Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hospodářský růst: dobrá a špatná zpráva

| 17. 8. 2009

Nejprve dobrá zpráva. Recese v české ekonomice pravděpodobně skončila. Předběžný odhad růstu ve druhém čtvrtletí 2009 oproti prvnímu kvartálu činil 0,3 procenta.

Hospodářský růst: dobrá a špatná zpráva

Slabý růst, který odpovídá anualizované hodnotě růstu o 1,2 procenta, ale přece jen růst s kladným znaménkem. Pokud toto číslo nebude v budoucnosti revidováno, znamená to, že je oficiálně po recesi. A i kdyby nebylo, znamená výrazné zlepšení – pokles volného pádu ekonomiky.

A teď ta špatná. Ministr financí Janota oznámil, že rozpočtový schodek může v roce 2010 dosáhnout hodnoty až 256 miliard korun, tedy kolem 7 procent HDP. Janotova chmurná předpověď vychází z oficiální prognózy ministerstva z července tohoto roku.

Je zřejmé, že ministerstvo počítá s poměrně skeptickým odhadem růstu ve výši všeho všudy 0,24 procenta. Je tedy možné, že v případě lepších ekonomických čísel nebude rozpočtový deficit tak katastrofální. Nicméně tak či onak – hospodářský růst bude ještě nejméně rok nebo dva slabý, schodek veřejných financí hluboký, celková ekonomická situace nevalná.

Z velké části bude situace připomínat konec minulého desetiletí, kdy stagnace trvala několik let. Můžeme si všimnout, jak růst HDP úzce souvisí s růstem objemu úvěrů – a naopak. Ve skutečnosti začíná příčinná souvislost u úvěrů. Když banky poskytují úvěry, následuje růst HDP. Když úvěry vyschnou, klesá tempo růstu nebo se dostaví pokles v absolutním vyjádření. Reálná ekonomika reaguje na omezení úvěrové činnosti rychle, zpoždění činí jen pár měsíců.

Můžeme si zároveň všimnout, že k jistému relativnímu ochabnutí úvěrové činnosti došlo již v průběhu roku 2007. K recesi by patrně došlo i bez finanční krize, pouze by její průběh byl mírnější.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (1 komentář)

Luděk Zdražil | 17. 8. 2009 12:17

Dobré zprávy:a)nějaké statistiky vykazují stagnaci, někde i růstb) politici se hlásí k dalším státním dotačním podporámc) nadipsy článků v novinách oznamují konec recesí, dosažení dna a oživení trhůd) burzy rostouŠpatné zprávy:a) fundamentální změny v ekonomikách nejsou vidět (inovace, trendy, výroba, strukturální změny, koncepce rozvoje)b) USA stojí před dalšími problémy - dluhy na kreditkách, rezidenčních hypotékách a nově i komerčních hypotékách naberou novou síluc) nezaměstnanost všude rosted) politici se domnívají, že řešením je možný návrat do bodu A (za pomocí dotací) - před krizi a lze pokračovat stejně dále) svět z Obamy i Obama střízlivíf) ekonomická politika Česka je obětována populistické rvačce politických trpaslíků na jedné straně (tyátr pro veřejnost) a rozdělení sfér mocenského vlivu mezi mocenské klany vyvolených i po volbách (hra za oponou)Nevidím to moc dobře.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!