Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jsou Češi opravdu chudí?

| 31. 8. 2010

Jsou na tom Češi skutečně tak špatně, jak se tváří? Dovolil bych si pochybovat. Materiální chudoba se u nás stala chorobou vzácnou asi jako černé neštovice. Mnohem více než na těle jsme bohužel chudí na duchu - poraženečtí, rovnostářští a závistiví.

Jsou Češi opravdu chudí?

Nedávno jsem vedl zajímavou debatu pod jistým článkem o spoření. Zvrtla se, jak už to tak bývá, poněkud mimo původní téma. Příspěvky, z nichž se odvinula, říkaly třeba „z čeho mají dnešní lidé tvořit úspory, když žijí od výplaty k výplatě“ či „život většiny lidí tu nestojí ekonomicky za nic“. Opravdu jsme na tom tak špatně?

Jak to vidí statistici

OSN má pro definici chudoby jednoduchý ukazatel. Chudý je ten, jehož příjem je nižší než 1,25 USD na den. Nějakých 756 Kč na osobu měsíčně. Životní a existenční minima našeho sociálního systému jsou nastavena výrazně výš. Podle OSN u nás tedy žádní chudí nejsou.

Podle statistiků z Eurostatu (poslední data jsou za r. 2008) si také nevedeme zle. Zatímco průměrné procento obyvatelstva ohroženého chudobou je v EU kolem 20 %, Česká republika je s pouhými 9 % a klesající tendencí premiantem unie. Kam se hrabe Německo se svými 15,2 % a spíše opačným trendem.

Když se podívám kolem sebe, musím dát statistikům za pravdu. Nepotkávám lidi v otrhaných šatech, auta na parkovištích vypadají do jednoho pojízdná, obytné domy těsně před rozpadem jsou čím dál větší raritou, zatímco renovované nebo nově postavené jsou na každém kroku. Na parkovištích obchoďáků se neustále míhají davy lidí s naplněnými nákupními košíky. Takhle přece chudoba nevypadá.

Národ slonů

Odkud tedy pramení přesvědčení lidí o tom, že většina z nich je chudá, ačkoli objektivně jich je tady nejméně široko daleko? Musím dát za pravdu závěrům pana Ladislava Holého. Jeho v tomto směru velmi výstižné dílo zde nedávno recenzovalMichal Kašpárek. Náš „dnešní člověk“ se přesně v souladu s ním chová rovnostářsky. Má falešný pocit vítězství nad systémem a přitom dupe jako vzdorovitý slon ve vlastním porcelánu. V afektu si rozšlape všechny hrnečky a pak se strašně diví, že zbyly jen střepy.

Hospodaření od výplaty k výplatě je formou takového sebezničujícího vzdoru proti všem, kteří se liší. Jen naprosté minimum lidí skutečně nemůže vytvořit přebytkový domácí rozpočet, ze kterého by se dal po krůčcích vybudovat majetek. Jenže taková snaha by byla odbočením z masy v podstatě spokojených lidí, kverulujících na cokoli a kohokoli, kdo může za současnou „mizérii“. Touha vybočit z masy a stát se kapitalistou (rozuměj majitelem kapitálu) za cenu materiálního odříkání a intelektuálního nasazení se u nás nějak stále nenosí.

Před časem se mi vrátil kolega z několikatýdenní dovolené, při níž procestoval Thajsko. Z jeho vyprávění mě ani tak nezaujal popis přírodních krás. Ty jsou celkem známé a očekávané. Zaujalo mě barvité líčení úžasné činorodosti a podnikavosti tamějších obyvatel, kteří jsou schopni zařídit a sehnat snad vše, co jen komu na očích uvidí. Samozřejmě za přiměřenou odměnu. Když si vzpomenu na problémy, jaké tady řeším pokaždé, když je třeba, aby někdo udělal řádně a včas svou práci, mrzí mě, že nejsme tak trochu v Thajsku. Člověk aby všechny ke všemu popoháněl. A když už se přece jen podaří, běda kdyby bylo třeba dílo reklamovat. Občas mi připadá, že se z toho zblázním.

Kdo chce kam...

