Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Zátopek rebel, Zátopek budovatel

14. 7. 2016
4 komentáře

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

To chápu, že legraci.
Bohužel to už je taková česká divnost, že hledáme morální autority ve sportovcích, spisovatelích a hercích - a při tom oni jsou často jen oportunisty s (mírně řečeno) neuspořádaným osobním životem (nevěry, alkohol, ...).
Nějak neumíme odlišit, že jsou v nějakém oboru excelentní, ale jako všeobecné životní vzory krajně nevhodní.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
7
+

Diskuze

To chápu, že legraci.
Bohužel to už je taková česká divnost, že hledáme morální autority ve sportovcích, spisovatelích a hercích - a při tom oni jsou často jen oportunisty s (mírně řečeno) neuspořádaným osobním životem (nevěry, alkohol, ...).
Nějak neumíme odlišit, že jsou v nějakém oboru excelentní, ale jako všeobecné životní vzory krajně nevhodní.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
7
+

No, vidíte. A někteří lidé by to Zátopkovi kladli k tíži.

Jenže to by byla obrovská chyba, vidět to tak jednoduše!

Já se ptám: neukazuje to StB ve zcela jiném světle, pokud s ní byli ochotni spolupracovat lidé, jako Zátopek? Copak estébáci mohli být takoví gauneři, jestliže si s nimi začal i hrdina maratónů, který, když už nemohl, tak přidal?

Každá éra si v tom velkém příběhu najde něco, jak správně píše pan Kašpárek, a ta naše by z toho mohla vytěžit zcela nový pohled na roli Státní bezpečnosti v našich dějinách!

(pro méně chápavé: dělám si legraci)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
3
+

Každý si bere něco, já si již někdy v 80.letech vzal jeho spolupráci s StB.
Již nevím, kde jsem tuto část příběhu tehdy četl.
Buď:
Josef Frolík: Špión vypovídá
Nebo v něčem od Ladislava Bittmana

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

"Je znamením velkého příběhu, že si v něm každá éra najde něco."

...nebo je znamením velké lži, když o téže osobnosti mohou životopisci napsat naprosto protikladné mýty. Život samotného člověka a sportovce zůstává neuchopený a neuchopitelný. Ty životopisy jsou nakonec obrazem doby, nikoliv člověka. Ten (v obou případech) mizí pod nánosem iluzí, které o sobě lidé v různých dobách vytvářejí.

Nahlásit

-
5
+