Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pohádka o socialistickém ráji

| 21. 8. 2008

Dnešní člověk by asi utrpěl šok z tehdejší propastně odlišné životní úrovně. Pamětníci rádi vzpomínají na nízké ceny: chléb za 2,60 Kčs kilogram, mléko 1,80 Kčs/litr, vejce za korunu kus, pivo desítka 3 Kčs za litr, vepřová kotleta 30 Kč/kg, litr benzínu za 2,10 Kčs.

Pohádka o socialistickém ráji
Jak to vše zní lacině – ovšem jen do chvíle, než se dozvíte, že průměrný plat v socialistickém sektoru v roce 1967 dosahoval všeho všudy 1586 korun měsíčně. Tedy patnáctinu ve srovnání s rokem 2008. Mimochodem, průměrný důchod činil 761 Kčs, tedy 12,6-krát méně než v roce 2008.

Rázem je po iluzi nízkých cen. Kilogram chleba by v přepočtu na příjmy z roku 2008 přišel na 39 Kč, litr polotučného mléka na 27 Kč, litr desítky na 45 Kč, kotleta 450 Kč/kg, benzín Normál by přišel na 31,50 Kč/litr. Ovšem pozor – káva by tehdy v dnešních penězích stála 2550 Kč za kilogram!

To vysvětluje, proč sáček kávy byl tehdy poměrně hodnotným úplatkem. Ani čokoláda nebyla levná: stogramová tabulka by vyšla na 135 Kč. Tolik nyní nestojí ani špičkové švýcarské značky. Litr alkoholu tuzemské výroby, kterému se tenkrát smělo říkat rum, by stál 975 Kč.

Extrémně drahé byly průmyslové výrobky: rádio 1150 Kčs (17 250 Kč z roku 2008), menší lednička 2000 Kčs (30 000 Kč), vůz Škoda 1000 MB 45 000 Kčs (675 000 Kč), televizor 3 650 Kč (54 750 Kč). Tyto ceny byly vysoké nejen vzhledem vyšším daním z obratu za „luxusní zboží“, ale také kvůli nízké produktivitě československého hospodářství.

A co byty, které byly tak báječně levné? Na papíře možná levné, v praxi nedostatkové, malé a špatné. Výstavba zůstávala dlouhá léta pod úrovní let před světovou krizí 1929-30, uvádí ekonom Jaroslav Teplý ve své knize Rekonstrukce čs. socialistického hospodářství, která vyšla v zahraničí v roce 1976.

„Bytová nouze zevšeobecnila praxi, že dospělé děti vstupují do manželství a zůstávají se svými partnery v bytě rodičů; tím se ČSSR nebezpečně blížila standardu SSSR jedna rodina na jednu místnost,“ uváděl Teplý. V roce 1967 měl nově postavený byt průměrně plochu 39,6 m2, o třetinu méně než průměrný byt z roku 1948.

Nejlepší stručné vysvětlení nízké produktivity podal rovněž Jaroslav Teplý: „Prověrka efektivnosti má nahradit tlak trhu, který nutí podniky zvyšovat produktivitu, aby se udržely nad vodou. Koná se jednou ročně a je to jakési vyjednávání kombinované s kontrolou, během kterého vyšší hospodářská jednotka se snaží dosáhnout u podřízené jednotky zvýšení výroby, snížení nákladů atd., přičemž základem je obvykle výsledek z předcházejícího roku, ke kterému se mechanicky přidá míra růstu předepsaná centrem. Podřízená jednotka se samozřejmě brání ze všech sil, protože nový plán by spíše znamenal, že je potřeba vyvinout větší úsilí se stejnými finančními prostředky.“

Socialismus byl již ve své podstatě nastaven tak, aby byl nehospodárný. Lidé v roce 1968 požadovali více svobod, ale také vyšší životní úroveň. Historie 70. a 80. let ukázala, že socialismus v tomto směru zcela selhal. Reformovat jej nebylo z principu možné. I pamětníci ovšem zapomínají, hlavně ty méně příjemné věci. Je to v lidské povaze a příležitostná nostalgie za socialismem je ve skutečnosti smutkem kvůli ztracenému mládí.

Autor je ředitel strategie Partners. Komentář vyšel v deníku E15. Foto: Profimedia.cz.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jiří Postler | 22. 8. 2008 15:12

Mám dojem, že cena zboží v tehdejších korunách nebyla až tak podstatná, nýbrž že celková "cena" výrobku, který si chtěl člověk pořídit, se skládala z ceny v korunách a z ceny příležitosti si ho koupit, která v nedostakové ekonomice byla dost podstatná. Například, že když si chtěl člověk koupit ledničku, tak bylo možná ještě větší umění ji sehnat než si na ni vydělat. Tím se jaksi odsunula složka peněz do pozadí, a jelikož dnes už takhle uvažovat nemusíme, zapomínají na ni i pamětníci, kteří vzpomínají na loňské sněhy.

