Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Převzdělaná máma lepší než nedovzdělaný expert

Michal Kašpárek | 11. 8. 2017 | Celkem 2 komentáře v diskuzi

Vložit komentář

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Kopecký | 11. 8. 2017 11:16

Pane Kašpárku, řekl bych, že, jako vždy, pravda je někde "mezi". Pro dítě, které je zvyklé na svou rodinu, je okamžik dání do školky, stres. Snad s výjimkou některých "supersociálních" dětí, které jsou přímo nadšené z kontaktů s ostatními lidmi (dětmi). Děti to mohou vnímat, že se jich rodiče (matky) zbavují (byť třeba jen na dopoledne). Opravdu tím mohou trpět introvertně založené děti. Můžu mluvit ze své zkušenosti, a to jsem jako dítě byl dán do školky jen jako předškolní. Pobyt v "ozdravovně" pro mne pak byl "čirá hrůza". Ano, jsem z vesnice, a introvert, a extrovert z města to může vnímat jinak, nicméně si opravdu myslím, že dítě patří hlavně do rodiny co nejdéle (tj. spíše aby se o ně při práci matky staraly prarodiče, jak tomu bývalo v historii zcela normálně, než jesle a školka, které jsou jen náhražkou, a pro děti je to mnohdy stres na celý život).

K "samoživitelkám" - znám mnoho případů, kdy ve vztahu k orgánům státní sociální podpory je matka samoživitelka, i když jde o rodinu s otcem - 47 % vykázaných "samoživitelek" tedy vůbec nemusí být v rozporu s 85 % "úplných rodin" (pokud za úplnou rodinu lze považovat to, že nějaký "pán" s paní a dětmi aktuálně bydlí).

+29
+
-

Celkem 2 komentáře v diskuzi.

Jan Beránek | 11. 8. 2017 12:32

Jakožto laici řešíme vztahy intuitivně, ale v podstatě jim nerozumíme.
Doporučuji pojednání o separaci malých dětí od matky a jejich celoživotních následcích v podobě žárlivosti a citové labilitě:
PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D.: První den ve školce a dva milióny let evoluce, které mu předcházely

http://klimes.mysteria.cz/clanky/psychologie/skolka/skolka_den_prvni.htm

Úryvek:
My dospělí to tak samozřejmě nechápeme, ale dítě v té chvíli psychicky prochází osiřením. Ono neprožívá dočasné odloučení - že matka zase za čtyři hodiny přijde. Ono prožívá, že o ni definitivně přišlo. Vypadá to nelogicky, ale má to psychologickou logiku, ale ta je jiná než naše intuitivní. Například dospělé ženy to mají podobně "nelogicky" při znásilnění. Ony si v tom okamžiku hrůzy neuvědomují, že bude následovat "jen" trochu nepříjemný sex (tak to totiž pojímá sexuální agresor). Ženy při znásilnění psychicky prožívají úkladnou vraždu - mají pocit, že udeřila jejich poslední hodinka.

Nahlásit

+8
+
-

Jan Kopecký | 11. 8. 2017 11:16

Pane Kašpárku, řekl bych, že, jako vždy, pravda je někde "mezi". Pro dítě, které je zvyklé na svou rodinu, je okamžik dání do školky, stres. Snad s výjimkou některých "supersociálních" dětí, které jsou přímo nadšené z kontaktů s ostatními lidmi (dětmi). Děti to mohou vnímat, že se jich rodiče (matky) zbavují (byť třeba jen na dopoledne). Opravdu tím mohou trpět introvertně založené děti. Můžu mluvit ze své zkušenosti, a to jsem jako dítě byl dán do školky jen jako předškolní. Pobyt v "ozdravovně" pro mne pak byl "čirá hrůza". Ano, jsem z vesnice, a introvert, a extrovert z města to může vnímat jinak, nicméně si opravdu myslím, že dítě patří hlavně do rodiny co nejdéle (tj. spíše aby se o ně při práci matky staraly prarodiče, jak tomu bývalo v historii zcela normálně, než jesle a školka, které jsou jen náhražkou, a pro děti je to mnohdy stres na celý život).

K "samoživitelkám" - znám mnoho případů, kdy ve vztahu k orgánům státní sociální podpory je matka samoživitelka, i když jde o rodinu s otcem - 47 % vykázaných "samoživitelek" tedy vůbec nemusí být v rozporu s 85 % "úplných rodin" (pokud za úplnou rodinu lze považovat to, že nějaký "pán" s paní a dětmi aktuálně bydlí).

Nahlásit

+29
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK