Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Janota krotitelem dluhů

| 7. 9. 2009

Před několika měsíci přinesly Hospodářské noviny otřesný titulek s černým pozadím: Česku hrozí deficit až 150 miliard korun. Realita je však mnohem otřesnější. Schodek by mohl dosáhnout až 230 miliard.

Janota krotitelem dluhů

Současný ministr financí Eduard Janota sice nedávno představil návrh úsporných opatření, které by měly deficit státního rozpočtu stlačit na „pouhých“ 160 miliard, šetřit ale lze mnohem více. Nabízí se například plošné snížení mezd úředníku, dočasné seškrtání důchodů, zrušení zbytečných ministerstev, omezení dotací v zemědělství či zrušení kontroverzního rozhodnutí věnujícího emisní povolenky jedné firmě. Žádné z těchto řešení však není politicky průchodné.

Eduard Janota si to při přípravě svého balíčku velice dobře uvědomoval, proto se snažil nabídnout takové kompromisní řešení, které bude „politiky průchozí“. Na druhou stranu je však nutné uznat i hlasy odpůrců upozorňující, že bychom současné problémy neměli řešit dalším zvyšováním daňové zátěže.

Osobně pevně doufám, že k této situaci nikdy nedojde. Je si však potřeba uvědomit, že státní finance jsou v katastrofálním stavu. Janotova opatření sice přinesou do rozpočtu kolem 60 miliard, deficit se ale sníží pouze na 5 % HDP.

Navržené řešení je sice bolestivé a nutí strany jít proti svým populistickým slibům a zásadám, pokud ale podobný balíček rychle nevstoupí v platnost, hrozí, že investorům a bankám brzy dojde trpělivost a příště nám peníze nepůjčí. Ačkoliv je na tom Česká republika zatím relativně dobře, jednoho dne můžeme probudit a s hrůzou zjistit, že je situace zcela jiná.

Takové vystřízlivění bude zcela jistě doprovázet panika, propad měny a nárůst úrokových přirážek u dluhopisů. Stejně tak je pravděpodobně, že se za podobné konstelace stanou naše dluhopisy neprodejnými (což se stalo například v Maďarsku), a nám pak nezbude nic jiného, než potupně zažádat o úvěr Mezinárodní měnový fond. Taková půjčka je ale obvykle vázána na značné rozpočtové škrty doprovázené zvyšováním daní, což může způsobit jen další prohloubení ekonomických problémů: reálné mzdy ve státním i v soukromém sektoru po takovém zásahu klesnou, což bude pro životy obyvatel a firem další tvrdá rána.

Zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty o 2 % a horní o 1 % (a ještě několik dalších méně důležitých opatření) by vzhledem k současné mírné deflaci nebylo žádnou katastrofou. Opatření by se projevilo nejspíše jen mírným růstem inflace, i tak by ale ČNB svůj inflační cíl s největší pravděpodobností splnila. Nemalou část tohoto zvýšení by navíc v současném konkurenčním prostředí „absorbovali“ sami obchodníci snížením svých marží. Obyčejných lidí by se tak navýšení dotklo jen minimálně.

Předsedové dvou nejsilnějších stran svým postojem k Janotovu návrhu jasně ukázali, že jsou neschopni jakékoliv domluvy a jako vůdci této země zcela selhávají.

Naštěstí je tu ještě nová generace mladých lidí, jež se o politiku zajímá více než ty předchozí a současné ekonomické problémy spojené s žitím na dluh ji nenechávají chladnou. Není divu! Vždyť to budou právě oni, kdo bude jednou muset tyto dluhy zaplatit. Tedy pokud raději neemigrují.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Josef Truhlář | 22. 9. 2009 11:26

