Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Už je to tady! Evidence tržeb prošla Sněmovnou. Co nás čeká?

11. 2. 2016
 31 229
9 komentářů

Přihlášení do diskuze

Nejoblíbenější příspěvek

"Povinnost evidovat tržby se bude týkat podnikatelů a živnostníků, kteří za své zboží nebo služby přijímají platby v hotovosti, debetními a kreditními kartami, případně stravenkami a dalšími poukázkami."
Super! Takže plateb bitcoinem se to netýká! Moudré rozhodnutí.

A samozřejmě Babiš. Neplacení daní se prý rovná krádeži. A nezabití vlastního dítěte je pak zřejmě vražda.
http://www.svobodny-svet.cz/995/je-neplaceni-dani-nemoralni.html
http://pravyprostor.cz/neplaceni-dani-neni-zlocinem/


Humorné je, že stát neváhá utratit miliardy na to, aby vyrazil další peníze z produktivních lidí. Tedy škoda na druhou.

A daleko větší hrůza (kontrolní hlášení) prošlo prakticky bez povšimnutí. To je teprve ten pravý obludný velký bratr (spojený s drakonickými pokutami a legislativní nejednoznačností). Už se těším, za 14 dní mne to poprve čeká.
Probírá se jen EET (které se mne naštěstí nedotýká) a intervence ČNB (jsem převážně exportér služeb, takže taky nic) a kontrolní hlášení ne :(
A centrální registr majetku politiků a jejich příbuzenstva stále nikde.
Ještě že Andrej je aspoň v tom registru svazků...

Za sebe mohu říct, že v hospodách, u holiče, atd... budu zásadně říkat toto: "Jestli mi vyjedete účtenku, příště jdu ke konkurenci."

Nahlásit
-
31
+

Diskuze

Já mám ve zvyku před každou transakcí (in i out) si generovat novou adresu.
Není to stoprocentní ochrana, na druhou stranu taky nedělám nic nelegálního - za poctivě vydělané a zdaněné peníze kupuju BTC.
Samozřejmě i to může být problém, pokud by stát v budoucnu trestal i držení BTC či se je pokusil znárodnit/ukrást. Tak holt je do té doby musím trochu přesypat z kapsy do kapsy (stejně některé mám v Core na PC, některé v Mycelium v telefonu, některé v peněžence na LocalBitcoins.com a většinu v TREZORu) a pak tvrdit, že už jsem je dávno utratil.

Jasně že kdybych byl zkorumpovaný politik a ze 100mega úplatku si pro jistotu chtěl 20m dát do BTC (protože tam jde lehce zařídit, že i když mne chytí a zavřou, tak to nenajdou pod podlahou, jako bankovky či zlato - plus si to lehce převedu do zahraničí, kontrola na letišti u mne nic nenajde), tak budu anonymizovat ještě usilovněji.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Kryptografie přišla s novou možností anonymizace: Zero Knowledge Proof. Přináší to kryptoměnám možnost potvrdit transakci, bez toho, aniž by byly prozrazeny detaily transakce: kolik a komu bylo zaplaceno.

Uvidíme, co to udělá s kryptoměnami. Bitcoin to v sobě vestavěné ještě nemá, některé alternativní již ano.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

s/mycelium/darkwallet
Zatím čeští byrokraté bitcoin nešmírují, ale to jen proto, že jsou blbí jak štoudev a neumí to. Bitcoinové transakce jsou dohledatelné a kdyby se do toho soudruh estébák pořádně obul, mohl by za neevidované transakce v bitcoinech obchodníkům pořádně zatopit. Proto je vhodné být o krok napřed a veškeré transakce pečlivě anonymizovat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Dodávám: opozice měla využít nesmírné energie, kterou ministr Babiš investoval do "narovnání" podnikatelských podmínek, podpořit jeho snahu o zavedení EET a navrhnout, v souladu s argumentační logikou EET a tímto "spravedlivým tažením", zákon zákazu dotací pro soukromé firmy a směřování dotací pouze do státních infrastruktur, podpory zdravotnictví, školství a pod., protože užívat dotací je rovněž narušení férové soutěže a svým způsobem krádež, byť legální. To by ovšem chtělo trošku politické fantazie, která opozici chybí.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
4
+

Na celém humbuku kolem EET mi připadá pozoruhodná jedna věc a tou je genialita ministra Babiše. Podstata a princip EET nastolit rovné podmínky pro všechny je v zásadě správný a každý ví, že se platba daní bezdokladovým příjmem takto krátí. Vybírat daně od těch "podnikatelů", kteří okrádají náš stát je populární a většinovým voličům se zavděčí. Nemůže prohrát.

