Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: „Agresivní“ registrace k DPH je neudržitelná

25. 2. 2016
 34 452
9 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Bohužel registrací komplikace nekončí.
Představuji si moravského živnostníka - řemeslníka, který občas zrealizuje nějakou zakázku i za Slovenskou hranicí.
Každý měsíc pak musí dát dohromady Kontrolní hlášení, Přiznání k DPH a Souhrnné hlášení.
Jelikož je manuálním pracovníkem pracujícím v terénu, nedělá fakturaci elektronicky, ale vystavuje papírové doklady na místě, u klienta. A schovává si kopie.
Koncem každého měsíce sedne a musí vytvořit ty 3 doklady a odeslat je. Pokud udělá chybu, nastává další kolo byrokracie. Stále žije pod hrozbou kontroly (zdržení od práce) a pokuty. Buď bude riskovat a ztrácet čas tím, že si to bude dělat sám, nebo zaplatí ne nevýznamnou část svého příjmu za služby účetního (další člověk, který díky státu dělá zcela neproduktivní činnost).
No jestli tento člověk nemá tisíc důvodů živnost zrušit a dělat jen jako melouchář za hotové....
Případně se dohodnout se známým, který má větší firmu v podobném oboru, že ta firma tomu živnostníkovi bude nakupovat materiál a uplatňovat všechny jeho náklady, odečítat si z nich DPH - a nějak se už mezi sebou vypořádají.
Oni to vlastně často již takto dělali a opatření jako EET a kontrolní hlášení jejich řady jen dále posílí.
Co tím tedy stát sleduje, to je záhadou. Asi udělat z významné části populace lidi trvale žijící za hranou zákona.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu
-
18
+

Diskuze

Souhlasim s vami. Ale i melouchareni ma Babis ohlidane. Chysta zavedeni obdoby Pomocne straze VB, tedy udavacu, kteri za poplacani po zadech budou behat okolo bydliste a zapisovat si "podezrele zivly".

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Když máte živnost i sro, tak je lepší se vyhnout fakturaci mezi nimi - to je vždy podezřelé.
Dokonce je důležité, aby obě firmy provozovaly a fakturovaly jinou činnost - je zjevně podezřelé, pokud fakturujete od začátku roku na živnost a třeba v září dosáhnete limitu paušálního nákladu a od října to samé těm samým klientům začnete fakturovat na sro. To podle mne zkrátka neprojde. Činnosti je potřeba oddělit, například:
- živnost něco produkuje a dodává
- SRO zajišťuje instalaci, údržbu, servis, podporu, školení
Pak může jít i o stejné klienty.

Mít 2 (nebo 20) firmy na zcela jiné činnosti je podle mne v pořádku. Ale pokud budete prodávat stejnou služby jednou jako sro a jednou jako osvč, je to podle mne napadnutelné - minimálně proto, že pak je složité prokázat, že náklady byly přiřazeny té správné zakázce v té správné firmě. I když ani to asi není striktní - přeci můžete mít 4 samoobsluhy (samostatná sro), které prodávají to samé.

Samozřejmě je ideální činnosti rozdělit tak, aby živnost provozovala ty, které zjevně nevyžadují mnoho nákladů (duševní činnost), mají nejvyšší přidanou hodnotu (protože s paušálem stejně nic neodečtete). Kdežto sro by mělo vykonávat ty nejnákladovější činnosti (např. školení a servis na místě, čili je potřeba doprava, hotel, atd...).
Podle mne to je normální racionální kalkulace zcela v souladu se všemi pravidly. Samozřejmě to neberte jako doporučení, vše proberte se svým daňařem.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Souběh není nezákonný, ani fakturovat z OSVČ do sro není nezákonné, ale je to zatíženo odvody sociálního a zdravotního pojištění.Kdo by to ale dělal. Snad se toleruje fakturace z osvč na sro pokud je to naprosto jiná ekonomická činnost, nezajišťující hlavní ekonomickou činnost sro. Třeba jednatel občas vyfakturuje péči o květiny nebo drobný úklid, což obvykle není hlavní činnosti. Neznám však nikoho, kdo by to "zkusil bojem". Ale fakturovat právní služby, ekonomické, účetní, autodoprava apod. se netoleruje, to jsou důležité činnosti pro firmu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ja porad nechapu ten zaklad veci. Tedy, ze by se vse melo ridit podle zakona a ne podle vule urednika. Chci/muzu mit s.r.o podle zakona ? Ano. Musim splnit zakonem dane podmiky, papiry, kolky, registrace, poplatky atd ? Splneno. Budu nakupovat/dodavat neco platcum DPH, tak se proste stanu platcem. Co je komu dal do toho, jak bude ekonomicka cinnost probihat ? Ze vydelam za rok treba 10Kc,- ? Pokud "papiruji" podle zakona atd. moje vec. Pokud urad nema nastroje, snahu, lidi na bezne kontroly, na ktere ma samozrejme pravo, jeho vec. At si po zalozeni/registraci kontroluje co chce, tedy co ze zakona muze a tim to konci. Jaky predem "byznys" plan, zakazky, zamestnaci atd ? Nesmysl. Nebo je to v tom zakone jinak ?
tomik.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

