Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Evropa po bitvě

28. 6. 2016
4 komentáře

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

No jenže to 3 se zkusilo v několika málo zemích s euroústavou (což je jen čajíček proti bodu 2) a všichni to zamítli.
Je tu zkrátka rozpor v tom, co chtějí "elity" a co chtějí lidi. A tak ty elity logicky volí salámovou metodu, jen nepočítaly s tím, že se ucho utrhne tak brzy.

Kdyby to někdo s Evropou myslel seriózně, zavede určité "levely" integrace a každý jednotlivý stát by si mohl rozhodnout, na jakém levelu chce být (například referendem, které by se konalo v nějakém pravidelném intervalu, aby děti nebyly vázané rozhodnutími svých rodičů a mohly postoupit o level nahoru či dolů).

Ty levely by mohly být:
1) Volný pohyb zboží, kapitálu a služeb (podle mne výhodný vždy pro všechny strany a nemá cenu jej podmiňovat čímkoli z vyšších levelů)
2) Volný pohyb osob (s podlevely od bezvízového styku až po možnost v cizí zemi bydlet a pracovat, kupovat nemovitosti, volit minimálně v místních volbách, atd...)
3-Nekonečno) Společná zahr. politika, jednotná měna, spol.zemědělská politika, harmonizované daně, společná azylová politika, společné záchranné fondy, federativní přerozdělování, atd...

Jasné benefity představuje level 1.
Level 2 také, ale už je o tom těžší přesvědčit některé skupiny obyvatel - a proto je hloupé levelem 2 podmiňovat Level 1 (jak to nyní Eu dělá vůči GB) - i samotný level 1 je výhodný pro všechny, level 2 vlastně jen pro malou skupinku lidí pracujících v zahraničí.
Level 3 je podle mne výhodný již jen pro byrokratické elity, vyžaduje ohromný nárůst jejich počtu a moci.
Země, které splňují aspoň level 1 (nebo ještě lépe level 2) již spolu nemají důvody válčit. Level 3 může války utlumit na určitou dobu, ale způsobuje tolik napětí pod povrchem, že jde jen o odklad konfliktů a skrytý růst důvodů k nim.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
18
+

Nejméně oblíbený příspěvek

Co se týče té rychlosti, s jakou by měla GB požádat o vystoupení: Na jednu stranu by asi někdo neměl Brity tlačit, aby toto udělali hned. Na druhou stranu, když se podívám na tu hysterii, která se děje kolem oslabování libry, tak čím dřív, tím líp.

PS: Z toho, co jsem viděl, celkem rozumné názory na Brexit mají Zaorálek a Zahradil.

Nahlásit
-
-3
+

Diskuze

No jenže to 3 se zkusilo v několika málo zemích s euroústavou (což je jen čajíček proti bodu 2) a všichni to zamítli.
Je tu zkrátka rozpor v tom, co chtějí "elity" a co chtějí lidi. A tak ty elity logicky volí salámovou metodu, jen nepočítaly s tím, že se ucho utrhne tak brzy.

Kdyby to někdo s Evropou myslel seriózně, zavede určité "levely" integrace a každý jednotlivý stát by si mohl rozhodnout, na jakém levelu chce být (například referendem, které by se konalo v nějakém pravidelném intervalu, aby děti nebyly vázané rozhodnutími svých rodičů a mohly postoupit o level nahoru či dolů).

Ty levely by mohly být:
1) Volný pohyb zboží, kapitálu a služeb (podle mne výhodný vždy pro všechny strany a nemá cenu jej podmiňovat čímkoli z vyšších levelů)
2) Volný pohyb osob (s podlevely od bezvízového styku až po možnost v cizí zemi bydlet a pracovat, kupovat nemovitosti, volit minimálně v místních volbách, atd...)
3-Nekonečno) Společná zahr. politika, jednotná měna, spol.zemědělská politika, harmonizované daně, společná azylová politika, společné záchranné fondy, federativní přerozdělování, atd...

Jasné benefity představuje level 1.
Level 2 také, ale už je o tom těžší přesvědčit některé skupiny obyvatel - a proto je hloupé levelem 2 podmiňovat Level 1 (jak to nyní Eu dělá vůči GB) - i samotný level 1 je výhodný pro všechny, level 2 vlastně jen pro malou skupinku lidí pracujících v zahraničí.
Level 3 je podle mne výhodný již jen pro byrokratické elity, vyžaduje ohromný nárůst jejich počtu a moci.
Země, které splňují aspoň level 1 (nebo ještě lépe level 2) již spolu nemají důvody válčit. Level 3 může války utlumit na určitou dobu, ale způsobuje tolik napětí pod povrchem, že jde jen o odklad konfliktů a skrytý růst důvodů k nim.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
18
+

Abychom byli v té kritice současné situace kolem Brexitu také trošku konstruktivní a než se z celé záležitosti stane nepřehledná bramboračka, ve které se budou opět všichni aktéři cítit jako ryba ve vodě, zatížení náročnými, důležitými a drahými úkoly, které přinesla doba. Domnívám se, že by bylo dobré si nalít čistého eurounijního vína (uznávám, že poněkud suchého, protože laického):

1. Máme zde nový projekt a populární slovo EU - "reset". Řekněme si tedy nejdříve co "reset" není. .A nemusíme vymýšlet nic nového, již to za nás vymyslel a řekl Miloš Kopecký:
https://www.youtube.com/watch?v=t3mPz3myImM
K tomu není co dodat, snad to jen přeložit do angličtiny, němčiny a francouzštiny a pouštět před každým summitem a zasedáním unijních institucí, národní politiky nevyjímaje, že pane Zaorálku.

2. Měla by se zadefinovat cílová podoba nové EU. TJ. odvážně a systémově (společná měna, společná daňová a rozpočtová politika, finanční ústava EU, sociální a bezpečnostní politika, jedna eurounijní zahraniční politika, volební systém a jasně definovaný vztah národních (pokud vůbec) politik k EU, zrušení ekvivalentních národních institucí, redukce a systémová čistota zastupitelské demokracie a pod.). Řekněme kam jdeme a pokud to neumíme říct, pak raději nikam nechoďme a vzdejme se nákladů na lídry (a procesy), kteří nás tam neúspěšně vedou, protože by se jednalo jen o drahé prošlapávání slepých uliček.

3. Na základě bodu 2 vyhlásit národní referenda souhlasu/nesouhlasu k této nové EU a případně periodicitu a podmínky přistoupení, bez výjimek a s disciplínou. To by mohl snad být "reset".

Nahlásit

-
6
+

Mně je jedno zda mne komanduje někdo ze Sněmovní nebo z Bruselu, Z 75% je to otravné a mrzuté. Jen se mi zdá, že živím nějak moc vrstev - obec, kraj, stát, EU. To je nějak moc, něco patří zrušit a obec to nebude :-)

Nahlásit

-
3
+

Co se týče té rychlosti, s jakou by měla GB požádat o vystoupení: Na jednu stranu by asi někdo neměl Brity tlačit, aby toto udělali hned. Na druhou stranu, když se podívám na tu hysterii, která se děje kolem oslabování libry, tak čím dřív, tím líp.

PS: Z toho, co jsem viděl, celkem rozumné názory na Brexit mají Zaorálek a Zahradil.

Nahlásit

-
-3
+