Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Světová hospodářská krize? Kde?

| 10. 8. 2009

Ekonomie postrádá spolehlivé nástroje pro předpovídání hospodářského cyklu. Recese přicházívají nečekaně. Ekonometrické modely fungují stejně špatně jako dlouhodobé předpovědi počasí: začátkem srpna 2007 jsme neměli ani tušení o povodních, které měly za pár týdnů přijít.

Světová hospodářská krize? Kde?

Jisté je pouze to, že každý déšť jednou skončí a každá recese jednou přejde v oživení. Kdy to bude? Ekonomové diskutují stylem „písmenková polévka“ - zda půjde o rychlé oživení (typ V), o pomalé oživení (typ U), o rychlé oživení následované další recesí (typ W) anebo dokonce dlouhodobá stagnace poblíž dna (typ L). Používání těchto tvarových analogií signalizuje trpký fakt, že ekonomie nejenže není schopna přijít s kvantifikovatelnou prognózou, ale že dokonce panují rozpory o kladném či záporném znaménku hospodářského růstu během nejbližších několika čtvrtletí.

Předpovědní impotence ekonomie může vést laika k dojmu, že celá tato věda je pro kočku. To ale není zdaleka pravda. Již nyní se totiž ukazuje, že zásahy ekonomů pomohly hospodářský propad podstatně zmírnit. Americká ekonomika zaznamenala podle posledních odhadů ve druhém čtvrtletí již jen 0,26% pokles oproti prvnímu kvartálu 2009 (což znamená 1,02% pokles v anualizovaném vyjádření). Celkově zaznamenala americká ekonomika kumulativní pokles o 3,72 procenta v reálném vyjádření oproti čtvrtému kvartálu 2007, kdy recese v USA začala.

Lze 3,72% pokles kvalifikovat jako ekonomickou krizi či depresi? Nikoli, ta „oficiálně“ začíná až při více než desetiprocentním poklesu ekonomiky. Pro srovnání: během období 1929-33 poklesla americká ekonomika o 26,55 procenta, přičemž nejsurovější fáze propadu byla koncentrována do prvních dvou let. Rozdíl je v řádové čárce.

Proč se nekonala nová Velká deprese? Protože ekonomové tentokrát – navzdory dílčím výhradám – doporučili správné řešení. V roce 1929 znělo doporučení „nechte to vyhnít“ (purge the rottenness from the economy). Tak se i stalo, ale současně s „hnilobou“ odpadly desítky tisíc zdravých podniků a bank.

Tehdy se centrální banka snažila udržet silný dolar i za cenu prohloubení krize. Nyní jej nechala volně kolísat. Tehdy ekonomové mylně věřili, že příčinou krize je deflace, pokles cen. Snažili se deflaci zabránit administrativní regulací cen. Ano, prezident Roosevelt se doopravdy pokoušel zakazovat podnikům, aby uprostřed krize zlevňovaly zboží! Nyní víme, že deflace je pouze důsledkem poklesu objemu peněz v ekonomice. Tehdy prezident zvyšoval daně. Nyní prezident Obama ví, že zvyšovat daně během recese je holý nerozum a neopakuje Hooverovu a Rooseveltovu cestu do pekel.

Veřejnost byla zděšena a pohoršena astronomickými částkami, které padly a ještě padnou na sanace bank a podporu ekonomiky. Každá injekce ze státního rozpočtu je velmi drahá, pokud má mít účinek. Podobné operace jsou vždy spojeny s neefektivním vynaložením části výdajů. Ale historie ukazuje, že finanční krize patří mezi výjimečné situace, kdy vládní zásah může problém vyřešit.

Začátkem 90. let utrpělo Švédsko těžkou bankovní krizi. Vláda okamžitě reagovala a doslova za pár let byl problém vyřešen. Když se ve stejné době utkalo s bankovní krizí Japonsko, uchýlilo se ke strategii „vyhnití“. Výsledek? Bankovní krize z počátku 90. let trvala téměř dvě desetiletí a plynule přešla v krizi roku 2008! Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí 2009 propadla meziročně o 8,8 procenta. Veřejné finance Japonska jsou zatíženy největším dluhem na světě. Řešení v nedohlednu.

Nikdo přesně nepředpoví tempo zotavení americké ekonomiky. Ostatně na něm tolik nezáleží. Podstatné je, že druhá Velká deprese neprobíhá.

Psáno pro Aktualne.cz. Foto: Profimedia.cz.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Arsen Lazarevič | 11. 8. 2009 22:49

Nesouhlasím s tím, že za velké hospodářské krize se uplatňovala strategie "nechte to vyhnít" Naopak Hoover žádný liberál nebyl a během jeho prezidentování toho bylo postaveno mnohem více než za bývalých prezidentů (Hoover Dam, Bay Bridge... Zemědělcům bylo placeno za pálení polí, aby ceny zemědělských komodit šly nahoru. Dneska se tomu říká Keynesiánství, ale opatření jsou podobná (šrotovné, dotace na zateplení..)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 10. 8. 2009 00:41

Za zmínku stojí nedávno provedené úpravy HDP USA pro jednotlivá čtvrtletí. Ukazují na relativně velké prováděné úpravy:Q1 2008: z +0,9% na -0,7%Q2 2008: z +2,8% na +1,5%Q3 2008: z -0,5% na -2,7%Q4 2008: z -6,3% na -5,4%Q1 2009: z -6,1% na -5,5% a pak na -6,4%Q2 2009: předběžný odhad -1%, jsem zvědav na další vývoj..Dvanáctiměsíční vývoj HDP USA vypadá nyní následovně:Q1 2008: z +2,5% na +2,0%Q2 2008: z +2,1% na +1,6%Q3 2008: z +0,8% na +0,0%Q4 2008: z -0,9% na -1,9%Q1 2009: z -2,5% na -3,3%Q2 2009: prozatím -3,9%.Za pozornost stojí i použitý deflátor. Pro Q1 2009 byl původně použit deflátor 2,8%, poté upraven na 1,8%. Pro Q2 byl použit deflátor 0,2%. Tyto skutečnosti ukazují na významný propad NOMINÁLNÍ ekonomické aktivity, v Q1 dokonce výrazně větší, než bylo původně předpokládáno..Krize ještě není zdaleka u konce. Ani podle vládních statistik.Nebýt účetních úprav, situace by nebyla tak růžová ani na papíře...Během pondělí umístím na svůj web www.pro-investory.cz komentář ke globálním hospodářským výsledkům amerických firem firem za Q2 2009. Podle mého názoru totiž nezavdávají žádný důvod k optimismu. Spíše naopak..Druhá deprese se zatím pomalu rozjíždí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

josef panek | 11. 8. 2009 18:42
reakce na Jan Dvořák | 10. 8. 2009 00:41

neztracejte cas ctenim pana Kohouta a podobnych, tento pan jeste nedavno tvrdil ze zadna krize neni a nebude
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 10. 8. 2009 09:20
reakce na Jan Dvořák | 10. 8. 2009 00:41

Ještě doplním: nesmíme zapomínat na změnu metodiky za vlády Billa Clintona..Podívejte se na graf HDP zde http://www.shadowstats.com/alternate_data a uvidíte, že nebýt výše zmíněné změny metodiky jsou USA v recesi prakticky nepřetržitě od roku 2001. Kumulovaný pokles za toto období by pak hravě překročil onu 10% hranici deprese..O hloubce recese / deprese tak defacto rozhodují politici a ekonomové, ne reálná ekonomika. NO COMMNENT.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!