Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Česnekoví spekulanti

| 27. 11. 2009

I česnek může být horkou investicí.

Česnekoví spekulanti

Tuhle zprávu uslyší hrabě Drákula opravdu nerad: nová bublina se, přinejmenším v Číně, nafukuje na trhu česneku. Čtete správně, česneku.

Podle Financial Times stouply velkoobchodní ceny česneku ve velkých městech od letošního března až patnáctinásobně. Po dřívějším poklesu ceny místní farmáři omezili produkci a k tomu se ještě přidala poptávka zvýšená hysterií z prasečí chřipky.

Ovšem jak už to tak bývá, hlavní díl viny schytali spekulanti. Ti údajně na venkově masově skupují úrodu, aby cenu vyhnali ještě výš. Zajímavé ovšem je, kde na to vzali peníze. Podle místních expertů na česnek prý peníze pocházejí ze spekulací s akciemi a realitami v jiných částech země.

Zdá se tedy, že krásně funguje typický znak inflace (protože právě úvěrová inflace ony akciové a realitní spekulace pohání) - kdo inflační peníze dostane jako první, vydělá. Kdo je až na konci řetězce, prodělává. Tentokrát to jsou čínští jedlíci česneku, příště zbude Černý Petr zase na někoho jiného.

FT v souvislosti s "česnekovou bublinou" připomínají tulipánovou minibublinu, která se nafoukla a splaskla Nizozemí na přelomu let 1636 a 1637. I za ní údajně mohli spekulanti, skutečná příčina ale byla jinde: podle některých autorů byla tulipánová horečka jednou z vzácných bublin způsobených nikoli emisí papírových peněz nebo úvěrovou expanzí, ale přílivem zlata. Do Nizozemí proudil žlutý kov z pokladu uloupených Španělům, ale také z ostatních evropských zemí. Zatímco jiné vlády už peníze vesele znehodnocovaly, v Nizozemí ještě fungovalo bankovnictví se stoprocentními rezervami, což sem lákalo úspory odjinud.

Mimochodem, Čína je největším světovým producentem česneku, pěstuje ho tři čtvrtiny. Tuzemští gurmeti nad ním ovšem ohrnují nos, prý se nedá s poctivým domácím česnekem srovnávat. Třeba do toho vnese světlo šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který bude tváří prosincového čísla Finmagu. Dozvíme se, že se ty čínský s****y k***a fakt nedají žrát?

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Jan Hykrda | 3. 12. 2009 18:21

Musím přiznat, že taky patřím mezi odpůrce čínského česneku. Sice je velmi levný, ale chuťově je slabým odvarem u nás pěstovaného ... Doma používám zásadně česnek od babičky :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Robert | 29. 11. 2009 22:49

Vydělat na česneku... to mě ještě nenapadlo:) Ale je to zajímavý investiční tip:) Ale asi bych to s tulipánovou bublinou nespojoval. Ano šlo také o "soft komoditu", ale tehdejší enormní poptávka byla dána vzácností tulipánu a neuvěřitelnou popularitou této květiny. Lidé se zadlužovali, prodávali domy, aby si mohli koupit alespoň nějaké "cibulky". Když následně tulipán zaplavil trh, investice těchto lidí náhle "zkrachovali&qu ot;.Inflace tažená přílivem žlutého kovu byla hlavně v 16. století. V 17. století se samozřejmě zlato do Evropy stále dostávalo, ale jeho uplatnění tehdejší státy viděly hlavně ve válkách tudíž inflace nebyla taková. Jak říká cantillonův zákon - inflace se odvijí od toho, do čí rokou se peníze dostanou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

lízlé hanák | 1. 12. 2009 00:10
reakce na Robert | 29. 11. 2009 22:49

no tos psal snad ožralé:) jinak čínský česnek je fakt hnus, bzenecký paličák je jiný kalibr!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Robert | 1. 12. 2009 22:36
reakce na lízlé hanák | 1. 12. 2009 00:10

Nevim, na co se vztahuje první část komentáře a druhou část nemůžu posoudit:)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Aleš TůmaAleš Tůma
Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!