+1
+
-

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

Václav Valášek | 24. 8. 2008 22:37

„Rozmný člověk dnešní doby útrpně se usmívá bláznům dávajícím kdys životy a statky v nadšení ve zmar pro nějaké pochybné náboženství a ještě pochybnějšího uboze představovaného, Boha, současně však množí se již stále větší počet těch, kdož dobře vědí, že obětovati životy za vlast je více méně humbugem neb politováníhodnou pitomostí, vsugerovanou politickými (s)vůdci mase lidu, ač dnešní fanatičtí vůdcové obluzují lid jinými hesly, hlavně socialismem.Příští generace, seznajíce celou nesmyslnost socialismu a komunismu, podiví se velice, kterak za tuto bláznivou ideu dovedl někdo zemřít a se obětovat, a to namnoze z takového jen důvodu, aby estetický, kulturně a mravně cítící jedinec musel spatřovati v každém lajdáku z periférie neb v lidech zločiných, dědičně zatížených a zamořených alkoholem, ze kterých nejvíce bolševiků se rekrutuje , svého bratra a druha rovnocenného.“Josef Váchal v knize Krvavý román (1924)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Postler | 22. 8. 2008 15:12

Mám dojem, že cena zboží v tehdejších korunách nebyla až tak podstatná, nýbrž že celková "cena" výrobku, který si chtěl člověk pořídit, se skládala z ceny v korunách a z ceny příležitosti si ho koupit, která v nedostakové ekonomice byla dost podstatná. Například, že když si chtěl člověk koupit ledničku, tak bylo možná ještě větší umění ji sehnat než si na ni vydělat. Tím se jaksi odsunula složka peněz do pozadí, a jelikož dnes už takhle uvažovat nemusíme, zapomínají na ni i pamětníci, kteří vzpomínají na loňské sněhy.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 22. 8. 2008 09:58

Chápu, že 40 let od okupace Československa svádí i k ekonomickým úvahám na téma socialismus/kapitalismus.Úvahy ovšem, dle mého názoru marginální. Fakt, že existují i dnes lidé, kteří nostalgicky vzpomínají na prázdné krámy 60. let jen svědčí o jiných destruktivních aspektech té doby.Řekl bych, že primárním znakem a efektem společenských změn není ani tak přepočet a srovnání kolik dříve či dnes stála/stojí hrouda másla, jako fakt, že o tom vůbec můžeme svobodně psát.Je ovšem bolestně necitlivé, pokud podstatu problému potlačuje (nepodezírám, že nechápe) ve svých prohlášeních hlava státu. Interpretací událostí v Gruzii, paradoxně v době výročí 40 let okupace Československa, dostali mnozí pamětníci roku 68 nečekaně studenou sprchu.Pamatuji ovšem ve školních škamnách i žáky, kteří se, jako premianti v hodinách ekonomie, snaživě hlásili i v hodinách dějepisu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

J.Kohoutová | 21. 8. 2008 23:37

Lidé opravdu rychle zapomínají. Autor nestihl napsat, že se na televizory, ledničky, pračky a automobily a další předměty tehdy nadstandardní! stály fronty,byly pořadníky. Mnohé se daly koupit jen v Tuzexu, za bony...Dnešní mladí lidé vůbec nevědí, co to bylo.Díky, Pavle, za to, že umíš připomenout minulost, aby si lidé dokázali vážit přítomnosti.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Salomoun | 21. 8. 2008 18:54

Moc pekny clanek, jen skoda, ze je potreba jeste takove psat.Ono to ale neni jen o socializmu, rekl bych ze stesk po minulem je cloveku tak nejak vlastni. I dnes se breci, jak vsechno zdrazuje, ale ze platy rostou jeste rychleji uz lidi tolik nevnimaji. Mozna ze inflace odsoudila lidstvo k vecnemu smutku.. :o)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Hykrda | 21. 8. 2008 18:49

Dnes večer jsem se vrátil z Moravy, zdrcen jako obvykle. Opět jsem utrpěl "přednášku" ;od svého dědy. Když mi řekl, že rok 1968 byl druhé osvobození, musel jsem odejít z místnosti ... na stole bylo příliš mnoho ostrých předmětů.Nechápu, jak je možné, že je někdo natolik zabedněný ... Vám všem, co máte "normální" prarodiče, gratuluji a prosím Vás ... naučte své děti svobodě a schopnosti nezávisle přemýšlet,jinak to vážně můžeme zabalit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Václavíček | 21. 8. 2008 21:47
reakce na Jan Hykrda | 21. 8. 2008 18:49