Ještě to párkrát napíšete a souběh osvč a společníka sro se stane nezákonný. :-(

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Bohužel registrací komplikace nekončí.
Představuji si moravského živnostníka - řemeslníka, který občas zrealizuje nějakou zakázku i za Slovenskou hranicí.
Každý měsíc pak musí dát dohromady Kontrolní hlášení, Přiznání k DPH a Souhrnné hlášení.
Jelikož je manuálním pracovníkem pracujícím v terénu, nedělá fakturaci elektronicky, ale vystavuje papírové doklady na místě, u klienta. A schovává si kopie.
Koncem každého měsíce sedne a musí vytvořit ty 3 doklady a odeslat je. Pokud udělá chybu, nastává další kolo byrokracie. Stále žije pod hrozbou kontroly (zdržení od práce) a pokuty. Buď bude riskovat a ztrácet čas tím, že si to bude dělat sám, nebo zaplatí ne nevýznamnou část svého příjmu za služby účetního (další člověk, který díky státu dělá zcela neproduktivní činnost).
No jestli tento člověk nemá tisíc důvodů živnost zrušit a dělat jen jako melouchář za hotové....
Případně se dohodnout se známým, který má větší firmu v podobném oboru, že ta firma tomu živnostníkovi bude nakupovat materiál a uplatňovat všechny jeho náklady, odečítat si z nich DPH - a nějak se už mezi sebou vypořádají.
Oni to vlastně často již takto dělali a opatření jako EET a kontrolní hlášení jejich řady jen dále posílí.
Co tím tedy stát sleduje, to je záhadou. Asi udělat z významné části populace lidi trvale žijící za hranou zákona.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
18
+

V článku i titulu chybí významný parametr - tento postup má daňová správa při DOBROVOLNÉ registraci k DPH. Pokud je překročen limit 1 mil Kč / 12 měsíců, je registrace výrazně rychlejší a menší objem požadovaných informací - typicky nejčastější odběratelé a dodavatelé, proplacenost, atd.
Spolupracoval jsem při obojím - dobrovolné registrace i povinné. V případě dobrovolné proces trval více jak měsíc, informace, smlouvy, business plán, odhad objemu, ale vše dobře dopadlo. Pochopitelně hned druhý den po registraci firma nakoupila větší objem strojů, materiálu, takže se šlo znovu na kontrolu, a další měsíc v trapu.
U povinné registrace to bylo do týdne. Postačilo říci "OK, my Vám to pošleme v termínu co jste si řekli, vy pak pracujte taky pomalu, my za příští dva měsíce vyfakturujeme neplátcům DPH za čtvrt miliónu korun, budou to mít levnější." Za několik dní byla registrace v datové schránce.
Ovšem kontrolní hlášení je naprostý legislativní a technický zmetek.

Nahlásit

-
3
+

Proč jdete rovnou do sro a nezvážíte OSVČ (ne že by to z pohledu DPH něco měnilo)?

Myslím, že touto zkušeností si letos prošly stovky či tisíce živnostníků. Skončil jim neomezený nákladový paušál, takže kdo na živnost měl tržby nad 2M, zakládal sro. A samozřejmě chtěl hned registraci k DPH, protože logicky všechny náklady přesunul na to sro s cílem v beznákladové živnosti zdanit 2M paušálem a v sro uplatnit maximum daňových nákladů a odpočtu DPH na ty příjmy nad 2M.

Možná to (vedle proklamovaných karuselů) je jedním z důvodů neochoty úřadů pružně žádosti vyřizovat - mohlo by se totiž ukázat, že omezení paušálů vedlo ke snížení výběru :-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
6
+

Dobry den.
Tuhle situaci jsem si zazil minuly rok a nejak jsem to nepochopil.
Zakladam si s.r.o, protoze jako beznemu zamestnanci/pracujicimu, se mi chce ve volnem case provozovat ekonomickou cinnost. Treba to pujde, treba ne, dane a poplatky zaplatim, vysledek je moje vec. Jak ale sakra mam pred vznikem dokladat zakazky, pocet zamestnancu a obraty ? Kdyz to s.r.o nemam, tak nejsou zadne zakazky, obraty, zamestnanci ?! Na ten financak jsem to nastesti nechodil vyrizovat ja, protoze to by byl prusvih .. Firma je zalozena, ale toho pocitu nesvobody, arogantniho a bezmozkoveho pristupu statu se nejak nemuzu zbavit.
Tak co priste s tim ? Soud ?
tomik.

Nahlásit

-
11
+