Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Úvěry: večírek skončil

| 25. 8. 2008

Akciové trhy zareagovaly na problémy trhu nemovitostí se zpožděním mnoha měsíců koncem října 2007, takže je pravděpodobné, že na konec problémů rovněž zareagují se zpožděním.

Úvěry: večírek skončil
V letech 2001-2002 probíhala světová hospodářská recese. České ekonomiky se nikterak nedotkla ze dvou důvodů: (a) neměli jsme téměř žádný internetový a informační průmysl, kterého by se recese mohla dotknout; (b) tehdy právě začínal mohutný boom úvěrů a zahraničních investic, který možné negativní vlivy z kolísání světové ekonomiky nadobro překryl. Světovou recesi jsme tehdy ani nezaregistrovali.

Rok 2008: další recese, tentokrát v jiném odvětví. České republiky se tentokrát dotkne citelně. Epicentrum otřesů nyní leží v odvětví nemovitostí, developmentu a hypotéčního bankovnictví, což je jeden z pilířů českého ekonomického růstu. Kromě toho míra propojenosti české ekonomiky se světem opět o něco vzrostla. Globalizace má své přínosy, ale také svá rizika.

Jak vážné to tedy bude?


Na internetu se šíří různé hrůzné zvěsti, které věští hlubokou bankovní krizi v celosvětovém měřítku, tisíce miliard dolarů ve špatných úvěrech, další hluboký propad cen akcií a nemovitostí, fronty nezaměstnaných a další reálie připomínající třicátá léta.

Nuže, tak zle to zase nevypadá. Nynější světová recese je asi obdobné magnitudy jako recese v letech 2001-2002. Tedy nepříjemnost nikoli zanedbatelná, ale ani fatální.

Konkrétně, ekonomický růst zpomaluje v mnoha evropských ekonomikách, jak ukázala nedávno publikovaná čísla (viz tabulku v pravém sloupci). Odhad HDP pro eurozónu během druhého čtvrtletí hovoří o 0,2% poklesu ve srovnání se stejným obdobím roku 2007 poté, co během prvního čtvrtletí ekonomika rostla o 0,7 procenta. Nejvýznamnějšími tahouny směrem dolů byly Německo (-0,5 %) a Francie (-0,3 %).
 

Nejde jen o Německo a Francii. Itálie vykazuje 0,3% pokles, Nizozemí stagnaci, Španělsko 0,1% růst, což je nejslabší výsledek od roku 1993. Pro Irsko zatím nejsou čerstvé údaje, ale i tam lze čekat pokles. Británie čeká za rok 2008 nulový růst HDP. Pobaltské státy, jejichž růst byl velmi intenzívně hnán úvěrovou expanzí, zaznamenávají zvláště hluboký propad. Estonsko udává již tři po sobě následující čtvrtletí záporného růstu.

Lotyšsko reportuje prudký pokles vydaných stavebních povolení. Výstavba rodinných domků během prvního pololetí dosahuje jen 66 procent úrovně stejného období roku 2007. Výstavba kancelářských budov dosahuje 86 procent úrovně prvního pololetí 2007, výstavba obchodních zařízení poklesla na 80 procent.

Z extrému do extrému


Americká hypotéční krize vlastně není příčinou světové recese. Šlo jen o chronologicky první viditelný projev konce světového úvěrového boomu. Po 11. září 2001 byly úrokové sazby na globální úrovni rekordně nízké, což mělo za následek globální úvěrovou expanzi. Jakýsi globální večírek, který trval několik let.

A protože akcie technologických firem tehdy právě vyšly z módy, přízeň veřejnosti se vrátila k tradičnímu investičnímu nástroji: nemovitostem. Tak tomu bylo po několik dalších let. Nemovitosti byly nesmírně populární i díky tomu, že se věřilo, že jejich ceny nikdy neklesají. A pak večírek najednou skončil.

