Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Skončíme jako General Motors

| 2. 6. 2009

Ekonomové neumějí dobře předpovídat; účetní a pojistní matematici však ano. A podobně jako byl dobře předvídatelný bankrot GM, podobně spolehlivě lze předpovědět i bankrot českého sociálního státu. Čísla, suchá čísla.

Skončíme jako General Motors

Pamatuji si přesně, kdy jsem poprvé četl o problémech General Motors a o riziku bankrotu této automobilky. Bylo to začátkem léta 1992, kdy jsem si jako student zdokonaloval obchodní angličtinu četbou zahraničních časopisů. BusinessWeek tenkrát pořádal anketu mezi manažery na téma „co byste dělali, kdybyste byli v kůži šéfa General Motors. Jedna odpověď mě zaujala: „Nic. Protože za žádných okolností bych tuto firmu nechtěl řídit. Má to spočítané, bankrot je jen otázka času.“

Odkud se vzal tento neamerický fatalismus? Čísla – pouhá čísla. Bankrot GM byl předvídatelný na bázi suchého účetnictví a pojistné matematiky. Již začátkem 90. let se v odborných kruzích vědělo, že situace největší americké automobilky je dlouhodobě beznadějná. Důvod? V 50. letech uzavřelo vedení automobilky s odbory smlouvu. Odbory přistoupily na relativně pomalý růst mezd výměnou za velkorysé penzijní a zdravotní zabezpečení. Manažerům se to tehdy zdálo výhodné: firma získala krátkodobou výhodu výměnou za vysoké budoucí závazky. Ty však nabudou na váze až bůhví kdy, třeba za padesát let...

V roce 1959 to tehdejším manažerům připadalo jako nekonečno. Ale uplynulo padesát let, a GM skutečně krachuje. Krachuje kvůli velkorysé sociální politice. Příčinou není technické zaostávání Ameriky, ale vysoké náklady. Ty jsou způsobeny faktem, že každá americká automobilka má do svého účetnictví integrovaný průběžný zdravotní a penzijní systém, který je jen z malé zčásti kryt rezervami. Každý automobil vyrobený General Motors je v důsledku těchto nákladů dražší o 1 500 dolarů. S takto těžkou koulí na noze nelze utéci japonské a evropské konkurenci.

Cituji jeden článek z července 2005, kdy již bylo mezi odbornou veřejností zřejmé, že GM to má „za pár“: „Čtenář snadno nahlédne, jak silná je podobnost podnikových penzijních plánů a průběžného penzijního systému. (...) V současnosti má finanční problémy například automobilový kolos General Motors. Již v roce 2003 měl podnikový penzijní plán GM deficit ve výši 25 miliard dolarů, a musel proto vydat dluhopisy v celkové hodnotě 17,6 miliardy dolarů. Analogicky, vlády s deficitními rozpočty jsou nuceny emitovat stále více a více dluhopisů. Také v tomto ohledu jde o podobnost více než jen náhodnou. Laikové často hovoří o údajné krizi penzijních fondů v USA. Ve skutečnosti americké penzijní plány krachují především proto, že princip jejich fungování je až příliš blízký průběžnému systému.“

České veřejnosti se předkládá k věření, že průběžný penzijní systém je stabilní. Že rostoucí dluh státu není problém. Že sociální stát zde bude navěky. Kdepak, nebude. Česká republika skončí jednou stejně jako General Motors: její výrobky nebudou konkurenceschopné kvůli vysokým sociálním nákladům. Produktivita a inovace nejsou řešení, protože zbytek světa bude rovněž inovovat a zvyšovat produktivitu.

Ekonomové neumějí dobře předpovídat; účetní a pojistní matematici však ano. A podobně jako byl dobře předvídatelný bankrot GM, podobně spolehlivě lze předpovědět i bankrot českého sociálního státu. Čísla, suchá čísla.

Nějakou dobu bude možné oddalovat konec sociálního státu emisemi dluhopisů. Ostatně se tak již děje. Ale dluhopisy jsou jen odklad nutného konce. Řešení nenabízí žádná velká politická strana. Český penzijní a zdravotní systém se nevyhnutelně dostane do neřešitelných problémů někdy na přelomu 30. a 40. let tohoto století. Je to matematicky jisté, stejně jako začátkem 90. let bylo jisté, že GM to má spočítáno.

