Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vysoká inflace: hrozí repete

| 30. 4. 2009

Může se situace popsaná v článku (http://www.finmag.cz/clanek/11187/) opakovat a dorazí tedy do světa enormně vysoká inflace doprovázená poklesem hospodářského růstu? Tento článek se pokusí přinést na zmíněnou otázku odpověď.

Vysoká inflace: hrozí repete

Ceny ropy a ostatních komodit

Zatímco krize v 70. letech byla často zdůvodňována ropným šokem, který vyvolal kartel OPEC zvýšením cen ropy, předchozí rok nám ukázal, že ani cena ropy nad 100 dolarů nevyvolává příliš velké inflační tlaky, a nepředstavuje tak nebezpečí pro hospodářský růst jednotlivých zemí.

Relativně nízká inflace, která následovala po takto zvýšené ceně ropy a komodit, je pravděpodobně dána tím, že se změnily metodiky výpočtu inflace, a je otázkou, zda odpovídají skutečnosti. (K měření inflace viz http://www.finmag.cz/clanek/9197/.)

V předchozím století dosáhla ropa vrcholu na 38 dolarech za barel v roce 1980, což v cenách z roku 2008 znamenalo 108 dolarů. Tato „meta“ však byla překonána právě v roce 2008, kdy ropa vyskočila až na 148 dolarů za barel. Tak výrazný vzestup cen komodit se ukázal jako bublina, která ale začala splaskávat tak rychle, jak narostla.

V současné době existují technologie, které budou v následujících letech nahrazovat ropu. Kartel OPEC se také nedokáže shodnout na objemech těžby a jednotlivé země své těžební kvóty nedodržují. Kartel si taktéž uvědomuje, že existují alternativy, které začnou ropu v nejbližších letech postupně nahrazovat, a jednotlivé země chtějí svou ropu prodat „za každou cenu“.

Ropu by mohly nahradit různé potravinářské komodity, které hrají nejvýznamější a nejcitelnější roli v našich spotřebních koších. Takovou budoucnost věští i známý investor a obhájce komodit Jim Rogers, který nám doporučuje, abychom studovali zemědělství.

Pád dolaru

Ke vzestupu cen komodit přispěla rovněž korekce dolaru, který vůči euru oslabil na hodnoty až 1,6 dolaru za euro. V současné době za euro získáte už jen 1,3 dolaru. Důvodem, proč euro nedokázalo udržet svůj triumf vůči dolaru, je obrovský pád evropských ekonomik, které postihla recese, v některých případech (Irsko, Španělsko) i mnohem hlubší, než do jaké upadly Spojené státy.

Fed však na rozdíl od ECB začal tisknout peníze a odkupovat vládní dluh. Na trh tak americká centrální banka vypustila přes 2 biliony dolarů, které ekonomika postupně vstřebává.

Kdyby si něco podobného dovolila naše centrální banka a z důvodu údajné hrozby deflace vytiskla jenom 0,5 bilionu korun, zbavili bychom se sice nemalé části státního dluhu, ovšem na druhou stranu by propukla taková panika, že by nastal pád koruny a naši zemi by navštívil fenomén hyperinflace. Spojené státy si však takový „luxus“ mohou dovolit, protože téměř polovina mezinárodních obchodů se uskutečňuje v americké měně.

Přemíra dolarů se však na inflaci musí projevit a dle mnoha odborníků je pravděpodobné, že inflace bude atakovat, anebo spíše i překoná dvojciferné hodnoty. Na vysokou inflaci si budou obtížně zvykat i firmy, a tudíž hrozí rozsáhlá vlna bankrotů. To znamená, že podobná situace jako v 70. letech je nejenom reálná, ale může mít i bolestivější průběh. Pevně doufám, že se tento scénář nenaplní, protože naše západní životní úroveň by s jistotou utrpěla a sociální nerovnost by se prohloubila ještě více.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

Martin | 1. 5. 2009 14:09

Které technologie podle Vás nahradí v následujících letech ropu? Doufám, že nemáte na mysli biopaliva, k jejichž produkci je často potřeba víc energie než nakonec získáme, nehledě na nároky na vodu a zemědělskou půdu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

František Mašek | 30. 4. 2009 11:13

Podobná analogie se samozřejmě nabízí. Nedávno jsem hovořil s jedním ministerským poradcem, který dlouho pracoval v různých firmách, působících na finančním trhu. Řekl mi, jak na nedávném zasedání G20 všichni se zájmem sledovali vystoupení japonského představitele. Nejsem si jist, zda šlo přímo o ministra financí, který hovořil o japonských zkušenostech o boji s deflací. Říkal mj., což je téma, které se ostatně objevilo v některých médiích, jakou chybu udělalo Japonsko, že tehdejší problémy neřešilo razantními finančními injekcemi, ale dlouho váhalo, co a jak. Takže inspirace, jakkoliv se nám nelíbí, je myslím nasnadě.Ten poradce ještě říkal, že vše nemusí skončit vysokou (míněno dvoucifernou) inflací. To ale také není nic zcela nového. No, stále doufám, že nás čeká příjemné překvapení.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 30. 4. 2009 10:06

