Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Všichni na zákaz pití kašlou? Zakážeme ho znovu a víc

12. 2. 2016
 15 361
16 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

Není zločinu bez oběti!

http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-stihat-zlocin-bez-obeti-je-zlocin-fc0-/p_spolecnost.aspx?c=A140705_224454_p_spolecnost_wag

A na druhou stranu oběti (případně pozůstalým) je myslím docela jedno, zda ji někdo zavraždil pro peníze, pro zábavu, z rasového důvodu, opilý nebo střízlivý.

To samé u autonehody. Pokud mi někdo způsobí 200tis škodu na vozidle + náklady na ošetření + bolest + ztrátu výdělku díky pracovní neschopnosti, zajímá mne předně, kdy a jak (a bohužel dnes i ZDA) mi škodu uhradí a ne to, zda před jízdou něco pil či kouřil, jestli telefonoval či ladil rádio, nebo zda je jen od přírody nepozorný, roztěkaný, neinteligentní, nepředvídavý, slabozraký, atd... Nějaké body či vězení (které bych mu musel ještě platit) mne zajímají o poznání méně.

Ono kdyby lidé opravdu důsledně museli nést následky svého chování, působilo by to dostatečně preventivním a odstrašujícím způsobem.

A stejně tak myslím, že to "přirozené právo" máme v sobě víceméně zakódované (protože je logické a umožnilo rozvoj společnosti, mírovou koexistenci a plodnou spolupráci jednotlivců - tzn. je v nás zakódováno i evolučně, dříve se říkalo "jistá nezadatelná práva od Boha"). A pokud jsou některá legislativní opatření (záměrně nepíšu právo, protože tím nejsou!) generovaná vládnoucí vrstvou v přímém rozporu s tímto přirozeným právem, s elementárním chápáním spravedlnosti, tak jej lidé mají tendenci ignorovat, obcházet, atd... samozřejmě s tím negativním efektem, že se částečně snižuje i respekt k té legislativně, které je víceméně v souladu s přirozeným právem.

Ale divit se, že lidé kradou (když na institucionalizované krádeži je založen celý politický systém), to je "hluboké nepochopení".
Stejně tak je zvláštní divit se například existenci korupce, když:
1) Je na ní založena celá demokracie (dejte mi svůj hlas a já vám zaručím pastelkovné a porodné za peníze pilnějšího souseda)
2) Politici a byrokracie porušuje elementární přirozená práva lidí (např. postavit si na vlastním pozemku dům) a nejrychlejší a nejlevnější cesta k jejich znovunabytí je někde položit obálku (a člověk zkrátka nemá morální povinnost k tomu cíli jít tou delší byrokratickou cestou, když sama byrokracie je zde viníkem)

Nahlásit
-
26
+

Diskuze

O tohle jsem se před časem v jiné souvislosti zajímal a došel jsem k trochu jiným informacím. Statistiky se opravdu trochu liší, například při hladině do 0,5 promile nemáte žádný problém v případě, že je viníkem jasně druhá strana a pak by se to nemělo ani objevit v žádné statistice. To je dost rozdíl proti situaci u nás, kde je naopak snaha vám při výskytu alkoholu automaticky připočítat minimálně spoluvinu, i když vliv na nehodu nebyl.
Osobně si dovoluji odhadnout, že při započtení těchto rozdílů by se statistika mezi ČR a Rakouskem lišila podstatně méně.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tak to jasně. Z alkoholu se dělá strašák prostě proto, že na rozdíl od jiných rizikových faktorů ho opičáci mohou snadno změřit. To samé platí i pro nepřiměřenou rychlost.
http://dfens-cz.com/male-zamysleni-cestou-domu/

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
2
+

Nikoliv. Vrchnost samozřejmě ví, že se zákonem regulujícím každý prd není možné, aby kdokoliv dodržoval vše. Takže se porušování zákona tiše toleruje a když je třeba zničit nepohodlného člověka, tak to na něj s plnou parádou vytáhnou. Stará praxe známá už z dob normalizace.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
5
+

Já taky spíš čekal něco o tom, že každý zákon je potřeba dodržovat za každou cenu a jací padouši jsou třeba autoři té íránské aplikace:
http://www.zive.cz/bleskovky/u-nas-mame-appky-na-policejni-radary-v-iranu-na-nabozenskou-policii/sc-4-a-181382/default.aspx
Protože od takovéto aplikace je už kousek k jiné aplikaci. Třeba mycelium.com - Babiš dokonce všem živnostníkům nařídil mít pro její provoz vše potřebné (smartphone/tablet a datový tarif).
Nebo k UBERu kombinovaném s PayPalem. A k odnožím uberu ve všech odvětvích obchodu a služeb - v kombinaci s paypalem a bitcoinem.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Pokaždé, kdy se objeví další a další regulace, zákaz, příkaz, doporučení, si vzpomenu na scifi Demolition man, ve kterém se hlavní hrdina Silvestr Stallone probouzí v daleké budoucnosti, kde se nesmí klít, mluvit sprostě, jíst tučné jídlo, pít alkohol, kořenit - dokonce i se běžným způsobem milovat s ženou. Je obklopen usměvavými "Mirky Dušíny" a je mu z té všeobjímající polepšovny na nic... To si vrchnost a valná část veřejnosti fakt myslí, že na to abychom se chovali slušně, a ohleduplně potřebujeme další a další zákon a za zadkem policajta?

