Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co je, a co není Čína

| 12. 4. 2008

Mnoho lidí, jimž je blízké investovaní jako zdroj pasivního přijmu, se v uplynulých letech při pohledu na výnosy fondů investujících do Číny nadchlo. Čína dnes tvoří ralativně významnou část mnoha dynamičtějších portfolií běžných investorů. Občasná varování analytiků mnozí neberou příliš vážně.

Co je, a co není Čína
Čína je přece země budoucnosti, vyrábí se tam většina zboží pro celý svět a pracovní síla je jedna z nejlevnějších na světě. Bohužel, všechny tyto argumenty jsou chybné. Proč?

Levná pracovní síla?

Čína by se mohla podle pracovní síly  rozdělit na dva regiony - západní a východní Čínu. V západní Číně je skutečně pracovní síla velice levná, lidé zde žijí v chudobě. Pokud s tím něco čínská vláda neudělá, nic se na tom nezmění. Rozdíly mezi západní a východní části se budou dále prohlubovat. Je možné, že nastanou rozsáhlé sociální nepokoje a to pro investory není dobrá zpráva.

Většina ekonomické aktivity je soustředěná do východní oblasti. V některých větších městech jsou mzdy srovnatelná s východní Evropou. Je pravda, že je v Číně vše o mnoho levnější, avšak už nyní probíhá rychlá korekce v podobě vysoké inflace, s níž čínská vláda marně bojuje. Vlivem tak rychlé inflace budou samozřejmě růst mzdy.

Většina zboží z Číny?
Když se firmy rozhodují, kde budou vyrábět své zboží, měla by jejich cílová země splňovat dva nejdůležitější faktory: Levná, kvalifikovaná pracovní síla a nízké daňové zatížení. Když však země prosperuje a rostou i mzdy zaměstnanců, firmy přesunují svou výrobu dále na východ.

V případě Číny to neplatí. Jelikož je zde velký domácí trh (víc než miliarda obyvatel), řada společností reaguje na rostoucí domácí poptávku. Vyrábí už jen pro domácí trh a téměř nevyvážejí. To je příklad i většiny automobilek.

Mnoho slavných firem už svou pobočku v Číně má a hodně jich už jich své zboží  vyrábí. Další firmy už v takové míře přicházet nebudou, jelikož Čína zrušila daňové zvýhodnění pro nově příchozí zahraničí firmy.

K tomu ještě vzrostly náklady na pracovní síly. Proto se společnosti budou poohlížet po jiných, levnějších zemích s velkým trhem. Vhodnou alternativou bude třeba Indie.

Země budoucnosti?
Čína není zemí budoucnosti. Vláda, která nedovolí svým lidem svobodně projevovat své názory a bez omezení se pohybovat po internetu, u moci už dlouho nevydrží. Jediné, co jí zatím drží, jsou dobré ekonomické výsledky země, které se však jednou zastaví a na povrch vyplavou problémy.

Vyplatí se tedy kupovat čínské akcie? Ne! Už při jednoduché analýze těchto akcií lze zjistit, že P/E akcie (zisk na jednu akcii) je v poměru více jak 1:60. Nikoho nezajímá, jaké jsou dividendy, o kolik narostly zisky společnosti.

Všichni se dívají na grafy akcií a vidí tam jen růstové tendence. Podobná situace byla v roce 2000 v sektoru technologií. Internetové akcie měly ještě vyšší P/E a nikoho nenapadlo, že nastane tak silná korekce. Některé společnosti ztratily více jak 80 %. Pokud P/E dál poroste, postihne brzy podobný scénář Čínu. Z dlouhodobého hlediska bych proto nikomu takovou investici nedoporučil.

Autor je student ekonomie.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

Jan Traxler | 15. 4. 2008 09:44

Arsene, kdybyste tento clanek napsal pred pul rokem, tak bych s Vami souhlasil. Ale takhle to vypada, ze vubec nesledujete vyvoj cinskych akcii. Od rijna to s nimi jde pekne s kopce. Minus 40% za pet mesicu, to uz je docela slusna korekce.S P/E jste to trosku presvihl. Na maximech bylo prumerne P/E nekde okolo 40. Dnes se drzi na cca 25, trida H, o ktere se zminuje Frantisek Masek ma jeste nizsi P/E. Pri relativnim srovnani napriklad se zapadni Evropou je to i tak hodne. Ale k dot-com bubline maji dnes opravdu daleko.Uz je to minimalne rok, co jsem zacal varovat lidi pred investici do cinskych akcii... v podobnem duchu, jako nyni Vy. Ale dnes jiz cinsky akciovy trh neni tak prehraty a pomalu je naopak mozne zacit zvazovat nakupy. I kdyz osobne bych z dlouhodobeho hlediska take preferoval jine trhy, napriklad i zminenou Indii. ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 15. 4. 2008 11:37
reakce na Jan Traxler | 15. 4. 2008 09:44

Ale tahle "korekce" nastala všude ve světě. Máte pravdu, že akcie jsou levnější, ale i tak P/E je nepřirozeně vysoko. Bublina se tudíž zmenšila, ale pořád tam je. Netřeba připomínat, že akcie před krachem v roce 1929 nedosáhly ani 30 P/E. Možná můj článek byl psán v jistém negativním duchu, ale čínské akcie jsem zavrhl pouze jako dlouhodobou investici, jako krátkodobá by Vám mohla i vyjít.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 15. 4. 2008 15:25
reakce na Arsen Lazarevič | 15. 4. 2008 11:37

