Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Očima expertů: Co přinese tvrdý brexit?

27. 1. 2017
 10 477
12 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Můj návod:
- Tvrdý/úplný brexit
- Dohoda o volném obchodu s USA, Kanadou, Austrálií, Zélandem, Indií, Čínou, jihoamerickými zeměmi, atd... Británie nemá důvod se bát "levných importů z Číny" - nemá mnoho průmyslu v konkurenčním postavení k Číně, ale naopak chce volný odbyt pro své služby (finančními počínaje, IT konče) s vysokou přidanou hodnotou. Špinavou, energeticky, surovinově a ekologicky náročnou výrobu může té Číně klidně přenechat.
- Rapidní snížení daní (tím Britové straší a bruselané se z toho mohou po****) a tím přilákání firem bez ohledu na exit

A až po výše uvedeném dokončit jednání s EU, ovšem již více z pozice síly, z pozice země, která má volný obchod s kde kým a do které se stěhují z EU firmy jako do daňového ráje. Trvat na tom, že volný obchod je výhodný VŽDY pro obě strany a tak ho podmiňovat čímkoli jiným je nesmysl, respektive účelové vydírání či frackovské trucování. Možnost pracovat v Británii si nastavit po svém - určit si, koho (jaké profese) v zemi potřebují, jaké budou platit podmínky (asi zrušit placení přídavků na děti polských instalatérů žijící s matkou v Polsku).

Pokud toto Británie dodrží, bruselským socánkům zbudou jen oči pro pláč. A mrazivá nejistota, kdo odejde příště.

Nahlásit
-
20
+

Diskuze

Pán Fuld.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Přesně tak, vedle výpalného (tzv. "cla") je zdržení to nejhorší. Přes půlku světa to jde pár dní a pak to 14 dní zatuhne na celnici (a ještě za tuto "službu") chtějí další peníze.

Tak přemýšlím, kdo by si služby celníků a celní pošty na volném trhu dobrovolně koupil...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Pevně věřím v sílu Velké Británie, která se dokázala v minulosti postavit francouzské a španělské námořní síle, v minulém století Hitlerovu Německu a nyní i Junckerově říši.
Britům postačí udržet svazky uvnitř jejich souktomé "EU" - Commonwealthu - což je dneska 53 zemí s více než 2 mld obyvatel, dohodnout si vzájemně výhodné smlouvy s USA, na čemž má pravděpodobně i Trump velký zájem a během pár let budou Merkelová, Hollande, Juncker a Telička jen šašci pro pobavení.
Osobně bych velmi podpořil stranu, která by přišla s myšlenkou vystoupit z EU a vstoupit do Commonwealthu :)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

Podobnou zkušenost mám s léčivy z Indie a z Nepálu. Dohodl jsem se s prodejcem a on zajistil jejich přeposílání přes sklad ve střední Anglii.
V zásadě mi ani tak nešlo o peníze za clo, ale o to, že při přímém zaslání balík čekal týdny na celnici, až si ho někdo uráčil povšimnout a zkusit se zamyslet, jakou směrnicí a sazbou by si na něm ode mě nakradl svůj poplatek.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

To si nejsem jist. Nevim, nakolik je clenstvi v NAFTA slucitelne s volnym obchodem s dalsimi zememi. Trump by mozna zkousl Australii, ale Indii a Cinu uz asi ne :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

No ony ty skvělé nákupy v UK jsou zajímavé často právě proto, že UK je v EU tak napůl.
Mnohé regulace EU tam jednoduše ignorují (takže se tam dají sehnat léčiva v EU nepovolená - třeba americká, atd...).
Existují různé fígly, jak do UK dostat zboží z Asie (Čína, atd...) aniž by se proclilo (tuším, že mají něco na způsob bezcelního styku s Hong Kongem - pozůstatek doby, kdy patřil pod jejich správu).
A jelikož je UK (formálně) v EU, tak při dovozu z UK do ČR se již nic neclí, ani se nedoměřuje DPH.

Například takto lze velmi výhodně kupovat fotoaparáty, objektivy a další elektroniku. Fotoaparát (tělo) Sony, který je v ČR za 47tis, je na britském eBay za 37tis.
Nedávno jsem takto kupoval i objektiv. Asijský výrobek. Normálně zasílají z Hong Kongu, což by tady zhaftla celní pošta a k ceně 16tis by si přimázla clo a DPH. Ale po dohodě byl prodejce ochoten jej expedovat ze svého britského skladu, za nezměněnou cenu a pro mne tedy bez cla a DPH, opruzu s celní poštou a bez nákladů za vyřízení celého procesu.

Toto nám bohužel za 2 roky, po dokončení exitu, skončí :-( a bude třeba hledat jiné cesty (ono třeba Nizozemí v obchodních ohledech také více zohledňuje vlastní zájmy, než regulace EU).

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
7
+

Británie by mohla nahradit Mexiko v NAFTA.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Kdyby vysmívaný Topolánek nevyjednal s USA bezvízový styk a čekal na EU, tak bychom ho neměli dodnes.

Nahlásit

-
5
+

Pro UK má tvrdý EU exit smysl. ČR je bohužel v jiné situaci.

Nahlásit

-
0
+

Já doufám že bariér obchodu s Británii bude co nejméně. Nakupování v UK je skvělé. Manželka si zrovna nechala poslat šaty, které ji tak vyšly o necelou tisícovku míň než ty samé v ČR. I knihy jsou tam za hubičku v porovnání s ČR. Nehledě na to že Londýn je nejskvělejší velkoměsto co znám a hodlám tam strávit co nejvíc času.

Nahlásit

-
2
+

Můj návod:
- Tvrdý/úplný brexit
- Dohoda o volném obchodu s USA, Kanadou, Austrálií, Zélandem, Indií, Čínou, jihoamerickými zeměmi, atd... Británie nemá důvod se bát "levných importů z Číny" - nemá mnoho průmyslu v konkurenčním postavení k Číně, ale naopak chce volný odbyt pro své služby (finančními počínaje, IT konče) s vysokou přidanou hodnotou. Špinavou, energeticky, surovinově a ekologicky náročnou výrobu může té Číně klidně přenechat.
- Rapidní snížení daní (tím Britové straší a bruselané se z toho mohou po****) a tím přilákání firem bez ohledu na exit

A až po výše uvedeném dokončit jednání s EU, ovšem již více z pozice síly, z pozice země, která má volný obchod s kde kým a do které se stěhují z EU firmy jako do daňového ráje. Trvat na tom, že volný obchod je výhodný VŽDY pro obě strany a tak ho podmiňovat čímkoli jiným je nesmysl, respektive účelové vydírání či frackovské trucování. Možnost pracovat v Británii si nastavit po svém - určit si, koho (jaké profese) v zemi potřebují, jaké budou platit podmínky (asi zrušit placení přídavků na děti polských instalatérů žijící s matkou v Polsku).

Pokud toto Británie dodrží, bruselským socánkům zbudou jen oči pro pláč. A mrazivá nejistota, kdo odejde příště.

Nahlásit

-
20
+

Telička je náš největší expert na vyjednávání. Proto bysme ho měli poslat vyjednávat mír do Sýrie.

Nahlásit

-
11
+