Počínaje zhruba srpnem 2007 se však nálada světových investorů a bankéřů „přepólovala“ o 180 stupňů. Zatímco ještě před rokem nebyla potíž získat peníze na takřka libovolný projekt, dnes mají banky od svých oddělení risk managementu přísné instrukce ohledně omezení úvěrů do těchto odvětví. Z extrému do extrému: dnes mají problémy i jinak celkem zdravé developerské firmy – jen proto, že jejich odvětví se náhle octlo na seznamu nežádoucích.

Je zřejmé i oslabení trhu hypotéčních úvěrů v eurozóně (viz druhý graf v pravém sloupci). Podle posledních červnových údajů pokleslo tempo růstu meziročně na 4,53 procenta oproti růstu o 8,31 % v červnu 2007. V červnu 2006 rostly hypotéky v eurozóně meziročně o 12,34 procenta – střednědobý trend směrem ke zpomalení je zřejmý.

K obratu trendu došlo již během léta 2006, tedy v době, kdy v USA vyvrcholily ceny nemovitostí a začaly postupně klesat. Pokud je tedy dnes někdo překvapen problémy v sektoru nemovitostí, měl před rokem či dvěma dávat pozor na makroekonomické a finanční statistiky!

Minulost je jedna věc, budoucnost druhá. Co bude dál? Že během roku 2008 již k oživení trhu nemovitostí nedojde, je zřejmé. Naštěstí jsou zde i dobré zprávy. Navzdory subjektivním názorům některých katastrofických scénáristů, objektivní fakta nikterak nepodporují tezi, že bankovnictví v USA nebo v západní Evropě je přetíženo špatnými úvěry.

Podle posledních dat z konce prvního čtvrtletí 2008 je vidět, že podíl špatných odepsaných úvěrů (charge-offs) v americkém bankovnictví činí pouhých 0,95 procenta aktiv, přičemž drtivá většina odpisů je kryta rezervami.

Ačkoli zisky amerických bank jsou krátkodobě těžce postiženy, stabilita sektoru jako celku zůstává nedotčena. Ačkoli pády několika amerických bank během roku 2008 měly obrovskou publicitu, ve skutečnosti je zajímavé, že ve srovnání s předchozími recesemi je jich vlastně jen několik. Připomeňme, že konec prvního čtvrtletí 2008 byl již dobou, kdy se do bilancí amerických bank promítla většina následků hypotéční krize.

Z hlediska akciového trhu lze podotknout dvě věci. Burzy citlivě reagují na krátkodobé informace, takže krátkodobé poklesy zisků během recese mají za následek daleko prudší poklesy cen akcií, než by odpovídalo jejich skutečné hodnotě.

Za druhé, akciové trhy zareagovaly na problémy trhu nemovitostí se zpožděním mnoha měsíců koncem října 2007, takže je pravděpodobné, že na konec problémů rovněž zareagují se zpožděním.

Převzato z interního zpravodaje pro poradce společnosti Partners. Autor je ředitel pro strategii Partners. Foto: Profimedia.cz.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (35 komentářů)

Ondrej Sykora | 29. 8. 2008 10:41

Vite nejako casovat trh je urcite dolezite ked investujete na kratke obdobie do jedneho roku. Ja moje akcie vyberam velmi pozorne, a snazim sa mat to najlepsie co je mozne. Moj casovy horizont je najlepsie navzdy. Ci platia prvidla take, alebo take irelvantne. AKazdy den je iny je to ako zapas v HNL.Dolezite je co za business sa kupuje a cena za ktoru sa plati. Je cena dobra? Sledujte ten businees. TSu banky ktore vela stratili ale aj tie ktore su pekne dole lebo euforia dovolila. Vysoka cena ropy to je ta spravna pumpa na investicie. Nic lepsie nas ani tento svet nemoze cakat. To mi je jasne. Slno, voda, vietor, je riesenie.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondrej Sykora | 29. 8. 2008 08:14

Lenze ja som tu napisal niekolko reakcii, ale nic uverejnene nebolu. Na vyjadenia uz prispievat nebudem, pretoze je to len straa mojho draheho casu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Traxler | 27. 8. 2008 14:46

Jeste mam k clanku jeden uzitecny postreh. Akciove trhy reaguji na vyvoj ekonomiky s predstihem, ne se zpozdenim. Akcie reaguji na ocekavani poklesu zisku firem a na ocekavani rustu zisku firem.Tentokrat byly spoustedlem ochlazeni ekonomiky problemy na trhu nemovitosti. Da se tedy rict, ze na tyto problemy reagovaly akciove trhy se zpozdenim (jak uvadi v uvodu clanku Pavel), ale zaroven s predstihem, nez se nemovitostni krize projevila na vyvoji ekonomiky (nebo take zisku firem). Z toho lze take ocekavat (i kdyz to nelze s jistotou rict), ze az se objevi obrat na nemovitostnim trhu, projevi se tento se zpozdenim na akciovych trzich, pritom vsak s predstihem, nez se projevi do vysledku ekonomiky (zisku firem).Tim nechci nic naznacovat, necht si to kazdy prebere po svem. ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 28. 8. 2008 01:14
reakce na Jan Traxler | 27. 8. 2008 14:46

Akciové trhy reagují na vývoj ekonomiky s předstihem? Dobrá, ale o kolik desetiletí?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 28. 8. 2008 15:12
reakce na Pavel Kohout | 28. 8. 2008 01:14

Nechapu, Pavle, muzete vysvetlit? Diky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 28. 8. 2008 15:57
reakce na Jan Traxler | 28. 8. 2008 15:12

Když akciové indexy rostly od jara do října 2007, znamená to, že nutně musely předstihově reagovat na hospodářský růst v roce 2009, 2010, anebo možná ve vzdálenější budoucnosti: 2020, 2030?Vypadá to jako hloupý vtip, ale ještě hloupější mi přijde předpoklad, že trhy efektivně zpracovávají dostupné fundamentální a technické informace.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

jiri.cerny2 | 29. 8. 2008 06:54
reakce na Pavel Kohout | 28. 8. 2008 15:57

No já si pamatuji na Vaše články a knihy o tom že jsou trhy efektivní, taky si pamatuji cca před 1/2 rokem kdy jste tuto hypotézu v jiném článku zpětně zamítnul.Když dlouhodobě srovnáme hospodářský růst USA s akciovým indexem USA tak by jsme měly vidět že akciové trhy cca 1/2 roku dopředu reagují propadem nežli spadne hospodářství do recese. A začínají růst cca 1/2 roku před tím nežli se hospodářství nastartuje. To by tuším taky článek od Vás? Ale to se mohu plést:) Jenom tato poslední "recese" nebyla dostatečně dlouho dopředu správně ohodnocena, ale podle mě USA na konci loňského roku v recesi ještě nebyly a to už index 1/2 roku padaly.Všechno je jednou poprvé, tak prostě ta součastná "recese" je trochy jiná, NO A CO? (:-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra Záruba | 29. 8. 2008 10:32
reakce na jiri.cerny2 | 29. 8. 2008 06:54

To je ale statistické zpoždění pane Černý.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

jiri.cerny2 | 29. 8. 2008 11:43
reakce na Ondra Záruba | 29. 8. 2008 10:32

? Teď nějak nechápu Vaší poznámku. Co je statistické zpoždění? Když akciové trhy padají od 7/2007 a my teď víme že USA v 3 a 4 Q roku 2007 nebyly v recesi? Ano, ten údaj jsem sice dostal se zpožděním, ale oba (HDP i akciový index) se týkají toho samého sledovaného období.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra Záruba | 29. 8. 2008 19:13
reakce na jiri.cerny2 | 29. 8. 2008 11:43

Špatně jsem pochopil já Vás.Toho samého se to příliš netýká.Na akciových trzích není celá ekonomika.Akciové trhy reagují daleko citlivěji.Navíc je to s křížkem po funuse pro investora.Ten údaj je mu v podstatě k ničemu.Možná jen k tomu,aby marnil čas uvažováním,jak to vlastně bylo a jaký by to bylo mělo dopad na akcie,kdyby...Buď jste se rozhodl jako investor dobře a nebo špatně.Teď už s tím nic neuděláte.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 28. 8. 2008 23:34
reakce na Pavel Kohout | 28. 8. 2008 15:57