Opět, již poněkolikáté, je třeba připomenout, že dolary ležící v trezorech bank žádnou inflaci nezpůsobí. Tudíž přemíra peněz jako argument pro vysokou inflaci je zcela nedostačující. Chtělo by to podrobněji rozvést a uvést další důvody pro vysokou inflaci. Například, že s obnovou hospodářského růstu a zrychlením pohybu peněz nebude FED schopen adekvátně stahovat dolary z ekonomiky. Ale dle mého názoru to neospravedlňuje předpoklad dvouciferné inflace.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 30. 4. 2009 12:56
reakce na Petr Síla | 30. 4. 2009 10:06

Pane Sílo, opravdu si myslíte si, že banky budou peníze držet trezorech? V době, kdy jim FED poskytuje peníze zadarmo a peněžní zásoba roste neuvěřitelným tempem?. Už i samotný FED přestal data o růstu pen. zásoby poskytovat, protože jsou údajně zavádějící :-)) Rozdíl mezi Japonskem a Spojenými Státy byl ten, že Japonsko mělo silnou měnu, která ničila exportéry. USA mají zápornou obchodní bilanci a slabou hroutící se měnu.. Inflace určitě poroste a pokud dvojciferných hodnot nedosáhne, tak je určitě bude atakovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 30. 4. 2009 14:41
reakce na Arsen Lazarevič | 30. 4. 2009 12:56

Domnívám se, že část těch peněz určitě v trezorech zůstane (nebudu spekulovat jak velká). Navíc nyní, na prahu deflace, pak velká peněžní zásoba nevadí. A vzhledem k tomu, že většina těch peněz je formou půjček, které bude třeba splatit, tak se ten inflační tlak sníží. Uvedu-li příklad, tak po roce 2000 také rostla peněžní zásoba rychlým tempem a inflace jsme se nedočkali.Ale o tom ten můj příspěvek nebyl. Tvrdil jsem, že z jediného údaje nelze vyvozovat dalekosáhlé závěry a už vůbec ne s takovou určitostí a jistotou, jakou nám tady předkládáte. Takže bych spíše očekával další argumenty pro dvoucifernou inflaci. Já je zatím nevidím a proto nemohu vysokou inflaci předpokládat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 2. 5. 2009 20:53
reakce na Petr Síla | 30. 4. 2009 14:41

Pane Sílo, podívejte na tento starší článek http://www.finmag.cz/clanek/9197/. V tomto článku taktéž v diskuzích najdete zajímavý příspěvek od Novotnáka. Inflace byla i u nás falšována podobně jako v USA. Krásným příkladem je cena rohlíku (jsou tam energie, pracovní síla, distribuce apod..) Zatímco v roce 2000 stál korunu či méně, tak dnes je cena více jak dvojnásobná. Každý podvod má však své meze. S tímhle pravděpodobně tvrdě narazí a pokud budou oficiální data hlásit inflaci 5-6 procent, tak jim zkrátka nikdo věřit nebude. Podobně jako když se v Jugoslávii roztáčela hyperinflace a úřady hlásily mírnou dvojcifernou inflaci :-))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 4. 5. 2009 10:37
reakce na Arsen Lazarevič | 2. 5. 2009 20:53

Pokračování:Na závěr se ještě zmíním o tom rohlíku. Včera jsem kupoval rohlíky po koruně devadesát, to jest za cca 9 let od roku 2000 nárůst 7,4 procent ročně. Nevím jak Vy, ale já nekupuji pouze rohlíky. Spousta jiných výrobků naopak výrazně zlevnila. Například "standardní&quo t;počítač stával kolem 30 000, dnes je cena kolem 10 000. A výkon mnohonásobně vyšší. Stačí si jednou koupit počítač a cenu rohlíků Vám to vykompenzuje (-; Abych ale neodbočoval od těch rohlíků. Za poslední rok klesla jejich cena o 20 procent (z 2,50). Podle Vaší teorie jsme tedy v období hluboké deflace. Zkuste to říci někomu nad účtem za elektřinu.Takže "rohlíková inflace" také není vhodný nástroj. A já pořád nevím, jak moc se mám inflace bát. Navíc se obávám, že Váš strach z inflace je víc emoční než racionální záležitost.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 4. 5. 2009 10:36
reakce na Arsen Lazarevič | 2. 5. 2009 20:53

Máte v tom poněkud zmatek. Místo důvodů pro vyšší inflaci sem dáváte odkaz na článek zabývající se metodikou jejího výpočtu. Respektive, abychom byli úplně přesní, zabývající se tím, jak dobře/špatně pracují centrální banky s takto vypočtenou inflací s ohledem na nedostatky jejího výpočtu. Tedy vezmeme-li v úvahu "alternativní inflaci", která je v článku také zmíněna, tak dostaneme inflaci zhruba o procento vyšší. To má pořád do dvouciferných hodnot daleko.Co se týká příspěvku pana Novotnaka, tak psal v podstatě totéž, co jsem zmiňoval hned v tom prvním příspěvku - peníze musí být v oběhu. aby způsobily inflaci. A čím jsou rychlejší, tím větší tlak na inflaci. Ale to jsme u mé původní otázky, která je pro vývoj inflace klíčová - budou tyto "nové" dolary v oběhu a bude se jejich rychlost zvyšovat? A ta zatím zůstává bez odpovědi.Pokračování v dalším příspěvku ...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 4. 5. 2009 12:29
reakce na Petr Síla | 4. 5. 2009 10:36

