Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zázrak na vratkých nohách

| 17. 11. 2009

Společnost Škoda Auto očekává v roce 2009 mírně vyšší prodej, než bylo loňských rekordních 675 tisíc vozů. Je to mimo jiné důsledek růstu čínské ekonomiky. Prodej vozů Škoda za první pololetí v Číně včetně Hongkongu meziročně vyskočil o 46,2 procenta.

Zázrak na vratkých nohách

Čína tedy zachraňuje Mladou Boleslav. Proč čínská ekonomika roste devítiprocentním tempem, když Západ se teprve zvolna hrabe z recese? Co dělají Číňané o tolik lépe?

Nikoli lépe. Spíše více. Celý svět loni žasl nad sumou, kterou Obamova vláda vydala na podporu americké ekonomiky. Ale čínská vláda vydala za poslední rok ekvivalent 900 miliard dolarů, což odpovídá více než pětině HDP. A nejen to.

Banky jsou v Číně pod vlivem státu, takže když dostaly instrukci půjčovat, neměly na výběr. Od září 2008 do září 2009 masivně vzrostl objem úvěrů v čínské ekonomice. Objem bankovních bilancí meziročně vzrostl o 29,8 procenta, objem měnové zásoby M2 vzrostl o 29,3 procenta.

Pro srovnání, americký agregátní ukazatel měnové zásoby M2 vzrostl koncem září meziročně o 5,6 procenta. A svět hned lomí rukama, že „Amerika tiskne peníze jak na běžícím pásu“. Hovoří se o pádu dolaru, ovšem nikoli o pádu renminbi, přestože čínská měna za poslední rok oslabila vůči euru přesně stejně jako dolar. Zajímavá ilustrace termínu „dvojí standard“. Z hlediska takto megalomanských finančních stimulů není 8,9 procenta hospodářského růstu nijak imponující číslo. Kromě toho jej bylo dosaženo za cenu hromadění zásob a budování nadměrných výrobních kapacit. Čína například ročně spotřebuje 1,4 miliardy tun cementu, tedy více než celý zbytek světa. Nadbytečná kapacita se odhaduje kolem 340 milionů tun ročně. To je více, než činí roční spotřeba v USA, Indii a Japonsku dohromady, uvádí zpráva společnosti Pivot Capital Management. A cement je jen jeden příklad.

Dokud se na úvěr investuje do nadbytečných výrobních kapacit, vypadá to impozantně. Ekonomika roste a média tleskají. Jak to bude se splácením obrovské masy nových úvěrů, nikdo neví. Minulou úvěrovou krizi, která vrcholila během let 2003 až 2005, nakonec „zatáhla“ čínská centrální banka ze svých obrovských devizových rezerv. Jenomže nyní je Čína předlužená. Celkový objem bankovních úvěrů dosáhl podle údajů ze září 2009 hodnoty šesti bilionů dolarů, což odpovídá 140 procentům HDP. Kdyby jen třetina těchto úvěrů byla ztrátová (což je snadno představitelné), pak se čínské devizové rezervy mohou vypařit. Případná čínská finanční krize v roce 2010 nebo 2011 by pak zamotala hlavu nejen exportérům z Mladé Boleslavi.

Autor je ředitelem pro strategii společnosti Partners

Psáno pro E15

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Aleš Müller | 17. 11. 2009 08:52

O tom, že Pavel nemá rád Čínu, resp. jejich ekonomický model, víme všichni, co čteme články na FINMAGu pravidelněji.Přidáváme se - fascinace Čínou je trochu nezasloužená. Např. růst HDP - je snadné růst o 8% z velmi malé základny (Čína), to stačí vyrobit pár spotřebních předmětů, postavit pár domů, fabrik. Ale je velmi těžké růst 2% z vysoké základny (vyspělý svět).Nicméně si říkám, kde je "konečná" stávajícího systému? Nějak mi nejde do hlavy, aby byl systém typu "free market" a přinášel lidem užitek a zároveň nebyla možná kritika systému, zákonů, představitelů. To prostě nejde, resp. moje zkušenost z minulého režimu mi nedává praktické. Pokud by to bylo možné, tak by soudruzi ve Svazu to vymysleli a vybudovali ten slibovaný komunismus.Např. předloni bylo 600 000 událostí, kdy někdo někde v Číně protestoval proti režimu, od okresního uplatného šéfa, po nepokoje které byly ve světových médiích. Loni je čínská vláda buď přestala publikovat, nebo dokonce počítat.Je to otázka pro politilogy, kteří by měli najít okolnosti, za jakých bude čínský model fungovat a kdy asi tak přestane fungovat.Tak to na oslavu dnešního, výročního dne. Na našem dnešním systému nenecháme nitku suchou, ale vzpomeňme na dobu před 20 lety. Napsat jeden jediný článek s kritikou šéfa největší strany v parlamentu, kterými se dnešní tisk jen hemží, bylo na několik měsíců ve vězení a státní buzeraci na zbytek života. To samé musí být v Číně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Argent Goldmann | 18. 11. 2009 10:59
reakce na Aleš Müller | 17. 11. 2009 08:52

Čínský systém je podle mne možné přirovnat k Pinochetově Chile. Také není politická svoboda, ale je free market. A také díky tomu je vetši rozkvět, než i třeba v demokratických státech se soc-dem vládou.Je to tím, že pro prosperitu demokracie není důležitá, důležitá je ekonomická svoboda, volný trh a obchod. A toho je v Číně více, než v EU. Není pravda, že vyspělý svět nemůže udržitelně růst o více jak 2%. Mohl by, kdyby nebylo paralyzujících regulací a přerozdělování, kdyby miliony lidí neparazitovali na dávkách či ve státní správě, kdyby monopol centrálních bank neparalyzoval ekonomickou kalkulaci a efektivní alokaci zdrojů.Svoboda slova je dvojsečná a nelze říct, že je obecně pozitivní. Mám opravdu mít právo říkat cokoli, kdykoli? Mám právo nahlas požadovat váš majetek (třeba prostřednictvím většího zdanění či vyvlastnění)? A mám právo toto vykřikovat ve vaší továrně, nebo dokonce ve vašem obýváku? Já myslím, že ne!Demokracie byla myšlena jako ochrana svbodoy. Ale zklamala, neosvědčila se. Díky demokracii dnes máme tuny regulací, obludné přerozdělování, neskutečné zadlužení, politickou korektnost a multikulturalismus, nesmysly typu fotovoltaické elektrárny, státní bankrot na dohled.Neříkám, že čínský systém je dobrý. Není! Ale náš je špatný také a také vyžaduje systémovou změnu - nebo sám zkolabuje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Robert-Antonio | 18. 11. 2009 14:41
reakce na Argent Goldmann | 18. 11. 2009 10:59

Nesouhlasím. Čínská ekonomika má k volnému trhu hodně daleko. Přestože spousta čínských firem už leží formálně v soukromých rukách, stále nad nimi má stát velkou rozhodovací pravomoc. Čínská vláda i v současnosti stanovuje ceny, výrobní kvóty, i investice "soukromých&quo t;firem v takové míře, že by i bruselský úředník by zbledl závistí.To, čím Čína válcuje evropský průmysl je neexistence sociálního systému, téměř žádné zákonné ochrany zaměstnanců a životního prostředí. Je otázka, jak dlouho jim tento model vydrží při stále zvyšující se životní úrovni.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Argent Goldmann | 23. 11. 2009 12:04
reakce na Robert-Antonio | 18. 11. 2009 14:41

A přes to se v číně podniká lépe, z praktického pohledu jsou pro podnikatele ty čínské regulace snesitelnější, než bruselské.Životní prostředí: kvalitní prostředí je statek jako každý jiný. Až budou číňané bohatší, vystoupí výše po pyramidě hodnot a budou si chtít koupit lepší prostředí. Do lepšího prostředí začnou investovat, až zjistí, že se jim to vyplatí (např. na nižší nemocnosti, vyšší turistice, ...). Naproti tomu EU dělá nesmysly, které prostředí nepomáhají (biopaliva, fotovoltaika, ...), živí jen lobystické skupiny a podvracejí růst.Sociální systém: copak v číně někdo někomu brání komerčně se pojistit proti nemoci či ztrátě zaměstnání? Copak tam někdo někomu brání spořit/investovat si na stáří? Naopak - čínská vláda přímo vybízí občany, aby si na penzi spořili ve zlatě a ne v USD. Schválně, kdo se v penzi bude mít lépe. Číňan, který svoje skromné úspory investoval do akcií a zlata, nebo čech, který je násilím nucen účastnit se státní pyramidové hry zvané penzijní systém, která zanedlouho zkolabuje z demografických důvodů. A jakpak se bude mít čech, který si spoři v "soukromém" ;penzijním fondu, jehož portfolio je nuceně zamořené dluhopisy státu, jehož představitelé říkají, že dluhy se platit nemusí, státu, který se svým rostoucím dluhem pomalu sune k bankrotu?Nemám čínský režim rád, nikaj ho neobhajuji, nicméně mám vážné obavy, že naše děti (pokud se dobře budou učit)budou považovat za štěstí, že tam mohou emigrovat :-(
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!