Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Internet v ohrožení

| 27. 5. 2008

Akcie „internetových“ společností a vůbec celá světová ekonomika mohou brzy čelit vážné hrozbě, která je ve svých důsledcích daleko závažnější než prudký pokles cen technologických titulů počátkem tohoto tisíciletí.

Internet v ohrožení
Zdánlivě banální problém, který představuje blížící se vyčerpání internetových adres, může vzhledem k rostoucímu významu internetu představovat vážnou brzdu dalšího rozvoje lidstva.

Jak totiž vyplývá ze zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), do května letošního roku již bylo využito přibližně 85 % internetových adres, které jsou k dispozici. Pokud by jejich počet dál rostl stejným tempem jako dosud, budou podle odborníků do roku 2011 všechny vyčerpány. Část expertů je ještě skeptičtější a obává se, že k tomu může dojít ještě o něco dříve. Jednou z hlavních příčin těchto problémů je uvolnění internetu pro Číňany.
 
Celosvětová závislost na internetu přitom stále roste. Podle knihy Vladimíra Vrabce a Jaroslava Wintra Internet – podnikatelská příležitost nebo hrozba již příjmy z internetové ekonomiky v USA předstihly nejen energetiku či telekomunikace, ale i automobilový a letecký průmysl. Podobně bouřlivý rozvoj ve všech sférách lidské činnosti zažívá ovšem internet i v řadě dalších zemí. 

Stačí se podívat na rozšiřující se objem elektronických obchodů, elektronické bankovnictví či on-line obchodování na nejrůznějších trzích. Nemluvě o stovkách milionů obyvatel Země, kteří využívají internet jako velmi dostupný způsob komunikace či ke stanování hudby a videa. Případné vyčerpání stávajících internetových adres by tak mohlo mít dalekosáhlé následky.

Změňte protokol!

Nic není ovšem tak černé, jak se na první pohled zdá. OECD, která pořádá 17.–18. června v jihokorejském Soulu ministerskou konferenci na téma Budoucnost internetové ekonomiky, připomněla řešení, které je známo – jde o to nahradit dosavadní verzi 4 Internetového protokolu verzí 6. Ta by měla zajistit, aby byl k dispozici neomezený počet nových adres pro další uživatele internetu, ale také dostatečná kapacita pro poskytování řady dalších internetových služeb, například v případě spojení mobilních telefonů přes internet.

Vlády a podnikatelé by si měli uvědomit závažnost tohoto problémů a vysvětlit provozovatelům internetových služeb a IT profesionálům, že tento krok představuje obchodní a sociální příležitost a nikoliv finanční zátěž. Poskytovatelé těchto služeb nebyli zatím příliš ochotni investovat na tyto účely peníze, protože byl zájem zákazníků o přechod na protokol IP verze 6 (IPv6) malý, jak uvedla rovněž OECD.

Důležitou roli by měly v tomto směru sehrát právě vlády, které jsou významnými uživateli internetových služeb. Jejich financování je přitom možné zajistit cestou PPP (Public Private Partnership), což je Partnerství veřejného a soukromého sektoru.
Některé země již v tomto směru učinily alespoň určité potřebné kroky. OECD cituje japonskou telekomunikační firmu NTT. Americká vláda označila letošní červen za poslední měsíc, dokdy musí být internetové sítě každé z vládních agentur v USA kompatibilní s IPv6. Evropská komise zase financuje výzkumné projekty a hledá cesty, jak urychlit nasazení tohoto internetového protokolu.

Korea chce zavést Ipv6 u veřejných institucí do roku 2010 a instalovat ho v každé nově budované komunikační síti. Čínská vláda zahájila práce na síti Ipv6 a pod názvem Čínský internet nové generace má být použit na olympiádě v Pekingu k testování některých služeb.

Snad se tedy nakonec ukáže, že byla hrozba brzkého vyčerpání internetových adres naštěstí planá, jako tomu bylo v případě obav, jak zvládne výpočetní technika přechod na rok 2000.
 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Petr T | 27. 5. 2008 18:22

Taky si nemyslim, ze je to az tak vazny problem, aby musel byt clanek nadepsan (bulvarnim) titulkem "Internet v ohrozeni". Protokoly IPv4 a IPv6 nejsou kompatibilni, takze kdo je na IPv4, nemuze se spojit s tim, co je na IPv6. Uzivatelum se nebude chtit na IPv6 prechazet, protoze na tomto protokolu jeste nebezi jejich oblibene stranky a naopak tito poskytovatele nebudou prechazet, dokud nebudou mit dostatecnou zakladnu ctenaru. Tento zacarovany kruh muze ale byt behem chvilky zlomen, jen co to bude bezpodminecne nutne. Technicky problem v tom neni a koncovy uzivatel to ani nepozna.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr | 27. 5. 2008 10:04

No, informace že dojdou IPv4 adresy, se opakuje už několik let, a zatím se to nestalo - pravděpodobně dojde k podobnému scšnaři jako s ropou a ropným zlomem. Rozdíl je asi jen v tom, že u IP adres je už použitelné řešení vymyšlené, a začíná se nasazovat ve stále větším měřítku...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Vojtko | 27. 5. 2008 09:05

Dovolil by som si k tomu pridat maly komentar vzhladom na to, ze u telekomunikacneho operatora pracujem priamo s dizajnom sieti a ip adresovanim zariadeni. Problem s tym, ze protokol IPv4 je schopny zaadresovat mensie mnozstvo ip adries (virtualnych adries pre zariadenia v sieti) ako by bolo potrebne (ten adresny prietor je okolo 4miliard) je znamy uz viac ako 10 rokov. Nie je to vsak ziadna katastrofa, vzhladom na to, ze existuje velke mnozstvo technik, ktore tento problem uz davno riesia a kazdy den sa vyuzivaju bez toho aby bolo treba prejst na protokol IPv6 (o prechode na nu sa hovori uz minimalne tych 10 rokov). Vlady nemusia ziadnym telekomunikacnym operatorom nic vysvetlovat (kedze ziadne nebezpecenstvo nehrozi), ziadny koniec sveta sa nekona ani konat nebude a hlavne to nepredstavuje absolutne ziadnu hrozbu pre akcie internetovych spolocnosti. Takze odporucal by som menej paniky. Tento clanok bolo naozaj vhodne skonzultovat s IT odbornikom pred jeho uvedenim ...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 27. 5. 2008 13:24
reakce na Radovan Vojtko | 27. 5. 2008 09:05

Dobrý den,díky za reakci. Ani já si nemyslím, že by hrozila katastrofa - předpokládám, že tak článek ani nevyznívá. Nejen kvůli poslední větě.Protože nejsem odborníkem na IT, článek jsem skutečně před zveřejněním s někým konzultoval.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Vojtko | 27. 5. 2008 14:20
reakce na František Mašek | 27. 5. 2008 13:24

Hlavne som reagoval na tuto vetu: "Akcie „internetových“ společností a vůbec celá světová ekonomika mohou brzy čelit vážné hrozbě, která je ve svých důsledcích daleko závažnější než prudký pokles cen technologických titulů počátkem tohoto tisíciletí." ... V clanku nie je technicka chyba, len ta veta (a pripadne cast o tom, ze vlady by si mali uvedomit rozsah problemu) mi pripada ako prilis bombasticky formulovana vzhladom na rozsah problemu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!