Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nová sezona zkracování

| 14. 10. 2007

Ještě nedávno byl český trh připraven na růst úrokových sazeb. Střadatelé se těšili na lepší zhodnocení termínových vkladů. Naopak zájemci o nákup bydlení se strachovali, že budou dražší hypotéky. Nyní se zdá, že nastává nová „sezona zkracování“.

Nová sezona zkracování
Zatímco česká ekonomika vypadala ještě začátkem letošního léta jako prostředí, kde růst sazeb je logickou a jedinou možnou variantou, začátkem podzimu, se situace změnila.

Příčinu změny nehledejme doma, nýbrž v zahraničí. Primárně v USA, kde krize hypoték poskytovaných nejnižším příjmovým skupinám způsobila takové obavy o osud ekonomiky, že Federální rezervní systém (centrální banka Spojených států - pozn. red.) musel snížit sazby hned o půl procentního bodu.

To se nestává příliš často. A protože Amerika příští rok zřejmě půjde buď do recese, anebo přinejmenším do výrazného zpomalení růstu, sezona zkracování za Atlantikem je jistá.

Evropa je na tom v bledě modrém téměř stejně. Ačkoli v roce 2008 růst ekonomiky EU patrně převýší americký růst - poprvé od roku 2001 - Evropané nejsou šťastni z přílišného posilování eura.

V poslední době přicházejí takřka denně zprávy o snížených odhadech růstu v evropských ekonomikách. Německo poroste jen asi o 1,6 procenta namísto původně očekávaných 2,5 procenta. Francie je na tom podobně. Dynamika růstu úvěrů, zejména hypotečních, signalizuje brzké oslabení ekonomiky.

Není proto příliš překvapivé, že Evropská centrální banka ponechala na svém zasedání 4. října základní sazbu beze změny. Příští změna může být i směrem dolů.

A co Česká republika? Téměř žádný ekonomický analytik zatím nečeká brzké snižování sazeb. Ale posilující česká koruna společně s inflací, která je pod kontrolou, přinejmenším nevyžaduje další růst. Česká republika je na tom do jisté míry podobně jako EU, jenže v malém.

Kromě toho, současné složení bankovní rady spíše přeje nižším sazbám. Převládá názor, že pokud není bezpodmínečně třeba sazby zvyšovat, nemají být zvyšovány. Prozatím se tento názor v praxi osvědčoval velice dobře.

Vzhledem k vývoji mezinárodní ekonomiky je tedy vysoce pravděpodobné, že nárůst sazeb v České republice se zastaví nebo dokonce zvrátí opačným směrem.

Autor je ředitelem strategie společnosti Partners

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!