Pavle, o efektivite nepadlo ani slovo. Pouze rikam, ze akcie reaguji na zaklade ocekavani.Asi jsme se nedobre pochopili. Jen nevim, jestli Vy me, nebo ja Vas. ;-))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ronald Richter | 28. 8. 2008 10:52
reakce na Pavel Kohout | 28. 8. 2008 01:14

Pan Traxler chtel urcite napsat "reaguji na vyvoj ekonomiky spolecnosti". Jeho uvaha mi pripada logicka a spravna. Nejprve se objevily statitiky z nemovitostniho a kreditniho trhu a pak se to teprve preneslo na jednotlive spolecnosti a jeste pozdeji do jejich vysledovek, nacoz teprve silne reagovaly ceny akcii. Investori bohuzel veri svym konum do posledni minuty, nez jim vysledky ukazi opak. Casto je slyset: "Treba se ty problemy vyhnou te me firme"...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 28. 8. 2008 15:11
reakce na Ronald Richter | 28. 8. 2008 10:52

Podle meho nazoru to plati pro vyvoj cele ekonomiky i pro vyvoj vysledku firem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Věžník Ladislav | 27. 8. 2008 11:40

Např. zde se v tomto smyslu píše: http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/ubs-nucene-vyprodava-cenne-papiry-za-miliardy_47531.htmlLukáš Kovanda:Alt-A hypotéky označují půjčky na bydlení, které jsou, na rozdíl od „subprime" hypoték, prodávány poměrně solventním a bonitním klientům a často proto nejsou vyžadovány detailní informace o těchto dlužnících.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 27. 8. 2008 13:57
reakce na Věžník Ladislav | 27. 8. 2008 11:40

Alt-A hypotéky jsou poskytovány klientů s dobrou historií, ale nyní bez příjmů a adekvátního zajištění
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 27. 8. 2008 14:00
reakce na Jan Dvořák | 27. 8. 2008 13:57

má být: ADEKVÁTNÍCH PŘÍJMŮ...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondrej Sykora | 27. 8. 2008 00:07

F&F su banky ak sa pozriete na financne ukazovatele z pred poslednych 10 rokov zistite ze ich funkcia je ina ako robit dobry business. Nikdo nepovedal ze trh pojde len hore, vsetko pekne raz skonci a po zime pride jar. Banky su postihnute, ale nie vsetky rovnako. ohlasi sa krach banky v USA a banka v GB klesne -15%. Bez ohladu na vysledky trochu divoke. Nech klesne DJ pod 10000 ok no a co? Ako dlho mu bude travat kym sa vrati na povodnu hladinu? Ak by nebolo shorterov a daytraderov nebolo by to zaujimave. Vysoka ropa dava priestor investiciam.A nikdo Vam nekaze investovat vsetky peniaze co mate a teraz.Vecierok skoncil, len ci vsetci hostia pridu domov stastni a zdravitym uz si nie som veruze az taky isty.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Věžník Ladislav | 26. 8. 2008 17:07

Fannie Mae a Fredie Mac může skrachovat,ale spíše budou nějakou formou znárodněny a možná to bude ten správný katalyzátor otočení trendu,nemusí to ani dlouho trvat.Alt-A hypotéky bych neviděl tak tragicky (stejně jsou asi započítány do počtu 1,2 milionu ohrožených hypoték),i když byly poskytovány bez skoumání bonity klientů,přece jenom byly poskytovány movité klientele,která měla za sebou nějakou historii a tudíž pravděpodobně tito lidé mají za sebou majetek větší jak cena domu na hypotéku,takže se na nich mohou banky pěkně zhojit.Subprime hypotéky jsme již tedy asi ukončili a kreditní krize?-o té se nějak přestalo hovořit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 27. 8. 2008 10:17
reakce na Věžník Ladislav | 26. 8. 2008 17:07

Alt-A hypotéky NEBYLY poskytovány movité klientele. Proto jsou rizikové podobně jako subprime.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 27. 8. 2008 08:31
reakce na Věžník Ladislav | 26. 8. 2008 17:07

