Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Španělská ekonomika se zadrhla

| 16. 12. 2008 | Vstoupit do diskuze

Na rozdíl od Portugalska, které se dlouhodobě potácí v hospodářských problémech a které se nám podařilo předehnat, nastartovalo Španělsko rozsáhlé liberální politické i ekonomické reformy.

Španělská ekonomika se zadrhla

Španělsko se v posledních letech stalo jedním z nejžhavějších kandidátů pro sblížení s nejvyspělejšími zeměmi v EU. Na rozdíl od Portugalska, které se dlouhodobě potácí v hospodářských problémech a které se nám podařilo předehnat, dokázalo Španělsko nastartovat rozsáhlé liberální politické i ekonomické reformy.

Španělská ekonomika nebyla v minulosti na špatné zprávy zvyklá. Nezaměstnanost stále klesala, stavěly se nové domy a vyhlídky do budoucna byly veskrze pozitivní. Nyní se však situace změnila a Španělsko se stává „novodobým rytířem smutné postavy“ a je dalším příkladem toho, jak rozsáhlé problémy dokážou vyspělé zemi způsobit nemovitosti.

Od roku 1997 do roku 2005 cena nemovitostí ve Španělsku vzrostla o více než 200 %. Realitní boom byl z velké části financován ze zdrojů, které v konečném dopadu vyvolaly stále vyšší zadluženost domácností, jež nyní dosahuje 115 %. La Caixa v roce 2005 dokonce uvedla, že osoba s hypotékou musí na splátkách odevzdávat více než 50 % svých příjmů.

Bublina však splaskla a ceny domů permanentně klesají, nové projekty jsou masově rušeny a nemalá část domů zůstala rozestavěna a kolaudace v nedohlednu. Naznačené problémy se však nejvýrazněji odrazí v nezaměstnanosti, která v současnosti dosahuje 11,3 %. Varovné je i tempo růstu, neboť již nyní je vyšší než v recesi v roce 1990, kdy nezaměstnanost dosáhla vrcholu na 25 %.

Evropská komise se dokonce netají s názorem, že nezaměstnanost v roce 2010 vzroste až na 15 %. Svízelná situace se pochopitelně projevuje i na ochotě Španělů utrácet. Klesají maloobchodní tržby a nejvíce pak prodej nových automobilů, který je na poloviční úrovni oproti předchozímu roku. Nemalé problémy má i domácí automobilka Seat vlastněná koncernem Volkswagen.

Krize v celé Evropě, a nemluvě pak o Španělsku, povede k dalšímu snižování sazeb Evropskou centrální bankou. Při zamrznutých mezibankovních sazbách a při téměř zastaveném vydávání nových úvěrů je tento krok třeba jako sůl. Některé odhady dokonce předpokládaly, že sazby poklesnou o 75 bazických bodů. Což se koneckonců 4.prosince potvrdilo.

Makroekonomická data pro rok 2008 musela být ve Španělsku podobně jako u nás upravována. Nejdříve vláda počítala s růstem 2,9 %, následně tyto údaje snížila na 1,6 %, avšak i toto číslo se ukázalo jako značně nadhodnocené. Současné vládní údaje dokonce hovoří o tom, že v období od dubna do června rostla ekonomika o 0,1 %, což je nejpomalejší růst od roku 1993.

Kontrastuje to s dekádou 1997–2007, kdy průměrný růst španělského hrubého domácího produktu činil 3 %. Varovný je podle Financial Times i schodek obchodní bilance.

Svědčí to však pouze o tom, že většina nově vytvořených pracovních míst v posledních letech byla nerentabilních a neprodukovala nic hodnotného. Na druhou stranu má Španělsko do příštích let velkou rezervu v pracovní síle, díky které může španělská ekonomika po překonání současné krize znovu růst slušným tempem.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by se mohlo Španělsko vrátit do hry především díky flexibilnější pracovní síle, lepšímu sekundárnímu a terciálnímu vzdělávání a zvýšení konkurence na trhu. Doufejme, že se to Španělům podaří co nejdříve.

Foto: Profimedia.cz

Komentáře

Celkem 5 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK