Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Lezoucí kostlivci

| 30. 12. 2008

Fed se rozhodl k historickému kroku, který Spojené státy nepamatují. Snížil úrokové sazby prakticky na nulu.

Lezoucí kostlivci

Poskytl tak bankám rekordně „levné peníze“, které jsou nyní de facto téměř zadarmo.
Tato zpráva však pro nás nic mimořádného neznamená, protože jediný, komu se sníží úrok za vypůjčené peníze, budou pouze a jedině banky.

Signály ohledně zlevňování úvěrů nepřicházejí a banky jsou stále až příliš opatrné, komu své peníze půjčí. Uvědomují si, že v prostředí nadcházející celosvětové recese a hrozby deflace je velice těžké podnikat, a peníze tak půjčují pouze velmi bonitním klientům, a to ještě s vysokou přirážkou.

Zatímco v minulosti byly při poskytování úvěrů a hypoték tlačeny marže nesmyslně nízko, maximalizoval se zisk pomocí omezování bankovních rezerv a peníze se tak půjčovaly v desetkrát větších objemech, než měla sama banka, v současnosti je situace naprosto opačná. Banky mají rovněž panický strach půjčovat si peníze samy mezi sebou, protože by mohli začít padat ze skříní další kostlivci, jinými slovy by přišel pád dalších bank.

Na tyto zprávy reagují spekulanti a dolar po velmi krátké době posilování znovu oslabuje. Z hodnoty 1,2 dolaru za euro oslabil až na 1,45 dolaru, poté naopak mírně posílil. Zatímco Fed vystřílel veškerou munici a snížil sazby téměř k nule, Evropská centrální banka má stále ještě určitý manipulační prostor.

Někteří analytici zastávají názor, že po dalším snižování by mělo logicky přijít oslabování eura vůči dolaru. Předpovídání pohybu měnových kurzů je však velice obtížné a často se stává, že kurzy jednotlivých měn jdou proti logice, což jsme ostatně mohli sledovat i na kurzu koruny.

Rozdílné názory na příčiny potíží

Keynesiánci tvrdí, že do ekonomiky přestala proudit krev v podobě peněz a že je právě teď v rukou vlády eliminovat hrozbu deflace pomocí expanzivní fiskální politiky a v případě jednotlivých evropských zemí tak může dojít i k hrubému porušení Maastrichtské smlouvy.

Deficity rozpočtu se tak budou prohlubovat a tento dluh nejspíš zaplatí až budoucí generace. Dle názoru centrálních bank je to jedna z mála možností, které máme, abychom se vyhnuli krizi. Ta by nás totiž mohla uvrhnout do další vleklé deprese.

Druhá strana to však vidí opačně a domnívá se, že to byla právě přemíra peněz, která jim nedovolila rozprostřít se po celém trhu, a tím pádem peníze zapříčinily vznik nových bublin na nemovitostním trhu. Finanční pomoc bankám a automobilkám není na místě, dochází pouze k přesunu peněz z našich daní směrem ke zkrachovalým či nerentabilním projektům, což v delším období nic dobrého nepřinese.

Ať vám je bližší jakýkoliv názor, krize se stala realitou a zachvátila celý svět. Některé odhady tvrdí, že v příštím roce globální hrubý domácí produkt poklesne o 0,4 %, a to by jistě bylo pro většinu zemí hodně bolestivé. Panika ale rozhodně není na místě. Po dlouhém období, kdy světová ekonomika rostla nepoměrně víc než produktivita a vznikající deficit eliminovala přemíra peněz, je na čase mírná korekce.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Pavel Kohout | 30. 12. 2008 19:56

Signály zlevňování úvěrů nepřicházejí? A co toto:1. TED spread poklesl na téměř předkrizovou úroveň2. Průměrná fixní sazba na 30-letou hypotéku je 5,22 %3. Meziroční nárůst objemu úvěrů v USA je pořád nad 10 procenty (k 17. 12. 2008).4. Dokonce i realitní úvěry vykazují více než 5% meziroční růst. To není špatné na nejhorší finanční krizi za posledních 50 let, ne?Ať si média tvrdí cokoli, fakta prostě nepotvrzují hypotézu o "zamrznutí úvěrů". Pkud bychom finanční krizi definovali takto, pak vůbec nezačala.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra Záruba | 30. 12. 2008 23:00
reakce na Pavel Kohout | 30. 12. 2008 19:56

Hypotéky nejsou teďka problém.Průšvih je v podnikatelských úvěrech.K čemu mi je,že dosáhnu na solidní hypotéku,když se nestaví nové developerské projekty kvůli tomu,že požadavek na ekvitu vzrostl třeba až na 40 %?K tomu připočtěte nároky na předprodanost,které jsou dvakrát tvrdší než v dobách ekonomického rozkvětu.Lidé na hypotéku sice dosáhnou,ale jsou opatrní,protože mnozí z nich mají strach o své zaměstnání,proto se prodej nemovitostí velmi omezil.Drahé hypotéky rozhodně nejsou příčinou,protože drahé ani nejsou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 31. 12. 2008 10:53
reakce na Ondra Záruba | 30. 12. 2008 23:00

Pokud zrovna nejste developer, zamrznutí úvěrů v tomto sektoru vám nemusí tolik vadit. Odvětví bude nějakou dobu čelit klasické krizi z nadměrných investic, podobně jako IT a telekomunikace po roce 2000. Svět to přežije, život jde dál.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondra Záruba | 31. 12. 2008 13:31
reakce na Pavel Kohout | 31. 12. 2008 10:53

Developer,projektant,stavební firma,ale i banka,protože to,že se dnes nestaví se projeví zhruba za rok a půl,protože lidé nebudou mít za co utrácet své hypotéky.Teprve pak zaznamenají baky významný pokles hypotečních obchodů.Svět to přežije,ale mnoho firem ne.Vyřídit jakýkoliv podnikatelský (nejen developerský úvěr) je dnes náročné.A to pociťují všechny podnikatelské subjekty.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 30. 12. 2008 20:00
reakce na Pavel Kohout | 30. 12. 2008 19:56

Jo, tady je ten TEd spread:http://www.bloomberg.co m/apps/quote?ticker=.TEDSP%3AI ND
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondra Záruba | 30. 12. 2008 10:15

Já žil v domění,že výše úrokových sazeb má na měnový kurz pozitivní vliv.Investoři přelévají svůj kapitál do měny,která nabízí vyšší reálnou úrokovou míru.V takové ekonomice je předpoklad i malé inflace.Proto jsem moc nepochopil tu větu,že někteří analytici sazí na posílení USD vůči EUR.Nebo je to myšleno,že po snížení sazeb ECB posílí EUR vůči USD?Trochu mě to zmátlo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 30. 12. 2008 10:27
reakce na Ondra Záruba | 30. 12. 2008 10:15

Vzhledem k tomu, že sazby v Eurozóně budou s největší pravděpodobností i nadále klesat, tak by se to mělo logicky projevit i na dalším oslabování Eura. Existuje však varianta, že jsou spekulanti s tímto scénářem smíření a tudíž by k žádnému většímu oslabování dojít nemělo. Uvidíme :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 30. 12. 2008 00:25

Tahle krize nemá podle mne v historii precedent.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!