Chudoba oněch „dnešních lidí“ není v jejich peněženkách. Proto ji nelze léčit ekonomikou. Je jen a pouze v jejich hlavách. Vyhrává ten, kdo dokáže využít příležitosti, jichž je všude kolem dostatek. Jen otevřít zaslepené oči. Pokud je náš dnešní člověk chudý, pak jen proto, že se tak sám cítí. V nedávném rozhovoru pro týdeník Profitto výstižně shrnul Tomáš Sedláček: „Jsme nejbohatší generace, která kdy žila, a přesto je nám to málo.“ Kéž bychom byli trochu víc Thajci.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (22 komentářů)

Herbert | 8. 9. 2010 15:29

Musim reagovat na vetu: "Odkud tedy pramení přesvědčení lidí o tom, že většina z nich je chudá, ačkoli objektivně jich je tady nejméně široko daleko?"Vcera vysiel na Britskych listoch clanok Prof. Kellera, ktory tvrdi presny opak. Podla vysledkov vyskumu si obcania CR myslia(v tomto pripade Ostravaci), ze su bohatsi a maju sa podstatne lepsie ako je v skutocnosti realita.http://blisty.cz/art/5 4367.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

cml11 | 9. 9. 2010 21:15
reakce na Herbert | 8. 9. 2010 15:29

Jak je uvedeno v úvodu článku, tvrzení v něm rozporované nebylo podloženo průzkumem, ale prostým a subjektivním pozorováním. Jistě, můžete oprávněně říct, že je to zkreslující metoda. Uznávám, že je reálné, že ti co jsou nespokojení křičí mnohem hlasitěji, než ti spokojení. Zkreslující ale může být i průzkum. Jak tady správně uvedl Standa, vhodně postaveným výzkumem dokážete cokoli si usmyslíte. Tak jako tak nešlo v článku primárně o procenta, ale spíš společenskou náladu..Mimochodem - první názor zpochybňující úvodní tvrzení se objevil víc jak týden od zveřejnění článku. Řekl bych, že i to lecos vypovídá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Standa | 9. 9. 2010 12:53
reakce na Herbert | 8. 9. 2010 15:29

Bohatství se neměří jen úsporami a dluhy.Kdo je bohatší? Ten, kdo si našetřil ze své stotisícové výplaty na vysněné Ferrari, má drahý dům, obrovskou hypotéku, a na účtu pár šupů, nebo ten kdo jen škudlil, jezdil hromadnou dopravou, bydlel v garsonce, ale na účtu má půl milionu?Podle statistiky prof. Kellera je ten s Ferrari chudý, dezorientovaný volič pravice, a měl by nadšeně volit levici. Také si to myslíte?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Herbert | 9. 9. 2010 13:38
reakce na Standa | 9. 9. 2010 12:53

Nehnevajte sa, ale myslim, ze nereagujete na to, na co som sa snazil upozornit ja, ale reagujete na vysledky vyskumu uskutocnenom v Ostrave.Mojim cielom bolo dostat do kontrastu tvrdenie v clanku na finmagu, ze vacsina ludi si mysli, ze su chudobni s tvrdenim v danom vyskume, v ktorom sa naopak vacsina ludi sama zaradila do strednej az vyssej vrstvy. Celkom by ma zaujimalo, odkial autor clanku dospel k nazoru, ze vacsina ludi si mysli, ze su chudobni.Debata na temu, co je to bohatstvo je v tomto pripade irelevantna aj ked by mohla byt hodne zaujimava.Co sa tyka samotneho vyzkumu uvedeneho na blisty.cz, samozrejme vsetky vyzkumy treba brat s rezervou. Myslim, ze to bol Winston Churchill, ktory tvrdil "Neverim ziadnej statistike, ktoru si sam nesfalsujem" :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Standa | 9. 9. 2010 15:43
reakce na Herbert | 9. 9. 2010 13:38

Nesouhlas byl mířen na článek prof. Kellera.Pocit bohatství je zcela subjektivní. Dovedu představit dvě ankety, kde na otázku: „Myslíte si, že jste chudí?“ respondenti odpoví zcela jinak. Marketingoví specialisté to vědí, a umí zajistit, aby anketa vyšla tak, jak zadavatel potřebuje.Anketa 1:1) Máte práci?2) Půjčujete si často na jídlo nebo na ošacení?3) Zbývá vám před výplatou méně než 500Kč?4) Myslíte si, že jste chudí?Anketa 2:1) Vyděláváte alespoň 40000Kč měsíčně?2) Kupujete výhradně biopotraviny a nosíte pouze značkové oblečení?3) Kupujete nové auto častěji než každé 3 roky?4) Myslíte si, že jste chudí?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lukáš | 2. 9. 2010 22:43

Pod tento článek se podepisuji. Stále platí, že komu se nechce vždy bude hledat výmluvy, kdo chce hledá způsoby.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Svoboda | 1. 9. 2010 23:41

Bohatí jsou vždy spokojeni s osudem chudých. Pane Moravče každý nemá VŠ MBA a neumí plyně anglicky. Dal bych autorovi článku 756 Kč na měsíc. Za 3 dny by ho přešly intelektuálské úvahy o nevděčnosti chudých.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

gabriel pleska | 2. 9. 2010 09:53
reakce na Svoboda | 1. 9. 2010 23:41

Nejde o MBA a angličtinu, bohatý bude i ten Číňan z příkladu pana Scherkse, nemá ani jedno.A na rozdíl od pánů s MBA vybuduje cosi skutečného, ne virtuální hodnoty.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

cml11 | 2. 9. 2010 06:22
reakce na Svoboda | 1. 9. 2010 23:41

Ale vždyť není potřeba aby měl každý VŠ MBA a uměl plynule anglicky. I když by se to ve statistikách moc hezky vyjímalo..Článek poukazoval především na to, že spousta lidí si stále stěžuje že dostávají málo (ať už od zaměstnavatele, nebo od státu), zatímco logické by bylo, aby se sami přičinili a) snahou vydělat víc, b) přizpůsobením výdajů příjmům tak, aby zbylo "na zadní kolečka". Pokud možno obojí najednou..Zkrátka na můj vkus si příliš lidí stěžuje na někoho třetího, kdo může za to že žije "Z ruky do huby", zatímco řešení je jen a pouze v jejich rukou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 2. 9. 2010 19:25
reakce na cml11 | 2. 9. 2010 06:22

a) Osobne si nedokazi predstavit realnou moznost, jak by mohla naprosta vetsina populace CR vydelavat vyrazne vice. Jednoslivec si muze zvysovat kvalifikaci atd., ovsem ja reseni pro masy nevidim. Vy o nejakem vite?b) Souhlas, ovsem znamenalo by to vzdat se nekterych nadstandardnich pozitku, jako je treba dovolena nebo kultura, ale i takovych veci jako deti, atd.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

cml11 | 3. 9. 2010 06:32
reakce na Libor Kosour | 2. 9. 2010 19:25

Nějaká možnost se vždycky najde. Jen je potřeba trocha snahy. Příklad? Se svou partnerkou se považujeme za celkem průměrné Čechy (bez VŠ MBA aby bylo jasné). Krom práce pro zaměstnavatele máme občasné přivýdělky v tuto chvíli cca ze čtyř zdrojů. A to jsme je nijak cíleně nevyhledávali. Stačí se chopit příležitosti..S bodem b) celkem souhlasím. Jen bych si nedovolil zařadit děti do kolonky nadstandardních požitků.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 3. 9. 2010 14:05
reakce na cml11 | 3. 9. 2010 06:32

To je presne to, o cem mluvim. Vy a Vase partnerka jste si neco nasli, ale dokazi si najit privydelek i milionove masy? Muj nazor je ze ne. A ja hledam reseni pro siroke masy, takrka pro kazdeho a ne pro jednotlivce.Bohuzel dnes jsou snad i deti nadstandardni pozitek. Tuto kontroverzni polozku jsem tam dal zamerne. Stejne jako napr. bydleni stoji miliony. Ovsem nelze vse posuzovat jen z ekonomickeho hlediska.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Jarkovský | 1. 9. 2010 19:43

Myslím, že trochu zbytečně zatracujete lid obecný.Ono je nelehké zodpovědně budovat vlastní majetek, když vám média, mimochodem, na zakázku významných chlebodárců finačních poradců, stále omílají "půjč si, půjč si, půjč si".Protestantská etika zkrátka není v kurzu resp. nemá nějakého důvěryhodného propagátora s velkým zásahem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Roman Scherks | 31. 8. 2010 16:13

Český člověk má tendence hledat důvody proč to nejde a ne přemýšlet, jak to udělat, aby to šlo.Jeden příklad, který ne úplně sedí, ale vyjadřuje to docela přesně.V Praze, kousek od bývalé kanceláře bylo v okruhu pár set metrů několik restaurací, kam jsem začal chodit na obědy. Neúmyslně jsem je začal "testovat" tím, že jsem chtěl cigarety. V drtivé většině případů řekli, že zrovna nemají, nevedou apod. Obsluha byla všude česká. Až v čínské, se skutečně čínskou obsluhou, řekli ať chvilku počkám a k mému překvapení obsluha doběhla do cca 200 m vzdálené sámošky a cigárka mi donesla. Čuměl jsem jak puk, ale od té doby jsem chodil jen tam.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Blinka | 31. 8. 2010 15:20

