty v míře umožňující přebytkový rozpočet a postupné splacení státního dluhu. V dlouhodobém měřítku by to byla nejlepší možná cesta jak z české koruny udělat novodobý švýcarský frank. K čertu s eurem :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

mposs | 28. 8. 2010 18:57
reakce na cml11 | 26. 8. 2010 06:44

Zamyslel si sa, ako snese český narod, keď sa niekedy v buducnosti bude musieť štatny rozpočet znížiť o DVOJNASOBOK tej čiastky ? Teda 1 x za učelon NEzvýšenia deficitu, a druhý krat na splatenie časti dlhu ???
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

petrj | 26. 8. 2010 08:04
reakce na cml11 | 26. 8. 2010 06:44

kdyby jenom škrty...ale nedej bože kdyby se snažily z čr udělat liberální ekonomiku s nízkymi daněmi a nízkymi výdaji... to by bylo povyku, že vláda je tady jen pro bohaté
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!