Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

¡Ay, caramba! Bankovní fiesta skončila

Španělské banky dosud přežívaly splasknutí bubliny se ctí. Na středomořském nebi se ale objevují první obláčky pochybností.

O trablích Španělska se píše už delší dobu. Realitní bublina tu byla mimořádně silná, nezaměstnanost dnes šplhá směrem ke 20 procentům. Ve světle tohoto faktu je stabilita tamních bank těžko uvěřitelná.

Španělsko představuje asi desetinu HDP celé EU, ale od roku 2000 se tu postavilo 30 % nových domů. Objem úvěrů developerům rostl průměrně o více než 30 % ročně. Z části lze rozmach přičíst růstu populace, klíčový byl ovšem příliv levných peněz po zavedení eura - reálné úrokové sazby byly záporné.

Dnes je v zemi údajně tolik neprodaných domů jako v celých USA. Netřeba být jedničkářem ze zeměpisu, abychom odhadli, že v poměru k počtu obyvatel je to daleko více.

Je faktem, že španělské banky v uplynulých letech tvořily rezervy podle přísných pravidel, a některé exotické transakce měly dokonce přímo zakázané. Letos v létě ale centrální banka uvolnila pravidla pro odepisování problémových hypoték. Banky díky tomu nebudou muset vykázat ztrátu jdoucí do desítek miliard eur, víc než za celý rok vydělají, uvedl The Economist.

Jedna nedávno vydaná analýza, která vzbudila pozornost finančních bloggerů, si nebere servítky: investoři prý musejí být "zhulení", pokud věří, že jsou španělské banky v pořádku.

Analýza zmiňuje některé znepokojivé trendy, například snahu bank držet developery nad vodou i za cenu toho, že vytvářejí zombie. Nebo to, že banky ovládají polovinu firem zabývajících se odhady nemovitostí.

Optimista by zdůraznil, že podíl nesplácených úvěrů ve Španělsku zatím není dramatický, pesimisté však namítají, že banky rozsah problémů maskují. Nejde ani tak o giganty typu Banco Santander a BBVA - ti nejsou tak jednostranně zaměření, problémy se dotýkají spíše menších spořitelen (cajas). První z nich již ostatně padla letos na jaře.

Přísná regulace tedy možná zabránila problémům s finančními deriváty, jaké jsme viděli ve Spojených státech, ale nezabránila tomu, aby se banky začaly pokládat pěkně postaru. Druhý Island ze Španělska nebude, po bok znárodněných irských bank se však ještě zařadit může.

Foto: Profimedia.cz

Aleš Tůma

Aleš Tůma

Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií působil v ekonomických rubrikách Hospodářských novin a Aktuálně.cz... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 1 komentář v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK