Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Další utahování opasků?

| 7. 11. 2008

V předchozích letech se většina ekonomů radovala, že inflaci se podařilo „zkrotit“ téměř na celém světě. Připomínal se především fakt, že se povedlo vyhrát boj s inflací v transformovaných a nově vznikajících tržních ekonomikách.

Další utahování opasků?

Inflace se díky prudkému rozvoji konkurence držela na stabilních hodnotách. Například v České republice v roce 2003 dosáhla 0,1 %, především díky konkurenčnímu chování nově vznikajících super- a hypermarketů. Žádná deflace nehrozila, hospodářství v tomto roce rostlo o 2,9 %.

V současnosti to na celém světě vypadá jinak. Propad akciového trhu přivedl na výsluní komodity, které začaly v krátkém období výrazně růst. Dorazila vysoká inflace. Cena ropy skočila na 147 dolarů, zdražila pšenice, kukuřice, sója a každý obyvatel Evropské unie to záhy pocítil i na vlastních peněženkách.

U nás to s komoditami tak „horké“ nebylo, protože jejich růst byl tlumen stále posilující korunou. Na druhou stranu ani síla koruny u nás nedokázala zabránit jedné z nejvyšších inflací v celé Evropě – letos se zřejmě bude pohybovat nad 6 % především kvůli vnitřním inflačním vlivům.

Představitelé ČNB nás sice ještě nedávno ujišťovali, že v příštím roce se inflace vrátí k 2–3 %, především díky české koruně, a opírali se přitom o argument, že posílení měny se na inflaci projeví až s určitým časovým odstupem.

Skutečnost však bude mnohem horší. Většina ekonomů předpokládá inflaci kolem 4 % s dvouprocentním růstem HDP. Možná tak dojde na další utahování opasků, jelikož v některých oborech porostou mzdy pomaleji než inflace.

To přirozeně vyvolá tlaky na zvyšování mezd především ze strany odborových hnutí, a podle slov viceguvernéra ČNB Miroslava Singera bude i toto významný inflační činitel.

Pravděpodobně dojde i ke snížení sazeb, což se rovněž jeví jako inflační hrozba. Nižší sazby však s velkou pravděpodobností zabrání dalšímu zdražování úvěrů a pomohou také exportérům, jelikož důsledkem tohoto kroku bude i oslabení koruny.

V souvislosti s oslabením ekonomiky vzroste státní deficit, o kterém zatím nikdo neví, z čeho bude zaplacen. Nejdříve byl hospodářský růst odhadován na 4,8 %, následně ho ministerstvo financí upravilo na hodnotu nižší o jedno procento.

Dle ekonomů jsou však i tyto odhady značně nadhodnocené a předpokládá se, že ve státním rozpočtu bude chybět dalších 12 miliard. Ministr financí vidí řešení ve škrtech „nesystémových výdajů“ a omezení dalšího zvyšování deficitu. Je však otázka, zda se v rozpočtu, kde je většina výdajů mandatorních, 12 miliard vůbec najde…

Česká ekonomika vlivem finanční krize určitě významně utrpí. Rok 2009 bude rokem promarněným, neboť v jeho průběhu pravděpodobně nedojde k žádnému zlepšení či pokroku. Ale možná jsme si jen zvykli na pozitivní zprávy, a jakékoliv prognózy tak v tuto chvíli působí doslova tragicky. Panikaření však k ničemu nevede, jak nám ukazuje příklad evropských velmocí. A hlavně je to až příliš drahé.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Arsen Lazarevič | 24. 11. 2008 18:45

Je to jasný, Subhash Thakur čte finmag :)) http://ekonomika.ihned.cz/c1-30726640-dosud-nejhorsi-odhad-vas-hdp-klesne-pod-2-rika-mmf
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 11. 11. 2008 11:56

Vídám články co tak hrozného se stalo HUF, jak se prudce znehodnotil apod. Od léta se to tak může zdát. Podívejme se ale o 3 roky zpět....Podívejme se na fakta:Včerejší oficiální kurz byl 266 HUF/EUR (mimochodem - průměr v letošním únoru byl 262 HUF/EUR).Průměrný kurz 2007 byl cca 251 HUF/EURPrůměrný kurz 2006 byl cca 264 HUF/EURPrůměrný kurz 2005 byl cca 248 HUF/EUR..Drastické znehodnocení měny si představuji trochu jinak.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vlad Ender | 11. 11. 2008 09:31

Souhlasim ze by CZK nemala skoncit jak HUF (pouzivam podminku, neb v soucasne dobe se s jistotout nicNicmene stejne by me zajimal ten pomer wholesale/deposit funding, neb od nej se bude v Cechach odvijet docela dost veci. napr. jak to bude s uverami az recese v Evrope prituhne - pokud je vetsina fundingu pres deposity, tak by to melo byt ok, pokud je vetsina wholesale, tak si myslim ze bude problem.Mimo jine proto, ze P v PnL, ktery banky bookovali na zahranicnim fundingu, zmizi a objevi se L.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vlad Ender | 7. 11. 2008 16:54

No, CNB dnes snizila docela drsne (75bp), i kdyz je zajimave, ze nikdo krome Aktualne to moc nepublikoval.Mam ted hypotezu, ze za posilovanim CZK by mohl hodne stat externi wholesale funding (omlouvam se, cesky termin neznam) ceskych bank.Na potvrzeni/vyvraceni teorie bych ale potreboval vedet jako je pomer wholesale/retail funding ceskych bank, coz nemuzu najit (abych pravdu rekl, az tak moc jsem to nehledal neb tak dulezite to pro me zase neni).V pripade, ze moje hypoteza pokroci do stadia teorie, tak je to potencialne velice neprijemne, nebot drasticke oslabeni CZK by zpusobilo ceskym bankam velke skody.A ze CZK oslabi v situaci kde je v Nemecku/EU recese je velice pravdepodobne, neb si nedovedu predstavit situaci kde se exportni trhy zmensuji a ceska koruna posiluje (a kde by to taky ceska ekonomika ustala). Ostatne, situace kde je nizka urkova sazba a vysoka inflace by mela menu udelat docela nezajimavou (pokud nemate to stesti ze jste rezervni mena jako dolar).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 11. 11. 2008 01:05
reakce na Vlad Ender | 7. 11. 2008 16:54

Dobrý den,Oslabení koruny možná přijde, ale rozhodně nezpůsobí takové problémy jako například v Maďarsku, kde nemalá část domácnosti byla zadlužena v zahraničních měnách. Já si myslím, že se koruna pouze vrací na své reálné hodnoty, jelikož již třetí den se drží kolem 25 korun za euro a další razantnější oslabování by mohlo přijít pouze v případě zhoršení makroekonomických vyhlídek do budoucna. Což je na druhou stranu velice pravděpodobné..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!