Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Muž, který nakrmil miliardy

| 18. 9. 2009

Dne 12. září zemřel v úctyhodných 95 letech Norman Borlaug. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Není se, co divit, nebyl žádná celebrita. Pro lidstvo ale udělal víc než milion Michaelů Jacksonů (při vší úctě ke králi popu).

Muž, který nakrmil miliardy

Borlaug je označován za otce takzvané "zelené revoluce" v zemědělství. Pomohl zachránit více lidí, než kolik se jich ve válkách 20. století povraždilo.

Potomek rodiny norských imigrantů vyrůstal na malé farmě v Iowě a vystudoval lesnictví a patologii rostlin. V roce 1944 začal pracovat pro Rockefellerovu nadaci na šlechtění pšenice v Mexiku. Vedl vývoj odolnější trpasličí odrůdy, díky které výnosy prudce vzrostly - tak začala zelená revoluce.

Nové odrůdy a nové metody jejich pěstování zachránily před smrtí hladem mnoho milionů lidí po celém světě - a nakrmily miliardy. Jak kdosi trefně poznamenal: kam se hrabou Ježíšovy triky s chlebem.

Skeptikům navzdory

Po Mexiku přišly na řadu Indie a Pákistán, pak další země. I v Indii se díky novým odrůdám výnosy pšenice během několika málo let zdvojnásobily. V roce 1970 už Borlaug dostal Nobelovu cenu míru. (Tehdy měla cena ještě nějakou váhu, ještě ji nedostávali teroristé palestinští (Arafat), případně zelení (Gore)).

Borlaug samozřejmě čelil mnoha skeptikům. Katastrofické předpovědi byly v módě už v 60. letech. Biolog Paul Ehrlich v knize "Populační Bomba" v roce 1968 předpověděl Indii na 70. a 80. léta hladomory se stovkami milionů obětí. "Bitva o nakrmení lidstva skončila," tvrdil. Přitom v té době už plody zelené revoluce dávno klíčily na indických polích.(Mimochodem, jde o stejného Ehrlicha, který se neslavně proslavil sázkou s ekonomem Julianem Simonem v otázce vyčerpání přírodních zdrojů).

Borlaugovi kolegové vyšlechtili také lepší rýži, která zase nakrmila miliony Číňanů. Ano, hladomory se vyskytovaly a vyskytují, ale ne v takovém rozsahu jako proroci apokalypsy předpovídali, a ne tam, kde proběhla zelená revoluce.

Mnozí zelení samozřejmě zelenou revoluci nenávidí, protože intenzivní zemědělství poškozuje panenskou přírodu. Pro biozemědělství by bylo třeba odlesnit mnohem větší plochy, kdyby mělo uživit šest a více miliard lidí, ale to je asi vedlejší, řešením by bylo zřejmě nechat "přebytečné" lidi pomřít hlady.

"Pokud by žili jen měsíc v bídě rozvojového světa, kde já jsem žil 50 let, hlasitě by se dožadovali traktorů, hnojiv a zavlažovacích kanálů, a byli by pobouřeni, že moderní elitáři u nich doma se jim tyto věci snaží upřít," prohlásil na adresu zelených aktivistů Borlaug.

Apokalypsa nepřijde

V 80. letech přestaly Fordova a Rockefellerova nadace financovat jeho projekty v Africe, zřejmě i pod tlakem zelených hnutí a v obavách z poškození svojí image. Stejně tak Světová banka, která má rozvoj třetího světa podporovat. "Světová banka se stala největší překážkou nakrmení Afriky," konstatoval Borlaug. Zřejmě pod dojmem svých zkušeností ze spolupráce s institucemi typu SB a vládami rozvojových zemí dodal: "Jednou z největších hrozeb pro lidstvo dnes je, že svět udusí explozivně se šířící, ale dobře maskovaná byrokracie."

Přes veškerý odpor se ale nevzdal a dál pracoval na zlepšování zemědělství v Africe, od 80. let až do letoška pro záštitou jedné japonské nadace. V Africe se mu nepodařilo to, co v Indii nebo Číně, i tak ale jeho práce zlepšila život mnoha milionů lidí.

A co z toho všeho plyne? Příběh zelené revoluce především ukazuje, jak se moderní proroci apokalypsy mýlí. Slepě předpokládají, že lidé neudělají nic pro to, aby svoji situaci zlepšili. Jenže, jak ukázal ekonom Simon, nejdůležitějším – a nevyčerpatelným – přírodním zdrojem je lidská tvořivost. Tvořivost lidí jako byl Borlaug a miliony dalších ve všech sférách lidského snažení. Pokud pokrok sami pod záminkou odvrácení apokalypsy neudusíme, žádná apokalypsa nepřijde.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Radek Otýpka | 21. 9. 2009 22:02