Ano, dnešním politikům to může připadat jako nekonečno. Ale dnešní studenti zaplatí krátkozrakost, sobectví a hloupost dnešních politiků z vlastní kapsy. A to je důvod, proč by se měli o politiku velmi intenzivně zajímat. A nebát se dát najevo své názory. Třeba i velmi ostře.

Autor je ředitel strategie Partners. Psáno pro MF Dnes. Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (37 komentářů)

Lukáš Vlček | 4. 6. 2009 17:18

Docela rád bych si přečetl článek o tom, co se vlastně během státního bankrotu děje a jaký to má dopad. Které investice jsou více ohroženy (dluhopisy?) a které méně (nemovitosti?). Nemám na mysli článek v duchu "strašení" ,ale ... no nechci říct "řešení", ale spíše poučení. Dík.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 5. 6. 2009 20:59
reakce na Lukáš Vlček | 4. 6. 2009 17:18

Pokud zaroven dojde k devalvaci meny, tak je ohrozen veskery "papirovy" majetek, vsechno, co neni podlozeno "fyzickou" hodnotou. Cili ohrozena je hotovost (at uz pod polstarem, v bance, na jakemkoliv sporeni, pojisteni apod.) Ohrozeny jsou dluhopisy, jejichz hodnota je postavena na slibu (a dodrzovani tohoto slibu) platby uroku a splaceni jistiny..Naopak daleko mene je ohrozena hodnota majetku v nemovitostech, akciich a komoditach, kde je papir podlozen fyzickym majetkem..Proto treba nedoporucuji dlouhodobe investice do dluhopisu (do vladnich tedy ani kratkodobe, do korporatnich jsem posledni pulrok doporucoval investovat se strednedobym vyhledem - vynosy jsou za pul roku velmi pekne)..Investice do nemovitosti v CR take nedoporucuji, akorat z jinych duvodu:http://www.finez.cz/odb orne-clanky/detail/investice-d o-nemovitosti-se-nevyplati/.Na tema ochrany kapitalu doporucuji k precteni:http://www.finez.cz/o dborne-clanky/detail/jak-inves tovat-v-dobe-krize-ii-aktivni- sprava-portfolia/Odkazovaneclanky jsou i nekde v archivu na Finmagu..Jak uz nekdo zminil nize, budeme se muset na duchod dostatecne zabezpecit. To ale neznamena mit dost nasporeno, protoze "hotovost" predstavuje jen virtualni hodnotu. Je dulezite mit kapital podlozeny fyzickou hodnotou a idealne s pravidelnym cashflow z majetku (najem, dividendy). No a samozrejme splodit a vychovat odpovedne deti. ;-).Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Milan Schwarzkopf | 4. 6. 2009 15:16

Zpět k analogii GM a čs státu. Doporučuji přečíst si článek v dnešním Ekonomu, str. 30-31. Zajímavé čtení, plně v souladu s článkem p. Kohouta.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Nastas | 3. 6. 2009 09:50

Máte plnou pravdu. Lovec vajec na snímku, to má naplánováno takto:V předčasných volbách vyhraje na základě slibů méně inteligentním spoluobčanům. Po čtyřech letech vlády udržované dluhopisy se nechá zvolit za prezidenta a bude z hradu hřímat, že za něj bylo peněz dost.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Milan Schwarzkopf | 2. 6. 2009 21:51

Pane Kohoute a ostatní diskutující, jaký závěr uvnitř vlastního okruhu působnosti (politiky nezmění, většinového voliče také ne) by si dle Vašeho názoru měl udělat člověk, který toto vše už dávno ví či tuší, a proto má nějaké úspory (diverzifikované podle nejlepších poradců)? Přitom má svou odbornost, pracovat chce, ale platit čím dál vyšší daně ho nebaví (a učit se čínsky také ne). Jaké má možnosti řešení?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Lerch | 3. 6. 2009 17:31
reakce na Milan Schwarzkopf | 2. 6. 2009 21:51

Napadají mě ještě dvě cesty, jak se proti krachu českého státu zajistit:1) mít zdroj pasivního příjmu (nemovitosti, firmu, kapitál,...)2) mít spoustu dětí a doufat, že je dobře vychovám, aby mě ve stáří uživili.Myslím, že je jednodušší se na krach státu připravovat z perspektivy člena stabilní rodiny, nebo majitele dobře fungující firmy, než z perspektivy spoléhání se na politickou reprezenaci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 3. 6. 2009 18:34
reakce na Tomáš Lerch | 3. 6. 2009 17:31

Ad 2) anebo budete mít hodně dětí a všechny je budete na stará kolena živit, protože neseženou žádnou slušnou práci a budou spoléhat na stále se tenčící podporu v nezaměstnanosti...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Kvášovský | 3. 6. 2009 11:28
reakce na Milan Schwarzkopf | 2. 6. 2009 21:51

Nenapadá mě nic jiného, než jít k volbám a volit a mezitím se snažit zajistit se na stáří jiným způsobem, dokud je na to čas. Bohužel to v současné době pro mě vyznívá tak, že volím menší zlo a lidi, kteří mají alespoň snahu něco změnit. Byl bych rád, aby můj dvouletý syn nemusel za mě platit dluhy, proto osobně o žádné přídavky na děti atp. nebo milodary v podobě slevových kupónů doktora Ratha, rozhodně nestojím. Dnes se mi dostal do ruky volební leták ČSSD, příloha Metra a opravdu mám z jejich "líbivého" programu docela strach.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 2. 6. 2009 23:38
reakce na Milan Schwarzkopf | 2. 6. 2009 21:51

a) riskovat (energii a kapitál) a nedivit se, když to dopadne špatněb) pracovat pro radost z práce a neočekávat ekonomické efektyc) přestěhovat se( otázka kam, ale jsou země, kde se dá lépe dýchat - záleží na prioritách)d) jít do politiky a snažit se něco změnit (nerozumné)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Lukáš Vlček | 3. 6. 2009 14:17
reakce na Luděk Zdražil | 2. 6. 2009 23:38

Prosím, které země to jsou? Které země jsou těmi ostrůvky rozumu, stability a perspektivy, kterými ani třeskuté bouře v okolních vodách nehnou a zůstanou bezpečně stát na svých základech jako skála?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 3. 6. 2009 19:25
reakce na Lukáš Vlček | 3. 6. 2009 14:17

Nemám na mysli, že by se některým zemím vyhly globální, zejména ekonomické jevy. Mám na mysli, že v některých zemích existuje jiný vztah mezi občanem a státem, jiná politická kultura, jiný pohled na odpovědnost a sociální aspekty společnosti (a záleží jak píši na prioritách). Na delši diskusi pro tuto argumentaci zde není prostor. Ale asi chcete příklad, tedy pro ilustraci a stručně poněkud atypická země:Nový Zéland - daleko větší odpovědnost, daleko větší svoboda, daleko větší respekt politiků před veřejným míněním, daleko menší kontrolní mechanizmy státu, daleko větší respekt ke společným hodnotám, tradicím, přírodě, úspěchu druhého atd. Uznávám, že to nemusí vyhovovat každému (proto ty priority).Nejde však, jak zmiňujete, o stabilitu země samotné, ale o země, které umožňují svým občanům chovat se tak, aby mohly žít více individuálně jak chtějí oni sami než jak se o ně chce postarat v tzv. dobré víře státní administrativa degenerovaná "většinou" a pupulismem a která to nakonec stejně a draze nezvládne. Tedy já nechci žít podle představ pánů Škromacha, Ratha, Paroubka, Jiřího Havla a pod stále tužší státní ochranou v "jistotě", kterou mi tito pánové nabízejí.Extrém můžeme nyní sledovat na CT2 - Proces s M.Horakovou, kde vůle lidu demagogicky vítězila nad vším a čím blíže tomuto extrému (byť ve výsledku - popravy daleko, ale v užité demagogii již hodně blízko), tím hůře.Omlouvám se za ten exkurz do politických vod, ale to byla podstata mého návrhu ad c).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Lukáš Vlček | 4. 6. 2009 14:54
reakce na Luděk Zdražil | 3. 6. 2009 19:25