Majetek klienta vůči jeho ochotě splácet hypotéku je v USA poněkud irelevantní. V momentě, kdy výše dluhu z hypotéky přesáhne aktuální cenu domu, nebrání klientovi nic v tom, aby bance postoupil dům a koupil si třeba na novou hypotéku jakýkoliv jiný, stejně kvalitní ale levnější. A to se právě, v důsledku vývoje cen nemovitostí a konstrukce hypoték, děje.Zjednodušeně řečeno - banky tak dostávají z poskytnutého objemu hypoték zpět pouze sumu peněz, která odpovídá aktuálním tržním cenám nemovitostí. Rozdíl budou muset odepsat jako ztrátu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 26. 8. 2008 05:34

Pár poznámek, otázek:a) argument počtu padlých bank může být zavádějící, protože bude rozhodovat velikost bankrotujících bank (viz obdoba chystaného znárodnění Fannie/Freddie, představujících cca 50% (70 %?) hypotečního objemu)b) z jakých zdrojů pochází prohlášení, že "konec prvního čtvrtletí 2008 byl již dobou, kdy se do bilancí amerických bank promítla většina následků hypotéční krize" ?c) ano, přiznané odpisy jsou "drtivě" kryty rezervami, proto mohly býti veřejně přiznány. Nepřiznané, obávám se, kryty rezervami "drtivě" nejsou, proto nejsou zatím přiznány.d) pokud by před námi byl pouze pád několika málo bezvýznamných bank (a zbytek byl zdravý), lze těžko pochopit ty rozsáhlé manévry, které už více než rok předvádí FED a vládní administrativae) vedle statických argumentů v zahraničních zdrojích již můžeme posoudit jejich validitu v čase a zde vyhrávají spíše ty tzv. "skeptičtí" ;,zdá se.(např. Roubini a řada dalších, již zde byli zmíněni), takže "v naši názorové přetlačované" bych jejich dalším prognózám popřál trochu sluchu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 25. 8. 2008 23:19

Subprime hypotéky s režimem 2+28 byly vymyšleny pro lidi s negativní historií za účelem jejího napravení a při jejich konstrukci se počítalo s jejich refinancováním. K tomu ale nedošlo a výsledek vidíme.Teď jsou na řadě Alt-A hypotéky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Věžník Ladislav | 25. 8. 2008 21:24

S těmi deriváty bych to neviděl tak tragicky,je to jenom přelévání peněz z jedné banky(fondu) do druhé, v podstatě by ty peníze měly být ve finančním sektoru,třeba si pomohly indonéské banky,nebo čínské nebo nevím jaké.Subprime hypotéky byly poskytovány majetným klientům,určitě se také najdou delikventi,ale kdo by chtěl přijít o majetek v řádech třeba desítek milionů usd kvůli domu za 0,5 milinu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Věžník Ladislav | 25. 8. 2008 17:31

Také si myslím,že problémy bank se potáhnou ještě příští roky,bude hodně záležet,jak se všichni vyrovnáme s nedostatkem ropy,celkem je možný opětovný růst ceny a tím růst cen potravin,staveb,dopravy... a nezbyde na splátky hypoték.Minule jsem psal o tom,že mě ale vrtá v hlavě již odepsaná velikost špatných úvěrů bankami,myslím že se jedná o asi 240 miliard usd,no a usa má přes 300 milonů obyvatel,asi 125 milionů domácností,každá domácnost má byt či dům,těch domů za posledních problematických 5 let bylo postaveno cca 5 milionů,kdyby každý byl postavený na hypotéku(to je asi blbost) a každý čtvrtý nesplácel(také asi přehnané číslo) tak se dostaneme k problémovým 1,2 milionu domů,cena domu je něco přes 200000 usd a když to vynásobím,dostanu asi těch 240 miliard,které již byly dopředu odepsány.Můžete mě tedy někdo napsat,kde se mýlím nebo co ještě chtějí banky odepisovat?Děkuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 25. 8. 2008 20:22
reakce na Věžník Ladislav | 25. 8. 2008 17:31

zkusím to stručně:+ musíte pracovat s celkovým počtem nemovitostí, na hypotéku se kupovaly nejen nové domy - jenom rozsah subprime hypoték je odhadován na cca 1-1,5 biliónu USD+ nezapomínejte, že banky / hedge fondy pracovaly nejen s hypotékami, ale i deriváty a deriváty těchto derivátů (psalo se o CDO, CDO na druhou i CDO na třetí)= výsledná suma problémů je výrazně větší nežli Váš výpočet
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 25. 8. 2008 23:39
reakce na Jan Dvořák | 25. 8. 2008 20:22