Přetáhnout pozornost celé politické opozice, médií a veřejnosti na tento problém je majstrštyk pana Babiše. Mistrně tím odvrací pozornost od jiné a nesrovnatelně větší nerovnosti v podmínkách mezi podnikateli a tím jsou dotace, zkorumpované dotace, zejména velké dotace a zejména pro velké konglomeráty, Vybere-li více daní, bude více a méně bolestně - na dotace. Bude-li se více mluvit o EET, nebude se mluvit o dotační ekonomice. On opravdu maká.

Nahlásit

-
10
+

Zase na druhou stranu - pokud už Bureš donutí živnostníky pořídit si datový tarif a smartphone či tablet, tak pak už si tam rovnou mohou nainstalovat https://mycelium.com
To už pro ně nejsou žádné dodatečné náklady.

A je na nás, abychom jim vedle "žádnou účtenku nechceme, jinak jdeme ke konkurenci" ještě říkali:
"Přijímáte bitcoin?" (když se bude ptát dost lidí, ono je to trkne)
"A víte, že vše potřebné vám již stejně Bureš nařídil mít?"
"A víte, že existují obousměrné bankomaty, kde vám nejen za CZK dají BTC, ale i naopak?"
"Nebo že můžete BTC za CZK jednoduše vyměnit pomocí localbitcoins.com, hezky z ruky do ruky, za hotové?"

Nahlásit

-
5
+

Ten zákon má platit osm měsíců po vyhlášení ve sbírce. Nedovedu si ani trochu představit, že za tu dobu stihne stát vytvořit datacentrum, vyvinout a otestovat aplikaci, která zvládne takovou zátěž, poté všichni poskytovatelé pokladen upraví svůj software, aby byl schopen s tou aplikací pracovat a ještě si všichni dotčení pořídí tuto pokladnu, připojení k internetu nainstalují, aby vše fungovalo. Já to vidím tak na dva roky práce.
Po zkušenostech s centrální evidencí vozidel a systémem pro výplatu dávek je navíc celkem očekávatelné, jak to celé dopadne. Ještě že tam není ta povinnost odebrat účtenku, bych si pak návštěvy restaurací dvakrát rozmýšlel.

Nahlásit

-
9
+

Vždycky když si vzpomenu na Registr silničních vozidel, tak se musím smát, tohle přece se stávající státní zprávou nemůže fungovat :-) Už jenom množství dat, auto jsem přepisoval 3x za život, ale do restaurace chodím každý den.
Navíc vy prostě tu účtenku vydat musíte, to není možné obejít jak v Registru : přijďte zítra :-(

Nahlásit

-
5
+

"Povinnost evidovat tržby se bude týkat podnikatelů a živnostníků, kteří za své zboží nebo služby přijímají platby v hotovosti, debetními a kreditními kartami, případně stravenkami a dalšími poukázkami."
Super! Takže plateb bitcoinem se to netýká! Moudré rozhodnutí.

A samozřejmě Babiš. Neplacení daní se prý rovná krádeži. A nezabití vlastního dítěte je pak zřejmě vražda.
http://www.svobodny-svet.cz/995/je-neplaceni-dani-nemoralni.html
http://pravyprostor.cz/neplaceni-dani-neni-zlocinem/


Humorné je, že stát neváhá utratit miliardy na to, aby vyrazil další peníze z produktivních lidí. Tedy škoda na druhou.

A daleko větší hrůza (kontrolní hlášení) prošlo prakticky bez povšimnutí. To je teprve ten pravý obludný velký bratr (spojený s drakonickými pokutami a legislativní nejednoznačností). Už se těším, za 14 dní mne to poprve čeká.
Probírá se jen EET (které se mne naštěstí nedotýká) a intervence ČNB (jsem převážně exportér služeb, takže taky nic) a kontrolní hlášení ne :(
A centrální registr majetku politiků a jejich příbuzenstva stále nikde.
Ještě že Andrej je aspoň v tom registru svazků...

Za sebe mohu říct, že v hospodách, u holiče, atd... budu zásadně říkat toto: "Jestli mi vyjedete účtenku, příště jdu ke konkurenci."

Nahlásit

-
31
+