Má pravdu přeceda! A tak to chodí od nepaměti. Jedni jsou jako děti (dej mi) a druzi dospělí (postarám se). Ale těch je méně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin | 31. 8. 2010 14:15

ja bych se nestrachoval, soucasna vlada brzo vyrobi hromadu skutecne chudych lidi a ten svet dozeneme.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel L | 31. 8. 2010 14:00

Především za 1.5 dolaru denně se nedá v ČR bydlet, jen neumřít hlady. Měřítko pro celý svět aplikovat na ČR je nesmysl, nevím jestli považovat každého, kdo bydlí na ulici za ne chudého z toho důvodu, že ještě neumřel hlady. V současnosti jsou ti chudí vytvářeni i když souhlasím, že si za to mohou v řadě případů sami. Na druhé straně vyspělé státy a jejich občané se ocitají pod tlakem díky vývozu kapitálu do Číny a díky otrocké práci Číňanů.Souhlasím, že jen naprosté minimum lidí skutečně nemůže vytvořit přebytkový domácí rozpočet, ze kterého by se dal po krůčcích vybudovat majetek. Problém je ale s tím majetkem, který musí být nejprve v peněžní formě a v této formě stále ztrácí na hodnotě. Takže pokud nebude přírůstek majetku vzhledem k jeho objemu každý rok větší, než růst M2 po zdanění, je to předem prohraný boj. Pak ještě zbývá práce pro sebe, která se hůře daní jako stavba a rekonstrukce svépomocí. No a pak obligátní vždyť podnikat může každý, ale kam se člověk podívá, tam jsou postavené bariéry a ne každý "umí podnikat".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 31. 8. 2010 14:55
reakce na Pavel L | 31. 8. 2010 14:00

No nevim, zda by se clovek v CR za 1,5 USD denne dokazal dlouhodobe uzivit. Ten prebytkovy rozpocet take nepomuze. Z vyplaty cca 10 - 20 000 lze usetrit tisice, ale z toho by se miliardovy majetek budoval tisice let.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

cml11 | 1. 9. 2010 06:26
reakce na Libor Kosour | 31. 8. 2010 14:55

Ale pomůže. Jen je potřeba ujasnit si, co k dobře prožitému životu skutečně potřebujete. Miliardový majetek to opravdu není.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 1. 9. 2010 18:52
reakce na cml11 | 1. 9. 2010 06:26

No k beznemu zivotu potrebujete minimalne jidlo, osaceni a bydleni. Ta posledni polozka dnes znama miliony. Ovsem pokud nekomu mocnemu a bohatemu zacnete klidne i ne vlastni vinou vadit, jako chudy budete zlikvidovan (dnes jiz ne fyzicky), s nejakou tou miliardou majetku mate sanci se ubranit.Tech usporenych par tisic cloveku sice nekdy muze vytrhnout trn z paty, ale zadne zazraky s tim delat nelze.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kabal | 31. 8. 2010 11:34

Pěkný článek. Osobně bych trochu viděl příčinu v sociálním státu, který se vždy postará, ať již je důvodem chudoby cokoli. Jak sám autor uvádí, dávky jsou zde štědré. Od přírody líní jedinci tak nemají přílišnou motivaci se snažit, když určitou (v porovnání s opravdu chudým světem ne zrovna špatnou) životní úroveň mají garantovanou.Myslím, že v takovéto atmosféře státem vyvolané lenosti v tom nejsou Češi sami. Holt v Thajsku musí lidé ještě pracovat, aby se najedli.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

petrj | 31. 8. 2010 11:25

ten konec mě rozhodil...pochybuju, že ti v thajsku jsou tak podnikaví, protože si nemysli, že by jim nebylo málo co mají... právě jejich nedostatek je motivuje k té podnikavosti a za to česká bohatství lidi uspokojilo a mají zajištěny základní potřeby a díky tomu mají možnost sledovat například v tv bohatství a z toho pramení ta závistivost
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Martin Moravec
Vystudoval elektrotechniku. Přes profese počítačového technika a správce sítě se stal reprodukčním grafikem. Na této pozici působil přes deset let. Rostoucí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!