Julian Simon i Bjorn Lomborg jsou velmi chytří a vážení lidé. Možná by je však zajímala některá velmi zajímavá čísla: http://googluj.cz/1767 . Velmi zajímavá ekonomická čísla jsou také zde - Federální rozpočet USA: http://googluj.cz/1768 . Možná se budete divit, ale vegani jsou lidé, kteří prakticky nenavštěvují doktory. Stačí odečíst z tabulky nákladů položky Medicare + Medicaid a dostaneme se v roce 2008 do přebytku cca 200mld. Proč jsou vegani prakticky dokonale zdraví: http://googluj.cz/1769 a http://googluj.cz/1774 . Proč stále rostou náklady na zdravotní péči? http://googluj.cz/1772 . Kam nás vedou lidé, kteří jedí živ. potraviny? http://googluj.cz/1770 . Jak vyřešit ekonomickou krizi a zároveň zachovat zdraví lidí a přírodu? http://googluj.cz/1771 . Nejlepší veganská restaurace v Praze? http://googluj.cz/1775 :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 22. 9. 2009 09:18
reakce na Radek Otýpka | 21. 9. 2009 22:02

A jakou to má souvislost s článkem? A jakou s lidskou tvořivostí, na kterou upozorňil Simon?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek Otýpka | 22. 9. 2009 14:04
reakce na Petr Síla | 22. 9. 2009 09:18

Pane Petře, každý si již dnes může najít pravdivé informace o správné stravě, která by zabránila miliónům úmrtí každý rok, která by nasytila miliardu podvyživených a která by ušetřila mnoho finančních prostředků a energie. Pokud přepočítáte lidskou tvořivost na peníze, zároveň se dostáváte do slepé uličky. Veganství by ušetřilo spoustu peněz, přineslo by zdraví. Veganství by však také způsobilo zánik masného průmyslu, farmaceutického průmyslu, průmyslu spojeného s lékařskou péčí, částečně chemického průmyslu, částečně zemědělského průmyslu, některé složky energetického průmyslu by přišly také o mnoho peněz, atd. V podstatě by došlo k ekonomické a ekologické revoluci. Vidíte tu slepou uličku? Lidé si mohou zkvalitnit život a zdraví, ale protože by přišli o peníze, nemohou. Peníze umožňují vývoj ku předu, ale jen za předpokladu závislosti. Čili vývoj a lidská tvořivost jsou v systému peněz velmi omezeny. Pokud si projdete uvedené odkazy, tak zjistíte, že naše planeta je opravdu ve vážném ekologickém stavu. V propočtech Juliana Simona to nezjistíte, jelikož minimum lidí platí Zemi dluhy za poškozené životní prostředí nebo těžbu. Protože mezi člověkem a Zemí není žádný takový vztah, nemůže být ani z pohledu financí objektivně zhodnoceno, jestli se apokalypse blížíme nebo ne. V systému peněz jsou finance téměř pro každého člověka zodpovědností číslo jedna. Pokud v něm člověk dostává něco zdarma, nestará se mnoho. Životní prostředí máme zdarma. Lékařskou péči za drobný peníz.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 22. 9. 2009 15:16
reakce na Radek Otýpka | 22. 9. 2009 14:04

Na mne laciné agitační šoty nezabírají. A na výroky typu "pravdivé informace o správné stravě" jsem vyloženě alergický. To co prezentujete je dogmatické náboženství o "jediné správné cestě". Zkuste něco odbornějšího. Člověk je všežravec a pro správný vývoj dětí je maso (a v něm obsažené látky) naprosto nezbytné. Představy o správné stravě se poměrně často mění. A korunu jste tím nasadil tvrzením, že vegani nejsou nemocní a tudíž lze zrušit veškeré výdaje na zdravotnictví (pochybuji, že se veganům stejně vyhýbají i úrazy, artritida a podobně).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek Otýpka | 22. 9. 2009 16:26
reakce na Petr Síla | 22. 9. 2009 15:16

Pane Petře, souhlasím s Vámi. Také mne spíše zajímá prožitek než představa. Poté, co se člověk rozhodne nepřejímat bezmyšlenkovitě stravovací návyky od rodičů, je dobré znát názory odborníků. V oněch videích můžete zjistit, že Americká dietetická asociace nebo kanadští dietologové říkají: "Správně poskládaná veganská nebo vegetariánská strava je vhodná pro všechna životní období." Tedy je vhodná pro děti, staré lidi, ženy v těhotenství, ženy v období laktace a sportovce. Souhlasím s Vámi také v tom, že se veganům vyhýbají některé úrazy. Daleko méně se u nich vyskytují například zlomeniny. Pokud budete chtít vědět více, najděte si nespočet testů srovnávající zdravotní situaci veganů s lidmi, jež se stravují konvenčně. Pokud budete chtít opravdu vědět, staňte se veganem a prožijte to. Pokud zůstanete u konvenční stravy, mám pro Vás jednu zajímavost. Mezi země s nejvyšším výskytem srdečních onemocnění patří i Česká republika, a to i proto, že se komunistický režim mylně domníval, že živočišné potraviny jsou zdraví prospěšné a nezbytné pro lidský život. Tyto mylné informace se pokládaly za správné též na lékařských fakultách. Pokud se tedy zeptáte většiny zdejších lidí nebo doktorů, tak Vám odvětí, že maso prostě jíst musíme. V běžném životě jsou to ale vegani, kteří neberou prášky na tlak, resp. lékařskou péči vyhledávají minimálně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Traxler | 18. 9. 2009 14:24

Diky za vyborny text.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Aleš TůmaAleš Tůma
Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!