Dík za odpověď. Je mi jasné, že ekonomické problémy dnes dalece přesahují hranice států a nelze se těmto poryvům vyhnout. Ale já se zeptám bez obalu: kam by se tedy člověk ještě mohl přestěhovat, pokud nechce, aby se v důchodu (nebo ještě dříve) musel dívat na to, jak se stát kácí k zemi jak poražený topol. Pracuji v IT a moje žena ve zdravotnictví. U nás je IT placeno relativně slušně, ale zdravotnictví (státní) prachbídně. A to i přesto, že je nedostatek zdravotnického personálu. Nicméně oba obory jsou dle mého názoru perspektivní (ten druhý zejména díky demografickému vývoji) a tak si myslím, že práci seženeme oba téměř kdekoliv. Padl zde návrh na NZ. Jsou ještě nějaké další možnosti? (Netřeba dlouhých akademických rozborů, ocením spíše praktické doporučení.)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 5. 6. 2009 20:39
reakce na Lukáš Vlček | 4. 6. 2009 14:54

Pokud tomu dobre rozumim, v podstate se ptate na to, ktery stat je dobrym (odpovednym) hospodarem?.Z tech rozvinutejsich bych urcite do prvni desitky take zaradil Australii. Dale bych sem zaradil nektere arabske zeme, zejmena Kuwait a Katar, mozna i Libyi.http://www.finez.cz/odbo rne-clanky/detail/gcc-a-nova-m ena-khaleeji/Velmiodpovedne hospodari posledni roky Chile.http://www.finez.cz/odbo rne-clanky/detail/regionalni-a nalyza-chile/Jesteme napada Hong-Kong.http://www.finez.cz/ odborne-clanky/detail/ekonomic ky-a-investicni-potencial-vych odni-asie/.JanTraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 4. 6. 2009 17:58
reakce na Lukáš Vlček | 4. 6. 2009 14:54

Australie - i kdyz tam hrozi riziko ze za chvili nebudou mit vodu, pokud jim letos a pristi rok nezaprsi. Sydney se mi libi asi nejvice ze vsech dulezitejsich mest na svete.S IT a rozumnou anglictinou mate slusne sance skoro vsude - i kdyz ted o neco horsi nez pred par lety (zalezi na zkusenostech a specializaci).Doktori/doktorky a sestricky jsou v AU/NZ docela zadani/e, nicmene musi byt zase alespon rozumny jazyk. Atestace/kvalifikace z EU jsou tusim uznavany (ale je dobre si skontrolovat podminky). Doktori jsou placeni vetsinou dobre az velice dobre, sestricky hure (ale porad to neni tak spatne, napr. na ER a specialist nursing si muzou prijit na rozumne penize).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 4. 6. 2009 16:23
reakce na Lukáš Vlček | 4. 6. 2009 14:54

Z toho co se děje v USA lze dovodit, že kriterium Vašeho výběru (garanci státního nekrachu) vytváří pravděpodobně množinu prázdnou a radu tohoto typu nehledejte. Na místě je hledat takové řešení vlastního zabezpečení, aby krach jakéhokoliv státu nebyl krachem Vaším. Přeji Vám úspěch.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 4. 6. 2009 09:42
reakce na Luděk Zdražil | 3. 6. 2009 19:25

Re Novy Zealand - az tak silene dobre to tam neni (mluvim z vlastni zkusenosti, zil jsem docela dlouho a mam NZ pas), nicmene souhlasim, ze je to tam co se tyce politiky a vztahu obcan/stat podstatne lepsi nez cokoli jineho co jsem kde videl/zazil.Nicmene jeden z duvodu proc tomu tak je je fakt ze NZ je jen o neco malo mensi nez UK + Irsko ale ma populaci jen o malo vetsi nez pulka Londyna - takze veskera politika je v podstate na mistni urovni (mozna je to jeden z naznaku ze "hromadna" politika nefunguje dobre?)S nazorem o "vybirani si prislusnosti co my vyhovuje" uplne souhlasim. Nechapu a nikdy jsem nechapal proc ma clovek automaticky citit nejakou lojalitu ke "statu" - specialne jelikoz znam lidi kteri se nikdy nedostali dal nez 10 km od mista rodiste a presto zili v peti ruznych statech.Bohuzel si ale myslim ze virtualni narody muzou fungovat jen jako korporace, coz z praktickeho hlediska bude v konecnem nejspise znamenat to same jako "narodni" staty (=velke, nabobtnale, extra byrokracie, korupce atd..)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 4. 6. 2009 10:34
reakce na Vlad Ender | 4. 6. 2009 09:42

Koncepci států jakožto distribuovaných firem či frančíz, ke kterým se můžete přihlásit a využívat jejich služby, moc hezky popisuje Neal Stephenson v románu Sníh (Snowcrash).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Tůma | 4. 6. 2009 13:03
reakce na Ivan Adamovič | 4. 6. 2009 10:34

To je zajímavé, jak se diskuze zcela samovolně stočila směrem k anarchokapitalismu:)Myšlenka "odhlášení" ;služeb státu je zajímavá, dokonce po internetu koluje potřebný formulář:) V praxi je to samozřejmě neprůchodné: odhlásili by se ti, co hodně platí a málo berou, a to by jaksi nešlo. Bez nich letadlo nefunguje:)Jinak Stephensonův Sníh je skvělá kniha, kyberpunk jak víno. Ale spíš to trochu dystopie, ne?Každopádně je to hodně vtipné. Hlavní hrdina je klientem "Velkého Hong-Kongu strýčka Leeho":) Spojené státy Americké jsou pak zcela okrajovou firmičkou, která se věnuje hlavně špionáži a buzerování vlastních zaměstnanců:)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 4. 6. 2009 10:44
reakce na Ivan Adamovič | 4. 6. 2009 10:34

A statu jako "prihlasovacichquot;entit v Diamond Age :)Phyly/tribes (nevim jak byly -pokud byly - prelozeny do cestiny) z Diamond Age jsou mi sympatictejsi nez konklavy Snowcrashe - i kdyz mozna je to tim ze DA mam obecne radsi nez Snowcrash.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 4. 6. 2009 11:02
reakce na Vlad Ender | 4. 6. 2009 10:44

Přeložili to jako "fýly". Taky mám raději DA, je to vlastně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 4. 6. 2009 13:28
reakce na Ivan Adamovič | 4. 6. 2009 11:02

Souhlasim ohledne DA. Ale i jeho starsi veci (Big U, Zodiac) jsou docela dobre... A BaroqueCycle/Anathema taky, i kdyz na DA to nema.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 3. 6. 2009 19:40
reakce na Luděk Zdražil | 3. 6. 2009 19:25

Nový Zéland... To jsou jen takové akademické varianty. Znáte nějakou reálnou legální možnost, jak v dnešním globalizovaném světě nezůstat papírově zakotvený tady? Tedy aby to nevyžadovalo fyzickou emigraci s rodinou k protinožcům...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 3. 6. 2009 21:16
reakce na Jan Majer | 3. 6. 2009 19:40

Dovolil bych si oponovat stran akademity a mohl bych uvést konkrétní příklady.Je-li Vám 25 - 30 let, pak je na místě zvažovat jakému prostředí svěříte svůj jediný život. Je-li Vám 30 - 50 let, pak se starejte o svůj život tak, abyste nebyl závislý na jakémkoliv prostředí. Je-li Vám více, pak většinou máte smůlu.Nicméně debata se míjí podstatou mé úvahy. Nešlo o to hledat konkrétní všeobecný ráj na zemi, ale hledat a nepohodlně se odvážit žít tam, kde prostředí lépe vyhovuje mým individuálním prioritám.Dám jiný příklad:severské země - míra zdanění je nesmírná, ale relace ceny (daně)/výkon (co poskytuje stát občanům) může leckomu vyhovovat. Ta relace cena/výkon je např. v ČR katastrofální, byť nominální zdanění je nižší. Pokud to mladým Švédům nevyhovuje, stěhují se do USA. A jsme jen u tržního principu nabídky a poptávky.Samozřejmě jistým řešením je i sedět a nadávat, jak tomu v naší zemi všeobecně je (to neberte osobně, jste, jak to vnímám z Vašich názorů, z jiného těsta).Všeobecně je otázkou proč zrovna regionalní dělení světa by mělo být hlavním kriteriem příslušnosti ke skupině se kterou sdílíme životní osudy. Proč tomu není tak, že kriteriem soužití je konsenzuální akceptace obdobných hodnot a priorit a tomu odpovídající tempo rozvoje, životní úroveň a nebo třeba ony sociální jistoty typu: Už žádná výpověď bez udání důvodu.Ten poslední odstavec, uznávám, je akademický.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 4. 6. 2009 08:20
reakce na Luděk Zdražil | 3. 6. 2009 21:16