Kdyby finanční páka byla skutečný problém, pak už se svět skoro rok zmítá ve smrtelných křečích a počet bankovních úpadků se počítá na stovky, ne-li na tisíce. Ve skutečnosti jich v USA ještě za letošek není ani deset, převážně jde o menší banky. Pár jich ještě přibude, ale to bude asi tak všechno.Když v srpnu 1998 nastala ruská finanční krize, důsledky finanční páky ve fondu LTCM se projevily ne později než během září. Páka funguje rychle, ne s ročním zpožděním!Ve skutečnosti jsou strašidelné historky o finanční páce a jejím destruktivním vlivu šířeny převážně zarytými stoupenci investování do zlata, kteří mají pocit, že objevili Jedinou Správnou Investici, a následná zkáza prokletého frakčního bankovnictví s nucenými papírovými penězi (fuj!) jejich spásnou vizi definitivně a do všech důsledků potvrdí.Ještě jeden nesprávný předpoklad: vlivem paniky se mnohdy automaticky předpokládá, že subprime = 100% charge-off. To zdaleka není pravda.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 26. 8. 2008 08:35
reakce na Pavel Kohout | 25. 8. 2008 23:39

O 100% odpisu subprime se nikde nepíše. Naopak, vypadá to, dnes ztráty subprime by se již neměli zvyšovat (nyní se pohybují cca kolem 20-30% velikosti subprime trhu).Jak píše výše p. Zdražil, Fannie Mae a Fredie Mac JSOU před krachem. Krach těchto 2 institucí vydá za stovky menších.Navíc, PROHLÁŠENÍ BANKÉŘŮ NEVĚŘÍM. Podívejte se na posloupnost výroku a činů vedení Merill Lynch:http://bespokeinvest.typ epad.com/.shared/image.html?/p hotos/uncategorized/2008/07/29 /merrill_ceo_comments_3.pngBUĎ VĚDOMĚ LŽOU NEBO NETUŠÍ, CO SE V JEJICH FIRMĚ DĚJE.Více v mém chystaném článku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Pařízek | 25. 8. 2008 13:17

myslím, že se autor mýlí, a to skoro ve všem podstatném, jen si vzpomeňte jak zareagovali kurzy českých akcií po krachu na burzách v roce 2000 a 2001, a ti co měli např. Pioneer Trust (nyní dynamický) by Vám mohli hodně vyprávět. A nynější krize zase nemá s námi co dělat, naši developeři ztrácí protože ekonomika zpomaluje zvyšují se úrok. sazby. A naše banky neinvestují do CDO atd. ani nenabízejí hypotéku "lhářů".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 25. 8. 2008 19:11
reakce na Jan Pařízek | 25. 8. 2008 13:17

No, nedávno ČNB úrokové sazby snížila, jen tak pro pořádek. České banky reagují na světový vývoj, protože po více než pěti letech extrémně rychlého růstu nutně musí přijít vystřízlivění, a zahraniční příklady varují. Pioneer Trust je poznámka skutečně dost daleko mimo mísu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 25. 8. 2008 15:32
reakce na Jan Pařízek | 25. 8. 2008 13:17

No ale ten Vami zminovany Pioneer Trust nemel s ceskou ekonomikou ani s ceskymi firmami zhola nic spolecneho. Snad jen to, ze se mu rikalo "cesky". Tehdejsi recese se ceske ekonomiky dotkla jen okrajove. Ze to "cesky pioneer" velmi tvrde odnesl, je dano tim, ze investoval zjmena do americkych "dotcom" akcii.Zatimco nynejsi zpomalovani ceske ekonomiky, stejne jako prudky pokles akcii developeru, je ryze dusledkem problemu (nemovitostni bublina, uverova bublina, komoditni bublina...), jez vznikly v zahranici a do CR se zprostredkovane prenasi... a jejich dopad bude citelne znat.V tomto s Pavlem souhlasim. Jen se obavam, ze mozne dopady trochu podcenuje. Ale to ukaze az cas. Budu docela rad, pokud se mylim.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pařízek | 25. 8. 2008 16:19
reakce na Jan Traxler | 25. 8. 2008 15:32

nějak jste zapomněl na ČEZ nebo ten také neměl nic společného s českou ekonomikou a propadl se díky dot.com bublině..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 25. 8. 2008 12:01

Problémy bank nejsou podle mého názoru u konce. Jsou před námi ještě minimálně 2-3 roky výrazných (stamiliardových) ztrát bank, banky budou nucen vtahovat zpět do rozvah další bilióny aktiv (mluví se až o 5 biliónech USD).To bude enormní tlak na jejich kapitálovou přiměřenost.Reakce by svým rozsahem výrazně přesáhla přesáhla povolený limti 1500 znaků.Budu reagovat tedy formou článku, který mám rozepsaný a který uveřejním na svém webu, nabídnu ho k publikování i zde (nebo zveřejním odkaz).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 25. 8. 2008 13:29
reakce na Jan Dvořák | 25. 8. 2008 12:01

Take se obavam, ze to jeste nejakou dobu potrva, nez se vyrovname s nasledky vecirku. Nekdo bude muset po vecirku uklidit a evidentne se do toho zatim nikdo netlaci. A ti, kteri to s pitim prehnali, maji nejhorsi fazi kocoviny teprve pred sebou a take to jeste nejakou dobu potrva, nez zcela vystrizlivi.Jedno je kazdopadne evidentni, z prehnane likvidity jsme se dostali do nedostatku likvidity. Je to vcelku logicka a adekvatni vyrovnavaci sila. Neni to konec sveta, naopak zde z dlouhodobeho hlediska vznika mnoho zajimavych investicnich prilezitosti, ale nejakou dobu to potrva, nez "prestane bolet hlava".P.S. Na clanek se velmi tesim. ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 19. 8. 2008 01:38

Z čeho prosím vychází Vaše tvrzení, že konec 1Q byl již dobou, kdy se do bilancí amerických bank promítla většina následků hypotéční krize ?Možná by to mohlo platit o odpisech z subprime hypoték, ale ty již nejsou jediným nositelem současné krize. Připočtu-li řadu účetních a metodických kouzel, které banky používají pro oddálení špatných zpráv ve svých bilancích, mám obavu, že kocovina z večírku je teprve v počátečním stadiu.Řekněme, že např. prof Roubini by mohl být jedním z nositelů hrůzných zvěstí. Problémem je, jak se ukazuje, že on se v nedávné minulosti dost trefoval, takže zlehčovat např. jeho dnešní názory na další vývoj je dost problematické, na rozdíl od jiných,opakovaně neplatných, optimistických stanovisek.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 19. 8. 2008 06:15
reakce na Luděk Zdražil | 19. 8. 2008 01:38

Podle mne také není problémům bank konec. Subprime ztráty už tam jsou asi skoro všechny, to je mežné. Teď jsou ale na řadě Alt-A hypotéky. U nich lze předpokládát ztráty minimálně na úrovni subprime hypoték...K již zmíněném profesorovi Rubinimu bych přidal třeba Billa Grosse, který také již mluví o bilióu ztrát.Jak jsem již jednou napsal zde do diskuse, hlavní chod ztrát je teprve před námi.Výroky členů vládní administrativy či vedení firem bych nebral zcela vážně. Podívejte se třeba na posloupnost výroků CEO Merill Lynch a skutečné činy.http://bespokeinvest.type pad.com/.shared/image.html?/ph otos/uncategorized/2008/07/29/ merrill_ceo_comments_3.pngTona důvěryhodnost výroků nepřidá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!