Nemyslím si, že opatření navrhovaná autorem by byla spásou, krize je záležitost dočastná, je tedy na místě provést opatření, ale silnější škrty nechat až bude opět konjunktura. Zvláště pak seškrtání důchodů. Vždyť již není co seškrtat. Lidé poctivě pracovali 40 a více let a nyní by jim autor (jistě bere důchod 8000 Kč) sebral i toto. Toto není správné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Kubát | 22. 9. 2009 17:38
reakce na Josef Truhlář | 22. 9. 2009 11:26

Kdy už konečně půjdou do penze ti lidé, kteří si částečně na penzi naspořili během aktivního života? Zdá se mi že stále trvá přesvědčení že každý důchodce by měl pokrýt veškeré své potřeby z důchodu a ještě by mu mělo něco zbýt pro vnoučata. Už několik let se ale přeci všude šíří že lidé si budou muset část peněz na penzi uspořit sami. Jak dlouho je zavedený produkt "penzijní připojištění"? Osobně znám důchodce, který je v důchodu již 14 let a který stále do PP vkládá peníze a dostává na ně státní příspěvek. Je tento stav v pořádku?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 22. 9. 2009 12:41
reakce na Josef Truhlář | 22. 9. 2009 11:26

V Maďarsku, kde jsou důchody nižší nebo v Pobaltských zemích, kde jsou životní náklady často srovnatelné, k tomu přistoupit museli. Na důchody v současnosti vynakládáme třetinu rozpočtu a pokud nenastanou radikální reformy společně s plošnými škrty, tak nám hrozí státní bankrot.Navíc mé politické přesvědčení se staví na konzervativních zásadách, které fungovaly tisíce let. Tisíce let totiž žádné důchody neexistovaly a většina starých lidí se musela spoléhat na svojí rodinu či své úspory.. Změna v posledních 50 letech zapříčinila to, že nám Evropa postupně vymírá. Většina lidí se totiž spolehna na stát, místo toho, aby stavěla především na rodině. Stát nám navíc slibuje něco, co nikdy splnit nemůže a stále od nás vymáhá více a více peněz, což značně brzdí rozvoj ekonomiky a v konečném důsledku i zvyšování životní úrovně všech lidí.K tomu se objevují populistické nestvůry, které cosi hlásají o solidaritě, avšak svojí politiku staví na vlastnostech jako závist, panovačnost a mocichtivost. BTW: Kde jste přišel na názor, že chci důchodcům sebrat 8000 Kč?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Kubát | 21. 9. 2009 15:26

Jsem pro větší zvýšení DPH. A také pro zvýšení daní z nemovitostí. Nevím kde jinde by se dalo brát aniž by to v konečném důsledku peníze z rozpočtu ubralo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dino | 8. 9. 2009 22:06

Trapný článek pane autore !! Vy sám nejlépe víte kde je jádro pudla. jen ho neumíte na rovinu zdělit. Vśichni by jste radili a ve finále viníka neumíte pojmenovat. Schovávat se po dobu 20 roků za minulost, politiky za budoucí generace je již na vísost trapné. každá generace chtěla a chce žít.Vše je na huntě a proč a zač je normálnímu smrtelníkovi jasné. Buďte tedy konkrétní a nebo neoblbujte generace 20 roků na zpět.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lukáš Vlček | 8. 9. 2009 21:11

Emigrovat... a kam?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 10. 9. 2009 16:24
reakce na Lukáš Vlček | 8. 9. 2009 21:11

No mají si z čeho vybírat. Třeba Nový Zéland, kde proběhla nejlepší hospodářská reforma na světě (založená na liberalismu) nebo do Austrálie, která měla 7 let přebytkový rozpočet. A co třeba vycucávat Norské černé zlato? :)) Současná situace k tomu bohužel nahrává. Proto pevně doufám, že dojde ke změně a že se přestane se žitím na dluh a prosadí se reformy, které dají lidem větší odpovědnost za svůj život.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 7. 9. 2009 10:37

Smutná pravda, asi bychom měli založit "Společnost pro rozumné hospodaření státu". Škoda, že nejsem na Facebooku, tam bych určitě získal podporu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!