Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Krypto 14 – Bitcoin je nesmrtelný. Vy ne

19. 10. 2017
 12 459
5 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Zajímavý článek.

Přiznám se, že mi to nešlo úplně z hlavy a při běhání jsem přemýšlel, jak by mohl fungovat "bitcoinový notář", který automaticky naběhne, když umřete - nebo třeba jen ztratíte přístup k svým bitcoinům - přičemž by to pochopitelně vyžadovalo, aby a) vám ty bitcoiny sám nemohl ukrást b) to bylo co nejjednosušší a nejlevnější c) dalo se věřit tomu, že to bude fungovat i za 50 let a hlavně byla tam zabudovaná detekce, že to přestane fungovat.

Zde popsaný přístup je asi použitelný pro někoho technicky zaměřeného, ale třeba já se přiznám, že s třema dětma a náročným zaměstnáním by se mi do popsaného postupu nechtělo. Je na trhu něco lepšího? (přijde mi, že co já vymyslím za hodinu už určitě dávno muselo napadnout někoho jiného).

Nahlásit
-
5
+

Diskuze

To ano. Jen by to mělo být tak 20 let - protože co když vás zatknou :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Notáře bych do toho vůbec netahal. I ten si ukousne svůj nemalý díl z dědictví. Kdo dědil byt nebo dům tak ví. Nastavení na odeslání na předvolenou adresu po určité době neaktivity je rozumné řešení problému.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Jedna věc jsou technická řešení (např. notářovi dát zašifrovaný privátní klíč a heslo k odšifrování dát dědicům). Nebo jiné řešení: nastavím si peněženku tak, že když do ní nevlezu déle jak rok, bitcoiny se odešlou na adresu, ke které klíč zná má žena i děti.

A druhá věc je, jakou uživatelsky příjemnou formu toho technického řešení nabídnou vývojáři a podnikatelé. Bitcoinové peněženky byly také ze začátku velmi složité na ovládání, bylo tam mnoho rizik (např. možnost zvolení nesmyslně vysokého poplatku nedopatřením), ale časem se začala objevovat pohodlnější a bezpečnější řešení.
Podobné to bude s tím "děděním", pokud po řešení bude dostatečná poptávka. Ta možná zatím není, protože do BTC investovali především relativně mladí lidé, kteří si svou smrtelnost příliš nepřipouští. Případně v době singles ani nemají komu odkazovat, stačí jim ke spokojenosti, že jejich prostředky nezdědí dědic poslední instance (stát), ale celá bitcoinová komunita (pokud se moje prostředky po smrti stanou nedostupnými/ztracenými, vzroste kupní síla všech ostatních bitcoinů).
Pevně věřím, že nějaké pohodlné a bezpečné řešení vznikne. Třeba již v Trezoru 3.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Zajímavý článek.

Přiznám se, že mi to nešlo úplně z hlavy a při běhání jsem přemýšlel, jak by mohl fungovat "bitcoinový notář", který automaticky naběhne, když umřete - nebo třeba jen ztratíte přístup k svým bitcoinům - přičemž by to pochopitelně vyžadovalo, aby a) vám ty bitcoiny sám nemohl ukrást b) to bylo co nejjednosušší a nejlevnější c) dalo se věřit tomu, že to bude fungovat i za 50 let a hlavně byla tam zabudovaná detekce, že to přestane fungovat.

Zde popsaný přístup je asi použitelný pro někoho technicky zaměřeného, ale třeba já se přiznám, že s třema dětma a náročným zaměstnáním by se mi do popsaného postupu nechtělo. Je na trhu něco lepšího? (přijde mi, že co já vymyslím za hodinu už určitě dávno muselo napadnout někoho jiného).

Nahlásit

-
5
+

Trochu mimo téma. Proč krypto? Třeba proto https://connect.zive.cz/bleskovky/julian-assange-se-pochlubil-ze-diky-blokacim-usa-a-nutnosti-prejit-na-bitcoin-zvysil-prostredky-wikileaks-uz-o-50-000-/sc-321-a-190044/default.aspx
A jak píše p. Altman, další důvody pro vlastnictví budou jenom přibývat........

Nahlásit

-
0
+