Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nemoc šílených politiků

| 10. 10. 2008

Finanční krize se z burz a finančních trhů přenesla i do politických vod. A často je to na škodu věci.

Nemoc šílených politiků

V posledních dnech se nejde nevšimnout zejména dvou věcí. Zaprvé si někteří politici a novináři pletou pojmy a především pak nástroje, jakými jsou pojištění vkladů na straně jedné a garance státu za bankovní vklady na straně druhé.

To první, byť je na základě zákona, je ze zdrojů bank, které povinně přispívají do Fondu pojištění vkladů (FPV). Aktuálně v ČR jsou vklady pojištěny do 90% vkladu, maximálně 25 tisíc euro. Příspěvky do FPV platí banky z veškerých vkladů (včetně úroků) každý rok. Současný příspěvek, který je mimochodem nejnižší v naší historii, je 0,1% z každé vložené koruny.

Podle výroční zprávy FPV za rok 2007 bylo koncem loňského roku na účtu fondu 8,1 miliardy korun. Z tohoto fondu by pak případně byly hrazeny bankovním klientům prostředky v momentě, kdy by jejich banka nemohla dostát svým závazkům.

Naproti tomu to druhé, tedy garance státu za vklady občanů, je něco zcela jiného. Je to politický příslib a nutno podotknout, že poněkud laciný a nesmyslný.

Případné prostředky by neplatil žádný fond, ale stát. Tedy daňoví poplatníci. Evropští politici tak dospěli k úžasnému návrhu – garantují daňovým poplatníkům jejich vklady v bankách jejich vlastními daněmi.

Zadruhé se šílenost evropských politiků (mezi které se tentokrát ty Čeští naštěstí nezařadili), projevila ve vskutku spravedlivém postoji, tak typickém pro EU. Na jednání ministrů financí v Lucembursku se například dohodli na tom, že pomoc vlád problémovým bankám nebude považována za veřejnou podporu.

Báječné. Když se před časem měly v ČR prodávat nájemní obecní byty jejich nájemníkům za zvýhodněnou cenu, EU se ozvala, že by šlo o zakázanou veřejnou podporu.

To samé bychom zřejmě slyšeli i v momentě, kdy by se stát pokusil podpořit například firmu Sklo Bohemia, která se dostala v poslední době do potíží. Zkrátka jednou trh, podruhé čehý.

Autor je provozovatel www.bankovnipoplatky.com

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Tomáš Václavíček | 10. 10. 2008 16:17

S tímto článkem také souhlasím.Je špatné, že mnoho politiků si na finanční krizi honí politické triko.Oceňuji, že naši politici, kteří se většinou předvedou v tom nejhorším světle, se tentokrát drží na uzdě a neujíždí k populismu. :)Na druhou stranu nepovažuji za vhodný ani plán navýšit krytí peněz v bance.Tento postup totiž v podstatě pomůže jen tím bohatším, kteří to v podstatě nepotřebují.Koneckonců, každý kdo je bohatý musí umět poníze dobře spravovat, nebo o ně přijde. To je naprosto logický zákon přírody.Doufejme, že jej budou politici respektovat a nebudou zatěžovat nadměrný státní rozpočet do ještě větší míry.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Pieter | 10. 10. 2008 16:42
reakce na Tomáš Václavíček | 10. 10. 2008 16:17

jak jako bohaty clovek chcete mit v bance vice jak 10mega, kdyz vamgarantuje jen 600.000? orzlozit to 16 bank? a to je cash. zbytek uz je ruzne diverzifikovan
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Novotnak | 13. 10. 2008 16:48
reakce na Tomas Pieter | 10. 10. 2008 16:42

Především bohatý člověk, dle mého názoru, nemá peníze v bance, ale investovány ať už v podnicích, nemovitostech nebo ve fondech. Koho může více zabezpečit větší garance jsou spíše podniky, které musí hromadit prostředky na výplaty mezd nákupy materiálu a podobně. I když pro větší podniky je garance 25 nebo 50.000 eur pořád směšná a z pochopitelných důvodů pro ně nebude moc efektivní rozkládat peníze mezi desítky bank.Vůbec nejrozumnější by mě přišlo, kdyby si každý, ať už podnik nebo fyzická osoba mohl zvolit výši garance na své vklady individuálně a za tuto svoji garanci by odpovídajícím způsobem platil.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Veselý | 10. 10. 2008 11:01

Toto je opravdu výborný článek. Mně přijde totiž totálně ujeté, aby chamtivé banky dostával z potíží stát prostřednictvím peněz daňových poplatníků.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vít Dobrovský | 10. 10. 2008 04:46

Hezký, je čas odstěhovat se z Evropy? Už delší dobu o tom uvažuji. USA nepřipadá v úvahu, v asii je jiná kultura, tak jedině Australie nebo Kanada, ikdyž Kanada je moc blízko USA....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ladislav | 11. 10. 2008 02:07
reakce na Vít Dobrovský | 10. 10. 2008 04:46

Nepovazuju clánek za správný a ani pana z ceské vlády. Pan autor se snazí ríci, ze on je chytrejsí nez hodne mozku dohromady, co maji vsichni vysoké skoly a dlouhou praxi v oboru. Kdyby meli lidi garantovány jen 20.000 euro, pak by vsichni ti zbabelí, co maji v bance víc, bezeli do bank peníze vybrat a pak by se musely banky zavrít na celou dobu paniky. Tedy páni z vlády slíbí lidem, ze dostanou neomezené mnozství penez z bank zpátky a lidi zbabelí nechaji peníze v bankách a Briti nestehují peníze do Irska, kde slíbili maximální garanci dríve a velká vetsina bank stejne nezkrachuje, tedy stát nebude nikomu nic nahrazovat z daní. Ale páni z Bruselu si taky vymysleli, ze jako Islandu, hrozí bankrot i Madarsku, Bulharsku a Rumunsku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!