Nahlásit

-
11
+

Oxymoron: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zločin_bez_oběti

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
1
+

Není zločinu bez oběti!

http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-stihat-zlocin-bez-obeti-je-zlocin-fc0-/p_spolecnost.aspx?c=A140705_224454_p_spolecnost_wag

A na druhou stranu oběti (případně pozůstalým) je myslím docela jedno, zda ji někdo zavraždil pro peníze, pro zábavu, z rasového důvodu, opilý nebo střízlivý.

To samé u autonehody. Pokud mi někdo způsobí 200tis škodu na vozidle + náklady na ošetření + bolest + ztrátu výdělku díky pracovní neschopnosti, zajímá mne předně, kdy a jak (a bohužel dnes i ZDA) mi škodu uhradí a ne to, zda před jízdou něco pil či kouřil, jestli telefonoval či ladil rádio, nebo zda je jen od přírody nepozorný, roztěkaný, neinteligentní, nepředvídavý, slabozraký, atd... Nějaké body či vězení (které bych mu musel ještě platit) mne zajímají o poznání méně.

Ono kdyby lidé opravdu důsledně museli nést následky svého chování, působilo by to dostatečně preventivním a odstrašujícím způsobem.

A stejně tak myslím, že to "přirozené právo" máme v sobě víceméně zakódované (protože je logické a umožnilo rozvoj společnosti, mírovou koexistenci a plodnou spolupráci jednotlivců - tzn. je v nás zakódováno i evolučně, dříve se říkalo "jistá nezadatelná práva od Boha"). A pokud jsou některá legislativní opatření (záměrně nepíšu právo, protože tím nejsou!) generovaná vládnoucí vrstvou v přímém rozporu s tímto přirozeným právem, s elementárním chápáním spravedlnosti, tak jej lidé mají tendenci ignorovat, obcházet, atd... samozřejmě s tím negativním efektem, že se částečně snižuje i respekt k té legislativně, které je víceméně v souladu s přirozeným právem.

Ale divit se, že lidé kradou (když na institucionalizované krádeži je založen celý politický systém), to je "hluboké nepochopení".
Stejně tak je zvláštní divit se například existenci korupce, když:
1) Je na ní založena celá demokracie (dejte mi svůj hlas a já vám zaručím pastelkovné a porodné za peníze pilnějšího souseda)
2) Politici a byrokracie porušuje elementární přirozená práva lidí (např. postavit si na vlastním pozemku dům) a nejrychlejší a nejlevnější cesta k jejich znovunabytí je někde položit obálku (a člověk zkrátka nemá morální povinnost k tomu cíli jít tou delší byrokratickou cestou, když sama byrokracie je zde viníkem)

Nahlásit

-
26
+

"Tenhle stav nevyřeší aktivita ministrů a poslanců, ale aktivita policistů a úředníků."

Nesouhlasím. Zbytečně prohibitivní zákony je rozumnější zrušit a/nebo zjednodušit.

Současný právní stav v této oblasti je absurdní a zbytečný. Právě proto ho nikdo nedodržuje. Zákony by se neměly dostat do rozporu se zdravým rozumem a většinovou praxí.

Nahlásit

-
23
+

Ok ok, už mlčím.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Já se na to Michala včera ptal, pro editorský klid. Jsou to všechny nehody s lihem. Plus, cituji: „můžeš jet lehce nacamranej, ale při havárce máš stejnej průser jak tady, tak bych řekl, že srovnáváme srovnávatelné“.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
6
+

To bylo jen takové přátelské šťouchnutí do použité statistiky - pokud není hladina do 0.5 přestupkem, tak bych předpokládal, že pokud při takové hladině způsobíte nehodu, tak není alkohol ve statistice zmíněn jako příčina nehody (narozdíl od ČR, kde i když opilý spíte v zaparkovaném autě, kde si přitápíte a někdo do vás nabourá, tak je vina vaše. Policie používá alkohol jako alibi proto, aby nemusela zjišťovat příčinu nehody.)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Proč myslíte, že se nepočítají do statistik?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Dovolil bych si prohlásit, že hladina alkohodu do 0,5 promile naprosté většině lidí neovlivní schopnost řídit natolik, aby způsobila dopravní nehodu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Tý brďo, já souhlasim s Fuldem. Na to si musim dát panáka!

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
13
+

Tak to bylo přecé jasné. Jak jim projde zákaz kouření v restauracích, přijdou na řadu další nesmysly. Snad to zastáncům zákazu kouření docvakne.

Nahlásit

-
10
+

"v roce 2014 zemřelo 63 osob při 4637 nehodách zaviněných pod vlivem alkoholu. O pětinu menší Rakousko zaznamenalo ve stejném roce 32 mrtvých při 2213 nehodách, přestože se v něm toleruje půl promile."
A nezemřel ten zbytek v Rakousku u nehod s alkoholem do 0.5, které se nepočítají do statistik?

Nahlásit

-
4
+