A zrovna ten poslední odstavec je tak zajímavý. Je to sci-fi, ale proč by nemohla být „státní příslušnost“ v budoucnu podobně volitelná a soukromá věc jako náboženství? Kromě stávajících států by mohly vznikat regionálně neukotvené alternativy - jako mimoklubové golfové členství... Co člověka nenapadne, když pár dní intenzivněji sleduje českou předvolební kampaň :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 4. 6. 2009 09:37
reakce na Jan Majer | 4. 6. 2009 08:20

Ano, ta myšlenka se mi honí hlavou a možná jsme blíž "realitě" než tušíme. Vlastní státní příslušnost by mi až tak nevadila, pokud bych mohl volit svou příslušnost k některým koncepcím (resp. koncepce nebyly navázány na státní příslušnost).Narážím na integrační procesy v Evropě a mixující se ekonomicky netransparentní oblasti, jakými jsou např. vzdělání, zdravotnictví a sociální zabezpečení. S postupující integrací a zároveň migrací obyvatelstva přestávají být náklady na tvorbu zdrojů propojeny s jejich čerpáním tvůrci těchto zdrojů. Přitom nejde ani tak o míru solidarity uvnitř toho či onoho státu. Zakázat migraci asi nepůjde, což by mělo vést k nějakému nadnárodnímu registru a systému. Ten by mohl obsahovat několik (např. celoevropských) konkurujících si modelů, ke kterým by se občan mohl individuálně přihlásit a tyto nadnárodní modely by respektovaly jak občané tak státy.Uznávám, je to úvaha silně amatérská, ale zdá se mi, že také logická. Docela by mne zajímaly názory odborníků na toto téma.Volby ve všech státech jsou totiž do jisté míry vždy znásilňováním vůle jisté části občanů, která by znásilňována nemusela být. Nehovoříc o střídání koncepcí střídajícími se vítězi voleb, kteří pak paralyzují a boří předchozí koncepce atd. atd.A na tom zmatku se pochopitelně živí davy úředníků, politiků.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek Doležal | 4. 6. 2009 09:07
reakce na Jan Majer | 4. 6. 2009 08:20

Vy víte proč protože současné průběžné systémy důchodové, zdravotní a v podstatě i daňové nemohou fungovat bez vyššího zdaňování střední a vyšších tříd. Evropský socialismus by dlouho nevydržel kdyby existoval virtuální offshore pro běžné občany.Stát by si však poradil viz dodatečné zdaňování příjmů obyvatel ČR vydělávajících krátkodobě např. v Rakousku.PS: V podstatě takový virtuální offshore již existuje jmenuje se to OSVČ (Schwarz systém). Toto je jediná možnost jak dnes může zaměstnanec uniknout částečně daním. Tzv. optimalizovat
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 3. 6. 2009 21:03
reakce na Jan Majer | 3. 6. 2009 19:40

Spíš tak polovážně: Stát se občanem některého z početných mikronárodů (micronations)? Nebo vybudovat si paralelní kariéru ve virtuálním světě?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Brandl | 2. 6. 2009 21:30

Víte, jaký je rozdíl mezi optimistou, pesimistou a realistou? Optimista se učí anglicky, pesimista se učí rusky a realista se učí střílet.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Traxler | 2. 6. 2009 20:40

Jeste bych dodal, ze krome deficitu v budoucim cashflow penzijniho a zdravotniho systemu ta nase "firma" CR uz radu let hospodari ztratove a jeste radu let bude..Co ale stoji za pozornost, tohle neni problem jen CR, ale vetsiny "zapadniho sveta". Takze bud bude kazda zeme muset tento problem po svem resit, nebo nas za tech 30 let ceka nejake "plosne reseni" (akorat to slovo "reseni" bude mit trochu jiny vyznam, nez bychom si prali)..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 2. 6. 2009 17:35

