Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konec cukříku v Čechách

| 4. 11. 2009

Hlavní motivem kampaně České republiky propagující naše předsedání Evropské unii byl cukr. Negativní ohlasy na ni nezachránila ani řada známých osobností, které v ní účinkovaly. Český cukr totiž právě kvůli zemědělské politice Evropské unie téměř zanikl.

Konec cukříku v Čechách

Naše republika začala kvóty na cukr přidělovat jako první z postsocialistických zemí. Ministerstvo zemědělství se je však rozhodlo udělit cukrovarům místo pěstitelům. Některé cukrovary se tak oprávněně cítily poškozené. Jedním z nich byla i společnost Eastern Sugar, která podala na Česko arbitráž. Tu v roce 2007 vyhrála. Státní rozpočet byl rázem o 600 milionů chudší.

Na unijní příkaz

V případě dotací a kvót dostávají veškeré tržní principy na frak, a jsou tak zákazníci jsou nuceni platit vyšší cenu. Dokládá to příklad z nedávné doby: zatímco před vstupem do EU prodávali naši zemědělci cukrovou řepu za tržní cenu 900 korun za tunu, po vstupu Evropská unie cukrovarům přikázala, aby cukrovou řepu vykupovaly za 1470 korun za tunu. Mávnutím kouzelného proutku tak došlo k téměř padesátiprocentnímu zvýšení. Nemůžeme se proto divit, že nás v obchodech čekal doslova cenový šok.

V Bruselu se zároveň určovalo, kolik cukru můžeme vyrobit. Tyto kvóty pak byly dále přerozdělovány. Jejich důsledkem bylo masivní uzavíraní cukrovarů. S odchodem společnosti Eastern Sugar byl pád českého cukrovarnictví dokonán. Zajímavým způsobem se k tomu vyjádřil zemědělský analytik Petr Havel:

"Česká republika se kvůli vrácení kvóty do Bruselu stává z původně významného celosvětového exportéra dovozovou zemí. My nebudeme soběstační ve výrobě cukru za situace, kdy naše přírodní, klimatické podmínky jsou pro produkci cukru určitě lepší, než v některých jiných zemích Evropské unie."

Mimo EU

Regulační zemědělská politika EU však neškodí jen v Evropské unii, ale i v zemích mimo ni. Například Srbsku tato socialistko-byrokratická organizace přislíbila, že tamní cukr budou odkupovat za mnohem vyšší cenu, než je tržní cena na domácím trhu.

Někteří podnikatelé toho ihned využili: začali nakupovat levný cukr z Kuby, který následně přebalili a vydávali za místní - srbský. Na celý podvod se naštěstí velice brzy přišlo. Srbsko si ale i tak připsalo nálepku: země podvodníků. Systém samotný, který je v zásadě podvodem na občanech Evropské unie, však zůstal nezměněn.

Pryč s cukernou lobby!

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Josef Truhlář | 4. 11. 2009 22:48

Myslím, že je správné, že EU říká kolik se může vyrobit a měla by to říkat více, alespoň se nebude vylévat mléko do polí a nebudou vznikat nadbytky. Dnes je celý svět zahlcen nadbytkem výroby elektroniky, textilu apod. a to je špatné a neekologické také.Srbové a jim podobní (Albánci apod.) se obecně vyznačují vysokou kriminalitou, naštěstí to neumějí a proto je ani EU nechce a chtít snad dlouho nebude.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 5. 11. 2009 00:36
reakce na Josef Truhlář | 4. 11. 2009 22:48

Vylévat mléko do polí?. To je jako, kdyby shazoval z okna matrace, protože má nedostatek hostů. Cílem zemědělců je jenom na sebe upozornit a vydírat stát tj. dostat více na dotacích. Přitom jsou příklady zemědělců, kteří mléko za 6 korun skutečně vyrábět mohli a nejednalo se o velkochovy. V konkrečním tržním prostředí by došlo k tomu, že neschopní zemědělci by se šli věnovat něčemu jinému. Místo toho současný systém udržuje a podporuje neschopné. Pokud se jedná o cukr, tak tržní cena cukru je v současnosti dvakrát nižší než ta dotovaná (a to ještě nemluvím, že na dotacích jdou ještě miliardy z kapes dan. poplatníku navíc). Pokud jste natolik bohatý, abyste podporoval neschopné a kupoval si takto předražené výrobky, tak to jste skutečně šťastný člověk!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Vejvoda | 4. 11. 2009 10:23

Ta zmíněná kampaň byla skutečně k popukání. Všichni zasvěcení už totiž věděli, že Brusel "nám to osladil" už dávno před ní.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!