Koneckonců, pokud jste se včera dívali an Srpnovou noc a četli pečlivě příběhy dole na obrazovce, tak vás stejně jako mě musel praštit přes oči něčí příspěvek, který říkal asi toto: "Mě nikdo neobsazoval, ale naopak chránil od vlád jako je ta dnešní."V tu chvíli jsem nevěděl, jsetli se to mu mám jen zasmát a nebo zoufat na tím, jak má někdo očividně nízké IQ.Ve vašem případě, pane Hykrdo, je mi líto vašeho dědy, že se bohužel nepoučil.P.S.: Ty, kteří se na zmíněný pořad dívali, také musela přes oči praštit anketa, kde se lidí ptali, co se stalo 21. srpna 1968.Doufám, že ti, které do ankety vybrali, nebyli reprezentativním příkladem českého národa...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 22. 8. 2008 00:13
reakce na Tomáš Václavíček | 21. 8. 2008 21:47

Reprezentativní vzorek českého národa... Ve škole mě dějepis nebavil, na začátku devadesátých let jsem naopak hltal cokoli, co vyšlo, ale pak už nebyl čas. V poslední době mám naštěstí informace zprostředkované přes manželku, která "ulítla" na četbě všeho, co se týká minulosti českých zemí a okolí. Říká, že ji to draplo proto, že bydlíme na Bílé hoře, chalupu máme na louce, kde zařvala celá armáda Švédů, co nás přišla osvobodit od náboženské nesvobody, a babičku tam, kde skonal hrdina/loupežník Žižka. Český národ, řečeno korektně, není po všech vlnách emigrací v úplně nejlepší kondici. My si tím doma vysvětlujeme i to, proč nemůžeme sehnat slušného pokrývače, který by se chtěl chlubit dobře odvedenou prací.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Indrik myneur | 22. 8. 2008 12:13
reakce na Jan Majer | 22. 8. 2008 00:13

Chytnu se pokrývačů a trochu odbočím k současnosti: taky nechápu, proč je současná devalvace řemesel tak ukrutná ve všech oborech stavebnictví.Kamarádi stavaři stavěj barák a na lidi, co jim na tom pracujou, musí mít speciální taktiku: vzhledem k tomu, že ví přesně, v čem se na stavbách fixluje a šetří, musí být denně na stavbě a ohlídat si to sami (ani na stavbyvedoucí se nelze spolehnout), ale nesměj být na dělníky zase moc zlí a občas jim "dovolit" něco zafixlovat, protože jinak se na to prostě vykašlou, a jeden den už nepřijdou, protože jinde jim ti, co tomu nerozumí, nebudou bránit šidit základy a budou mít klid a tolik se nenadřou.Obávám se, že si musím našetřit 2-3násobek ceny baráku, a domluvit se s Metrostavem, tomu se asi věřit dá..Aspoň už se tolik ze stavby nekrade materiál, jako za komunistů..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 22. 8. 2008 16:42
reakce na Indrik myneur | 22. 8. 2008 12:13

Původně jsem chtěl reagovat na něco jiného. Námětů by tu bylo dost. Tohle ale taky považuji za důležité. Nevím, jak je to v případě stavařů s poptávkou a nabídkou.Zato mám ale pocit, že řada profesí žije dál jakoby v socialismu, i když se člověk snaží nedat si to od nich líbit.Příkladem jsou někteří hostinští či výčepáci, opraváři všech profesí snad téměř bez rozdílu a jednu dobu jsem měl pocit, že i holiči či holičky.Je jich skutečně nedostatek, že se tak chovaj (což může být u některých malých opravářů vyvoláno faktem, že sehnat někoho na relativně malou zakázku není snadné), nebo je zatím ještě něco jiného?I když scéna s opraváři z filmu Muž z Acapulca s Belmondem taky o lecčems vypovídá. Pokud se to za tu dobu ve Francii nezměnilo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Paleček | 21. 8. 2008 11:39

Vyborny postreh, kez by na podobnou analyzu pristoupili nekteri marxisticti historici ekonomie, kteri stale jeste okupuji nase vysoke skoly...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 21. 8. 2008 12:47
reakce na Pavel Paleček | 21. 8. 2008 11:39

On ještě někdo na našich vysokých školách vychvaluje přednosti socialismu? To mě trochu překvapuje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Štěpnička | 22. 8. 2008 13:28
reakce na Pavel Kohout | 21. 8. 2008 12:47

A co sociolog Keller? Neslyšel jste ho někdy v TV nebo nečetl jeho články? Někdy až mrazí, co je sociologie za obor (označení věda nepoužívám u společenských oborů, které nemají ani podporu ve formálních matematických důkazech ani v empirických utvrzeních z věd experimentálních, tudíž stojhí čistě na přesvědčívějších či líbivějších argumentacích), že lze s tímto vytupovat jako erudovaný odborník a profesor.Trochu hororu ke čtení:http://www.blisty.cz/200 7/6/15/art34879.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jaroslav Pařil | 22. 8. 2008 10:03
reakce na Pavel Kohout | 21. 8. 2008 12:47

Například Jiří Havel, Jan Mládek, Jan Švejnar
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 22. 8. 2008 11:09
reakce na Jaroslav Pařil | 22. 8. 2008 10:03

Švejnar? To se mi nechce věřit, přes jeho politický úlet ho pořád považuji za rozumného ekonoma. U těch dalších dvou bych se tolik nedivil.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!