Já se domnívám, že v tom máte bohužel zmatek Vy, který pramení z nedostatku informací. Kdybyste si přečetl odkazovaný článek pořádně, tak byste si jistě všiml odkazu na stránky shadowstats.com, které mapují inflaci a jejich výsledky se značně liší od těch oficiálních. Pokud se jedná o rohlíky, tak cena pšenice je na polovině toho, co byla minulý rok. Pokud se slova Rogerse naplní a komodity zase zažijí růst, tak zkrátka většina potravin zdraží a inflace bude mnohem vyšší. V současné době se nacházíme v období krátkodobé deflace, obdobné jaká nastala v Argentině od roku 2000 do roku 2002. V následujícím roce pak inflace vyskočila ke 30 procentům. Je hezké, že Vám zlevnil počítač (kus šrotu) avšak díky tomu se bohužel nenajíte, ani Vám to nedá střechu nad hlavou. V případě, že investujete, tak Vám doporučuji neunáhlovat se. Vaše názory na současnou krizi by Vás totiž mohly připravit i o kalhoty.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 4. 5. 2009 13:10
reakce na Arsen Lazarevič | 4. 5. 2009 12:29

Ještě se musím důrazně ohradit proti posledním dvěma větám Vašeho příspěvku.1) Ve svých investicích se rozhodně neunáhluji, ale mé investice nejsou součástí této diskuze. Navíc by jim vyšší inflace neměla výrazně uškodit.2) Své kalhoty neinvestuji, takže o ně nemohu přijít.3) Neuvedl jsem ani jeden svůj názor na současnou krizi. Mluvil jsem pouze o budoucí inflaci a všechna tvrzení jsou z hlav povolanějších, drtivá většina se jich objevila i na tomto webu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 4. 5. 2009 13:09
reakce na Arsen Lazarevič | 4. 5. 2009 12:29

Ještě se musím důrazně ohradit proti posledním dvěma větám Vašeho příspěvku.1) Ve svých investicích se rozhodně neunáhluji, ale mé investice nejsou součástí této diskuze. Navíc by jim vyšší inflace neměla výrazně uškodit.2) Své kalhoty neinvestuji, takže o ně nemohu přijít.3) Neuvedl jsem ani jeden svůj názor na současnou krizi. Mluvil jsem pouze o budoucí inflaci a všechna tvrzení jsou z hlav povolanějších, drtivá většina se jich objevila i na tomto webu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 4. 5. 2009 13:09
reakce na Arsen Lazarevič | 4. 5. 2009 12:29

Ještě se musím důrazně ohradit proti posledním dvěma větám Vašeho příspěvku.1) Ve svých investicích se rozhodně neunáhluji, ale mé investice nejsou součástí této diskuze. Navíc by jim vyšší inflace neměla výrazně uškodit.2) Své kalhoty neinvestuji, takže o ně nemohu přijít.3) Neuvedl jsem ani jeden svůj názor na současnou krizi. Mluvil jsem pouze o budoucí inflaci a všechna tvrzení jsou z hlav povolanějších, drtivá většina se jich objevila i na tomto webu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 4. 5. 2009 13:03
reakce na Arsen Lazarevič | 4. 5. 2009 12:29

Vy pořád mluvíte o metodice, zatímco já o (relativní) změně inflace v rámci zvolené metodiky.1) Na shadowstats.com je několik různých metodik, ale jedno mají společné - tvar křivky je velmi podobný. Jistěže si lze najít metodiku, kde dostanete vysokou inflaci, např. SGS Alternate CPI má dvouciffernou inflaci už v roce 2008. Ve svém článku jste neměl žádný požadavek na metodiku výpočtu inflace, tudíž jsem implicitně předpokládal tu současnou. Pokud to chcete počítat pomocí jiné, je dobré to v článku uvést.2) Pokud budou komodity růst, tak bude vyšší inflace. To je jasné. Ale o tom jste ve svém článku nepsal. Uváděl jste, že "Přemíra dolarů se však na inflaci musí projevit". Tedy, že inflace poroste bez ohledu na další faktory. Já jsem Vám odpověděl, že to považuji za nedostatečné a na tom trvám. Vy mi od té doby nabízíte pouze jiné metodiky výpočtu a teď jste přidal i podmínku růstu komodit (mimochodem, Rogerse bych bral trochu s nadhledem, jeho teorie o komoditních cyklech nepasovala s daty, která přikládal). Tím v podstatě potvrzujete můj první příspěvek, čímž je smysl celého Vašeho článku poněkud zpochybňen.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!