To uz tak v dnesnim globalizovanem svete byva, ze akciove trhy padaji svorne temer na celem svete. V srpnu se Cina jeste ubranila vlivu svetovych akciovych trhu. Ale na podzim uz nemela sanci.Ja osobne neplanuji investovat do cinskych akcii. Jen se snazim na vec divat objektivne. Takze jsem musel opravit nektera Vase "mirne" pribarvena tvrzeni, jako treba P/E 60. ;-))Mimochodem, kam az by podle Vas mely cinske akcie spadnout, abyste pripustil, ze bublina jiz splaskla? A neni podstatne, ze sama Cina nebyla tim spoustecim mechanismem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 15. 4. 2008 17:18
reakce na Jan Traxler | 15. 4. 2008 15:25

Já když investuji, vybírám akcies P/E nižším než 10. Obecně se ale tvrdí, že akcie které mají P/E vyšší než 20 jsou bublinové. I když nastal pád většiny čínských akcií a můj údaj tedy o P/E není aktuální, tak i tak jsou akcie stále silně nadhodnocené.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

František Mašek | 14. 4. 2008 10:25

Dobrý den. Téma, zda si dynamicky rozvíjející se země udrží dosavadní růst a hlavně jak budou řešit dnes mnohdy netušené problémy, je velmi zajímavé. Nevím, zda jde o optimální porovnání, podívejme se ale na Japonsko. V 70. letech to vypadalo, že brzy předeženou USA. Jeho další vývoj byl ale, jak známo, velmi tristní.A to šlo o vyspělou zemi s rozvinutou tržní ekonomikou.K článku mám ale ještě jednu poznámku. Rozlišujme prosím akciové trhy, na kterých mohou investovat čínští občané a další, které mají k dispozici cizinci. Oba jsou nejspíš přehřáté, ty "čínské" ale - viz P/E -výrazně více než hongkongský, na který zase zatím smí jen zahraniční investoři. Jistě, pokud by šla čínská ekonomika dolů a nedařilo se místním firmám, budou postiženy "domácí" i "zahraniční&quo t;burzy. Zatím je ale myslím ta hongkongská burza přece jen méně riziková a část cizích investorů toho využívá. Otázkou samozřejmě zůstává, jak se zachovají tváří v tvář případným vážnějším signálům o problémech čínské ekonomiky. Řekl bych, že pokud přijdou, do olympiády se je bude snažit čínská vláda alespoň trochu tutlat. Je také otázka, jak by zahraniční investoři zareagovali, pokud budou moci v Hongkongu obchodovat i Číňané, což může krátkodobě vyhnat akcie obchodovaných firem hodně vysoko. Ale co pak?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 15. 4. 2008 11:36
reakce na František Mašek | 14. 4. 2008 10:25

Je to zajímavé. Souhlasím s Vámi. myslím si, že po Olympiádě vyplují na povrch další problémy dnešní Číny. BTW: Doufám, že závodnici si nepřivezou z Pekingu astmu..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 15. 4. 2008 09:52
reakce na František Mašek | 14. 4. 2008 10:25

Ony se cinske akcie neobchoduji jen v Hong Kongu. Jeste o neco "levnejsi" jsou na burze v Singapuru.Jinou alternativou muze byt Taiwan a tamni firmy podnikajici na kontinentu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 13. 4. 2008 21:01

Na Čínu se lze dívat ze dvou pohledů - buď jako na velkoodběratele či jako výrobce.Každý z těhcto pohledů povede k jiným investičním závěrům.Pozice velkoodběratele - ekonomický vývoj v Číně bude mí čím dál tím větší dopad na ceny komodit.Podívejte se třeba na graf znázorňující spotřebu ropy na 1 obyvatele v různých zemích:http://honzajs.porcus.c z/uploads/pics/China_Oil.PNGPo zicevýrobce - v Číně rychlým tempem roste střední třída. Zajímavé investiční příležitosti tak podle mne lze najít zejména mezi společnostmi poskytujícími služby / dodávajícími výrobky, které bude tato rozvíjející se střední třída spotřebovávat ve stále větší míře (např. kavárny v Číně, mobilní telefony, cestovní kanceláře, on-line hry...). Sama střední však dosud nedokáže utáhnout ekonomický růst svých zemí. Jsou tedy do značné míry závislé ne exportu do vyspělých zemí, resp. outsoutcingu z nich.Při jakékoliv investici tímto směrem by však měl investor počínat velmi obezřetně a nekupovat předražené akcie s P/E v desítkách.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Záruba | 12. 4. 2008 10:38

Jen bych dodal,že inflace roste díky tomu,že rostou mzdy.Ale jinak fajn článek.Rovněž zastávám názor,že země jako jsou Čína a Rusko nikdy nemohou v ekonomické efektivitě dohnat vyspělé země,protože se nejedná o země svobodné politicky ani ekonomicky.Rovněž souhlasím s tou Indií,která je o poznání dále.Můj strýc je čirou náhodou Ind a když se s ním bavím,tak někdy mám pocit,že rozvíjející se ekonomika jsme my.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Straňák | 12. 4. 2008 00:32

Jste si jist těmi světovými stranami?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen | 12. 4. 2008 12:26
reakce na Pavel Straňák | 12. 4. 2008 00:32

Děkuji, máte pravdu. Již jsem požádal o nápravu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!