Článek se zdá být logický. Ovšem je zde problém, že krach sociálního státu (resp. GM) účastníci hry chtějí či jej akceptují. Na počátku stála dohoda – jako výsledek demokratických voleb a politického konsenzu v případě státu či dohody vedení GM s odbory v případě GM (byť vynucené) a to i přestože dohody v obou případech odporovaly objektivním ekonomickým zákonitostem. Jakmile tyto dohody narazí nutně na jejich ekonomické dno, dohody se zruší. Dluh, který z krachu těchto dohod vznikl je uhrazen z daní sice všech, avšak úměrně, v jakém daně platí jednotliví daňoví poplatníci, což voličům příliš nevadí. Více je vždy těch voličů, kteří platí daní méně – z logiky věci. O to více to platí v ČR a vidíme, jaký boj se svádí právě o tuto skupinu voličů z celého politického spektra. Z toho plyne závěr, že úkolem producentů větší části daňového výběru je neustále utíkat před „investicí“ do sociálního státu resp. perspektivy nutně krachujícího projektu v případě GM. Na víru v rozum mladých či odborářů se nelze spolehnout, spíše bych vsadil na včasný ústup z pozic. Smutné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 2. 6. 2009 17:41
reakce na Luděk Zdražil | 2. 6. 2009 17:35

Co konkrétně myslíte tím ústupem z pozic, pane Zdražile? Taky se mi v souvislosti s blížícími se volbami honí hlavou podobné myšlenky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 2. 6. 2009 20:07
reakce na Jan Majer | 2. 6. 2009 17:41

Pokud investuji peníze či energii, musím kalkulovat s rizikem návratnosti, smysluplnosti. Velkým rizikům nebo dokonce jistým ztrátám se rozumný investor včas vyhne a přesune svá aktiva do bezpečnějších vod, tedy vyklidí aktivní, jinak jemu vlastní, pozice.Např přestane aktivně podnikat, změní své priority, soustředí se na ochranu kapitálu - nikoli na rozvoj, přesouvá kapitál, věnuje se jiným životním hodnotám a podobně. Postaví se prostě mimo epicentrum krachu oněch původních dohod.Jiné praktické vyklízení pozic (neposuzuji morální aspekt) bychom mohli nalézt u amerických bankovních manažerů. Vyhnout se očekávatelným důsledkům, vydělat i na krachu, zmizet a objevit se znovu na jiném místě.Je chybou promítat svá přání a "zjevnou" logiku věci, kterou vidí jedinec jistého typu, do očekávání, že se tudy bude ubírat realita.A to jsem od přírody "optimista a vizionář".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 2. 6. 2009 20:22
reakce na Luděk Zdražil | 2. 6. 2009 20:07

Ano, díky, takže si rozumíme :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 2. 6. 2009 20:38
reakce na Jan Majer | 2. 6. 2009 20:22

Snad ještě poznámka. Já souhlasím s autorem článku, že se stane jak varuje, jen si již nemyslím, že se tomu dá zabránit např. odpovědností studentů (apelem na zdravý selský rozum, ekonomické zákony), protože i z těch se stane časem a postupně obdobná střední generace, která se bude chovat stejně jako ta dnešní garnitura a i oni budou mít své studenty, politiky, analytiky .... atd.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Tůma | 2. 6. 2009 17:53
reakce na Jan Majer | 2. 6. 2009 17:41

Tipoval bych že něco podobného, co já jsem myslel tím "učit se čínsky" :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kamil Kvášovský | 2. 6. 2009 15:49

Nelze jinak, než souhlasit s autorem článku. V kontextu si nelze nevšimnout narážky na aktuální téma sociálních demokratů ve spojení s "vajíčkovými útoky".Doufám, že to už konečně vyprovokuje nejenom mladé lidi, aby se o dění kolem sebe začali více zajímat, ale i ty starší k tomu, aby se nad nabízenou politikou, která rozhazuje penězi na všechny strany, důkladně zamysleli.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Tůma | 2. 6. 2009 15:12

... nebo se učit čínsky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!